[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
És indítás után honnan fog kapni az AMRAAM vagy AIM-9X vagy Iris-T MCG-t?
(tudtammal a NASAMS indítón lévő antenna csak az FDC vel való adatkapcsolatra szolgál, de az MCG-t a radar - Sentinel - hivtott adni.

A Magyar Honvéd újság januári számában volt egy kimerítő NASAMS rendszerleírás, javaslom azt beszerezni.
(benne van minden ami még éppen publikus)
;)

"A konténeres indítóberendezés biztosítja 6 darab (akár egyidejűleg) több típusú rakéta tárolását és körkörös indítási képességét, valamint a már levegőben lévő rakéták pályamódosításához szükséges információk továbbítását."
 
M

molnibalage

Guest
És indítás után honnan fog kapni az AMRAAM vagy AIM-9X vagy Iris-T MCG-t?
(tudtammal a NASAMS indítón lévő antenna csak az FDC vel való adatkapcsolatra szolgál, de az MCG-t a radar - Sentinel - hivtott adni.

Vagyis egyfelöl szép hogy mindenhonnan jöhet céladat, de szerintem súlyos korlátai vannak hogy a fenti rakéták indítás után milyen eszközökkel és milyen távolságból tudnak adatkapcsolatban lenni.
??????
Ha folyamatos a digitális céljel, akkor szerinted mégis honnan?
Nem a radar sugározza tudtommal a rakéta felé, hanem az indítók. Mert azok vannak mindig az indított rakéta segge felé. Az, hogy az FDC vagy a Sentinel éppen abban az irányban van, az teljesen esetleges.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 037
113
És indítás után honnan fog kapni az AMRAAM vagy AIM-9X vagy Iris-T MCG-t?
(tudtammal a NASAMS indítón lévő antenna csak az FDC vel való adatkapcsolatra szolgál, de az MCG-t a radar - Sentinel - hivtott adni.

Vagyis egyfelöl szép hogy mindenhonnan jöhet céladat, de szerintem súlyos korlátai vannak hogy a fenti rakéták indítás után milyen eszközökkel és milyen távolságból tudnak adatkapcsolatban lenni.
MCG-a radaroktól,ha meg közel van a cél akkor meg a sajat radarjától.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 384
113
Nem tudom követni a gondolatmenetedet.
Az Optika (+lézer távmérő), Sentinel, RAT, és az ELM beküld a detektált célokról x,y,h koordinátát (meg még pár infót ha van; IFF-re mit válaszol, zavar-e, sértett-e védett légteret, volt-e leválócél, stb...) a SAMOC-ba.
Ha az adott koordináta egy NASAMS indító megsemmisítési zónájában van, és megszületik az elhatározás, akkor a célt lekűzdik.
A NASAMS indító számára mindegy hogy honnan jön az info.
Értem én ezt, de ez akkor sem fogja megoldani neked a földrajzi elhelyezésbeli problémát. Ha ugyan azt a radart akarod réskitöltőnek használni, meg csapatlégvédelemre is. nem gondolom, hogy mindkét funkciót MINDEN földrajzi esetben EGY IDŐBEN el tudja látni.

A légvédelem egy extrém módon integrálható dolog ha NASAMS rendszered van,mert a NASAMS bármilyen a rendszerbe integrált radartól vagy bármilyen légi célok helyét meghatározni képes rendszertől kaphat a rakétaintításhoz elegendő pontosságú célkoordinátákat.Nem kell semmilyen radart(a saját dedikált radarján kívül ami az autonóm működés kritériumát biztosítja)a NASAMS alegységek alá betenni,egész egyszerűen azok csak végzik a dolgukat és ha van a környéken NASAMS akkor, adnak neki célkoordinátát.
Vagyis ez a NASAMS ígérete,az persze más kérdés,hogy ki lehet-e építeni egy ilyen rugalmas rendszert(nem elsősorban technikai akadályokról beszélej hanem a katonaság törvényszerűségeiből adódó akadályokról).
Hogy mit integrálsz hova az a nem mindegy. Nem mindegy, hogy a NASAMS FDC direktben kapja-e a céladatokat a saját maga alá beintegrált radaroktól, vagy a SAMOC-on keresztül réskitöltő radaroktól. Nem vagyok biztos benne, hogy a hálózati lag ebben az esetben kikerülhető.
Én nagy híve vagyok mindkét rendszernek (SAMOC, NASAMS), de szerintem vannak azért korlátaik is. Az OK, hogy helyzetképet kap az FDC akkor is, ha a saját radarjai nem látják a célt, de nem vagyok benne biztos, hogy tűzvezetésre is alkalmas lesz a hálózati információ. Mert ugye itt azért vezeték nélküli kommunikációról beszélünk.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Értem én ezt, de ez akkor sem fogja megoldani neked a földrajzi elhelyezésbeli problémát. Ha ugyan azt a radart akarod réskitöltőnek használni, meg csapatlégvédelemre is. nem gondolom, hogy mindkét funkciót MINDEN földrajzi esetben EGY IDŐBEN el tudja látni.


Hogy mit integrálsz hova az a nem mindegy. Nem mindegy, hogy a NASAMS FDC direktben kapja-e a céladatokat a saját maga alá beintegrált radaroktól, vagy a SAMOC-on keresztül réskitöltő radaroktól. Nem vagyok biztos benne, hogy a hálózati lag ebben az esetben kikerülhető.
Én nagy híve vagyok mindkét rendszernek (SAMOC, NASAMS), de szerintem vannak azért korlátaik is. Az OK, hogy helyzetképet kap az FDC akkor is, ha a saját radarjai nem látják a célt, de nem vagyok benne biztos, hogy tűzvezetésre is alkalmas lesz a hálózati információ. Mert ugye itt azért vezeték nélküli kommunikációról beszélünk.

Huhh...
Szerinted mekkora lehet a "lag" a kárpát medencében dedikált katonai kapcsolaton?
Szerinted mekkora távolságba jut a cél a "lag" idő alatt?
Megjegyzésként a Sentinel lokátor forgási sebessége 30rpm.
:oops:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 037
113
Értem én ezt, de ez akkor sem fogja megoldani neked a földrajzi elhelyezésbeli problémát. Ha ugyan azt a radart akarod réskitöltőnek használni, meg csapatlégvédelemre is. nem gondolom, hogy mindkét funkciót MINDEN földrajzi esetben EGY IDŐBEN el tudja látni.


Hogy mit integrálsz hova az a nem mindegy. Nem mindegy, hogy a NASAMS FDC direktben kapja-e a céladatokat a saját maga alá beintegrált radaroktól, vagy a SAMOC-on keresztül réskitöltő radaroktól. Nem vagyok biztos benne, hogy a hálózati lag ebben az esetben kikerülhető.
Én nagy híve vagyok mindkét rendszernek (SAMOC, NASAMS), de szerintem vannak azért korlátaik is. Az OK, hogy helyzetképet kap az FDC akkor is, ha a saját radarjai nem látják a célt, de nem vagyok benne biztos, hogy tűzvezetésre is alkalmas lesz a hálózati információ. Mert ugye itt azért vezeték nélküli kommunikációról beszélünk.
Micsoda? :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 384
113
MCG-a radaroktól,ha meg közel van a cél akkor meg a sajat radarjától.
Akkor gondold végig, hogy először az ELM radar vezeték nélkül elküldi a SAMOC központba (többszáz km) feldolgozza, az leküldi az FDC-nek, az FDC feldolgozza, majd továbbküldi az indítónak, az meg a rakétának. Itt ha milliszekundumokról is van szó, akkor is ha összeadódik, és akár egy gyengébb esetben másodpercé is összeállhat. Egy 1Mach sebességű irányt váltó célpont ezalatt 340m-rel is arrébb lehet (jó persze ez a max.). Az AMRAAM rakéta meg nem Mach 1-el közlekedik.
OK, hogy csak egy MCG adatról van szó, de minden irányváltás drasztikusan rontja a rakéta HMZ-jét.
Közben pedig az EML radar - ha az FDC alá lenne rendelve - akkor sokkal pontosabb eredményt lehet elérni.
Az előnye pedig a nagyobb hatósugarú radarnak a NASAMS rendszerbe való integrálásának, hogy ha csak keresőradarnak használod, akkor jóval messzebbről érzékeled a célpontokat, akár inaktív Sentinelekkel. Tehát az FDC-nek van ideje eldönteni a beérkező fenyegetésre adandó stratégiát. És ez akkor is működhet, ha a SAMOC adatait valamilyen oknál fogva nem kapná meg.
Továbbá ha ki is iktatják a Sentineleket, akkor az FDC-nek még mindig ott az ELM, amit tűzvezető módba kapcsolva továbbra is elláthatja MCG-vel az AMRAAM-okat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 384
113
Huhh...
Szerinted mekkora lehet a "lag" a kárpát medencében dedikált katonai kapcsolaton?
Szerinted mekkora távolságba jut a cél a "lag" idő alatt?
Megjegyzésként a Sentinel lokátor forgási sebessége 30rpm.
:oops:
...kereső módban. Tűzvezető módban nem forog.o_O
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Akkor gondold végig, hogy először az ELM radar vezeték nélkül elküldi a SAMOC központba (többszáz km) feldolgozza, az leküldi az FDC-nek, az FDC feldolgozza, majd továbbküldi az indítónak, az meg a rakétának. Itt ha milliszekundumokról is van szó, akkor is ha összeadódik, és akár egy gyengébb esetben másodpercé is összeállhat. Egy 1Mach sebességű irányt váltó célpont ezalatt 340m-rel is arrébb lehet (jó persze ez a max.). Az AMRAAM rakéta meg nem Mach 1-el közlekedik.
OK, hogy csak egy MCG adatról van szó, de minden irányváltás drasztikusan rontja a rakéta HMZ-jét.
Közben pedig az EML radar - ha az FDC alá lenne rendelve - akkor sokkal pontosabb eredményt lehet elérni.
Az előnye pedig a nagyobb hatósugarú radarnak a NASAMS rendszerbe való integrálásának, hogy ha csak keresőradarnak használod, akkor jóval messzebbről érzékeled a célpontokat, akár inaktív Sentinelekkel. Tehát az FDC-nek van ideje eldönteni a beérkező fenyegetésre adandó stratégiát. És ez akkor is működhet, ha a SAMOC adatait valamilyen oknál fogva nem kapná meg.
Továbbá ha ki is iktatják a Sentineleket, akkor az FDC-nek még mindig ott az ELM, amit tűzvezető módba kapcsolva továbbra is elláthatja MCG-vel az AMRAAM-okat.

+1x utoljára.
A Sentinel 2 másodpercenként méri a cél koordinátáját, és ez tökéletesen elég ahhoz hogy az AMRAAM betaláljon.
2 másodperces lag a Starlink műholdakon sincs, de még az egész világhálón is tán alig.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
Vaskupola radarrendszer lelkét jelentő izraeli fejlesztésű ELM-2084 radarokból összesen tizenegy darabot rendszeresítünk, amelyeket részben helyben is fogunk gyártani és szerelni, így Magyarország lesz a második NATO ország Kanada után, ahol a világ jelenlegi legmodernebb radarjait gyártják, nyilván a fejlesztőn, Izraelen kívül.

A 11 radar valójában 5+6. Az első öt nagyhatótávolságú légtérellenőrző, amely az ország légterének forgalmát figyeli és ellenőrizni, a második csoportba pedig úgy mobil közepes hatótávolságú radarok, mind tüzérségi radarok tartoznak, amelyek képesek drónok, tüzérségi, aknavető gránátok érzékelésére, és kiindulási pontjuk meghatározására is.

A megvásárolt eszközök teljes AESA, azaz fázisvezérelt antennaráccsal ellátott radarok és különlegességük, hogy a korábbi változatokkal szemben képesek hely és oldalszögben is AESA technológiával követni a célpontokat. Ezenkívül rendelkeznek úgy nevezett C-RAM, és C-UAV képességekkel is így gyakorlatilag minden repülő fegyvert képesek érzékelni, még az alacsonyan repülő drónokat is.

. A radarok integrálásra kerülnek a hazai légtér ellenőrzés illetve és a norvég-amerikai rendszerekkel.
Keresik a Magyarország által megvásárolt izraeli Vaskupola légvédelmi rendszer egyes elemeinek hazai gyártási helyszínét - közölte a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírteleken pénteken.

Maróth Gáspár a hazai légvédelemi eszközök és rakéták javításával, karbantartásával foglalkozó HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. telephelyén, a Rheinmetall Canada és a CarpathiaSat Zrt. képviselőivel tartott egyeztetés után újságíróknak elmondta: a nyírteleki gyáregység területén a külföldi szakértőkkel közösen szemügyre vették a magyar radarfejlesztési program későbbi lehetséges helyszínét.
nyirtelek21020501.jpg

Kub rakéták karbantartását végzik dolgozók a hazai légvédelemi eszközök és rakéták javításával, karbantartásával foglalkozó HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. nyírteleki telephelyén 2021. február 5-én. Keresik a Magyarország által megvásárolt izraeli Vaskupola légvédelmi rendszer egyes elemeinek hazai gyártási helyszínét - közölte a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos a helyszínen tartott sajtótájékoztatón a Rheinmetall Canada és a CarpathiaSat Zrt. képviselőivel tartott egyeztetés után. MTI/Czeglédi Zsolt

Magyarország tavaly decemberben vásárolta meg Izraeltől a kis hatótávolságú rakéták és tüzérségi lövedékek ellen védelmet nyújtó Vaskupola rendszer radarrendszerét. Ennek a gyártását hozzák el izraeli, kanadai és német együttműködésben Magyarországra. A két vállalat a tervek szerint bizonyos radarelemek előállítását és végleges készre szerelését, illetve integrációját fogja elvégezni - ismertette Maróth Gáspár.

A kormánybiztos a lehetséges nyírteleki helyszínről szólva azt mondta, a HM Arzenál Zrt. tevékenysége révén errefelé koncentrálódik a magyar "radartudás", azaz a legtöbb, a radartechnológiához értő mérnök ebben a régióban lakik.

nyirtelek21020502.jpg


Azt gondoljuk, hogy ez egy olyan szellemi tudásközpont, amit egyébként a külföldi partnereink is elismernek, illetve amit felfedeztek az elmúlt években, és nem véletlenül döntöttek (...) a szabolcsi régióban történő beruházás mellett" - fogalmazott.

Maróth Gáspár megjegyezte, a program nagyon komoly kutatás-fejlesztési projekteket hoz magával a térségbe, például az elektronikavezérlés, a rádiótechnika, az űrkommunikációs és átjátszó képességek tekintetében. Már két-három másik cég is jelezte szándékát, hogy a radarberuházás miatt ezt valószínűleg ezt a helyszínt választják majd saját beruházásaik megvalósítására is.

nyirtelek21020503.jpg


A kormánybiztos elmondta, az új hazai radarrendszer gyártási helyszínére vonatkozó tervezési munka elkezdődött, a jelenleg a nyírteleki telephely épületeinek és képességeinek felmérése zajlik, hamarosan összeáll az az üzleti modell is, amellyel meg lehet valósítani ezt a beruházást.
 
K

kamm

Guest
Miért is nem?
Erre kell a SAMOC, hogy minden forrásból biztosítsa a NASAMS indítók számára a célmegjelölést.
A célmegjelölés forrása lehet Optika, Sentinel, ELM, RAT-31, (a jövőben még beszerzendő eszközök), vagy akár egy tetszőleges NATO AWACS.

Globaleye... ;)
 
K

kamm

Guest
Huhh...
Szerinted mekkora lehet a "lag" a kárpát medencében dedikált katonai kapcsolaton?
Szerinted mekkora távolságba jut a cél a "lag" idő alatt?
Megjegyzésként a Sentinel lokátor forgási sebessége 30rpm.
:oops:

A latency (mert igy hivjak) gyakorlatilag elhanyagolhato lehet egy olyan zart halon, (plane, ha p2p vagy hasonlo), szerintem 10ms alatt (de meg swbol futtatott rettenet cryptoval, hw-accelerated tunnelen stb sem lehet 20ms felett.)

Viszonyitasul: meg egy olyan lassu, teljesen optimalizalatlan kaoszon is, mint az internet, 100ms alatt van North America es Europa kozott a latency (pl a BMEs serverekre 20+ eve 100-110ms kozott van sajat, itthoni kapcsolatrol, altalaban 100ms alatt volt datacenterbol.)
 
K

kamm

Guest
Ezek szerint akkor két változat lesz: a mini és a teljes méretű változat.
Ezt eddig is tudtuk, mar az elejen kiderult, hogy MMR es mMMR (=mobile) jon, az arany volt csak kerdeses.


Mostmár csak az a kérdés hogy a mini a RheinmetallCanada által fejlesztett utánfutón lesz vagy az is teherautón?
Nem tokmindegy? Szerintem nalunk platora pakoljuk, de az utanfutonak is van ertelme.


Biztos hogy ezek mellett még lesz Sentinel F1 radar is? Ezek után már én nem vagyok annyira biztos benne...

Ezt anno en is neztem, ugye azok csomagban jonnek es az inditashoz ill utan mindenkeppen kell helyi radar a NASAMS inditok melle, gondolom, azok joval olcsobban jottek csomagban es keszen, mintha mondjuk 2-3x ennyi 2084-et tennenek mindenhova.