• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Ez jogos de csak szír oldalon volt tudtommal. Egyiptomnak a Nyevával kellet beérnie.
Nope, a SAMsim manual listája szerint pont, hogy Egyiptomnak nem volt Nyevája, de volt Kubja és Silkája.
Meg ugye a Kvadrát "export" butított volt tudtommal, (hogy miben azt nem tudom), ellenben az Izraeli HAWK ez elvileg USA szintű technika volt.
De ez itt kicsit off.
Mindkettő monopulse radar antennával bír és CW hullámformás rávezetéssel.
Pedig a T-64 és a T-10M mögött a T-62-es az másodvonal volt már.
Azért megnézném, hogy a szovjet első vonal feltöltöttsége mi volt 1973-ban T-64 bármelyik változatával és T-72 bármely változatával.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Azon sírom el magam, hogy bele áltál egy butaságba, hogy a "szovjet technika" még nem nyert háborút.
Aztán a II. VH-tól kezdve napjainkig kb. 10 komolyabb konfliktust nyert meg szovjet technika nyugati technikájú ellenféllel szemben.
Német technikával hasonlót a II VH eleje óta nem tudtok mondani, csak megy a maszatolás. És ez több, mint szánalom....
Most a törökök lebőgését a Leopárdal inkább ide sem citálom....


IFV-ket hasonlítottak IFV-hez!
Mi köze van ennek bármilyen harckocsihoz???
A modern gépágyúk pontosak, tök mindegy, hogy USA , német vagy orosz gyártmány....
A PUMA tűzvezetése jó, lehet vele célba lőni. Szuper.
Én csak arra várok, hogy háborúban is bizonyítsanak valamit, mert béke időben célba lőni, meg háborúban eredményesen harcolni két külön dolog.

De, hogy a topiknál maradjunk. A T-72 amióta létezik bizonyítja, hogy háborús körülmények között kiválóan helyt tud állni.
Ugyan ez igaz pl. az M1 Abramsre is.
A Challenger 2-nek ezt nem sikerült behúznia. Leclercnél közepesre ítélem a produkciót. A Leopárd 2 meg eddig siralomház....
Ezen kellene inkább elgondolkodni, szerintem.
Challenger mindkét Öbölháborúban vívott elvileg páncélos csatát, ott kb pont annyira bizonyított, mint az Abrams.
Leclercet eddig tudtommal csak az Emírségek vetett be, de sikeresen. Bár lehet, hogy ez inkább a személyzet érdeme, álítólag övék az egyetlen közel-keleti arab hadsereg, ami tényleg tudja, hogy mit csinál.

Német technika:
- Dánok használták a balkánon békefenntartás során, ahol a boszniai szerb csapatokkal össze is csaptak és elvileg 3 db T-55 -t kilőttek:
"What is known with certainty, however, is that the Danish forces did return fire on their attackers, firing in total 72 rounds at the Bosnian-Serb troops: 44 high explosive (brisance) rounds, 19 phosphorus rounds, and 19 armour piercing rounds.[9] Rounds struck three T-55 Bosnian-Serb tanks,[2] as well as an ammunition depot and several bunkers[10] causing a great deal of destruction and thwarting the ambush in an instance of what Møller describes as "the mouse who ate the cat"." - wiki

- Kanada Leopard 1 és később Leopard 2 harckocsikat is használt Afganisztánban.

- Ha nem csak harckocsikról van szó, a G3 felhozható, mint sikeres termék, amit rengeteg konfliktusban használtak - link
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 642
77 613
113
Nope, a SAMsim manual listája szerint pont, hogy Egyiptomnak nem volt Nyevája, de volt Kubja és Silkája.

Mindkettő monopulse radar antennával bír és CW hullámformás rávezetéssel.

Azért megnézném, hogy a szovjet első vonal feltöltöttsége mi volt 1973-ban T-64 bármelyik változatával és T-72 bármely változatával.
A 64-esből azért volt, de pl 1973 végéig a szovjetek 30db T-72- gyártottak összesen...
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Német technika:
- Dánok használták a balkánon békefenntartás során, ahol a boszniai szerb csapatokkal össze is csaptak és elvileg 3 db T-55 -t kilőttek:
Itt kimaradt, hogy mit használtak: Leopard 1A5-DK

Plusz még annyi, hogy a németek meg a Mardert használták Afganisztánban:
"With the first unit delivered in summer 1971, the Marder IFV remained untested in combat for 38 years until July 2009 when they defended a German combat outpost against the Taliban in Chahar Dara district of Afghanistan's Kunduz Province, killing and wounding scores of insurgents. Since then, the Marders have been involved in heavy fighting several times. The vehicles have proved to be extremely useful and have been praised as a great tactical asset by German troops.[13] However, the crews have been subject to great physical stress as none of the vehicles are equipped with air conditioning systems.[14] Two Marders were damaged by Improvised explosive devices in the course of a German-led offensive on Taliban insurgents in Quatliam, on 31 October 2010. Later in the battle, code-named by the Coalition "Operation Halmazag", a single Marder beat off a Taliban attempt to outflank positions held by German paratroopers.[15] In June 2011, a German Marder was destroyed near Kunduz by a 200 kg (440.91 lbs.) IED, killing one soldier and injuring five others. " - wiki
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 555
113
Nope, a SAMsim manual listája szerint pont, hogy Egyiptomnak nem volt Nyevája, de volt Kubja és Silkája.

Én fordítva tudtam, de lehet én emlékszem rosszul.

Azért megnézném, hogy a szovjet első vonal feltöltöttsége mi volt 1973-ban T-64 bármelyik változatával és T-72 bármely változatával.

1973-ban a T-72-vel nem nagyon volt feltöltve semmi.
T-64A/R modellből kb. 1500-2000 db között volt akkoriban. Az nem kevés.
A T-10/M-ből szintén volt kb. 1500 db.
Azért ez min. 3000 db harckocsi.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
M

molnibalage

Guest
Én fordítva tudtam, de lehet én emlékszem rosszul.



1973-ban a T-72-vel nem nagyon volt feltöltve semmi.
T-64A/R modellből kb. 1500-2000 db között volt akkoriban. Az nem kevés.
A T-10/M-ből szintén volt kb. 1500 db.
Azért ez min. 3000 db harckocsi.
Ezen számok alapján a szovjet első lépcsős alakulatoknak kb. ha a fele (?) lehetett feltöltve ezekkel, mert ugyebár kiképzésre is kell ezekből. Már, ha feltételezem, hogy csak a Nyugat-Európában levő kb. 20 (?) db szovjet hadosztály volt az első lépcső. Lövésem nincs, hogy Kaukázusban vagy Kínával szemben mikor állítottak fel T-64-eseket használó alakulatokat.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 653
3 969
113
"A fent felsorolt harci egységek teljes száma 2609 harckocsi. További tizenkét zászlóalj alakult. A harci egységekben az új és korszerűsített (2000 -ben és később gyártott) harckocsik száma összesen körülbelül 1340 egység, vagyis a teljes mennyiség mintegy 51 százaléka."
Szia,

Vajon mennyi a "2000 -ben és később gyártott" amerikai harckocsik szama? :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 555
113
Challenger mindkét Öbölháborúban vívott elvileg páncélos csatát, ott kb pont annyira bizonyított, mint az Abrams.

A Challenger 1-et nem is szóltam le.... Az nagyon is jó volt a maga korában.
A Challenger 2-nek viszont nagyon nem izlik az asszimetrikus konfliktus.

Leclercet eddig tudtommal csak az Emírségek vetett be, de sikeresen.

Itt megint az a helyzet, hogy igen, a Leclerc egész jól helytállt. Mondjuk láttam olyan képet ahol folyik belőle az üzemanyag, mert szemből átlőtte a teknő főpáncélját a Konkurs.....
Ezért is értékeltem közepesre.

A Leopárdból sem az 1 sem a 2 nem döntött el még semmilyen ütközetett. Ellenben a Leopárd 2A4-eket rommá lőtték a szovjet 80's évekből származó ATGM-ek....
Ha az a nagy német haditechnikának minden eredménye, hogy kilőttek 3 bosnyák T-55-öt akkor szerintem nincs miről beszélni.
(A G3 megbízhatatlan, extrém módon karbantartás igényes, a G36 elolvad a melegben stb....)
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
Szia,

Vajon mennyi a "2000 -ben és később gyártott" amerikai harckocsik szama? :)
A kérdés jogos, de te egy google fordítós szövegre reagáltál. Amennyire tudom, de cáfoljatok meg, az oroszok sem 50% körüli 2000 után gyártott hk-val rendelkeznek. A helyes értelmezése az idézetnek az, hogy a 2000 után gyártott VAGY korszerűsített hk aránya 50%.

De, hogy a kérdésedre válaszoljak, mind az M1A1 SA, mind az M1A2 sep v2 és az M1A2C 2000 utáni modernizáció. Szóval 100%.
Én legalábbis így tudom.
 
W

Wilson

Guest
@Wilson A te általad linkelt képeken sem látom a PK PAN-t Nem lehet, hogy csak szerettek volna rá rakni, de végül lemaradt?
Amely képeket én linkeltem azok az általam lefordított cikkek eredeti képanyagai voltak, amelyeken sok esetben nem is a T-72B3M tankok,voltak ezekkel az új parancsnoki panoráma optikával felszerelt T-72B3M tankokat idén 2021-ben kezdik leszállítani az alakulatokhoz, talán már a krimi 126-k az első példányokat már meg is kapták, de ígêrem rajta vagyok az ügyön amint találok képet róla azonnal fel is töltöm ide:)...
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 653
3 969
113
"Vajon mennyi a "2000 -ben és később gyártott" amerikai harckocsik szama? :)"
De, hogy a kérdésedre válaszoljak, mind az M1A1 SA, mind az M1A2 sep v2 és az M1A2C 2000 utáni modernizáció. Szóval 100%.
Én legalábbis így tudom.
Szia,

A viccesnek szant kerdesem gyartasra vonatkozott, nem modernizaciora!
Es a valasz termeszetesen 0, hiszen reg leallitottak a gyartast.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez jogos de csak szír oldalon volt tudtommal. Egyiptomnak a Nyevával kellet beérnie.

OFF

Ezt is rosszul tudod. :rolleyes:
Mindkét egyiptomi hadseregnek volt 5-5db Kvadrát komplexuma.
(a térképen ők vannak a csatorna partján)

Volt még amúgy Szueznél 12db Dvina, 12db Gyeszna, 6db Volga, és 14db Pecsora.
1973.jpg
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
835
4 235
93
(A G3 megbízhatatlan, extrém módon karbantartás igényes, a G36 elolvad a melegben stb....)
Szerintem a német kézilőfegyver gyártást ne keverd ide. Hagyjuk a Második VH-t, mert az triggerel itt pár embert, ( pedig ott is lehetne szemezgetni) de kb az elmúlt fél évszázadban a csúcsot képviselte. És képviseli ma is. Pl. a MP-5 családnak nem volt normális alternatívája sem évtizedeken keresztül. A pisztolyokat napestig lehetne sorolni, ahol a maguk korában a csúcsot képviselték, meg igazából ma is kb a német pisztolygyártás az élvonal, amihez fel tudtak zárkózni mások is.
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
"Vajon mennyi a "2000 -ben és később gyártott" amerikai harckocsik szama? :)"

Szia,

A viccesnek szant kerdesem gyartasra vonatkozott, nem modernizaciora!
Es a valasz termeszetesen 0, hiszen reg leallitottak a gyartast.
Igen ez teljesen jogos. De a tágabb kontextus a képességet vizsgálja.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
A Leopárdból sem az 1 sem a 2 nem döntött el még semmilyen ütközetett. Ellenben a Leopárd 2A4-eket rommá lőtték a szovjet 80's évekből származó ATGM-ek....
De igen. Pont most hoztam a példát: a szerbek rajta ütöttek a dán békefenntartókon, a Leopardok meg szétlőtték őket. Valószínűleg Szíriában és Afganisztánban is voltak kisebb ütközetek, amiket a Leopardok döntöttek el. Csak azért, mert csak a látványosan felrobbanó harckocsis videókra emlékszel, még nem csak ebből ált az az 5 év, amíg a kanadai Leopard 1 -esek Afganisztánban voltak, a 10+ év, amíg a Leopard 2 -eseik voltak Afganisztánban, és az 5 év, amióta a török csapatok Szíriában vannak.


(A G3 megbízhatatlan, extrém módon karbantartás igényes, a G36 elolvad a melegben stb....)
Ha megnézted a linket, akkor láthatod, hogy több tucat fegyveres konfliktusban használták a G3 -at, évtizedeken keresztül. Bizonyítot? igen.
Egyébként az M-16/M-4 családról is ugyanígy "megbízhatatlan, extrém módon karbantartás igényes" a közvélekedés szerint. Akkor az is rossz?
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 555
113
Valószínűleg Szíriában és Afganisztánban is voltak kisebb ütközetek, amiket a Leopardok döntöttek el.

Valószínűleg jó a német haditechnika. Valószínűleg. :D

Egyébként az M-16/M-4 családról is ugyanígy "megbízhatatlan, extrém módon karbantartás igényes" a közvélekedés szerint. Akkor az is rossz?

Az első M16-ok kifejezetten szarok voltak ;)

De ez itt már nagyon off.