Minden, amit tudni kell/érdemes Irán atomprogramjáról:
Több évtizedes fenyegetés után Izrael pénteken merész támadást indított Irán ellen, célba véve annak nukleáris létesítményeit, tudósait és katonai vezetőit.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy a hadművelet „Irán nukleáris fegyverkezési programjának élére csapott”.
Nemzetközi értékelések, beleértve az amerikai hírszerző közösség értékeléseit is , azonban azt állítják, hogy Irán nukleáris programja jelenleg nem rendelkezik fegyverekkel.*
Az Egyesült Államok hírszerző közösségének értékelése szerint Irán jelenleg nem épít atomfegyvert, Tulsi Gabbard , a nemzeti hírszerzés igazgatója szerint .
A Szenátus Hírszerzési Bizottsága előtt felszólalva Gabbard kijelentette, hogy a hírszerző közösség "továbbra is úgy ítéli meg, hogy Irán nem épít atomfegyvert,
és Ali Khamenei ajatollah, az iráni legfőbb vezető nem engedélyezte a 2003-ban felfüggesztett atomfegyver-programot".
Gabbard szerint az amerikai hírszerző ügynökségek úgy vélik, hogy bár Irán bővítette uránkészletét, nem tett lépéseket egy atomfegyver összeállítása felé.
Megjegyezte azt is, hogy Irán dúsított uránkészletei extrém szinten vannak egy atomfegyverekkel nem rendelkező nemzethez képest, ami aggodalmat keltett a nemzetközi megfigyelők körében.
„Irán dúsított uránkészlete a legmagasabb szinten van, és példa nélküli egy atomfegyverekkel nem rendelkező állam számára” – mondta Gabbard kedden.
Teherán azt is többször hangsúlyozta, hogy nem épít atombombát.Ez azonban nem jelenti azt, hogy ha akarná, ne tehetné meg.
Irán évtizedeket töltött nukleáris programjának fejlesztésével, és a nemzeti büszkeség és szuverenitás forrásának tekinti azt.
Azt állítja, hogy a program kizárólag békés energiacélokat szolgál, és további atomerőművek építését tervezi a hazai energiaigény kielégítése és az exportra szánt olaj felszabadítása érdekében.Az atomerőművekhez urán nevű üzemanyagra van szükség – és az ENSZ nukleáris felügyeleti szerve szerint egyetlen más ország sem rendelkezik akkora uránnal, mint amennyivel Irán jelenleg rendelkezik anélkül, hogy nukleáris fegyverprogrammal is rendelkezne.
Ez gyanút keltett azzal kapcsolatban, hogy Irán nem teljesen átlátható a szándékaival kapcsolatban.
Teherán alkualapként használta fel fegyverminőségű uránkészletét az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokon, és többször is kijelentette, hogy megszabadul tőle, ha az Egyesült Államok vezette szankciókat feloldják.
Mikor kezdődött Irán atomprogramja?
Az Egyesült Államok 1957-ben indított nukleáris programot Iránnal. Akkoriban a Nyugat-barát uralkodó – a sah – irányította Iránt, és a két ország továbbra is barátságban állt.Az Egyesült Államok támogatásával Irán az 1970-es években megkezdte atomenergia-programjának fejlesztését.
Az Egyesült Államok azonban visszavonta a támogatását, amikor a sah megbuktatásra került az 1979-es iszlám forradalom során.
Az Iránt iszlám köztársasággá alakító forradalom óta a nyugati országok aggódnak, hogy az ország nukleáris programját felhasználhatja atomfegyverek előállítására, magas dúsítású urán felhasználásával.
Irán továbbra is azt állítja, hogy nem törekszik atomfegyverek gyártására.
Az ENSZ nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződésének (NPT) részese, amelyben vállalta, hogy nem fejleszt atombombát.
Miért ennyire ellentmondásos a program?
Az iráni nukleáris program körüli vita középpontjában az urándúsítás áll – egy olyan eljárás, amelyet erőművek üzemanyagának előállítására használnak, amely magasabb szinten atombomba előállítására is felhasználható.
A 2000-es évek elején nemzetközi ellenőrök bejelentették, hogy magas dúsítású urán nyomait találták egy iráni natanzi üzemben.
Irán ideiglenesen leállította a dúsítást, de 2006-ban újraindította, ragaszkodva ahhoz, hogy azt az ENSZ nukleáris felügyelő szervével, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) kötött megállapodása engedélyezi. Ez évekig tartó nemzetközi szankciókat eredményezett Irán ellen.
Évekig tartó tárgyalások után Irán és hat világhatalom 2015-ben megállapodott egy nukleáris megállapodásban, amely korlátozta Irán nukleáris fenyegetését enyhébb szankciókért cserébe.
A megállapodás értelmében Iránnak többek között 3,67%-on kell tartania urándúsítási szintjét a közel 20%-ról, drasztikusan csökkentenie kell uránkészletét, és fokozatosan ki kell vonnia centrifugáit.
Az urán nem bomba minőségű, amíg 90%-os tisztaságúra nem dúsítják. Az áramot termelő atomerőművek pedig 3,5% és 5% közötti dúsítású uránt használnak.
Irán rendelkezik atomfegyverekkel?
Nem világos, hogy Irán mennyire állhat közel ahhoz, hogy ténylegesen atombombát építsen, ha egyáltalán képes rá, de jelentős előrelépést tett kulcsfontosságú összetevőjének, a magas dúsítású uránnak az előállításában. Az elmúlt években jelentősen csökkentette a fegyverminőség eléréséhez szükséges időt – mostanra mindössze egy hétre van szükség egyetlen bombához elegendő mennyiség előállításához.
2018-ban Trump kilépett az iráni atomalkuból, és új szankciókat vezetett be a rezsimmel szemben, hogy megbénítsa a gazdaságát.
Teherán viszont közölte, hogy felhagy a megállapodás egyes részeinek betartásával, és megkezdte az urándúsítás és az uránkészletek növelését, valamint korszerű centrifugák használatát.
Eltávolította az összes korábban megfigyelési és ellenőrzési tevékenységekhez telepített NAÜ-berendezést.
A Biden-kormányzat ezután több mint egy évig tartó közvetett tárgyalásokat indított Iránnal a megállapodás felélesztése céljából, de ezek 2022-ben megszakadtak.
2023-ban a NAÜ közölte, hogy egy iráni atomlétesítményben 83,7%-os tisztaságúra – közel bombaminőségűre – dúsított uránrészecskéket találtak.
A 60%-ra dúsított uránkészlet is 128,3 kilogrammra nőtt, ami akkoriban a legmagasabb dokumentált szint .
Tavaly az Egyesült Államok pedig „egy vagy két hétre” lerövidítette Irán úgynevezett „kitörési idejét” – azt az időt, amely ahhoz szükséges, hogy elegendő hasadóanyagot állítson elő egy atomfegyverhez.
A NAÜ múlt hónap végén a tagállamoknak küldött jelentése szerint Irán 60%-os tisztaságú, dúsított uránkészlete mára 408 kilogrammra nőtt.
Ez – további dúsítás esetén – kilenc atomfegyver előállításához elegendő a NAÜ mérőszáma szerint.
A NAÜ régóta azzal vádolja Iránt, hogy megszegi a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására vonatkozó kötelezettségeit,
de csütörtökön – közel 20 év után először – az igazgatótanácsa elfogadott egy határozatot, amelyben hivatalosan is kimondta, hogy Irán megszegte ezeket a kötelezettségeket. Irán megígérte, hogy válaszul fokozza nukleáris tevékenységét. **
Mi is pontosan a dúsított urán?
A dúsítás egy olyan eljárás, amely növeli az urán-235 mennyiségét, amely egy speciális urántípus, amelyet atomreaktorok működtetéséhez, vagy sokkal nagyobb mennyiségben atomfegyverek előállításához használnak.
A természetes urán nagyrészt urán-238-ból áll – körülbelül 99,3%-ban, ami nem alkalmas energiatermelésre vagy bombák előállítására. Csak körülbelül 0,7%-ban urán-235-ből áll, amely az energiafelszabadításhoz szükséges.
Atomenergia-felhasználáshoz ezt a kis mennyiségű hasznos urán-235-öt be kell sűríteni. Ehhez az uránt először gázzá alakítják, majd nagy sebességgel forgatják centrifugáknak nevezett gépekben.
Ezek a gépek segítenek elválasztani az urán-235-öt a gyakoribb urán-238-tól. Ez a dúsítás.
Az atomerőművekben használt uránt jellemzően körülbelül 3,67%-ra dúsítják. Atombomba előállításához körülbelül 90%-ra kell dúsítani.
Irán 60%-ra dúsította az uránt – ami nem elég egy bombához, de jelentős lépés a fegyverminőségű anyag felé.
A centrifugák elengedhetetlenek az urándúsításhoz. Minél fejlettebb a centrifuga, annál gyorsabban és hatékonyabban tudja elválasztani az urán-235-öt az urán-238-tól – lerövidítve a nukleáris üzemanyag vagy potenciálisan fegyverminőségű anyag előállításához szükséges időt.
Irán évtizedek óta fejleszti centrifuga-technológiáját, kezdve az első generációs IR-1 modellel az 1980-as évek végén. Ma több ezer gépet üzemeltet, köztük olyan fejlett modelleket, mint az IR-6 és az IR-9.
A Fegyverzet-ellenőrzési Szövetség szerint Irán jelenlegi centrifugális kapacitása lehetővé tenné, hogy kevesebb mint két hét alatt elegendő fegyverminőségű uránt állítson elő egy bombához.
Hogyan érték csapást Irán atomprogramjára?
Izrael azt állítja, hogy támadása Irán nukleáris infrastruktúráját célozza meg.
A CNN és az iráni állami televízió közvetítése által rögzített közösségi médiás képek szerint pénteken lángok borították el Natanzot, az iráni nukleáris ambíciók középpontjában álló létesítményt.
Az ott található nukleáris komplexum, mintegy 250 kilométerre délre a fővárostól, Teherántól, Irán legnagyobb urándúsító létesítményének számít.
Az elemzők szerint a telephelyet urándúsító centrifugák fejlesztésére és összeszerelésére használják, ami kulcsfontosságú technológia az urán nukleáris üzemanyaggá alakításában.
A NAÜ közölte, hogy három nukleáris létesítményt, Fordow-t, Iszfahán-t és Busehr-t nem érintett a katasztrófa.
Az iráni államhoz köthető Tasnim hírügynökség jelentése szerint hat iráni atomtudós is meghalt az izraeli csapásokban.
Irán éveket töltött nukleáris struktúráinak megerősítésével a katonai csapások fenyegetése ellen, ami megnehezíti azok átfogó megsemmisítését - közölték katonai szakértők a CNN-nel.
Néhány létesítmény mélyen a föld alá van temetve, hogy Izrael fegyverei ne érhessék el őket.
* @DINAMO a kérdésedre a választ talán a CNN-néldolgozó Katie Bo Lillis-nek és Zachary Cohennek kellene feltenned, ők írták a cikket nem én,ők utaltak a hírszerző ügynökség munkatársaira akiktől az infókat kapták
** (nyugodtan vehető ez a kijelentés casus bellinek,pont mint Zelenszkij esetében amikor ukrán atomfegyverről vizionált .. de ezt is annyiszor leírtuk már itt páran)