• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Pardon, de itt bizony félreértés lesz részedről. Az MBT pont, hogy úgy keletkezett, hogy a könnyű és a nehéz harckocsi kopott ki. Az MBT-k a T-44/54 ill. az M48/M60, AMX30 és Leo1 szintjén jöttek létre. Ezek a harckocsik pedig 35-46 tonnásak voltak. A maguk idejében még voltak hadrendbe állított nehéz harckocsik, mint az M103 (59 tonna), Conqueror (64 tonna), T-10 (52 tonna). Lehet látni a tömegkülönbséget a két osztály között. Menet közben fejlődtek a lövegek és a velük a páncélvédelem is, így az MBT-k tömege felkúszott 45-65 tonna környékére. A Leopard 2A0 tömege is cirka 55 tonna volt "csak", ez a Leo2A7 esetében már a 67,5 tonnát is eléri, és első sorban a plusz kiegészítő páncélzatok miatt.

Egy, a "régi" nehéz harckocsikkal felérő modern harcjármű tömege a 80-90, talán a 100 tonnát nyaldosná, hiszen anno az volt az elvárás, hogy "normál" harcérintkezési távolságon belül az ellenséges közepes / MBT harckocsik lövegei ne tudják szemből átütni (lehetőleg sehol), míg a saját lövege megbízhatóan le tudja küzdeni nagy távolságból is őket. Ez ma kb. azt jelentené, hogy 140-155mm-es fő fegyverzet lenne, és 2,5+ méteres RHA páncélzati érték teljes frontszinten.

Koncepció terén a könnyű harckocsi sem kopott ki persze, csak átalakult, elsődlegesen légideszant harckocsivá (Szprut-SzD, és most ugye az amerikai megfelelőjét is keresik), de ők kb. gépkarabély ellen védelmet nyújtó páncélzattal bírnak. Voltak / vannak próbálkozások alacsonyabb védelmi szintet képviselő, ágyúfegyverzetű "könnyű" harckocsikra, mint a CV90-120 vagy a Cockerill XC-8 105-120HP toronnyal felszerelt lövészpáncélosokra épülő harcjárművek, de nem túl népszerűek, lévén nincs olyan szituáció, amikor egy másik harckocsitól érkező szeretetcsomag ne ütné át őket, ami egy harckocsitól általánosan elvárt képesség.

Nincs itt semmi félreértés. Háborúban szükség van nehéz harckocsira. Ezért tartották meg a közepes/MBT mellett a nehezeket is. Csak amikor már a közepes/MBT-k felnőttek a nehezek szintjére, akkor már értelmetlen lett a nehéz. Fizikailag valóban a nehéz kopott ki, funkcióban viszont a közepes.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
20150214001504_1.jpg


d540c115e90174eaa7d3f7310ecaeedd.jpg
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
A LEO 2 tornyának elgondolását sosem értettem, úgy tűnik mintha a (igen méretes) hátsó rész mintegy felében - kétharmadában nem is lenne semmi hasznos, a maradék meg lőszertároló.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
A LEO 2 tornyának elgondolását sosem értettem, úgy tűnik mintha a (igen méretes) hátsó rész mintegy felében - kétharmadában nem is lenne semmi hasznos, a maradék meg lőszertároló.

Elektronika meg a rádió van a lőszertároló mellett.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Elektronika meg a rádió van a lőszertároló mellett.

Azt látom, de mögötte? Szendvicspáncél?

Az elgondolás e mellett a tervezési metódusról érdekes - azt értem hogy szeparálva van a lőszer, blow out panelekkel ráadásul így lényegében az igazán páncélozott részeket egy viszonylag keskeny sávban pakolhatják előre stb. Ettől függetlenül szembeszökő, hogy mennyire nagy és hosszú a torony. Nem tudok másra gondolni, minthogy logisztikai megfontolások (vasúti, tengeri szállítás korlátai) állhatnak az elgondolás mögött.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Azt látom, de mögötte? Szendvicspáncél?

Az elgondolás e mellett a tervezési metódusról érdekes - azt értem hogy szeparálva van a lőszer, blow out panelekkel ráadásul így lényegében az igazán páncélozott részeket egy viszonylag keskeny sávban pakolhatják előre stb. Ettől függetlenül szembeszökő, hogy mennyire nagy és hosszú a torony. Nem tudok másra gondolni, minthogy logisztikai megfontolások (vasúti, tengeri szállítás korlátai) állhatnak az elgondolás mögött.

A torony küzdőtér utáni része úgy néz ki,hogy van a lőszertároló,mellette az elektronikai blokkok és a rádió majd emögött vannak még zárt tároló rekeszek.

Ami pedig a páncélos kérdésed illeti az nincs.Hátulról a mai harckocsik gyakorlatilag védtelenek a 20-30mm-es gépágyú lőszereknél komolyabb dolgok ellen.Páncél van elöl egy halom,oldalt a küzdőtér végéig(tehát a motortérnél már nem)valamennyi és ezzel ki is fújt a dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 340
113
Azt látom, de mögötte? Szendvicspáncél?

Az elgondolás e mellett a tervezési metódusról érdekes - azt értem hogy szeparálva van a lőszer, blow out panelekkel ráadásul így lényegében az igazán páncélozott részeket egy viszonylag keskeny sávban pakolhatják előre stb. Ettől függetlenül szembeszökő, hogy mennyire nagy és hosszú a torony. Nem tudok másra gondolni, minthogy logisztikai megfontolások (vasúti, tengeri szállítás korlátai) állhatnak az elgondolás mögött.
Plussz egyeb dolgok vannak elhelyezve ha megnezed a 72 es tornyan is vannak tarololadak felhelyezve na a leonal ugyan az a szerep csak a torony vegebe van. /emellett gondolom a leonak is vannak a lanctalp folott elhelyezett taroloi is/
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Akkor a vezető nem errefelé jön ki... Az a pici joystic ott a kukker mellett mire való?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Torony/géppuska mozgatásához? 5, 6 gomb lehet rajta, talán HOTAS szerű funkciója is van.
Nem arra gondoltam, hanem a másik oldalon. Az amit te írsz szerintem a tüzeléshez való, és a jobb oldali alsó markolatot is fogni kell ilyenkor szerintem meg jól befeszíteni hogy ne fejeljen le valamit lövéskor a pk. Ez a jobb oldalon van, az a picike, talán az való a löveg finom mozgatására, miközben az optikával finomhangol előregörnyedve ? Saccra a jobb hátsó, az a nagy meg valami kereső optikáé lehet és a képernyő adja le a képet amit lát. A tornyot nem lábbal pedállal forgatják?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Nem arra gondoltam, hanem a másik oldalon. Az amit te írsz szerintem a tüzeléshez való, és a jobb oldali alsó markolatot is fogni kell ilyenkor szerintem meg jól befeszíteni hogy ne fejeljen le valamit lövéskor a pk. Ez a jobb oldalon van, az a picike, talán az való a löveg finom mozgatására, miközben az optikával finomhangol előregörnyedve ? Saccra a jobb hátsó, az a nagy meg valami kereső optikáé lehet és a képernyő adja le a képet amit lát. A tornyot nem lábbal pedállal forgatják?

Semmit nem kell fogni nem rúg akkorát az az ágyú.Az a joy amiről beszélsz(a nagy fent)az a parancsnoké.Ugyan lehet veele lőni de közel sem arra való.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 113
113
Nem arra gondoltam, hanem a másik oldalon. Az amit te írsz szerintem a tüzeléshez való, és a jobb oldali alsó markolatot is fogni kell ilyenkor szerintem meg jól befeszíteni hogy ne fejeljen le valamit lövéskor a pk. Ez a jobb oldalon van, az a picike, talán az való a löveg finom mozgatására, miközben az optikával finomhangol előregörnyedve ? Saccra a jobb hátsó, az a nagy meg valami kereső optikáé lehet és a képernyő adja le a képet amit lát. A tornyot nem lábbal pedállal forgatják?
Ja, ok. Passz, talán a parancsnoki kupolát forgatja vele.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 962
113
Hú vazzeg! :oops::oops::oops::oops: Most esett le hogy ez nem is automata töltős 3 fős tank mint a ruszki vasak. :oops: Az ember úgy megszokja egy idő után...