Üres propaganda.
Nyugat saját maga is le tudta magát időröl időre amortizálni.Lásd a két 100 éves háborút,vagy a 30 éves háborút.Földrajz és a gazdaság,meg a szerencse voltak a döntőek.Nekünk nem volt szerencsénk,az Oszmán Birodalom útjába kerültünk.Lengyelek viszont saját maguk cseszték el a dolgot,saját maguknak.Németek egész Bismarckig széttagolt állapotban voltak,nem számitottak nagyhatalomnak.Porosz hercegség meg lengyel hűbéres állam volt sokáig.És a Westfáliai békéig nem is léteztek nemzetállamok,dinasztikus impériumok voltak,sokszor meglehetősen vegyes konglomerátumok.
Egységes Nyugat ma se létezik teljes mértékben,1945 elött meg pláne nem volt olyan.
Hogy mikor olyan volt a helyzet,hóditottak,zsákmányoltak?Naná.Ahogy a kinaiak (nem véletlenül utálja óket minden szomszédjuk.....ahogy a japánokat is.),mongolok,arabok,perzsák,Mogulok,aztékok-mindenki.
Jared Daimond irt egy könyvet arrol,hogy miért Europa tudta gyarmatositani a világot,és miért nem forditva.Érdekes olvasmány.
És alapvetően nem a gyarmatok kirablása hozta a nyugati gazdagságot,hanem a belső gazdasági fejlődés.Spanyolok sorsa mutatja,hogy a rablásra,kizsákmányolásra alapozott gyarmatositás nem hoz tartós gazdagságot.Többiek a kezdeti hóditások után rengeteget fektettek be a gyarmataikba.Sok gyarmat különben veszteséges volt,presztizs és stratégiai okokbol tartották fent őket.
És hát az oroszok is keményen,meg nagyon véresen hóditottak,gyarmatositottak.Csak ők ezt a szárazföldön tették.Ugyan olyan módszerekkel gyarmatositották Szibériát,mint a spanyolok Latin-Amerikát.