[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A Bae HVP 86000$/db áron biztosííítja ballisztikus rakétafejek végfázisban történő megsemmisítését (állításuk szerint)

Még lassaban mondom, hogy te is megértsd.
S
-
3

V
i
k
i
n
g
Kérlek mutassad a piacon elérhető S-3 Viking AWACS gépet.

Olyan gépet kár volna venni, ami nincs kész arra a feladatra amire kellene és azt nekünk kellene kifizetni. Biztos jó gép amúgy, nem tudom mennyi tartalék még lehet bennük, de ha már ilyenre szánnék, nem használt gépet vennék. Amikor az árára hivatkozol, jusson eszedbe ez a szegény ország akkor is, mikor az amúgy szintén eget verdeső abm képességről ábrándozol, többek között.
Olyan gépet nem tudsz venni, ami nincs.

Nincs csúszda? Elvileg minden repülőgépen kell lennie, aminek azt ajtóküszöbe 6 feet vagy annál magasabban van a betontól nem berugózott rugóstaggal.

https://htka.hu/2016/10/14/ostrava-2016-nato-day/
A repülőgép már nem rendelkezik ejtőernyővel a személyzet mentésére. A gépen épített csúszda veszélyesnek ítéltetett, ezért annak használatával felhagytak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Pl orosz fegyverrendszerek vásárlásában az embergo. (lévén mi nem vagyunk olyan fontosak nekik és erősek katonailag mint a törökök, hogy leszarjuk.)


Ha már muszáj a biztpolt behozni ide is, akkor az EU-embargó, nem pedig NATO-embargó. NATO-embargó tudtommal nem létezik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 045
11 982
113
Kérlek mutassad a piacon elérhető S-3 Viking AWACS gépet.
Tervezetet tudok mutatni:
https://www.secretprojects.co.uk/threads/lockheed-s-3-viking-variants-and-projects.4313/post-45951
KS-3 tanker-EW változat prototípus:
https://www.thedrive.com/the-war-zo...vikings-into-the-navys-new-mq-25-tanker-drone
Egyebek:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_S-3_Viking#Variants

Olyan gépet nem tudsz venni, ami nincs.
Igény és pénz kérdése, hogy legyen.

https://htka.hu/2016/10/14/ostrava-2016-nato-day/
A repülőgép már nem rendelkezik ejtőernyővel a személyzet mentésére. A gépen épített csúszda veszélyesnek ítéltetett, ezért annak használatával felhagytak.
Nem is kell az ejtőernyőt eröltetni 800 km/h körül.
Ezért mondom, hogy katapultülés kell.
 
M

molnibalage

Guest
  • Csak nekünk szerinted mennyibe kerülne?
  • Mikorra?
  • Nincs semmiféle prototípus. Tankert látok, AWACS-et nem és főleg nem tanker és AWACS multirole gépet, ami úgy baromság, ahogy van.
A Sentinelnek a maga 40-50 km es hatótávja miatt fogalma sem lesz arról ha epp egy TBM közeledik feléje...

Nem, a nagyobb hatótávú radarnak. Egyébként a Sentinel HÁLÓZAT elemei érzékelhetik a rakétát és a TÖBBI tud mozogni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
A 2-3 perc alatt az ELM-2084 semmilyen kiépítésében nem elég ahhoz hogy odébb áljanak...
10 perc már szűken reális lehet, az meg bőven elég ahhoz hogy a TBM célba érjen...

számítsd bele az időbe a parancsnoki láncot is...a radar kezelő hiába veszi észre hogy úton van egy TBM,
-mire rájönnek hogy maga a radar a célpont,
-mire a hír elindul felfele a parancsnoki láncon,
-mire visszaér a parancs a radar tényleges kezelőihez (akik fizikailag jó messze is lehetnek az eddigi szereplőktől) hogy tábort bonts,
-és mire a kezelők összepakolnak és el is hagyják a helyszínt....

egyszóval tòbb lesz az 2-3 percnél.

Egy 300 km körüli hatótávolságú TBM sebessége +2000 m/sec és a teljes repülési ideje 4-5 perc. Ha jól mérték be a célpontot és rakéta is jól működik ABM képesség híján a radarnak az esélye a túlélésre szigorúan monoton tart a 0 hoz...

Én nem azt írtam, hogy a ELM-2084 az olyan.
De a Sentinel az pl. igen. Tehát nem kell ABM rakéta, ha a közeledő rakéta láttán a radar fogja magát és 5 perc alatt 5 km-rel odébb megy önjáró platfromon...

Flight Times of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Flight Time = SQRT (Range) * 14
where
Flight Time is in seconds
Range is in kilometers

Speeds of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Speed = SQRT (Range) * 0.09
where
Speed is in km/sec
Range is in kilometers

Apogees of Ballistic Missiles lofted in Maximum-Range Trajectories
Apogee = Range * 0.25
where
Apogee is in kilometers


Ez alapján a 300 km hatótáv az 1,5 km/s tája inkább.
Ezt az ELM-2084-et lehet üzemeltetni úgy, hogy a hordozó jármű alatta marad?
 
M

molnibalage

Guest
Ezt az ELM-2084-et lehet üzemeltetni úgy, hogy a hordozó jármű alatta marad?
Ezt a rendszer nem ismerem sajnos szinte semennyire. Azt sem, hogy milyen más platformra kérhetjük és áll rendelkezésre.
De, ha egy Nyebo papíron tud 5 perc (?) alatt csomagolni és menni, akkor ne legyen már ez olyan nehéz egy ilyen cuccnak.
Az Sz-300PSz rendszernek a Clam Shell nélkül a tűzkészültségi ideje volt 5 perc. 40 éve.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezt az ELM-2084-et lehet üzemeltetni úgy, hogy a hordozó jármű alatta marad?
Feltételezem erre a fajta kiépítésre gondolsz...
ELM-2084_S-Band_MMR_Multi-Mission_Warning_and_fire_control_Radar_Israel_Israeli_army_defense_industry_left_side_view_001.jpg

szerintem igen, akkor is működhet a radar ha a hordozó jármű alatta marad, de a képen látható módon le kell talpalni.
Nem, a nagyobb hatótávú radarnak. Egyébként a Sentinel HÁLÓZAT elemei érzékelhetik a rakétát és a TÖBBI tud mozogni.
Nem igazán értem milyen a Sentinelnél nagyobb hatótávolságú radarra gondolsz?
A Sentinelen és az ELM-2084 en kívül tudsz még valamiről?

Ezt a rendszer nem ismerem sajnos szinte semennyire. Azt sem, hogy milyen más platformra kérhetjük és áll rendelkezésre.
De, ha egy Nyebo papíron tud 5 perc (?) alatt csomagolni és menni, akkor ne legyen már ez olyan nehéz egy ilyen cuccnak.
Az Sz-300PSz rendszernek a Clam Shell nélkül a tűzkészültségi ideje volt 5 perc. 40 éve.

Valóban egy 300 km hatótávolságú TBM sebssége "mindössze" 1700 km/sec körül van viszont a repülési idő 5 perc.
Abban ideális és teljesen irreális esetben lenne csak az ELM-2084 időben eltűnni, ha:
- rögtön az indítás pillanatában felfedezi a rakétát;
- azonnal elkezdi követni;
- azonnal sikerül megállapítani a várható becsapódás helyét (erre az aktív szakasz végéig még elméleti esély sincs...)
- a parancsnoki lánc végtelen gyorsaságú és a radar kezelő személyzete azonnal megkapja a parancsot az esetleg 100 km-re ülő parancsnoktól hogy tábort kell bontani.

aa.jpg

bb.jpg
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Feltételezem erre a fajta kiépítésre gondolsz...
ELM-2084_S-Band_MMR_Multi-Mission_Warning_and_fire_control_Radar_Israel_Israeli_army_defense_industry_left_side_view_001.jpg

szerintem igen, akkor is működhet a radar ha a hordozó jármű alatta marad, de a képen látható módon le kell talpalni.

Nem igazán értem milyen a Sentinelnél nagyobb hatótávolságú radarra gondolsz?
A Sentinelen és az ELM-2084 en kívül tudsz még valamiről?



Valóban egy 300 km hatótávolságú TBM sebssége "mindössze" 1700 km/sec körül van viszont a repülési idő 5 perc.
Abban ideális és teljesen irreális esetben lenne csak az ELM-2084 időben eltűnni, ha:
- rögtön az indítás pillanatában felfedezi a rakétát;
- azonnal elkezdi követni;
- azonnal sikerül megállapítani a várható becsapódás helyét (erre az aktív szakasz végéig még elméleti esély sincs...)
- a parancsnoki lánc végtelen gyorsaságú és a radar kezelő személyzete azonnal megkapja a parancsot az esetleg 100 km-re ülő parancsnoktól hogy tábort kell bontani.

aa.jpg

bb.jpg
Minden veszélyeztetett radarnak kimegy a parancs, hogy az ezerszer begyakorolt módon talpaljon fel és hajtson arrébb?
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Feltételezem erre a fajta kiépítésre gondolsz...
ELM-2084_S-Band_MMR_Multi-Mission_Warning_and_fire_control_Radar_Israel_Israeli_army_defense_industry_left_side_view_001.jpg

szerintem igen, akkor is működhet a radar ha a hordozó jármű alatta marad, de a képen látható módon le kell talpalni.

Nem igazán értem milyen a Sentinelnél nagyobb hatótávolságú radarra gondolsz?
A Sentinelen és az ELM-2084 en kívül tudsz még valamiről?



Valóban egy 300 km hatótávolságú TBM sebssége "mindössze" 1700 km/sec körül van viszont a repülési idő 5 perc.
Abban ideális és teljesen irreális esetben lenne csak az ELM-2084 időben eltűnni, ha:
- rögtön az indítás pillanatában felfedezi a rakétát;
- azonnal elkezdi követni;
- azonnal sikerül megállapítani a várható becsapódás helyét (erre az aktív szakasz végéig még elméleti esély sincs...)
- a parancsnoki lánc végtelen gyorsaságú és a radar kezelő személyzete azonnal megkapja a parancsot az esetleg 100 km-re ülő parancsnoktól hogy tábort kell bontani.

aa.jpg

bb.jpg

Aki írta, annak köszönet, de erre még mindig jó mód ha nem is szerencsés a csöves légvédelem. Ha lesz abm, akkor az megoldja, ha Skyranger lenne akkor gondolom az is szétszedi, még ha nem is ideális.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Láttam --nem ebben a feladatkörben-- egy ballon, +emelő/menethajtóműves (4 db) kombinációt (+vészernyő) az elég nyugis/biztonságosnak tűnik.

Csak ahogy a viccben is szokott lenni: a két dolog előnyeit kell kombinálni, nem a hátrányait :)

Az ilyen eszközök fejlesztésének/bevezetésének a halálát sokszor nem az alkalmatlanság, hanem a pici ellenfelek aknamunkája okozza!


OFF
(a Vicc röviden: ha lehet az anekdotabeli lehetséges utód ne a filozófus Voltaire szépségét örökölje és a butuska de gyönyörű hölgy eszét, hanem fordítva! ...de ez nem a szülők akaratán, hanem e természet "szerencsejátékán" múlik !!! )

ON


Figyelemre méltó lenne szerintem az is, hogy nem egy pár-tíz-méteres oszlora tenni egy radart, hanem egy akár száz méterre felengedhető ballonra.
Ezek relatíve kis eszközök, nem bonyolult feladat műszakilag megoldani.("dróton")
Rátették egy 300m magas hegyre.
 
M

molnibalage

Guest
A NATO egy agresszív katonai szövetség,
Itt hagytam abba az olvasást.
Ha jól emlékszem az volt az első, ahol az első nem támadó jellegű tervek kidolgozása az MN számára valamikor a '80-as évek második felében történt. A magyar föld védelmét addig a Pó-síkságon képzelték el.

A mobil csapatlégvédelem sem azért kellett, mert hon védelmére készültek, hanem kell az, ha Párizsba és Milánóba akar menni az ember haderővel.

Azért túltolni nem kéne a dolgokat. Ártalmas.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 052
113
Kedves barátaim! a kétharmad számolása nem matek szerint történik. A töredék szavazatok szétosztása után jelentkezik ez az eredmény.
Nem szimpatizálok sem a kormánnyal, sem az ellenzékkel. Mind a két oldalon vannak jó és rossz dolgok, szimpatikus és kevésbé szimpatikus (O.V., GY.F. egymás mellett) emberek számomra. Halvány lila fingom sincs, hogy kire szavazzak majd, ha eljön az ideje. Tele a bugyrom a politikával (én csak hazugság tudománynak hívom), politikusokkal, de sajnos a mindennapjaimat átszövi lépten-nyomon. Szerintem most sokan vannak így vele.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Milyen szuverenitásban gátol minket a NATO?
Megmondták Viktornak, hogy szétbombázzák Újvidéket, és ehhez mi fogunk segíteni nekik. Mint amikor megszálltuk Csehszlovákiát. Parancs, értettem.
Ja, és az oroszok nem vittek minket Afganisztánba.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Olyan gépet kár volna venni, ami nincs kész arra a feladatra amire kellene és azt nekünk kellene kifizetni. Biztos jó gép amúgy, nem tudom mennyi tartalék még lehet bennük, de ha már ilyenre szánnék, nem használt gépet vennék. Amikor az árára hivatkozol, jusson eszedbe ez a szegény ország akkor is, mikor az amúgy szintén eget verdeső abm képességről ábrándozol, többek között.
Rendes ABM képessége egyedül Moszkvának van. 29 légvédelmi ezreddel. Magyarország nagyobb.
 
K

kamm

Guest
Rögtön meglestem a Globaleye-t a SAAB honlapján és azóta is töröm a fejem, hogy mintha lett volna AEW&C és SIGINT platform egy gépen. Csak nem tudom hol találtam és, hogy 737 méretnél kisebb gépen is meg lehet e valósítani a kettőt? Egyébként nagyon bízom benne én is, hogy ezt az amúgy drága képességet is megveszik.

Regen tudja mindkettot, ugyanis semmi nem a geprn tortenik mar, hanem a foldon. A geprn konkretan nincs is személyzet, csak a ket pilota. Minden real-time streamed back, ott feldolgozzak a rendszerek es az info megy vissza a teljes networkbe, szinten real-time (a feldolgozasbol adodo latencyn tul.) Nem véletlenül irtam feljebb, hogy a Saab konfigja sokkal elonyosebb, mert az kisgepes.
Nopersze vannak itt olyan nagyhangu onjelolt szakertok, akik még a masodik-harmadik szazad Gripent sem ertik (a turboprop mukodeset mar nem is említve :D), de baromi hangosan mindenkinek beszologatnak meg mindenkit lehulyeznek, szoval azon sem lepodnek meg, ha az eszlenyek valami (hasznalt?) amerikai lomot neznenek ki megint a Globaleye helyett is... :D
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Aki írta, annak köszönet, de erre még mindig jó mód ha nem is szerencsés a csöves légvédelem. Ha lesz abm, akkor az megoldja, ha Skyranger lenne akkor gondolom az is szétszedi, még ha nem is ideális.
Esélytelen. Ezek csak a reklámvideóban találnak el bármit is. Lásd a halomnyi kilőtt Páncírt.