[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Biztos hogy az isis volt. A nagy bombaval megsemmisített tábor miatt. Náluk ez így szokás. Egy vezető likvidalasa vagy hasonlo egy robbantás.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
US az afgán háború privatizálására készül 5500 szerződésessel, főleg volt SOF-ok, és 90 gépes légiflottával.
https://www.usatoday.com/story/news...e-house-weighs-bold-plan-privatize/548004001/
"Mossák kezeiket" hadművelet?
A magánzóra nem érvényes a hadijog, mert nem katona. Maga az USA mint állam,így tisztán marad, bármi is történik, azt magán személyek követik el. De egy nem is olyan kicsi légiflottával és ennyi "civillel" ezt el lehet játszani?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1586

Guest
Afganisztán, Wardak tartomány, Sayyadabad körzet napjainkban (valamikor a nyáron)
Ez u.az a körzet ahol 2011-ben lelőttek egy amerikai Chinook-ot.
Tálib rajtaütés fényes nappal egy utánpótlás szállító konvojon.
http://www.longwarjournal.org/archives/2017/09/anatomy-of-a-taliban-ambush.php

Tanulságos...

- A falut ahol összegyűlnek láthatólag ők uralják;
- Láthatólag u.azon a helyen csapnak le megint ahol már korábban is (ott vannak a korábban kiégett roncsok)
- A konvojt az amik a levegőből próbálják biztosítani (látható lét Blackhawk) de ez nem különösebben izgatja a tálibokat;
- A tálibok se nem túl jól felszereltek (még RPG-t sem látni) se nem túl jól képzettek (rossz pozíciókból elég össze-vissza lövöldöznek);
- Ennek ellenére jó néhány járművet - elsősorban tartálykocsikat - kilőnek;
- A végén még egy amerikai harci gép is feltűnik, de ennek ellenére a tálibok mikor megunják a mészárlást, senkitől sem zavartatva egyszerűen csak hazamennek.

Ez maradt utánuk:
Screen-Shot-2017-09-01-at-9.23.17-AM.png
 
S

szpg9

Guest
Egyet nem értek, de azt nagyon nem. Miért nem hagyják az amik azt, hogy az afgánok magok intézzék el egymást? Van valakinek infója, ötlete? Mert azért ez így elég írracionális próbálkozás. Sokáig tart, irtó sok pénzbe kerül és a sok szarkeverés árát szó szerint az egész világgal segítenek megfizetni... Ha hazamennének az amik, akkor sem dőlne össze a Fehér ház... Viszont lehetne igazán költséget csökkenteniük... T: LG
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
Afganisztán, Wardak tartomány, Sayyadabad körzet napjainkban (valamikor a nyáron)
Ez u.az a körzet ahol 2011-ben lelőttek egy amerikai Chinook-ot.
Tálib rajtaütés fényes nappal egy utánpótlás szállító konvojon.
http://www.longwarjournal.org/archives/2017/09/anatomy-of-a-taliban-ambush.php

Tanulságos...

- A falut ahol összegyűlnek láthatólag ők uralják;
- Láthatólag u.azon a helyen csapnak le megint ahol már korábban is (ott vannak a korábban kiégett roncsok)
- A konvojt az amik a levegőből próbálják biztosítani (látható lét Blackhawk) de ez nem különösebben izgatja a tálibokat;
- A tálibok se nem túl jól felszereltek (még RPG-t sem látni) se nem túl jól képzettek (rossz pozíciókból elég össze-vissza lövöldöznek);
- Ennek ellenére jó néhány járművet - elsősorban tartálykocsikat - kilőnek;
- A végén még egy amerikai harci gép is feltűnik, de ennek ellenére a tálibok mikor megunják a mészárlást, senkitől sem zavartatva egyszerűen csak hazamennek.

Szerintem a két Blackhawknak semmi köze nem volt a konvojhoz, csak valamikor aznap arra jártak, a tálibok meg betették, mert jól mutat. A végén a repülőgépről ugyanezt gondolom.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Egyet nem értek, de azt nagyon nem. Miért nem hagyják az amik azt, hogy az afgánok magok intézzék el egymást? Van valakinek infója, ötlete? Mert azért ez így elég írracionális próbálkozás. Sokáig tart, irtó sok pénzbe kerül és a sok szarkeverés árát szó szerint az egész világgal segítenek megfizetni... Ha hazamennének az amik, akkor sem dőlne össze a Fehér ház... Viszont lehetne igazán költséget csökkenteniük... T: LG

Hát erre csak azt tudom mondani, ismereteim alapján, hogy amikor már mindenki szart bele, hogy mi van ott, akkor a tálibok (akik nem egyenlőek a mudzsahedinnel, bármennyire is szeretné ezt pár "alternatív" oldal összemosni), akkor azok a vallási fanatikus elmebetegek (akiket amúgy Pakisztánból szponzorálnak erősen), kb. az ország háromnegyedét elfoglalták... És bevezették a még a szaúdinál is betegebb rendszert, erőszakkal. A mudzsahedin maradéka próbált ellenállni. Aztán jött 9/11...
 
S

szpg9

Guest
Persze, csak azt nem értem, hogy egy olyan területre áldoznak rengeteg pénzt, aminek az elvesztése meg sem ártana nekik.. Mégis, egy talib hatalomátvétel inkább a közeli országokat érintené, és nem az USA-t.. Ott van Közép-Ázsia, meg Irán, IPakisztán, stb.. A talibok be tudnának arrafelé is kavarni... A 9/11 az gyenge ok szerintem arra, hogy másfél évtizedig ott háborúzgassanak. Az biztos, ha kivonulnak, a jelenlegi kormány rgy éven belül bukik. Úgy tudom, a máktermelőkhöz így se nagyon nyúlnak, ezért a kábítószer ellenes kűzdelem is elég gyenge lábakon áll. Nekem az lenne a logikus, ha az amik onnan kivonulnának, és néznék, ahogy a környező országokat is felforgatják.... És aztán mehetne a segítség, politikai szinten, meg fegyvereladás szinten a baráti országoknak, a nem baráti országok tönkretételét pedig vígan szemlélnék. Ha így haladnak a dolgok, mint most, akkor szerintem 10 év műlva is ugyaott lesz minden mint most. De köszi a válaszod, gondolatébresztő volt, remélem mások is elgondolkodnak ezeken a kérdéseken és megosszak velünk az elképzeléseiket. Lehet, lesznek olyan okok a háttérben, amiről most még nem is gondolok..
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Persze, csak azt nem értem, hogy egy olyan területre áldoznak rengeteg pénzt, aminek az elvesztése meg sem ártana nekik.. Mégis, egy talib hatalomátvétel inkább a közeli országokat érintené, és nem az USA-t.. Ott van Közép-Ázsia, meg Irán, IPakisztán, stb.. A talibok be tudnának arrafelé is kavarni... A 9/11 az gyenge ok szerintem arra, hogy másfél évtizedig ott háborúzgassanak. Az biztos, ha kivonulnak, a jelenlegi kormány rgy éven belül bukik. Úgy tudom, a máktermelőkhöz így se nagyon nyúlnak, ezért a kábítószer ellenes kűzdelem is elég gyenge lábakon áll. Nekem az lenne a logikus, ha az amik onnan kivonulnának, és néznék, ahogy a környező országokat is felforgatják.... És aztán mehetne a segítség, politikai szinten, meg fegyvereladás szinten a baráti országoknak, a nem baráti országok tönkretételét pedig vígan szemlélnék. Ha így haladnak a dolgok, mint most, akkor szerintem 10 év műlva is ugyaott lesz minden mint most. De köszi a válaszod, gondolatébresztő volt, remélem mások is elgondolkodnak ezeken a kérdéseken és megosszak velünk az elképzeléseiket. Lehet, lesznek olyan okok a háttérben, amiről most még nem is gondolok..

A háború pénz. Sok cégnek, sok amcsi érdekkörnek van ebből haszna. És ebbe nem kell belelátni semmi mákot/lítiumot/ritkaföldfémet/olajat. Mert ez nem erről szól. Önmagában is biznisz. A csapatok ellátása lőszerel, fegyverrel élelmiszerrel és az újraáépítés. Itt az ideológia (demokrácia/harc a beteg rendszerek/elnyomók ellen) és az üzlet összeforrt. Mint majdnem mindig. Nézd meg a "Háborús tekercsek" című filmet, ha még elérhető valahol (bár az Irakról szólt). Discovery-n leadták anno. Én nagyon örülök annak, hogy a legtöbb európai államban nincs sorkatonaság és általában csak önkéntesek mehetnek külföldi misszióba. Ki akarna kényszerítve megdögleni pár ember meggazdagodásáért, vagy pár hatalommániás politikus előbbrejutásáért (mint ahogy történt ez a múltban oly sokszor, első és második világháború, meg a többi "kisebb intenzitású konfliktus") ha még ráadásul meg sem fizetik? :D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az biztos, ha kivonulnak, a jelenlegi kormány rgy éven belül bukik
Igen, pontosan erről van szó.
Ez egyrészt annyit jelentene hogy az USA-nak nyílt színen be kéne vallania hogy ezt a háborút (is) elvesztették, az eddigi több mint 1 000 milliárd dollár kiadás és több mint 2 500 halott pedig felesleges volt.
Hogy úgy mondjam, nem tenne túl jót az amerikai morálnak...

Ha pedig az USA által életben tartott kormány elbukik, olyan kupleráj jönne utána amihez legfeljebb a mostani iszlám állam fogható.
Az összes elmebeteg muzulmán terrorszervezet meleg fogadtatásra lelne az országban (de legalább is megtűrnék őket) és megint lenne egy nyugodt hátország ahonnan kiindulva terrorakciókat szervezhetnének bárhol a világon.
Az USA ezt szimplán nem engedheti meg..

A legjobb kérdés hogy mi lesz ezután? Szerintem az teljesen nyilvánvaló hogy plusz pár ezer katona semmit nem fog javítani a helyzeten.
Mint eddig is be lesznek szorulva a legnagyobb bázisokra, tartani tudnak majd esetleg néhány nagyobb várost, de a vidék teljesen tálib ellenőrzés alatt marad.
Persze a rendszeresen bombáznak és rakétáznak majd drónokról és repülőkről, lesznek különleges műveletek de kb. ennyi.
A háttérből Pakisztán és Irán továbbra is fegyverekkel látja majd el a neki tetsző milíciákat, úgyhogy utánpótlás lesz dögivel.
Meddig lehet ezt az állapotot fenntartani? Ez lesz az újabb 30 éves háború?
 
  • Tetszik
Reactions: drqv and szpg9

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
Persze, csak azt nem értem, hogy egy olyan területre áldoznak rengeteg pénzt, aminek az elvesztése meg sem ártana nekik.. Mégis, egy talib hatalomátvétel inkább a közeli országokat érintené, és nem az USA-t.. Ott van Közép-Ázsia, meg Irán, IPakisztán, stb.. A talibok be tudnának arrafelé is kavarni... A 9/11 az gyenge ok szerintem arra, hogy másfél évtizedig ott háborúzgassanak. Az biztos, ha kivonulnak, a jelenlegi kormány rgy éven belül bukik. Úgy tudom, a máktermelőkhöz így se nagyon nyúlnak, ezért a kábítószer ellenes kűzdelem is elég gyenge lábakon áll. Nekem az lenne a logikus, ha az amik onnan kivonulnának, és néznék, ahogy a környező országokat is felforgatják.... És aztán mehetne a segítség, politikai szinten, meg fegyvereladás szinten a baráti országoknak, a nem baráti országok tönkretételét pedig vígan szemlélnék. Ha így haladnak a dolgok, mint most, akkor szerintem 10 év műlva is ugyaott lesz minden mint most. De köszi a válaszod, gondolatébresztő volt, remélem mások is elgondolkodnak ezeken a kérdéseken és megosszak velünk az elképzeléseiket. Lehet, lesznek olyan okok a háttérben, amiről most még nem is gondolok..

Szerintem alapvetően két dolog miatt vannak még ott, egyrészt ott van az ISIS-Khorasan. Az utóbbi egy évben a kormány és az amerikaiak is főleg az ISIS-re koncentráltak, de átmeneti győzelmek mellett nem tudtak maradandó eredményt elérni. Bár ez a térképeken nem látszik, az ISIS még terjeszkedni is tudott, főleg a tálibok kárára. Ha ebből az egyenletből kivonjuk az amikat, akkor nem látom, hogy a másik kettő hogyan tudná féken tartani ezt a szervezetet, márpedig az ISIS jelenlét senkinek sem érdeke a térségben.

Másrészt Az országban külső segítség nélkül az etnikai és vallási megosztottság miatt szinte lehetetlen működőképes központi kormányzatot fenntartani, legalábbis eddig minden erre vonatkozó próbálkozás elbukott. Az USA attól tarthat, hogy a kivonulás után a kormány egy másik nagyhatalmat kérne meg az űr betöltésére. Az oroszok szinte biztosan nem térnének vissza egy repetára, a kínaiakat viszont jó eséllyel érdekelné a dolog. Szerintem Washingtonban úgy kalkulálnak, hogy még mindig olcsóbb fenntartani ezt a helyőrséget, mint később visszaszorítani a kínai befolyást.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
Igen, pontosan erről van szó.
Ez egyrészt annyit jelentene hogy az USA-nak nyílt színen be kéne vallania hogy ezt a háborút (is) elvesztették, az eddigi több mint 1 000 milliárd dollár kiadás és több mint 2 500 halott pedig felesleges volt.
Hogy úgy mondjam, nem tenne túl jót az amerikai morálnak...

Ha pedig az USA által életben tartott kormány elbukik, olyan kupleráj jönne utána amihez legfeljebb a mostani iszlám állam fogható.
Az összes elmebeteg muzulmán terrorszervezet meleg fogadtatásra lelne az országban (de legalább is megtűrnék őket) és megint lenne egy nyugodt hátország ahonnan kiindulva terrorakciókat szervezhetnének bárhol a világon.
Az USA ezt szimplán nem engedheti meg..

A legjobb kérdés hogy mi lesz ezután? Szerintem az teljesen nyilvánvaló hogy plusz pár ezer katona semmit nem fog javítani a helyzeten.
Mint eddig is be lesznek szorulva a legnagyobb bázisokra, tartani tudnak majd esetleg néhány nagyobb várost, de a vidék teljesen tálib ellenőrzés alatt marad.
Persze a rendszeresen bombáznak és rakétáznak majd drónokról és repülőkről, lesznek különleges műveletek de kb. ennyi.
A háttérből Pakisztán és Irán továbbra is fegyverekkel látja majd el a neki tetsző milíciákat, úgyhogy utánpótlás lesz dögivel.
Meddig lehet ezt az állapotot fenntartani? Ez lesz az újabb 30 éves háború?
Szerintem alapvetően két dolog miatt vannak még ott, egyrészt ott van az ISIS-Khorasan. Az utóbbi egy évben a kormány és az amerikaiak is főleg az ISIS-re koncentráltak, de átmeneti győzelmek mellett nem tudtak maradandó eredményt elérni. Bár ez a térképeken nem látszik, az ISIS még terjeszkedni is tudott, főleg a tálibok kárára. Ha ebből az egyenletből kivonjuk az amikat, akkor nem látom, hogy a másik kettő hogyan tudná féken tartani ezt a szervezetet, márpedig az ISIS jelenlét senkinek sem érdeke a térségben.

Másrészt Az országban külső segítség nélkül az etnikai és vallási megosztottság miatt szinte lehetetlen működőképes központi kormányzatot fenntartani, legalábbis eddig minden erre vonatkozó próbálkozás elbukott. Az USA attól tarthat, hogy a kivonulás után a kormány egy másik nagyhatalmat kérne meg az űr betöltésére. Az oroszok szinte biztosan nem térnének vissza egy repetára, a kínaiakat viszont jó eséllyel érdekelné a dolog. Szerintem Washingtonban úgy kalkulálnak, hogy még mindig olcsóbb fenntartani ezt a helyőrséget, mint később visszaszorítani a kínai befolyást.


Szerintem azzal, hogy támogatták a mudzsahedeket - még a szovjet megszállás idején - kiengedték a szellemet a palackból.
Egy réteg vérszemet kapott, radikalizálódott, + nem félnek: Egyrészt világfelfogásuk miatt, másrészt mert megtapasztalták, hogy a legfejlettebb hadseregekkel is gyakorlatilag elbírnak.
A stratégák azzal nem számoltak anno, hogy egyszer ellenük is fordulhatnak.

A világ összes pénze és összes fegyvere nem fogja már ezeket elnémítani, ez a hajó már elment.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Szerintem azzal, hogy támogatták a mudzsahedeket - még a szovjet megszállás idején - kiengedték a szellemet a palackból.
Egy réteg vérszemet kapott, radikalizálódott, + nem félnek: Egyrészt világfelfogásuk miatt, másrészt mert megtapasztalták, hogy a legfejlettebb hadseregekkel is gyakorlatilag elbírnak.
A stratégák azzal nem számoltak anno, hogy egyszer ellenük is fordulhatnak.

A világ összes pénze és összes fegyvere nem fogja már ezeket elnémítani, ez a hajó már elment.

Ez kb. mindenhol így van, ahol muszlimok élnek. Nekik mindig van valami okuk a "radikalizálódásra" Legyen az Izrael, USA, Oroszország, a siíták, a jazidik, vagy bármi más. 1000 éves lemaradás. Ők még a keresztes háborúk korát élik. Ez van. És pont ezért kéne rohadtul távol tartani őket Európától... De ezt senki nem meri felvállalni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem azzal, hogy támogatták a mudzsahedeket - még a szovjet megszállás idején - kiengedték a szellemet a palackból.
Talán azzal még nem lett volna baj, de ahogy Charlie Wilson is megmondta: a végjátékot elb...ták.
Szerintrm ez a jelenet a filmből pont ide illik:
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov