A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 829
113
Az megvan, de arra vagyok kíváncsi, hogy a szakaszparancsnok amíg mindenki a gépen van akkor a járműparancsnoki helyen ül, nem?
Mert akkor tulajdonképpen 3 support katona is ülhet a szakaszparancsnoki járműben.
Mert ugye van a jármű vezetője meg a torony irányzója. A harmadik "kezelő" ilyenkor a szakasz parancsnoka. A deszanttérben van a helyettese (karabély), és még rajta kívül 5 fő. Akkor ha van egy mentőkatona (karabély), rádiós (karabély), van még 3 fő. Pl. 2 LMG + 1 DMR, vagy fordítva.
Mondjuk sosem voltam a Bundeswehrben ;), de több fórumból az jön le, hogy a németeknél a páncélgránátos egy speciális állatfajta.
Elvileg a crewmembereknek, bár van nekik is alapfegyverük, de a járműbe nem viszik magukkal. Oda Mp7-ük van. Legalább is Afganisztánba ez volt a "módi".
És valahogy az jön le nekem, hogy náluk sokkal jobban kötődik a crewmember a járműhöz. Kb. mint egy harckocsizó.

Nem ott ül.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
A NATO integrált szerveztén belül szükséges nemzeti képességeket úgy fenntartani, amely a koalíciós erők beérkezéséig védi az országot
Amelyek soha nem fognak megérkezni. Nem ártana tanulni a történelemből....
Mert ugye aki nem tanul a sajátjából, arra ítéltetik hogy az megismétlődjön vele.
Ugy látom a Orbánból már lassan Hunyadi János lesz. (sok gyógyszert kapott Grazba?..)
Nem tudom mennyire olvasod mit mond, de nem Hunyadiak korából mintának vett támadásról vizionált. Graz... persze. Aki ezzel operál, látszik mit olvas, honnan tájékozódik, igazságtartalma kb zéró.
A két irányú hülyeséget meg felejtsük el.. ekkora marhaságot.
Érdemes átolvasgatni a nagy háború előtti sajtót. Akkor sem hitték azt, ami pár évre rá bekövetkezett. Nem lehet a mai tudás, helyzet szerint modellezni még a közeljövőt sem. A humán faktor - a döntéshozó személyek változása miatt, e tekintetben senki sem próféta. Viszont érdemes minél több szituációra felkészülni,mert ebbe már belebuktunk párszor.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Katonai értelemben olyan nagy kihívást nem látok. Megfelelő sűrűséggel telepített, kellő mennyiségű géppuska, lőszer és aknazár, kiépített terepakadályokkal siman kezeli ezt a problémát.

Hogy mi ebben a lesújtó azt nem értem. Az elmúlt 20 000 évben ez pontosan így működött, attól hogy az elmúlt 10-20 évben néhányan kitalálták, hogy ez így valamiért nem helyes, még ez a valóság és már rég megvan a tapasztalati úton talált jól működő megoldás.
Igazad van, a kétség abból fakad, hogy a katonák és a közvélemény hogyan reagálnának arra, hogy a határon javarészt fegyvertelen civileket kell szó szerint halomra lőni. Mondhatjuk, hogy nincs jobb megoldás a tömegmészárlásnál, de ugye nem kell magyarázni, hogy ez miért lenne lesújtó? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 144
10 857
113
Igazad van, a kétség abból fakad, hogy a katonák és a közvélemény hogyan reagálnának arra, hogy a határon javarészt fegyvertelen civileket kell szó szerint halomra lőni. Mondhatjuk, hogy nincs jobb megoldás a tömegmészárlásnál, de ugye nem kell magyarázni, hogy ez miért lenne lesújtó? :)

Biztos, hogy lennének lelkes önkéntesek.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Amelyek soha nem fognak megérkezni. Nem ártana tanulni a történelemből...
Hát, '21.-ben is megérkeztek Őrvidékre a szövetségeseink, '44. márciusában is megérkeztek, sőt '56. októberében is. Tele van XX. századi történelmünk a szövetségeseink segítségnyújtásával.

(Egyébként az erdélyi oláh betörést német szövetségi segítséggel tudtuk feltartani, majd elfoglalni Oláhországot az I. vh. alatt.)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 397
113
Hát, '21.-ben is megérkeztek Őrvidékre a szövetségeseink, '44. márciusában is megérkeztek, sőt '56. októberében is. Tele van XX. századi történelmünk a szövetségeseink segítségnyújtásával.

(Egyébként az erdélyi oláh betörést német szövetségi segítséggel tudtuk feltartani, majd elfoglalni Oláhországot az I. vh. alatt.)

Nem kötekedés szándéka, de 44-ben megérkeztek a szövetségesek. A nép virágesővel fogadta a bevonuló német erőket a legtöbb helyen. 56-ban is megérkeztek az akkor aktuális szövetségesek. A nép akkor is fogadta őket, csak nem virágesővel, hanem dobtárossal, Molotov koktéllal.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 397
113
IFV kérdéseben, feltehetően azért nincs döntés, mert megy a hezitálás. Politikailag ok, a német vonal, pénzben nem számít semmi, most úgy látszik. Lehet szakmai okok vannak a döntés húzása mögött. a 6 fős lövész raj nagyon vérszegény, szerintem is. A két, vagy egy géppuska is komoly fejtörés lehet , rajonként. 6 fős rajnál egy is elég, kettő sok. 8 fős rajban lehet kettő. Nekem is a Puma az első, de az hogy csak 6 lövészt visz, sajnos kevés. Lehet ennyi a harjármű minden hibája csak, de ez lényeges dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and blogen

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 310
7 993
113
Nem is tudtam, hogy létezik felnőtteknek is ilyen tábor, szívesen kipróbálnám... Vajon hol lehet erre jelentkezni s mennyibe jön?

meg is van... Különleges Erők Katonai Tábor
2019. július 08 – 19 – ig (12 nap)
Jelentkezés a kekt@hm.gov.hu e-mail címen (június 7-ig).

Kizárólag felnőtteknek szóló exkluzív kiképzési lehetőség a magyar különleges erők szervezésében.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
IFV kérdéseben, feltehetően azért nincs döntés, mert megy a hezitálás. Politikailag ok, a német vonal, pénzben nem számít semmi, most úgy látszik. Lehet szakmai okok vannak a döntés húzása mögött. a 6 fős lövész raj nagyon vérszegény, szerintem is. A két, vagy egy géppuska is komoly fejtörés lehet , rajonként. 6 fős rajnál egy is elég, kettő sok. 8 fős rajban lehet kettő. Nekem is a Puma az első, de az hogy csak 6 lövészt visz, sajnos kevés. Lehet ennyi a harjármű minden hibája csak, de ez lényeges dolog.
De ott van a lynx kf41, szerintem az is van olyan jó mint a puma, sőt lehet jobb a 35mm meg a 8+3 fő miatt.
A motorja is hasonló kf41 1140le puma 1100le
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 829
113
IFV kérdéseben, feltehetően azért nincs döntés, mert megy a hezitálás. Politikailag ok, a német vonal, pénzben nem számít semmi, most úgy látszik. Lehet szakmai okok vannak a döntés húzása mögött. a 6 fős lövész raj nagyon vérszegény, szerintem is. A két, vagy egy géppuska is komoly fejtörés lehet , rajonként. 6 fős rajnál egy is elég, kettő sok. 8 fős rajban lehet kettő. Nekem is a Puma az első, de az hogy csak 6 lövészt visz, sajnos kevés. Lehet ennyi a harjármű minden hibája csak, de ez lényeges dolog.

Miért kevés?Ott van egy 40 tonnás monstrum 30mm-es gépágyúval.Ha nincs akkor meg 9 fő a raj.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 153
113
Miért kevés?Ott van egy 40 tonnás monstrum 30mm-es gépágyúval.Ha nincs akkor meg 9 fő a raj.
Arról nem is beszélve, hogy ez most egy nagy ugrás lesz. És nem csak finanszírozás szempontjából!
Az a helyzet hogy azzal a kis méretű hadsereggel, ami jelenleg - és várhatóan 10-20 éven belül is - a rendelkezésünkre áll az az egyetlen esélyünk a , hogy technológiai irányban indulunk el.
Én továbbra is azt gondolom, hogy a hagyományos szakasz, vagy század alá vagy az egyik szintre vagy a másikra +1 alegységet be lehetne vonni. Pl. Egy szakasz nem 4, hanem 5 rajból álljon (még úgy is, ha mondjuk egy járműben csak 3+5 fő van) vagy egy század 2 szakasz helyett 3 szakaszból. Ezzel persze csökkenne a rajok/szakaszok felelőssége alá tartozó terepszakasz, de összességében magasabb egység szinten nem változna a dolog.
Ez azt jelentené, hogy kb. a megszokott mennyiségű ember jutna 1 századra, azonban több jármű, és ezzel együtt több nehézgéppuska és toronyba integrált atgm.
Ez persze csak az én meglátásom, de nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy milyen irányba indulunk el.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 528
113
Arról nem is beszélve, hogy ez most egy nagy ugrás lesz. És nem csak finanszírozás szempontjából!
Az a helyzet hogy azzal a kis méretű hadsereggel, ami jelenleg - és várhatóan 10-20 éven belül is - a rendelkezésünkre áll az az egyetlen esélyünk a , hogy technológiai irányban indulunk el.
Én továbbra is azt gondolom, hogy a hagyományos szakasz, vagy század alá vagy az egyik szintre vagy a másikra +1 alegységet be lehetne vonni. Pl. Egy szakasz nem 4, hanem 5 rajból álljon (még úgy is, ha mondjuk egy járműben csak 3+5 fő van) vagy egy század 2 szakasz helyett 3 szakaszból. Ezzel persze csökkenne a rajok/szakaszok felelőssége alá tartozó terepszakasz, de összességében magasabb egység szinten nem változna a dolog.
Ez azt jelentené, hogy kb. a megszokott mennyiségű ember jutna 1 századra, azonban több jármű, és ezzel együtt több nehézgéppuska és toronyba integrált atgm.
Ez persze csak az én meglátásom, de nagyon kíváncsi vagyok rá, hogy milyen irányba indulunk el.
3 szakaszból áll a század.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 350
46 153
113
Az nem véletlen van úgy megcsinálva!Egyébként kezdi kiváltani az MG4 az MG3-at.
Mivel én csak a jelenleg még rendszerben lévő orosz gyökerű fegyvereket használtam, ti viszont a nemzetközi "mezőnyben" is rendszeresen részt vettetek. Az ott szerzett tapasztalatok alapján te milyen rajszintű és szakasz szintű fegyver összetételt javasolnál a HM jelenlegi vezetésének? Típusokkal persze! :rolleyes:
Nem azt kérdezem, hogy mi lesz, hanem hogy mit javasolnál!!! Azt gondolom, hogy ez nem merít ki semmilyen titoktartási korlátozast.o_O
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 347
113
Nem érdemes ezen vitatkozni, prototípus mindkettő :D Na jó németek egy ideje tesztelik a Puma Beta verzióját de még az sincs teljesen kész - sensor integrációval voltak (vannak?)problémák.

Amelyiket kisebb rémálom lesz rendszerben tartani az lenne a jobb csak hát ezt így előre senki se tudja. Van egy olyan érzésem hogy az über high tech agyondigitalizált technika miatt egyiket se lesz olcsó - elég csak a szoftver frissítésekre gondolni...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 015
11 839
113
Mivel én csak a jelenleg még rendszerben lévő orosz gyökerű fegyvereket használtam, ti viszont a nemzetközi "mezőnyben" is rendszeresen részt vettetek. Az ott szerzett tapasztalatok alapján te milyen rajszintű és szakasz szintű fegyver összetételt javasolnál a HM jelenlegi vezetésének? Típusokkal persze! :rolleyes:
Nem azt kérdezem, hogy mi lesz, hanem hogy mit javasolnál!!! Azt gondolom, hogy ez nem merít ki semmilyen titoktartási korlátozast.o_O
Csak nem innen vetted a példát? (55:25)
https://videa.hu/videok/film-animacio/showtime-vegtelen-es-keptelen.mkv-teljes-film-OBZphKaptNzn5Jp5
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and megazez