[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
forrás :
https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS

"The system integrates US-built MPQ-64 Sentinel air defense radar and AIM-120 AMRAAM missiles with an indigenously developed Battle management C4I system called FDC, short for Fire Distribution Center. The FDC connected to a MPQ-64 radar forms an "Acquisition Radar and Control System" (ARCS). The missile has a horizontal range of up to 25 km. Other sources cite a range of 'over 15 km but this depends on the missile version used."

AMRAAM missile range:
• AIM-120A/B: 55–75 km
• AIM-120C-5: 105 km
• AIM-120C-7: 120 km
• AIM-120D: 180 km

Esetleg én értettem félre valamit?

Hülyeség.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Amraamnal megadott adatok szerintem legi inditasra vonatkozik /maximalis./ nagy magassagon alacsonyan levo celra.../
A foldi inditasu "valtozat "nem hasit tizen x ezren joval hangsebesseg feletti platformon. Es nem is maga ala nyit tuzet.
 
M

molnibalage

Guest
Honnan szedted ezt az eszementen buta számot?A fizikát nem lehet megbaszni!Nézd meg,hogy mekkore egy valóban 200km hatótáv körüli légvédelmi rakéta meg nézd meg azt,hogy mekkoraz az AIM-120D...
Gépelési hiba. Nem tűnt fel magadtól, hogy 18 km-re gondoltam...?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Ebből a szempontból is kíváncsi leszek hogy majd a Kub-okat mivel és hogy akarják itthon leváltani , (igaz ismét teljesen más tészta a 2 rendszer) mert amit mondasz az itthon nem nagyon létezik , nem is tudom hogy pl a Kub-okkal lehet e olyan feladatkört ellátni mint a THAAD-dal, szerintem nagyon nem, tehát ez is egy olyan "képesség" ami a mai modern hadviselésben elengedhetetlen de itthon még sincs.
A Kub-bal nem, de a BUK-M1-nek van egy olyan változata,amely alkalmas SRBM rakéták ellen: Buk-M1-2
https://en.wikipedia.org/wiki/Buk_missile_system#9K37M1-2_Buk-M1-2_(Ural)

Finnországnak van 4 osztálynyi kivont Buk-M1 rendszere, ezeket nem lenne butaság megvásárolni.
És ha van egy upgrade program az M1-2 verzióra, az nagyon jó lenne.
 
M

molnibalage

Guest
A Kub-bal nem, de a BUK-M1-nek van egy olyan változata,amely alkalmas SRBM rakéták ellen: Buk-M1-2
https://en.wikipedia.org/wiki/Buk_missile_system#9K37M1-2_Buk-M1-2_(Ural)

Finnországnak van 4 osztálynyi kivont Buk-M1 rendszere, ezeket nem lenne butaság megvásárolni.
És ha van egy upgrade program az M1-2 verzióra, az nagyon jó lenne.
Korlátozottan a Buk-M1 is képes, noha még az APA oldalon sincs ABM képessége. A finnek a rendszer kiképzést lezáró gyakorlati lövészetnél lőttek vele M3 sebességű BM imitáló célra és eltalálták. Az M1-2 már 1200 m/s-ig alkalmas volt célleküzdésre, de ABM képessége szokás szerint igen kis HMZ-re korlátozódik.

20+ éves SAM rendszert talán nem kellene beszerezni, de lehet, hogy bennem van a hiba.

Akkor már NASAMS II + ESSM Block 2. Az Buk-M2 HMZ-vel azonos, csak éppen nem SARH, hanem ARH-s, tehát 360 fokos tűzíve van és ahány rakéta kb. annyi célcsatorna.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Korlátozottan a Buk-M1 is képes, noha még az APA oldalon sincs ABM képessége. A finnek a rendszer kiképzést lezáró gyakorlati lövészetnél lőttek vele M3 sebességű BM imitáló célra és eltalálták. Az M1-2 már 1200 m/s-ig alkalmas volt célleküzdésre, de ABM képessége szokás szerint igen kis HMZ-re korlátozódik.

20+ éves SAM rendszert talán nem kellene beszerezni, de lehet, hogy bennem van a hiba.

Akkor már NASAMS II + ESSM Block 2. Az Buk-M2 HMZ-vel azonos, csak éppen nem SARH, hanem ARH-s, tehát 360 fokos tűzíve van és ahány rakéta kb. annyi célcsatorna.
Alapvetően pénzkérdés. Amiből nekünk nincs és nem is lesz sok.
Most a finn Buk-okat bagóért meg lehetne vásárolni, nem tudnak vele mit kezdeni.

Bármely nyugati eszköz horror áron lesz nekünk, amelyből soha nem nem lesz elég pénzünk elegendő mennyiségben vásárolni.
Nemrég kiszámoltam, hogy csak a román ATACMS ellen 27 patriot PAC 3 ütegre lenne szükség, 2 tűzcsatornával számolva SRBM-ek ellen, 100%-os védettséget feltételezve az 54 db ATACMS indító és rakéta ellen, egyidejű indítást számítva. Nekem ~ 20 milliárd dollár jött ki.
Ezen az alapon atomfegyvert is fejleszthetnénk, az hatásosabb elrettentő erőt jelentene.
Ha pedig a románok duplájára emelnék az indítóik és rakétáik számát (+500 millió dollár), akkor aztán tényleg finito caputo.

Nyilván a Buk M-1-2 korlátozott védelmet jelent számunkra, mind mennyiségileg, mind HMZ-t tekintve, de legalább nem megy rá ingünk-gatyánk és mégis több a semminél.
Ezt leszámítva, az aktív védelem helyett - mivel az aktív védelem költsége 40-szeres a fenyegetéshez képes - a passzív védelemre / kritikus infrastruktúra védelemre helyezném a hangsúlyt, plusz a megtorló csapásmérő képesség megteremtésére.
 
M

molnibalage

Guest
Alapvetően pénzkérdés. Amiből nekünk nincs és nem is lesz sok.
Most a finn Buk-okat bagóért meg lehetne vásárolni, nem tudnak vele mit kezdeni.

Miből származik ez a kincstári optimizmus? Meg vannak hirdetve? Az orosz is hozzá fog járulni? Mert normál esetben gyakori, nem lehet továbbadni a cuccot.

Bármely nyugati eszköz horror áron lesz nekünk, amelyből soha nem nem lesz elég pénzünk elegendő mennyiségben vásárolni.
A Buk-M1 árát tudod? Rakéta és support hol lesz hozzá még 20-30 évig egy ma 30 éves rendszernek? Mert Buk-M1-je van a finneknek, nem M1-2.

Nemrég kiszámoltam, hogy csak a román ATACMS ellen 27 patriot PAC 3 ütegre lenne szükség, 2 tűzcsatornával számolva SRBM-ek ellen, 100%-os védettséget feltételezve az 54 db ATACMS indító és rakéta ellen, egyidejű indítást számítva. Nekem ~ 20 milliárd dollár jött ki.
Ezen az alapon atomfegyvert is fejleszthetnénk, az hatásosabb elrettentő erőt jelentene.
Ha pedig a románok duplájára emelnék az indítóik és rakétáik számát (+500 millió dollár), akkor aztán tényleg finito caputo.
Teljesen értelmetlen ez a megközelítésed, mert ilyesmit elhárítására nagyhatalmak sem képesek. A katonai erődet kell megvédenek, nem a civileket. Ez van...

Nyilván a Buk M-1-2 korlátozott védelmet jelent számunkra, mind mennyiségileg, mind HMZ-t tekintve, de legalább nem megy rá ingünk-gatyánk és mégis több a semminél.
A rendszer célcsatorna száma miatt, ha le is fedsz vele nagyobb területet sérülékenyebb a rendszer, mint 6 rakétás ESSM Block II NASAMS II, ha veszel hozzá elég radart, de közel sem kell annyi radar, mint Buk TELAR.

Ezt leszámítva, az aktív védelem helyett - mivel az aktív védelem költsége 40-szeres a fenyegetéshez képes - a passzív védelemre / kritikus infrastruktúra védelemre helyezném a hangsúlyt, plusz a megtorló csapásmérő képesség megteremtésére.
Jaj... Ezt a megtorlás hülyeséget inkább hagyjuk, így használta balfasz módon a V-1 és V-2-őt is hitler...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
Miből származik ez a kincstári optimizmus? Meg vannak hirdetve? Az orosz is hozzá fog járulni? Mert normál esetben gyakori, nem lehet továbbadni a cuccot.
Miért gondolod, hogy a maguk ellensége lennének?
Inkább kapnak érte pénzt, minthogy hagyják szétrohadni.
Vagyunk olyan jóban az oroszokkal, hogy engedélyezzék az eladását, főleg, ha modernizációról (pénzbevételről) is szó van.
A Mi-24 felújítás során is felajánlották a teljes modernizációt VM szintre, csak rajtunk múlott, hogy nem fogadtuk el.

A Buk-M1 árát tudod? Rakéta és support hol lesz hozzá még 20-30 évig egy ma 30 éves rendszernek? Mert Buk-M1-je van a finneknek, nem M1-2.
'94-ben 800 millió dollár adósságelengedésért adtak 4 osztálynyit a finneknek. Ennyiért ma egy üteg Patriot PAC-3-at kapni...

Teljesen értelmetlen ez a megközelítésed, mert ilyesmit elhárítására nagyhatalmak sem képesek. A katonai erődet kell megvédenek, nem a civileket. Ez van...
Ha csak egy is eljut Paksig, akkor nekünk nagyon rossz lesz...

A rendszer célcsatorna száma miatt, ha le is fedsz vele nagyobb területet sérülékenyebb a rendszer, mint 6 rakétás ESSM Block II NASAMS II, ha veszel hozzá elég radart, de közel sem kell annyi radar, mint Buk TELAR.

[/QUOTE]Jaj... Ezt a megtorlás hülyeséget inkább hagyjuk, így használta balfasz módon a V-1 és V-2-őt is hitler...[/QUOTE]
Na a náci kártya...
Hitler nem használhatta más módon a V fegyvereket, mint ahogy - a nagy CEP miatt.
Ma viszont már 5 méteres pontosságnál tartunk. Minden országnak megvannak a kritikus infrastruktúra elemei, erre értettem, nem lakosságra.
Amikor a támadás és védekezés között több tízszeres költségkülönbség van, ez egyértelműen behatárolja a fenyegetésre adható válaszok számát.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Miért gondolod, hogy a maguk ellensége lennének?
Inkább kapnak érte pénzt, minthogy hagyják szétrohadni.
Vagyunk olyan jóban az oroszokkal, hogy engedélyezzék az eladását, főleg, ha modernizációról (pénzbevételről) is szó van.
A Mi-24 felújítás során is felajánlották a teljes modernizációt VM szintre, csak rajtunk múlott, hogy nem fogadtuk el.


'94-ben 800 millió dollár adósságelengedésért adtak 4 osztálynyit a finneknek. Ennyiért ma egy üteg Patriot PAC-3-at kapni...


Ha csak egy is eljut Paksig, akkor nekünk nagyon rossz lesz...
Jaj... Ezt a megtorlás hülyeséget inkább hagyjuk, így használta balfasz módon a V-1 és V-2-őt is hitler...[/QUOTE]
Na a náci kártya...
Hitler nem használhatta más módon a V fegyvereket, mint ahogy - a nagy CEP miatt.
Ma viszont már 5 méteres pontosságnál tartunk. Minden országnak megvannak a kritikus infrastruktúra elemei, erre értettem, nem lakosságra.
Amikor a támadás és védekezés között több tízszeres költségkülönbség van, ez egyértelműen behatárolja a fenyegetésre adható válaszok számát.[/QUOTE]

Nézd meg, hogy áll most a Honvédség és gondolom sejted mi irdatlan pénzbe kerül modern haditechnikát beszerezni, hogy újra ütőképes legyen és nem tömeghadsereg szintjére gondolok, hanem a rossz állapotra amiben van már jó pár éve.
Semmi értelme nincs itt ballisztikus rakétát elfogni meg bármi hasonlót venni, molni leírta miért és mások is korábban.
És tudnám dijazni én is, ha már vesznek valamit végre, amit üzemeltetni is kell (!!!) akkor az olyan legyen, hogy megfeleljen a kor színvonalának.
Nálam okosabbak leírták már a véleményüket, a NASAMS rendszert pártolom én is.
 
M

molnibalage

Guest
Miért gondolod, hogy a maguk ellensége lennének?
Inkább kapnak érte pénzt, minthogy hagyják szétrohadni.
A Buk-M1 kivonást tudtommal elhalasztották és, ha megtörtént volna, akkor Oo. ment volna vissza. Mondom, szinte minden fegyvereladásnál a 3. félhez továbbadáshoz kell az eredeti ország engedélye. Az ausziknak azért kellett elásni az nem kiállított F-111-eselet, mert még a hadrendből kivont eszközökre is tett anno korlátot az USA. Lehet, hogy ma már kb. értelmetlen, de a szerződés az szerződés. A finnek senkinek nem kínálták fel megvételre , de ha adsz forrást, akkor meghajlok érveid előtt.

Vagyunk olyan jóban az oroszokkal, hogy engedélyezzék az eladását, főleg, ha modernizációról (pénzbevételről) is szó van.
Lehetséges. Egyelőre finn eladási szándékot sem látok.

A Mi-24 felújítás során is felajánlották a teljes modernizációt VM szintre, csak rajtunk múlott, hogy nem fogadtuk el.
Meg az embargón. Tehát nem csak rajtunk.


'94-ben 800 millió dollár adósságelengedésért adtak 4 osztálynyit a finneknek. Ennyiért ma egy üteg Patriot PAC-3-at kapni...
Ez ebben a formában így nem igaz. A vezetési osztály részét tudtommal nem kapták meg. Ezen felül azért egyetlen osztály PAC-3-as konfigos Patriotnak nagyobb, mint egy teljes Buk dandárnak. A célcsatorna kevesebb és csak 90 vagy 105 fokos tűzív van, de azért egészen más súlycsoport az ABM képességével.

Ha csak egy is eljut Paksig, akkor nekünk nagyon rossz lesz...
Micsoda? Hányszor kell még felvázolni azt, hogy a hagyományos csapásmérő eszközökkel a reaktorban kárt tenni nem lehet? Alsó hangon 2000 fontos PEN GBU/JDAM kellene. Ha Paks-ot, mint temelést akarod hatástalanítani, akkor a trafókertet szétkapod és szépen leáll az erőmű.

A reaktort amúgy is csak egy idióta akarná szétkapni főleg, ha itt a románokra célzol, mert a jellemző szélirány feléjük fújná nagy eséllyel az egészet. Kicsit elegem van már ebből a "Paks" mantrából. Kb. a nagyhatalmak és igen fejlett középhatalmak tudnák a reaktort komoly erőfeszítéssel szétkapni, de Oo. kivételével mind NATO tag. Ne erről ennyit...


Na a náci kártya...
Hitler nem használhatta más módon a V fegyvereket, mint ahogy - a nagy CEP miatt.
Ma viszont már 5 méteres pontosságnál tartunk. Minden országnak megvannak a kritikus infrastruktúra elemei, erre értettem, nem lakosságra.
Amikor a támadás és védekezés között több tízszeres költségkülönbség van, ez egyértelműen behatárolja a fenyegetésre adható válaszok számát.
A pirézia használta volna, akkor is balfasz ötlet, de láthatólag nem ez technikai része fogott meg a dolognak. Vastaps...

  1. Hitler használhatta volt az angol kikötők bénítására, hogy a logisztikát megnehezítse, ehelyett civil célpontokat lőtt vele, azt is szétaprózva.
  2. Egész egyszerűen a megtorlás, mint ötlet hülyeség, ha az ellenfeled volt olyan hülye, hogy katonailag lényegtelen célokra lőtte el legdrágább és potensebb fegyverét, akkor minek akarnák hasonló (?) módon visszaütni..? Maga a "megtorlás", mint kifejezés katonailag színtiszta ökörség.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 565
113
A Buk-M1 kivonást tudtommal elhalasztották és, ha megtörtént volna, akkor Oo. ment volna vissza.
Kivonták:
https://en.wikipedia.org/wiki/Buk_missile_system#Former_operators

Lehetséges. Egyelőre finn eladási szándékot sem látok.
Én sem tudok róla, hogy lett volna, de ez nem jelenti azt, hogy ne fontolnának meg egy jó ajánlatot.
Elvégre adtak át már nekünk ingyen Mi-8 helikoptereket is, nem hinném, hogy elfutnának, ha hozzájuk vágnánk pár százmillió dollárt.

az embargón. Tehát nem csak rajtunk.
Igen, a kettőn együtt, eredendően az embargóból adódóan.

Ez ebben a formában így nem igaz. A vezetési osztály részét tudtommal nem kapták meg. Ezen felül azért egyetlen osztály PAC-3-as konfigos Patriotnak nagyobb, mint egy teljes Buk dandárnak. A célcsatorna kevesebb és csak 90 vagy 105 fokos tűzív van, de azért egészen más súlycsoport az ABM képességével.
A mije nagyobb?
Én nem cáfolni akarom a Patroit képességeit,hanem az ár/harcérték arány szerint értékelem többre a Buk M1 (+ modernizálva az M1-2 szintre) megoldást. 1-2 üteg PAC-3-mal nem sokra megyünk az 54 db ATACMS ellen. Többre nem lesz amúgy pénz. De ha ugyanezt az összeget elköltjük 4 osztály használt Buk M1 vásárlásra a finnektől + M1-2 upgrade-re, akkor már egy értelmes és pontens választ tudunk erre adni.

Micsoda? Hányszor kell még felvázolni azt, hogy a hagyományos csapásmérő eszközökkel a reaktorban kárt tenni nem lehet? Alsó hangon 2000 fontos PEN GBU/JDAM kellene. Ha Paks-ot, mint temelést akarod hatástalanítani, akkor a trafókertet szétkapod és szépen leáll az erőmű.
Azt nem tudom, hogy egy bomba milyen sebességgel csapódik a célba, de valahol a hangsebesség körül, vagy valamivel felette.
Az ATACMS harci feje 4M sebességgel. Ugyan csak 300 kiló robbanóanyag van benne, de a mozgási energia a sebesség négyzetével arányos, így szerintem ez is elegendő lehet.
De legyen igazad, nekünk már az is córesz, ha a transzformátorállomást kapják szét.

A reaktort amúgy is csak egy idióta akarná szétkapni főleg, ha itt a románokra célzol, mert a jellemző szélirány feléjük fújná nagy eséllyel az egészet. Kicsit elegem van már ebből a "Paks" mantrából. Kb. a nagyhatalmak és igen fejlett középhatalmak tudnák a reaktort komoly erőfeszítéssel szétkapni, de Oo. kivételével mind NATO tag. Ne erről ennyit...
Szerintem lazán bevállalnák...
Nyilván egy ilyen támadáskor a meteorológiai viszonyokat is figyelembe veszik, pl. szélirány. A támadás időpontját az agresszor határozza meg.

  1. Hitler használhatta volt az angol kikötők bénítására, hogy a logisztikát megnehezítse, ehelyett civil célpontokat lőtt vele, azt is szétaprózva.
  1. Néhány kilométeres CEP-pel csak egy nagyvárosnyi terület támadására volt reális esélyük. Ha jól emlékszem, a V2-k fele így is Londonon kívül csapódott be.
    [*]Egész egyszerűen a megtorlás, mint ötlet hülyeség, ha az ellenfeled volt olyan hülye, hogy katonailag lényegtelen célokra lőtte el legdrágább és potensebb fegyverét, akkor minek akarnák hasonló (?) módon visszaütni..? Maga a "megtorlás", mint kifejezés katonailag színtiszta ökörség.
    Ez ügyben vitatkozz mondjuk az USA és Oroszo. stratégáival...
    Miből gondolod, hogy a románok katonailag értelmetlen dolgokra pazarolnák a rakétáikat?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Kivonták:
https://en.wikipedia.org/wiki/Buk_missile_system#Former_operators


Én sem tudok róla, hogy lett volna, de ez nem jelenti azt, hogy ne fontolnának meg egy jó ajánlatot.
Elvégre adtak át már nekünk ingyen Mi-8 helikoptereket is, nem hinném, hogy elfutnának, ha hozzájuk vágnánk pár százmillió dollárt.


Igen, a kettőn együtt, eredendően az embargóból adódóan.


A mije nagyobb?
Én nem cáfolni akarom a Patroit képességeit,hanem az ár/harcérték arány szerint értékelem többre a Buk M1 (+ modernizálva az M1-2 szintre) megoldást. 1-2 üteg PAC-3-mal nem sokra megyünk az 54 db ATACMS ellen. Többre nem lesz amúgy pénz. De ha ugyanezt az összeget elköltjük 4 osztály használt Buk M1 vásárlásra a finnektől + M1-2 upgrade-re, akkor már egy értelmes és pontens választ tudunk erre adni.


Azt nem tudom, hogy egy bomba milyen sebességgel csapódik a célba, de valahol a hangsebesség körül, vagy valamivel felette.
Az ATACMS harci feje 4M sebességgel. Ugyan csak 300 kiló robbanóanyag van benne, de a mozgási energia a sebesség négyzetével arányos, így szerintem ez is elegendő lehet.
De legyen igazad, nekünk már az is córesz, ha a transzformátorállomást kapják szét.


Szerintem lazán bevállalnák...
Nyilván egy ilyen támadáskor a meteorológiai viszonyokat is figyelembe veszik, pl. szélirány. A támadás időpontját az agresszor határozza meg.

  1. Néhány kilométeres CEP-pel csak egy nagyvárosnyi terület támadására volt reális esélyük. Ha jól emlékszem, a V2-k fele így is Londonon kívül csapódott be. Ez ügyben vitatkozz mondjuk az USA és Oroszo. stratégáival...
    Miből gondolod, hogy a románok katonailag értelmetlen dolgokra pazarolnák a rakétáikat?

A blokkokat kis tulzással minden(re is)állóra tervezik* nem véletlen.Minden elpusztítható persze csak nem mindenki számára.

*A paksi pl elég komoly földrengéseket kibír holott Magyarország ilyen szempontból teljesen biztonságos...
 
M

molnibalage

Guest
https://en.wikipedia.org/wiki/Buk_missile_system#Former_operators
Hát nem tudom. Az összes forrás 2013/14-es a kivonásra és mind jövő időről beszél, ehhez képest alig 1 év volt link, hogy mégsem vonták ki még őket, csak nem találom.

HMZ

Én nem cáfolni akarom a Patroit képességeit,hanem az ár/harcérték arány szerint értékelem többre a Buk M1 (+ modernizálva az M1-2 szintre) megoldást. 1-2 üteg PAC-3-mal nem sokra megyünk az 54 db ATACMS ellen. Többre nem lesz amúgy pénz. De ha ugyanezt az összeget elköltjük 4 osztály használt Buk M1 vásárlásra a finnektől + M1-2 upgrade-re, akkor már egy értelmes és pontens választ tudunk erre adni.
Te felteszed, hogy lehetséges az M1-2 korszerűsítés, amikor az is 20+ éves. Az sem vágom, hogy mi a buli abba, hogy 30+ éves rendszert 20+-asra húzol fel...


Azt nem tudom, hogy egy bomba milyen sebességgel csapódik a célba, de valahol a hangsebesség körül, vagy valamivel felette.
Semmit sem ér a sebesség, ha puha a bomba. Egy F-16 is hangsebességgel tud egy betonbunkerbe csapódni és kb. a beton felszínét fogja megkarcolni.

Az ATACMS harci feje 4M sebességgel. Ugyan csak 300 kiló robbanóanyag van benne, de a mozgási energia a sebesség négyzetével arányos, így szerintem ez is elegendő lehet.
Jó reggelt, keménység, páncéltörő képesség nem csak a sebességtől függ.


Szerintem lazán bevállalnák...
És ezt a veretes kijelentés mire alapozod? Elve ki az a balfasz, aki a szinte lehetetlen feladatra vállalkozna, amivel magát is tökönszúrja vagy a könnyűt és rá veszélytelent...? Komolyan mondom, hogy a falnak megyek...

Néhány kilométeres CEP-pel csak egy nagyvárosnyi terület támadására volt reális esélyük. Ha jól emlékszem, a V2-k fele így is Londonon kívül csapódott be.
A V-2 eleve értelmetlen ökörség volt, a V-1-ről van elsősorban szó. Filléres fiú volt, kb. 500 USD volt egy darab ára. Egy P-47/51 vadászgép ára 100k USD táján volt, egy B-29-es több százezer. A német bombázók kb. esélytelenek voltak, a V-1-esek fele kb. célba ért. Így nézd. Több százat indítva egy célra azért elég komoly tűzerő lehetett volna. A háború megfordítására esélytelen volt, de az értelmes használat lett volna.
Ez ügyben vitatkozz mondjuk az USA és Oroszo. stratégáival...
Miről?

gondolod, hogy a románok katonailag értelmetlen dolgokra pazarolnák a rakétáikat?
Te "megtorlásról" beszéltél. Akkor kérlek fejtsd már ki pontosan, hogy mit értesz ez alatt.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
518
1 002
93
Az az igazság, hogy örül mindenki szerintem ennek is, hisz nem kis dologról van szó most sem. Amit én hiányolok az az, hogy hol és mit is takar ez a rendszer, mi kerül kiépítésre ezzel a szerződéssel.
De gyanítom ez csak az alapja lesz annak, ha új légtérvédelmi radarok és rakéták kerülnek beszerzésre, amik kiszolgálják a rendszert (már az amúgy meglévő lokátorok mellé ha lesz).
Nagyon fontos alap ez Hpasp mesél neked az “esetleges beszerzésre kerülő rendszerről” ő már látta a radarját :) nem semmi cucc
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Nagyon fontos alap ez Hpasp mesél neked az “esetleges beszerzésre kerülő rendszerről” ő már látta a radarját :) nem semmi cucc

Mikor a Leó beszerzés kiderült, előtte nem sokkal raktam ki a japó brutál F-35 rendelést. Azt hittem, megfogtam a nap hírét, hát meglepődtem. Szóval várom a következő meglepetést :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and gacsat

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
subsonic

"Nagyon fontos alap ez Hpasp mesél neked az “esetleges beszerzésre kerülő rendszerről” ő már látta a radarját :) nem semmi cucc"

Aster-30? :D