• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 674
6 311
113
Az Irak-Iráni háború előtt nem voltak x évig szarrá szankciózva, nem voltak belső forrongások, összegezve; reziilinsebb volt a rendszer. Vagyis most sincs még lejátszva semmi, de a 30 évvel ezelőtti story nem feltétlenül mérvadó most. (Aszadnál sem gondolta senki 2 héttel a vége előtt hogy összeomlás lesz)
.
.
Azért Iránban a 80-as évek eleje se volt könnyű társadalmilag, mert a nyugatibb stilusú élet és a sah 79-es megbukása után nagyon más jött az ajatollahokkal, és 1.5 év után meg a 8 éves háború is
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 649
18 738
113
CSak egy fotot legyszi. Csak egyet. A haboru otodik napjan tobb "megerositett" leloves utan.
Teged azert egy jozan gondolkodasu olvtarsnak ismertelek meg aki nem engedi hogy az erzelmi elvigyek a jozan itelokepesseget. Megleptel.

Ezt én sem értem.
A legnagyobb propagandaértéke frissiben lett volna, mikor még tartott a sokk. Hiába csak egy darab, egyszerűen megtörte volna a negatív PR spirált, amiben jelenleg vannak.
A szerbek kimaxolták az F-117 leszedését, az ukránok is az orosz stratégiai bombázók támadását - fel nem foghatom az irániak miért nem adnak ki valamit, egy teaser fotót, a pilóta századjelvényéről egy képet, akármit. Egy F-35 lelövése elképesztő propagandaérték, konkrétan nem tudok nagyobb propagandacsapást elképzelni nyugat felé.
Szkeptikus vagyok, mert műszakilag elképesztő bravúr lenne, bár az RQ-170-est valahogy lehozták annó, szóval nem tartom lehetetlennek. De akkor is, a legnagyobb médialehetőséget és morál boostot így már elszalasztották.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 933
32 763
113
Minden, amit tudni kell/érdemes Irán atomprogramjáról:

Több évtizedes fenyegetés után Izrael pénteken merész támadást indított Irán ellen, célba véve annak nukleáris létesítményeit, tudósait és katonai vezetőit.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy a hadművelet „Irán nukleáris fegyverkezési programjának élére csapott”.

Nemzetközi értékelések, beleértve az amerikai hírszerző közösség értékeléseit is , azonban azt állítják, hogy Irán nukleáris programja jelenleg nem rendelkezik fegyverekkel.*

Az Egyesült Államok hírszerző közösségének értékelése szerint Irán jelenleg nem épít atomfegyvert, Tulsi Gabbard , a nemzeti hírszerzés igazgatója szerint .

A Szenátus Hírszerzési Bizottsága előtt felszólalva Gabbard kijelentette, hogy a hírszerző közösség "továbbra is úgy ítéli meg, hogy Irán nem épít atomfegyvert,
és Ali Khamenei ajatollah, az iráni legfőbb vezető nem engedélyezte a 2003-ban felfüggesztett atomfegyver-programot".

Gabbard szerint az amerikai hírszerző ügynökségek úgy vélik, hogy bár Irán bővítette uránkészletét, nem tett lépéseket egy atomfegyver összeállítása felé.
Megjegyezte azt is, hogy Irán dúsított uránkészletei extrém szinten vannak egy atomfegyverekkel nem rendelkező nemzethez képest, ami aggodalmat keltett a nemzetközi megfigyelők körében.

„Irán dúsított uránkészlete a legmagasabb szinten van, és példa nélküli egy atomfegyverekkel nem rendelkező állam számára” – mondta Gabbard kedden.

Teherán azt is többször hangsúlyozta, hogy nem épít atombombát.Ez azonban nem jelenti azt, hogy ha akarná, ne tehetné meg.

Irán évtizedeket töltött nukleáris programjának fejlesztésével, és a nemzeti büszkeség és szuverenitás forrásának tekinti azt.

Azt állítja, hogy a program kizárólag békés energiacélokat szolgál, és további atomerőművek építését tervezi a hazai energiaigény kielégítése és az exportra szánt olaj felszabadítása érdekében.Az atomerőművekhez urán nevű üzemanyagra van szükség – és az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve szerint egyetlen más ország sem rendelkezik akkora uránnal, mint amennyivel Irán jelenleg rendelkezik anélkül, hogy nukleáris fegyverprogrammal is rendelkezne.

Ez gyanút keltett azzal kapcsolatban, hogy Irán nem teljesen átlátható a szándékaival kapcsolatban.
Teherán alkualapként használta fel fegyverminőségű uránkészletét az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, és többször is kijelentette, hogy megszabadul tőle, ha az Egyesült Államok vezette szankciókat feloldják.

Mikor kezdődött Irán atomprogramja?

Az Egyesült Államok 1957-ben indított nukleáris programot Iránnal. Akkoriban a Nyugat-barát uralkodó – a sah – irányította Iránt, és a két ország továbbra is barátságban állt.Az Egyesült Államok támogatásával Irán az 1970-es években megkezdte atomenergia-programjának fejlesztését.

Az Egyesült Államok azonban visszavonta a támogatását, amikor a sah megbuktatásra került az 1979-es iszlám forradalom során.

Az Iránt iszlám köztársasággá alakító forradalom óta a nyugati országok aggódnak, hogy az ország nukleáris programját felhasználhatja atomfegyverek előállítására, magas dúsítású urán felhasználásával.

Irán továbbra is azt állítja, hogy nem törekszik atomfegyverek gyártására.

Az ENSZ nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződésének (NPT) részese, amelyben vállalta, hogy nem fejleszt atombombát.

Miért ennyire ellentmondásos a program?

Az iráni nukleáris program körüli vita középpontjában az urándúsítás áll – egy olyan eljárás, amelyet erőművek üzemanyagának előállítására használnak, amely magasabb szinten atombomba előállítására is felhasználható.

A 2000-es évek elején nemzetközi ellenőrök bejelentették, hogy magas dúsítású urán nyomait találták egy iráni natanzi üzemben.

Irán ideiglenesen leállította a dúsítást, de 2006-ban újraindította, ragaszkodva ahhoz, hogy azt az ENSZ nukleáris felügyelő szervével, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) kötött megállapodása engedélyezi. Ez évekig tartó nemzetközi szankciókat eredményezett Irán ellen.

Évekig tartó tárgyalások után Irán és hat világhatalom 2015-ben megállapodott egy nukleáris megállapodásban, amely korlátozta Irán nukleáris fenyegetését enyhébb szankciókért cserébe.
A megállapodás értelmében Iránnak többek között 3,67%-on kell tartania urándúsítási szintjét a közel 20%-ról, drasztikusan csökkentenie kell uránkészletét, és fokozatosan ki kell vonnia centrifugáit.

Az urán nem bomba minőségű, amíg 90%-os tisztaságúra nem dúsítják. Az áramot termelő atomerőművek pedig 3,5% és 5% közötti dúsítású uránt használnak.

Irán rendelkezik atomfegyverekkel?

Nem világos, hogy Irán mennyire állhat közel ahhoz, hogy ténylegesen atombombát építsen, ha egyáltalán képes rá, de jelentős előrelépést tett kulcsfontosságú összetevőjének, a magas dúsítású uránnak az előállításában. Az elmúlt években jelentősen csökkentette a fegyverminőség eléréséhez szükséges időt – mostanra mindössze egy hétre van szükség egyetlen bombához elegendő mennyiség előállításához.

2018-ban Trump kilépett az iráni atomalkuból, és új szankciókat vezetett be a rezsimmel szemben, hogy megbénítsa a gazdaságát.

Teherán viszont közölte, hogy felhagy a megállapodás egyes részeinek betartásával, és megkezdte az urándúsítás és az uránkészletek növelését, valamint korszerű centrifugák használatát.

Eltávolította az összes korábban megfigyelési és ellenőrzési tevékenységekhez telepített NAÜ-berendezést.

A Biden-kormányzat ezután több mint egy évig tartó közvetett tárgyalásokat indított Iránnal a megállapodás felélesztése céljából, de ezek 2022-ben megszakadtak.

2023-ban a NAÜ közölte, hogy egy iráni atomlétesítményben 83,7%-os tisztaságúra – közel bombaminőségűre – dúsított uránrészecskéket találtak.

A 60%-ra dúsított uránkészlet is 128,3 kilogrammra nőtt, ami akkoriban a legmagasabb dokumentált szint .

Tavaly az Egyesült Államok pedig „egy vagy két hétre” lerövidítette Irán úgynevezett „kitörési idejét” – azt az időt, amely ahhoz szükséges, hogy elegendő hasadóanyagot állítson elő egy atomfegyverhez.

A NAÜ múlt hónap végén a tagállamoknak küldött jelentése szerint Irán 60%-os tisztaságú, dúsított uránkészlete mára 408 kilogrammra nőtt.

Ez – további dúsítás esetén – kilenc atomfegyver előállításához elegendő a NAÜ mérőszáma szerint.

A NAÜ régóta azzal vádolja Iránt, hogy megszegi a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására vonatkozó kötelezettségeit,
de csütörtökön – közel 20 év után először – az igazgatótanácsa elfogadott egy határozatot, amelyben hivatalosan is kimondta, hogy Irán megszegte ezeket a kötelezettségeket. Irán megígérte, hogy válaszul fokozza nukleáris tevékenységét. **

Mi is pontosan a dúsított urán?

A dúsítás egy olyan eljárás, amely növeli az urán-235 mennyiségét, amely egy speciális urántípus, amelyet atomreaktorok működtetéséhez, vagy sokkal nagyobb mennyiségben atomfegyverek előállításához használnak.

A természetes urán nagyrészt urán-238-ból áll – körülbelül 99,3%-ban, ami nem alkalmas energiatermelésre vagy bombák előállítására. Csak körülbelül 0,7%-ban urán-235-ből áll, amely az energiafelszabadításhoz szükséges.

Atomenergia-felhasználáshoz ezt a kis mennyiségű hasznos urán-235-öt be kell sűríteni. Ehhez az uránt először gázzá alakítják, majd nagy sebességgel forgatják centrifugáknak nevezett gépekben.

Ezek a gépek segítenek elválasztani az urán-235-öt a gyakoribb urán-238-tól. Ez a dúsítás.

Az atomerőművekben használt uránt jellemzően körülbelül 3,67%-ra dúsítják. Atombomba előállításához körülbelül 90%-ra kell dúsítani.

Irán 60%-ra dúsította az uránt – ami nem elég egy bombához, de jelentős lépés a fegyverminőségű anyag felé.

A centrifugák elengedhetetlenek az urándúsításhoz. Minél fejlettebb a centrifuga, annál gyorsabban és hatékonyabban tudja elválasztani az urán-235-öt az urán-238-tól – lerövidítve a nukleáris üzemanyag vagy potenciálisan fegyverminőségű anyag előállításához szükséges időt.

Irán évtizedek óta fejleszti centrifuga-technológiáját, kezdve az első generációs IR-1 modellel az 1980-as évek végén. Ma több ezer gépet üzemeltet, köztük olyan fejlett modelleket, mint az IR-6 és az IR-9.

A Fegyverzet-ellenőrzési Szövetség szerint Irán jelenlegi centrifugális kapacitása lehetővé tenné, hogy kevesebb mint két hét alatt elegendő fegyverminőségű uránt állítson elő egy bombához.

Hogyan érték csapást Irán atomprogramjára?

Izrael azt állítja, hogy támadása Irán nukleáris infrastruktúráját célozza meg.

A CNN és az iráni állami televízió közvetítése által rögzített közösségi médiás képek szerint pénteken lángok borították el Natanzot, az iráni nukleáris ambíciók középpontjában álló létesítményt.
Az ott található nukleáris komplexum, mintegy 250 kilométerre délre a fővárostól, Teherántól, Irán legnagyobb urándúsító létesítményének számít.
Az elemzők szerint a telephelyet urándúsító centrifugák fejlesztésére és összeszerelésére használják, ami kulcsfontosságú technológia az urán nukleáris üzemanyaggá alakításában.
A NAÜ közölte, hogy három nukleáris létesítményt, Fordow-t, Iszfahán-t és Busehr-t nem érintett a katasztrófa.

Az iráni államhoz köthető Tasnim hírügynökség jelentése szerint hat iráni atomtudós is meghalt az izraeli csapásokban.

Irán éveket töltött nukleáris struktúráinak megerősítésével a katonai csapások fenyegetése ellen, ami megnehezíti azok átfogó megsemmisítését - közölték katonai szakértők a CNN-nel.

Néhány létesítmény mélyen a föld alá van temetve, hogy Izrael fegyverei ne érhessék el őket.

* @DINAMO a kérdésedre a választ talán a CNN-néldolgozó Katie Bo Lillis-nek és Zachary Cohennek kellene feltenned, ők írták a cikket nem én,ők utaltak a hírszerző ügynökség munkatársaira akiktől az infókat kapták :)

** (nyugodtan vehető ez a kijelentés casus bellinek,pont mint Zelenszkij esetében amikor ukrán atomfegyverről vizionált .. de ezt is annyiszor leírtuk már itt páran)
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
554
1 858
93
Ezt én sem értem.
A legnagyobb propagandaértéke frissiben lett volna, mikor még tartott a sokk. Hiába csak egy darab, egyszerűen megtörte volna a negatív PR spirált, amiben jelenleg vannak.
A szerbek kimaxolták az F-117 leszedését, az ukránok is az orosz stratégiai bombázók támadását - fel nem foghatom az irániak miért nem adnak ki valamit, egy teaser fotót, a pilóta századjelvényéről egy képet, akármit. Egy F-35 lelövése elképesztő propagandaérték, konkrétan nem tudok nagyobb propagandacsapást elképzelni nyugat felé.
Szkeptikus vagyok, mert műszakilag elképesztő bravúr lenne, bár az RQ-170-est valahogy lehozták annó, szóval nem tartom lehetetlennek. De akkor is, a legnagyobb médialehetőséget és morál boostot így már elszalasztották.
Nem lehet hogy nincs mit megmutatni?
 

Vontolla

Well-Known Member
2022. március 15.
772
4 266
93
CSak egy fotot legyszi. Csak egyet. A haboru otodik napjan tobb "megerositett" leloves utan.
Teged azert egy jozan gondolkodasu olvtarsnak ismertelek meg aki nem engedi hogy az erzelmi elvigyek a jozan itelokepesseget. Meglept

Nem lehet hogy nincs mit megmutatni?
Nincs.Még egy F16 is jó lett volna de az sincs.Belpol az egész.Nagy kiváncsiság hogy milyen a belső rendszer ütésállósága.Hazájukat biztos szeretik.De szárazföldi invázió nem is lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: kw3v865

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 899
2 570
113
Ezt én sem értem.
A legnagyobb propagandaértéke frissiben lett volna, mikor még tartott a sokk. Hiába csak egy darab, egyszerűen megtörte volna a negatív PR spirált, amiben jelenleg vannak.
A szerbek kimaxolták az F-117 leszedését, az ukránok is az orosz stratégiai bombázók támadását - fel nem foghatom az irániak miért nem adnak ki valamit, egy teaser fotót, a pilóta századjelvényéről egy képet, akármit. Egy F-35 lelövése elképesztő propagandaérték, konkrétan nem tudok nagyobb propagandacsapást elképzelni nyugat felé.
Szkeptikus vagyok, mert műszakilag elképesztő bravúr lenne, bár az RQ-170-est valahogy lehozták annó, szóval nem tartom lehetetlennek. De akkor is, a legnagyobb médialehetőséget és morál boostot így már elszalasztották.
A rendszernek minden propaganda ertekkel biro hirre szuksege van. Egy a gaz ellenseg repulogepenek roncsa aranybanya mutatva hogy bizony nem lehet buntetlenul iran legtereben ropkodni. Aranyat erne. Ha lenne. Elobb utbb lesz mert mindig van csak hat eddig nincs es fantzialni arrol hogy van es csak azerrt nem mutatjak mert elvittek kinaba stb haaaat na.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 957
21 876
113
Ezt én sem értem.
A legnagyobb propagandaértéke frissiben lett volna, mikor még tartott a sokk. Hiába csak egy darab, egyszerűen megtörte volna a negatív PR spirált, amiben jelenleg vannak.
A szerbek kimaxolták az F-117 leszedését, az ukránok is az orosz stratégiai bombázók támadását - fel nem foghatom az irániak miért nem adnak ki valamit, egy teaser fotót, a pilóta századjelvényéről egy képet, akármit. Egy F-35 lelövése elképesztő propagandaérték, konkrétan nem tudok nagyobb propagandacsapást elképzelni nyugat felé.
Szkeptikus vagyok, mert műszakilag elképesztő bravúr lenne, bár az RQ-170-est valahogy lehozták annó, szóval nem tartom lehetetlennek. De akkor is, a legnagyobb médialehetőséget és morál boostot így már elszalasztották.
Occam borotvája: Nem lőttek le egy F-35-öt sem. Tovább megyek: Nincs más okból lezuhant F-35 sem a birtokukban. Egyetlen hihető magyarázat az lenne csupán, ha a zsidók izibe meg tudták volna semmisítani a roncsokat, de úgy is lennének darabjaik amit mutogathatnának...
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 899
2 570
113
ő is csak a hatalmat akarja, semmiben nem különbözik a most regnálóktól
Lehet! De ami most van az nagyon nem tett jot irannak az embereknek. Ki kell probalni. A herceg lehetne egy atmeneti vezeto aztan egy ev mulva valasztasok. A perzsak nem arabok. Beloluk kinezem hogy nehany kezdeti ugyetlenkedes utan mukodo demokraciot hoznanak ossze. Sot! Szerintem a vallasi bilincsek lerazasa utan a terseg gazdasagi politikia es tudomanyos nagyhatalma lehetnek. Persze idovel.
 

embersarkany

Well-Known Member
2014. augusztus 22.
1 538
9 029
113
Lehet! De ami most van az nagyon nem tett jot irannak az embereknek. Ki kell probalni. A herceg lehetne egy atmeneti vezeto aztan egy ev mulva valasztasok. A perzsak nem arabok. Beloluk kinezem hogy nehany kezdeti ugyetlenkedes utan mukodo demokraciot hoznanak ossze. Sot! Szerintem a vallasi bilincsek lerazasa utan a terseg gazdasagi politikia es tudomanyos nagyhatalma lehetnek. Persze idovel.
bocsánat, de szerintem nem olyan vezető kell, aki szolgai módon nyalja a seggét azoknak, akik őt (adott feladattal) hatalomra juttatják. abban én is reménykedem, hogy egyszer sikerül találniuk egy olyan vezetőt, aki megtalálja az egészséges egyensúlyt a "világi élet" illetve a hagyományos vallás között. erre viszont a korona herceget alkalmatlannak tartom.
nem lenne képes arra, hogy az ott élő vallási fundamentalisták, vagy egyszerűen csak az ott élő erősen vallásos tétegnek megfelelő alternatívát tudjon nyújtani. egyszerűen nem azért akarják odatenni.
hatalomra kerülése két dolognak nyitna utat: a nyugati nagycégeknek (a teljes gazdaság kiárúsítása), illetve a vallásos réteg elleni terrornak (el kell nyomni őket, hogy ne térhessenek vissza).
 

embersarkany

Well-Known Member
2014. augusztus 22.
1 538
9 029
113

US demands on Iran now:
1. Give up production of its nuclear fuel.
2. Give up support for its allies: Hezbollah in Lebanon, Hamas in Gaza, the Houthis in Yemen, the Shiite militias in Iraq.
3. Liquidate its missile production.
4. Liquidate the IRGC - the Islamic Revolutionary Guard Corps.
Now this. After this is done, they will definitely demand a change of regime, in a soft form: simply transfer all real power from the religious elite into the hands of the president of Iran, and he is a pro-Western moderate liberal
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 899
2 570
113
bocsánat, de szerintem nem olyan vezető kell, aki szolgai módon nyalja a seggét azoknak, akik őt (adott feladattal) hatalomra juttatják. abban én is reménykedem, hogy egyszer sikerül találniuk egy olyan vezetőt, aki megtalálja az egészséges egyensúlyt a "világi élet" illetve a hagyományos vallás között. erre viszont a korona herceget alkalmatlannak tartom.
nem lenne képes arra, hogy az ott élő vallási fundamentalisták, vagy egyszerűen csak az ott élő erősen vallásos tétegnek megfelelő alternatívát tudjon nyújtani. egyszerűen nem azért akarják odatenni.
hatalomra kerülése két dolognak nyitna utat: a nyugati nagycégeknek (a teljes gazdaság kiárúsítása), illetve a vallásos réteg elleni terrornak (el kell nyomni őket, hogy ne térhessenek vissza).
Olvasd el kerlek megegyszer amit irtam. En azt irtam hogy maguk valasszak a vezetoiket. A herceg atmeneti vezeto lenne de tolem lehetne barki mas is akiben a nep bizik.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 899
2 570
113
bocsánat, de szerintem nem olyan vezető kell, aki szolgai módon nyalja a seggét azoknak, akik őt (adott feladattal) hatalomra juttatják. abban én is reménykedem, hogy egyszer sikerül találniuk egy olyan vezetőt, aki megtalálja az egészséges egyensúlyt a "világi élet" illetve a hagyományos vallás között. erre viszont a korona herceget alkalmatlannak tartom.
nem lenne képes arra, hogy az ott élő vallási fundamentalisták, vagy egyszerűen csak az ott élő erősen vallásos tétegnek megfelelő alternatívát tudjon nyújtani. egyszerűen nem azért akarják odatenni.
hatalomra kerülése két dolognak nyitna utat: a nyugati nagycégeknek (a teljes gazdaság kiárúsítása), illetve a vallásos réteg elleni terrornak (el kell nyomni őket, hogy ne térhessenek vissza).
Amugy harom alternativa an befolyasolasra. Nyugat Kina Orosz. Szerinted melyik lenne nekik is meg nekunk is a legjobb?
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
561
1 460
93
Hmmm...három éve is három évre volt ettől, két éve is, az idén is még három év kellene nekik...ja, és öt éve is három évre voltak...:D
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2025. márciusában rögzítette, hogy Irán 60%-os dúsítású uránból 275 kg–t halmozott fel, míg a május 31-i jelentésben ez megközelítette a 408 kg–ot . Ez a mennyiség – megfelelő technológiával – több bomba előállítására is elegendő lehet.
Jelentés
Sajnálom iránt! Mikor indított Irán háborút bárki ellen? 1948 óta a környéken egy igazi nemzetbiztonsági kockázatot jelentő ország van: Ti! Semmit sem akart valójában csak tartozni ahhoz az elithez, akit nem érdemes megtámadni.... Feltéve, ha valóban van katonai atomprogrammja. Ezt ugyanis csak a nyugati megmondóemberek fujják kurva régen. Persze ezzel lehet, hogy rá lett vezetve Irán, hogy jobb ha van... Nem lesz. Ugyan az lesz, mint szíriában. Káosz és nyomor, egy seggnyaló, fasz, gyilkos bandával az ország élén. Kár értük! Büszke, csodálatos történelmű birodalom volt egykor... A perzsák.... R.I.P.
Ha közvetve nem is háborúzott, proxyjain keresztül szinte folyamatosan:
  • Szíriai-polgárháború
  • Jemen - Houthik támogatása
  • Jordánia - Hezbollah támogatása
  • Gáza - Hamasz támogatása

Ami az Iráni rezsimet jellemzi bentről:
  • 2024 óta több mint 40%-os infláció, ennél is nagyobb élelmiszerinfláció
  • rendszeres áramszünetek, mert a villamoshálózat túlterhelt és elavult
  • aszály és vízhiány országszerte

Szóval alapvetően a rezsim belülről is repedezik, ezt próbálja kihasználni Izrael szerintem.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 933
32 763
113
Amugy harom alternativa an befolyasolasra. Nyugat Kina Orosz. Szerinted melyik lenne nekik is meg nekunk is a legjobb?
nem szeretnék nagyon eltérni a témától,de mi az a szignifikáns különbség ami meghatározza azt,hogy pl nyugaton jobb élni mint mondjuk Oroszországban vagy Kínában ? ( ez sokszor elhangzik itt egyébként, igaz nem tőled de elhangzik ..)

mi az a vívmánya a nyugatnak ami vonzó alternatíva lehet a másik kettő rovására ? (volt egyébként de szerintem ez mára köddé vált .. )

a demokráciára való hivatkozást hagyjuk el mert olyan szintű kettős mérce van pl az EU-.n belül is hogy az hihetetlen, és még sorolhatnám az EU antidemokratikus dolgait napestig .. az ablakon való túlzott kihajolgatás se legyen opció,mert azért voltak olyan európai politikusok,akik rendszerkritikusságuk miatt vitatható körülmények között haltak meg, persze ami itt 100% bizonyossággal baleset az pl az oroszoknál minden esetben politikai gyilkosság (amit nem vitatok orosz részről,de európairól sem vagyok meggyőzve a véletlenségről) .. illetve az "itt legalább szólásszabadság és demokrácia van" mantra sem játszik,mert itt sincs mint ahogyan ott sincs .

tényleg kíváncsian várom a válaszodat ? ( és ezt mindenféle cinizmus nélkül írtam !! )