Orosz Légi-Kozmikus Erők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 858
113
Gyerekek! Én a 6 generációs topicba linkeltem és már ott is a 6 gen gép motorját kezdték el fejleszteni az oroszok.

Az oroszok a leghülyébbek a világon eszt nem vártam volna tőlük.
Vegyék meg Kínai a j-20 ahoz már úgy is van miden nem úgy mint a pakfa géphez .Mert mi is van hozzá? Van proto szinten összeállított radar oszt jó.
J-20 mi van ? ÁÁ nem sorolom inkább :D
Előbb utóbb az oroszoknak össze kellesz állni a kínaikkal mert amit az oroszok művelnek az már számalom
Amúgy mewg csinálhatnak a szerencsétlenek ha elektronikába a fasorba sincsenek.
Hol vannak ők egy több ezer dolláros Striker 2 sisakhoz ami kiváltja még HUD kijelzőt a gépből mint az f-35-nél? hm?
Nézve az f-35 már egy 5++-os generációs repcsi mivel már az f-22-nél is több .

Ráadásul az új generációs fegyverek sincsenek sehol és nem is lesznek még vagy 6-8 évig mivel még az r-77-1 is igencsak luxusnak számít az orosz légierőnél.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 589
8 710
113
Gyerekek! Én a 6 generációs topicba linkeltem és már ott is a 6 gen gép motorját kezdték el fejleszteni az oroszok.

Az oroszok a leghülyébbek a világon eszt nem vártam volna tőlük.
Vegyék meg Kínai a j-20 ahoz már úgy is van miden nem úgy mint a pakfa géphez .Mert mi is van hozzá? Van proto szinten összeállított radar oszt jó.
J-20 mi van ? ÁÁ nem sorolom inkább :D
Előbb utóbb az oroszoknak össze kellesz állni a kínaikkal mert amit az oroszok művelnek az már számalom
Amúgy mewg csinálhatnak a szerencsétlenek ha elektronikába a fasorba sincsenek.
Hol vannak ők egy több ezer dolláros Striker 2 sisakhoz ami kiváltja még HUD kijelzőt a gépből mint az f-35-nél? hm?
Nézve az f-35 már egy 5++-os generációs repcsi mivel már az f-22-nél is több .

Ráadásul az új generációs fegyverek sincsenek sehol és nem is lesznek még vagy 6-8 évig mivel még az r-77-1 is igencsak luxusnak számít az orosz légierőnél.

Az a "motor" jó lesz hajtóműnek is... A J-20-hoz "minden van" ja, kivéve például a saját gyártású normális hajtóművet,de az persze nem is fontos egy harci repülőgép esetében.
"Az oroszok a leghülyébbek a világon ESZT nem vártam volna tőlük"
Még a saját anyanyelveden helyesen írni sem tudsz, de azért közlöd,hogy azok a a leghülyébbek a világon, akiktől a "mindenben előttük járó" kínaiak harci repülőgépeket vettek és vesznek... Gratulálok!
Szóval össze vannak állva már a kínaiakkal mert eladnak nekik vadászbombázókat, vagy épp hajtóműveket a kínaiak saját fejlesztésű gépeikbe,amibe azért nincs saját fejlesztésű hajtómű mert annyival az oroszok előtt járnak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 366
113
Különös, hogy mennyire kihátráltak emögül a PAK-FA program mögül. Van valami a koncepcióval, ami miatt a légierő egyszerűen nem érzi magáénak a típust.

Én is így látom.
Szerintem a Stealth, internal bay, etc... kell az ajtóberúgáshoz, de főleg a hosszú időn keresztül hathatós légi és rádiólokációs ellentvékenységet végezni képes ellenség elleni műveletekre. Ilyen ellenállásra ma csak az USA (aki ellen öngyilkosság) és Kína (aki ellen még úgy-ahogy lehet) képes.
Az USA számára az F-22 meg lett alkotva a "MiG-ek hordái" ellen az európai hadszíntérre. Az F-35 pedig az utolsó elvárások szerint a legmagasabb szintű AA védelem ellen. Vagyis magas szintű ellenállást hosszú ideig fenntartani képes ellenség ellen. Kína ugyanerre játszik, ehhez pedig kellenek az 5. gen képességei (stealth, belső tér, S. cruise , stb...).
Namármost Oroszország egyikükbe sem kíván belektöni, nagyon jó okkal (lásd népesség, hadi költségvetés). Beleennek kisebb, fix. balhékba (mint Szíria), de ők tudják, a nagyok játékába nem igazán lesznek benne. Erre viszont az A-100/Szu-35 pont elegendő, meg persze az a pár század Szu-57,. ami majd lesz. Vagyis amit (papíron) a Szu-57 tud, az nem az, amire realisan be is lesznek vetve a jövőben (remélhetőleg). A légierő talán ezért nem számol vele. Nekik csak nincs tervben, hogy a Csendes-óceánon kell majd egymást darálniuk valamelyik nagyfiúval.
Végső esetre meg ott az a 7000+ nuki, szóval az életükért és területi épségükért nem kell annyira aggódni.
Ismét csak - magánvélemény. Nem vagyok szakértő, szívesen veszek ellenvéleményt :D
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Különös, hogy mennyire kihátráltak emögül a PAK-FA program mögül. Van valami a koncepcióval, ami miatt a légierő egyszerűen nem érzi magáénak a típust.

De ennek a kihátrálásnak vannak más jelei is, mint ez a cikk?

Az a "motor" jó lesz hajtóműnek is... A J-20-hoz "minden van" ja, kivéve például a saját gyártású normális hajtóművet,de az persze nem is fontos egy harci repülőgép esetében.
"Az oroszok a leghülyébbek a világon ESZT nem vártam volna tőlük"
Még a saját anyanyelveden helyesen írni sem tudsz, de azért közlöd,hogy azok a a leghülyébbek a világon, akiktől a "mindenben előttük járó" kínaiak harci repülőgépeket vettek és vesznek... Gratulálok!
Szóval össze vannak állva már a kínaiakkal mert eladnak nekik vadászbombázókat, vagy épp hajtóműveket a kínaiak saját fejlesztésű gépeikbe,amibe azért nincs saját fejlesztésű hajtómű mert annyival az oroszok előtt járnak.

Ne vedd ennyire komolyan Ronit :)

Én is így látom.
Szerintem a Stealth, internal bay, etc... kell az ajtóberúgáshoz, de főleg a hosszú időn keresztül hathatós légi és rádiólokációs ellentvékenységet végezni képes ellenség elleni műveletekre. Ilyen ellenállásra ma csak az USA (aki ellen öngyilkosság) és Kína (aki ellen még úgy-ahogy lehet) képes.
Az USA számára az F-22 meg lett alkotva a "MiG-ek hordái" ellen az európai hadszíntérre. Az F-35 pedig az utolsó elvárások szerint a legmagasabb szintű AA védelem ellen. Vagyis magas szintű ellenállást hosszú ideig fenntartani képes ellenség ellen. Kína ugyanerre játszik, ehhez pedig kellenek az 5. gen képességei (stealth, belső tér, S. cruise , stb...).
Namármost Oroszország egyikükbe sem kíván belektöni, nagyon jó okkal (lásd népesség, hadi költségvetés). Beleennek kisebb, fix. balhékba (mint Szíria), de ők tudják, a nagyok játékába nem igazán lesznek benne. Erre viszont az A-100/Szu-35 pont elegendő, meg persze az a pár század Szu-57,. ami majd lesz. Vagyis amit (papíron) a Szu-57 tud, az nem az, amire realisan be is lesznek vetve a jövőben (remélhetőleg). A légierő talán ezért nem számol vele. Nekik csak nincs tervben, hogy a Csendes-óceánon kell majd egymást darálniuk valamelyik nagyfiúval.
Végső esetre meg ott az a 7000+ nuki, szóval az életükért és területi épségükért nem kell annyira aggódni.
Ismét csak - magánvélemény. Nem vagyok szakértő, szívesen veszek ellenvéleményt :D

Általános haditechnikai szint fenntartásához kell az 5-ik generációs gép szerintem. Meg a nagyhatalmi státusz (illúziójához). Meg az orosz elképzelés az, hogy mivel a nagy terület miatt sérülékenyek, ezért erőt kell állandóan felmutatni a világnak, hogy ne akarják őket megtámadni. Persze ma már nem nagyon van, aki meg is akarná.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Én nagyon sajnálnám ha a PAKFA program kipukkanna. Mert szerintem egy nagyon ígéretes típusról van szó!
Az más kérdés, hogy az Oroszoknak még kevésbé van szüksége a PAKFA-ra, mint az EU-nak egy 5. generációs vasra.
Viszont 5. generáció nélkül 6. generáció se lesz. Sőt, egyelőre nem látom azt se, hogy mi lesz a 6. generáció. Ugyanis a Raptor idején azért lehetett sejteni már, hogy a lopakodó technológia előbb utóbb beköszön a vadászgépekhez is. Viszont én most semmi ilyen szintű dologról/újításról nem tudok ami generációs ugrást jelentene.
Feltéve, hogy titokban nincs az oroszoknak antigravitációs hajtóműve vagy valami hasonló sci-fi baromsága :D:D:D
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Volt róla szó, hogy a Szu-57 2,5x olcsóbb mint az F-22 és az F-35. Nos orosz források szerint 50 millió USD darabja.(mostani árfolyam szerint)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
boki

"Volt róla szó, hogy a Szu-57 2,5x olcsóbb mint az F-22 és az F-35. Nos orosz források szerint 50 millió USD darabja.(mostani árfolyam szerint)"

Gondolom ez egy nyers ár saját részre, a K+F és a gyárfelújítás költségei nélkül.
Ha exportra 80-at kérnek darabjáért akkor is egy nagyon komoly ár/érték arányról beszélünk.
Azt nem tudod véletlenül, hogy mennyibe fáj nekik saját részre egy Szu-35?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 858
113
Szóval össze vannak állva már a kínaiakkal mert eladnak nekik vadászbombázókat, vagy épp hajtóműveket a kínaiak saját fejlesztésű gépeikbe,amibe azért nincs saját fejlesztésű hajtómű mert annyival az oroszok előtt járnak.

Te is jössz a hajtóművel mint ha nem tudnám ki hol merre jár :confused:! Engine= motor ahogy írja sok angol cikk http://nationalinterest.org/blog/th...-new-engine-t-50-pak-fa-stealth-fighter-18155

Attól még tény marad amit írtam
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
Roni

"Attól még tény marad amit írtam"

Az a helyzet, hogy nem tényeket szoktál írni. Általában prófétai stílusban kinyilatkozod a saját véleményed, ami a meglátásom szerint igen sokszor köszönő viszonyban sincs a valósággal. Lásd. Szu-27 topikban legutóbb.
Szerintem jobban körül kellene járnod az adott témákat és még akkor sem kellene folyamatosan országokat és azok lakóit minősítgetni.
Főleg nem komoly tudományos és kulturális eredményekkel rendelkező országokat...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Gyerekek! Én a 6 generációs topicba linkeltem és már ott is a 6 gen gép motorját kezdték el fejleszteni az oroszok.

Az oroszok a leghülyébbek a világon eszt nem vártam volna tőlük.
Vegyék meg Kínai a j-20 ahoz már úgy is van miden nem úgy mint a pakfa géphez .Mert mi is van hozzá? Van proto szinten összeállított radar oszt jó.
J-20 mi van ? ÁÁ nem sorolom inkább :D
Előbb utóbb az oroszoknak össze kellesz állni a kínaikkal mert amit az oroszok művelnek az már számalom
Amúgy mewg csinálhatnak a szerencsétlenek ha elektronikába a fasorba sincsenek.
Hol vannak ők egy több ezer dolláros Striker 2 sisakhoz ami kiváltja még HUD kijelzőt a gépből mint az f-35-nél? hm?
Nézve az f-35 már egy 5++-os generációs repcsi mivel már az f-22-nél is több .

Ráadásul az új generációs fegyverek sincsenek sehol és nem is lesznek még vagy 6-8 évig mivel még az r-77-1 is igencsak luxusnak számít az orosz légierőnél.
Hm. A kínai elektronikáról nem tudunk semmit. A KGB viszont alighanem igen. Lehet, hogy azért nem gyártják sorozatban az AESA radart, mert nem akarnak olyan vacakot, mint ami a J-20asban van. Inkább egyel régebbi, de jól működő tipust akarnak.
Amúgy tényleg össze kéne dolgozniuk. Mondjuk orosz hajtóműveket kínai hajókért cserébe.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Én is így látom.
Szerintem a Stealth, internal bay, etc... kell az ajtóberúgáshoz, de főleg a hosszú időn keresztül hathatós légi és rádiólokációs ellentvékenységet végezni képes ellenség elleni műveletekre. Ilyen ellenállásra ma csak az USA (aki ellen öngyilkosság) és Kína (aki ellen még úgy-ahogy lehet) képes.
Az USA számára az F-22 meg lett alkotva a "MiG-ek hordái" ellen az európai hadszíntérre. Az F-35 pedig az utolsó elvárások szerint a legmagasabb szintű AA védelem ellen. Vagyis magas szintű ellenállást hosszú ideig fenntartani képes ellenség ellen. Kína ugyanerre játszik, ehhez pedig kellenek az 5. gen képességei (stealth, belső tér, S. cruise , stb...).
Namármost Oroszország egyikükbe sem kíván belektöni, nagyon jó okkal (lásd népesség, hadi költségvetés). Beleennek kisebb, fix. balhékba (mint Szíria), de ők tudják, a nagyok játékába nem igazán lesznek benne. Erre viszont az A-100/Szu-35 pont elegendő, meg persze az a pár század Szu-57,. ami majd lesz. Vagyis amit (papíron) a Szu-57 tud, az nem az, amire realisan be is lesznek vetve a jövőben (remélhetőleg). A légierő talán ezért nem számol vele. Nekik csak nincs tervben, hogy a Csendes-óceánon kell majd egymást darálniuk valamelyik nagyfiúval.
Végső esetre meg ott az a 7000+ nuki, szóval az életükért és területi épségükért nem kell annyira aggódni.
Ismét csak - magánvélemény. Nem vagyok szakértő, szívesen veszek ellenvéleményt :D
Nincs ellenvéleményem.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
boki

"Volt róla szó, hogy a Szu-57 2,5x olcsóbb mint az F-22 és az F-35. Nos orosz források szerint 50 millió USD darabja.(mostani árfolyam szerint)"

Gondolom ez egy nyers ár saját részre, a K+F és a gyárfelújítás költségei nélkül.
Ha exportra 80-at kérnek darabjáért akkor is egy nagyon komoly ár/érték arányról beszélünk.
Azt nem tudod véletlenül, hogy mennyibe fáj nekik saját részre egy Szu-35?

Igen a hazai verzió 3 milliárd Rubel kb 50 milla USD.(fegyverzet nélkül) Szu-35 darabja 2 milliárd Rubel (hazai). Árfolyamtól függően kb 30-32 millió USD.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Hm. A kínai elektronikáról nem tudunk semmit. A KGB viszont alighanem igen. Lehet, hogy azért nem gyártják sorozatban az AESA radart, mert nem akarnak olyan vacakot, mint ami a J-20asban van. Inkább egyel régebbi, de jól működő tipust akarnak.
Amúgy tényleg össze kéne dolgozniuk. Mondjuk orosz hajtóműveket kínai hajókért cserébe.

Nekem kicsit furcsa lenne egy kínai-orosz együttműködés. Inkább japán-orosz együttműködés lenne érdekes. Ha nem lenne területi vitájuk, akár lehetséges is lenne. A japánok hoznák a fejlett ipart, az oroszok a fejlett alapkutatást. Pl utasszállító repülőgépet közösen fejlesztenének. Bár nem tudom, hogy a szélsőségesen precíz és a - khm - kevésbé precíz orosz munkastílus hogy férne meg egymás mellett :)
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 589
8 710
113
Te is jössz a hajtóművel mint ha nem tudnám ki hol merre jár :confused:! Engine= motor ahogy írja sok angol cikk http://nationalinterest.org/blog/th...-new-engine-t-50-pak-fa-stealth-fighter-18155

Attól még tény marad amit írtam

Csak felhívtam a figyelmed, ha már annyira szakértesz, akkor próbálhatod akár helyesen is használni a kifejezéseket. Látom, sértődés lett belőle. Attól,hogy a google fordítóban valamit látsz, még nem biztos,hogy az a valóság lesz amit kiad neked. A magyar nyelvben,repüléssel foglalkozó emberek körében motornak a dugattyús motort szokták nevezni( Vegyenejev M-14, Lycoming motorok,stb). A Szu-57-esben nem dugattyús motor van, hanem hajtómű. Ez egy alap dolog, akkor is, ha "sok angol cikk" máshogy írja. Noha nem ismerem az orosz 6. generációs vadászbombázó terveket,de szerintem azokban sem dugattyús motor lesz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
boki

"Igen a hazai verzió 3 milliárd Rubel kb 50 milla USD.(fegyverzet nélkül) Szu-35 darabja 2 milliárd Rubel (hazai). Árfolyamtól függően kb 30-32 millió USD."

Köszönöm!
Tudom a PAKFA még nincs kész, de azért "csak" másfélszer drágább, mint a Szu-35 ami nem nagy eltérés, főleg ha arra "tippelek", hogy harcértékben legalább háromszoros az eltérés a PAKFA javára.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 366
113
Én nagyon sajnálnám ha a PAKFA program kipukkanna. Mert szerintem egy nagyon ígéretes típusról van szó!
Az más kérdés, hogy az Oroszoknak még kevésbé van szüksége a PAKFA-ra, mint az EU-nak egy 5. generációs vasra.
Viszont 5. generáció nélkül 6. generáció se lesz. Sőt, egyelőre nem látom azt se, hogy mi lesz a 6. generáció. Ugyanis a Raptor idején azért lehetett sejteni már, hogy a lopakodó technológia előbb utóbb beköszön a vadászgépekhez is. Viszont én most semmi ilyen szintű dologról/újításról nem tudok ami generációs ugrást jelentene.
Feltéve, hogy titokban nincs az oroszoknak antigravitációs hajtóműve vagy valami hasonló sci-fi baromsága :D:D:D

6.th gen (NGAD) követelmények első körben, amit összeszedtem az utóbbi időben:
-szélesebb tartományban lopakodás
-nagyobb hatótáv (ADVENT engine)
-hosszab idejú SC (ADVENT megintcsak, 3 áramú hajtómű amúgy),
-fedélzeti AI, feladata rásegítés a pilóta munkájára (amolyan RIO),
-irányított energiájú fegyverek,
-fejlesztett hőháztartás (gépben felgyülemlő fegyver/elektronika hő elvezetés vagy eltárolás, lehetőleg felhasználás),
-szenzorok nagyobb hatótávolsága/vagyis célok nagyobb hatótávolságból leküzdése,
-intelligens/adaptív EW,
-stb...
Továbbá az egésznek 2030ra betonon kell lennie, ami konkrétan lehetetlen, mivel minden addigra nem lesz kész - így a repcsinek modulárisnak kell lennie az elejétől fogva. Vagyis 2030ra lesz a betonon valami, ami repül, de lesz benne ballaszt rengeteg, ami a nem elkészült cuccok helyén lesz. De mivel a program szürke, kb. ennyit lehet róla tudni.
Ja, és az USAF már most kategórikusan kijelentette, hogy semmi közösséget nem vállal a témában sem az USN, sem az USNCvel (lásd F-35 csodás eredményei), így a NAVY már most kénytelen sajátot tervezni (náluk F/A-XX a neve).
 
  • Tetszik
Reactions: wankel and endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
angelsoul

Köszönöm a felsorolást!
Viszont nekem ez egy fejlesztett 5-gennek tűnik nem 6. generációnak. Ez kb. ilyen F-16A vs. F-16E dolog. Nem pedig F-16N+1 vs. F-35 dolog.
Még a 3 áramú hajtómű sem forradalmi dolog, olyan 30-40 éves koncepció kb. Vakításra most is alkalmaznak már lézert, valamilyen szintű AI most is sok gépben van, szóval ez nekem nem áll össze 6. gennek.
Egy F-4 vs. F-15 vs. F-22 esetén egyszerűen evidens a generációs különbség. Fentebb egyenlőre nem látom.