Militavia és a HTKA

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113
Egy ekkora terjedelmű anyag már valóban nem előzetes lenne
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
370 oldalas előzetes szerintem felesleges, a mai emberek nem olvasnak ennyit. Max 80 oldal szerintem.
A decemberben kiadott előzetes 64 oldal, de nem akarom újra annak felbővített változatát kiadni, az nem lenne sanszosan kellően érdekes, bár ma ez a rész 83 oldal. Szóval azért bővült, szépen.

A szovjet-orosz és jenki SAM rendszerek kijöhetnének, de azokban levő utalások meg levegőben lógnának, de nagyon...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Na, végetért a könnyű időszak, megint csiga módba áll a projekt...
Ennek fényében egy gyors közvéleménykutatás? Egy hosszabb második előnézetre van igény a közösség részéről, hogy ne kelljen a végtelenségig várni? Ez persze azzal jár, hogy egyes utalások a későbbi fejezetekre a levegőben lógnak...

Balázs, szerintem ezt az időt inkább fordítsd csajozásra, pihenésre. Hobbiból, közösségi munkaként lehet írni mondjuk 100-200 oldalt max, de azt a munkát, amit te csinálsz (már 500+ oldal) így nem szabad csinálni, mert olyan mértékben soha nem fogja meghálálni a közösség, mint amennyi időt, energiát feláldozol rá. Nem bántásból mondom, hanem jó tanácsként.
 
M

molnibalage

Guest
Balázs, szerintem ezt az időt inkább fordítsd csajozásra, pihenésre. Hobbiból, közösségi munkaként lehet írni mondjuk 100-200 oldalt max, de azt a munkát, amit te csinálsz (már 500+ oldal) így nem szabad csinálni, mert olyan mértékben soha nem fogja meghálálni a közösség, mint amennyi időt, energiát feláldozol rá. Nem bántásból mondom, hanem jó tanácsként.
A csajozás miatt (is) csúszott meg annyira. Nem tudom, hogy miért hiszi azt sok ember, hogy nincs magánéletem... :)
 
M

molnibalage

Guest
Balázs, szerintem ezt az időt inkább fordítsd csajozásra, pihenésre. Hobbiból, közösségi munkaként lehet írni mondjuk 100-200 oldalt max, de azt a munkát, amit te csinálsz (már 500+ oldal) így nem szabad csinálni, mert olyan mértékben soha nem fogja meghálálni a közösség, mint amennyi időt, energiát feláldozol rá. Nem bántásból mondom, hanem jó tanácsként.
Azért is írtam, mert innentől fogva csak linkelni kell bizonyos dolgokra, ha valaki téveszmék között él. Pesze, ha az anyag elolvasása után is egyesek hinni akarnak valamiben, azon senki nem segíthet... :)
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 047
113
Ezt ad ki könyvben Balázs vagy kapnál valami büntit érte ? Esetleg olyan van benne ami az oroszoknak hasznos lenne :D?

Legalább pénzt keresnél rajta vagy hírnevet :)
 
M

molnibalage

Guest
Ezt ad ki könyvben Balázs vagy kapnál valami büntit érte ? Esetleg olyan van benne ami az oroszoknak hasznos lenne :D?

Legalább pénzt keresnél rajta vagy hírnevet :)
Kiadhatatlan.

  1. Nem csak én írtam...
  2. Teli van jogvédett képekkel, amiknek ingyenes oktatási célú használat a mehet, pénzt kérni érte rohadtul nem...
  3. Tengernyi videó és link + mellékletek miatt sem nagyon lehet kiadni...
Nem a pénzért írtam/írom.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Szia Balázs!
Szerintem inkább csinálj sorozatot belőle, tematikus részekkel. Valóban nem olvassnak ennyit az emberek (ráadásul töményet). Töménnyel igen, de arra már nem emlékszenek :)
Inkább legyen ez füzetsorozat (sokan ki fogják egyrészt nyomtatni, másrészt a könyvolvasóra rakják). Előbbiek nem tudnak cipelni 3-400 oldalt, utóbbiaknak meg nem kezeli a tablet vagy e-book, az ilyen nagyméretű file-kat.
Gondoljunk az olvasókra is (pld rám :)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Szia Balázs!
Szerintem inkább csinálj sorozatot belőle, tematikus részekkel. Valóban nem olvassnak ennyit az emberek (ráadásul töményet). Töménnyel igen, de arra már nem emlékszenek :)
Inkább legyen ez füzetsorozat (sokan ki fogják egyrészt nyomtatni, másrészt a könyvolvasóra rakják). Előbbiek nem tudnak cipelni 3-400 oldalt, utóbbiaknak meg nem kezeli a tablet vagy e-book, az ilyen nagyméretű file-kat.
Gondoljunk az olvasókra is (pld rám :)
A baj az, hogy oda vissza fejezetekre és adott esetben oldalszámokra is hivatkozik az írás. Ha felhaszbadlom, akkor a lábjegyezetektől kezdve minden szétesik. Nem tudom, hogy pdf-ben mekkora lesz, még nem próbáltam meg konvertálni. Most esik le, hogy a végén még valami hülye konvertálási mizériával is szenvedni kell a végén. A doc változat cirka 130 MB, tehát pdf-ben nem szabadna ennyinek lenni úgy kb. a 4/7-e lesz méretben. Azért 100 Mb alatti fájllal tudjon már dolgozni a egy hardver...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Szia Balázs!

Az e-book olvasók nem tudnak (pld nekem van 3 olvasóm (2 db. Kindle olvasók + 1 noname). Nos általában 2-4 GB-os az egés memoria, és néhány megás romok vannak, mival a mobi, prc stb. könyvek sanszosan 1-2 mb nagyságúak, a színes magazinok nagyobbak, de megsugom, hogy a haditechnika, vagy Aranysas is 10 Mb körüli. Nos ezeket még lehet kezelni, nagyobbakat már nem nagyon.
Sanszosan a táblagépeknél használt pdf olvasóprogramok nagy része sem. Ezekkel szintén probáltam nagyobb méretű pdf-eket olvassni. Javaslom, hogy vannak un. pdf tömörítő programok azokkal is menj végig rajta a konvertálás után. Nekem is van az otthoni gépemen amely kb 40-50%-os tömörítést is elér, a képek minősége csökken elsődlegesen, de utóbbi e-book, táblagép olvasón meg mindegy.
Ki kéne valami találni, mert ezt csak notin, vagy asztali gépen olvasva, meg egyszerűen nehézkes.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Szia Balázs!

Az e-book olvasók nem tudnak (pld nekem van 3 olvasóm (2 db. Kindle olvasók + 1 noname). Nos általában 2-4 GB-os az egés memoria, és néhány megás romok vannak, mival a mobi, prc stb. könyvek sanszosan 1-2 mb nagyságúak, a színes magazinok nagyobbak, de megsugom, hogy a haditechnika, vagy Aranysas is 10 Mb körüli. Nos ezeket még lehet kezelni, nagyobbakat már nem nagyon.
Sanszosan a táblagépeknél használt pdf olvasóprogramok nagy része sem. Ezekkel szintén probáltam nagyobb méretű pdf-eket olvassni. Javaslom, hogy vannak un. pdf tömörítő programok azokkal is menj végig rajta a konvertálás után. Nekem is van az otthoni gépemen amely kb 40-50%-os tömörítést is elér, a képek minősége csökken elsődlegesen, de utóbbi e-book, táblagép olvasón meg mindegy.
Ki kéne valami találni, mert ezt csak notin, vagy asztali gépen olvasva, meg egyszerűen nehézkes.
Fejezetenként fel lehet darabolni a kész művet, akkor nem lesz baj az oldalszámokkal sem, csak több darabban lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1526

Guest
100 megás fájl bizony elég masszív ha nem PC-t használsz hanem telefont, olvasót vagy tabletet. Talán csinálhatnál egy egyszerűsített verziót ezekre a platformokra, ami tartalomban teljes értékű lenne csak a tárhely foglaló elemeket kéne kivenni vagy tömöríteni.

Az egyik dolog a pergamen háttér, pdf-ben ezt minden oldalon egyenként képszerűen menti, ezt kiiktatva az egyszerűsített verzió máris jóval kezelhetőbb. De ami igazán megdobja a méretet azok a képek. Kis méretű képeket használsz de zoomolás alapján úgy tűnik teljes értékű képeket kicsinyítesz le. Ilyen kis méretben a lebutított kép is szinte ugyanúgy néz ki mint a teljes értékű, senki nem fog masszívan rázoomolni, oldalnézetben pedig a butított kép is fog úgy kinézni mint az eredeti.

Ha ezt megcsinálod az egyszerű verziót le lehet vinni 10 mega alá és nem lesz nagy különbség, annyi hogy nem pergamenen lesz hanem papíron, a képeken alig észrevehető lesz a különbség ilyen kis méretben. Olvasóra, tabletre sokkal jobb lenne egy ilyen, akinek meg az kell annak mehet a fullos verzió.
 
M

molnibalage

Guest
100 megás fájl bizony elég masszív ha nem PC-t használsz hanem telefont, olvasót vagy tabletet. Talán csinálhatnál egy egyszerűsített verziót ezekre a platformokra, ami tartalomban teljes értékű lenne csak a tárhely foglaló elemeket kéne kivenni vagy tömöríteni.
Minden ábra és fénykép okkal vanna benne, nincs mit egyszerűsíteni.

Az egyik dolog a pergamen háttér, pdf-ben ezt minden oldalon egyenként képszerűen menti, ezt kiiktatva az egyszerűsített verzió máris jóval kezelhetőbb.
Ez már tisztázva lett, lesz szürke háttérrel is - ezt szavazta meg a többség - és nyomtatáshoz fehér háttér is. Valaki mintás pergameneset is kérte, lesz olyan is.

De ami igazán megdobja a méretet azok a képek. Kis méretű képeket használsz de zoomolás alapján úgy tűnik teljes értékű képeket kicsinyítesz le.
A képek és ábrák nagy része nem olyan, hogy az eltérés szupernagy lenne, nem 4000x2000-es képek vannak benne összenyomva.

Ha ezt megcsinálod az egyszerű verziót le lehet vinni 10 mega alá és nem lesz nagy különbség, annyi hogy nem pergamenen lesz hanem papíron, a képeken alig észrevehető lesz a különbség ilyen kis méretben. Olvasóra, tabletre sokkal jobb lenne egy ilyen, akinek meg az kell annak mehet a fullos verzió.
A doc-ban levő képek konvertálása külön is állítható, tehát igazábnól a jó pdf konvertert nem is érdekli, hogy ha fenti módon teszed be a képet, a konvertálásnál úgyis degradálja.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Minden ábra és fénykép okkal vanna benne, nincs mit egyszerűsíteni.
Nem azt mondtam, hogy vegyél ki egyetlen képet is, a tömörített képek is ugyanazt az okot szolgálnák ki mint a teljesek.

A képek és ábrák nagy része nem olyan, hogy az eltérés szupernagy lenne, nem 4000x2000-es képek vannak benne összenyomva.
Egy olyan képnél ami az oldal 10%-át sem teszi ki nincs szükség még 640x480-ra sem. Ilyen képnél a különbség csak akkor lenne észrevehető ha rázoomolnak, de nem valószínű, hogy ezt sokan megtennék.

A doc-ban levő képek konvertálása külön is állítható, tehát igazábnól a jó pdf konvertert nem is érdekli, hogy ha fenti módon teszed be a képet, a konvertálásnál úgyis degradálja.
Én csak a különkiadást láttam, abban szerintem még lenne potenciál tovább tömöríteni a képeket anélkül, hogy oldalnézetben észlelhető romlást jelentene.

És még egyszer, én nem azt mondom, hogy dobd ki a jelenlegit, csak azt, hogy lehetséges lenne ezt 10 mega alá tömöríteni elfogadható minőségben. Egy ilyen verzióval pedig elérhetővé tennéd telefon és olvasó platformokra is.
 
M

molnibalage

Guest
Csináltam egy tesztet. Tisztán látni a képeken a minőségromlást, de még használhatóak, így lett 10 MB 360 oldal. Ebben bőven van ábra és kép is. A Foxittal konvertálva a gyak. minőségromlás nélkül is 360 oldal 14 MB volt. Ennél feleslegesebb jobban izmozni... Ha valakinek ez is sok, akkor fel lehet darabolni, akkor tényleg 2-3 MB/fejezet lesz.
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos van egy-két ábra, amit fel kell nagyítani, mert nem tudta olvashatóan átkonverálni, de ennél kisebbre tényleg nem nagyon lehet. Több száz oldalról beszélünk.. Ez most kb. 0,04 MB oldal. Szerntem ez elég tömör.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Ha így van akkor én is a jobb minőségűt választanám 14 megával. Mindezt csak azért javasoltam mert az előbb még 100 megáról volt szó, az PC alatt nehezen kezelhető lett volna.
 
M

molnibalage

Guest
Ha így van akkor én is a jobb minőségűt választanám 14 megával. Mindezt csak azért javasoltam mert az előbb még 100 megáról volt szó, az PC alatt nehezen kezelhető lett volna.
A doc változat akkora, nem a pdf. A Word tud olyat, hogy pdf-ben ment el. A jelenlegi 521 oldal is 34 MB. Ennél semmiféle minőségvesztés nincs, minden pengeéles és olvasható. Persze kipróáblok majd több konvertálót is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and szuvorov
T

Törölt tag 1526

Guest
Hát igen, a doc azért olyan nagy mert abban benne van az összes képfájl eredeti méretben függetlenül attól mekkorára kicsinyíted az oldalon. A pdf-ben viszont minden oldal egy képnek számít úgyhogy abban a kép mérete attól függ mekkora részét teszi ki az oldalnak.

A háttérrel viszont fordítva van, ott a doc-ban csak egyszer van meg a háttérkép és azt alkalmazza minden oldalon, a pdf-ben viszont minden oldalon külön kép készül róla, úgyhogy a nyomtatóbarát verzió pdf-ben sok helyet megspórol majd.

Olyan konvertáló lenne jó ahol megadhatod, hogy hány megabájt legyen a végeredmény és az alapján tömörítene, lehet van ilyen is de nem tudom melyik.