[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Szia,

A masodvonal az, ahol most (es sok evig) a BTR-80-ra, majd egyszer pedig a "kebabos kocsikra" lonek.

Persze majd par hozzaszolo elmondja, hogy o csak a kebabos kocsiba ulne es a gyereket is csak abba ultetne, mert az modern es eros pancelzattal rendelkezik, nem olyan gyenge, mint a T-72. :-(

Nem értelek.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 028
66 481
113
Kukába ezekkel a szarokkal.
Akkor már inkább menjünk rá az itt-ott kipörgő Leopard 2 alvázakra és azokon legózgassunk. Fasz mindegy, hogy a szar állapotú T72 vagy a szar (?) állapotú Leopard 2 alvázakra basszuk el a pénzt, de 40 év alatt sokkal olcsóbb lesz az MBT-vel nagyon közeli rokon gépeinket életben tartani, mint 20-30 darab T72 alapú cuccot.
Egyébként én a T72-t kibasznám az ellenerő századból is, oda tökéletesen megfelelnek majd a 2A4-ek.

Szoktam volt felvetni ezt, de ezt is le szokás köpködni kicsiny berkeinkben.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 716
113
Kukába ezekkel a szarokkal.
Akkor már inkább menjünk rá az itt-ott kipörgő Leopard 2 alvázakra és azokon legózgassunk. Fasz mindegy, hogy a szar állapotú T72 vagy a szar (?) állapotú Leopard 2 alvázakra basszuk el a pénzt, de 40 év alatt sokkal olcsóbb lesz az MBT-vel nagyon közeli rokon gépeinket életben tartani, mint 20-30 darab T72 alapú cuccot.
Egyébként én a T72-t kibasznám az ellenerő századból is, oda tökéletesen megfelelnek majd a 2A4-ek.



A lövész meg Hurrát kiabálva az egy darab kifakult gyakorlójában rohan a harckocsik között, kezében az optika nélküli Brennel, miközben a Kalasnyikov tárakhoz tervezett műbőr tártáska veri az egyik oldalát a másikat meg a szimatszatyor, benne a 20 éve lejárt gázálarccal.
Rengeteg sokkal fontosabb dolog lenne, mint egy második vagy harmadik harckocsi zászlóalj. Majd, ha lesz egy faszán felszerelt, jól működő Honvédségünk, akkor érdemes a bővítésen gondolkodni.
Na megállj csak, kapsz majd a fejedre, hogy kidobnád a hetvenketteseket!
Igaz, hogy a beszerzések ről döntők is szerencsére hasonlóan gondolkoznak, új modern technika az alapoktól, de majd szépen be lessz bizonyítva, hogy ugyan nincs iparunk se rá felújjítani, állomány se üzemeltetni, és még a tárolása is pénzbe kerül, de nekünk akkor is kellenek, mert maholnap nincs legalább 100harckocsink lerohannak minket a................... (szabadon beleprojektálhat bárki a neki tetsző országot)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 140
113
Figyelembe véve, hogy milyen "kultúra" volt az 1980-as évektől, szvsz nem feltétlen baj, hogy egy friss, alapoktól újraépítendő megoldás lesz, ahol (ha valóban korrekten állnak a témához és lesz pénz is) rendesen fel lehet építeni ezeket.
Nem olyan jó dolog fonnyadt, rég elavult beidegződéseket, túlhaladott gondolkodásmódot továbbvinni, arra építkezni.
Néha határozottan könnyebb az élet egy tiszta lappal kezdésnél..
Aki volt soros (úgy értem sorállományú) a '80-as években, az közelről láthatta azt a "kultúrát". (A főtörzs diplomatatáskájában reggelente mindössze egy fél liter kommersz barack, meg két összefordított zsírosdeszka volt. Délután 4-re minden elfogyott. És ő még a kulturáltabbak közé tartozott). És ez reptechnikán dolgozott.
Hatalmas csúsztatás van abban, hogy összemossátok a 80'-as éveket a 2000-es elejével!

Eltelt 20 év, és bitang nagy változások kezdődtek meg. Nem akarom tovább magyarázni, nyilván felesleges lenne olyannak aki a 80'-asban volt soros, vagy még az sem volt soha, hogy mit takar az, ha kikopik előled hirtelen, idő előtt 1 - 2 generáció!

Mikor azt mondják hogy felszerelsz, van 5-10 éved ebben a pozícióban figyelni, tapasztalni, hallgatni az öregebbekre, tapasztaltabbakra, nézni őket tanulni tőlük, majd megszűnik ez, átalakítják azt, elmegy nyugdíjba aki csak tud, s TE ott maradsz fiatalként, megveregetik a vállad és azt mondják, háááát Zsóóótika, úgy alakult hogy akkor beléd basztuk a bizalmat, gratulálunk az új beosztásodhoz, sok sikert az embereiddel :D!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Szoktam volt felvetni ezt, de ezt is le szokás köpködni kicsiny berkeinkben.

Tudom, múltkor vártam is, hogy előjössz-e a levedleni kívánt norvég 2A4-ek ilyen irányú hasznosításával, de azt hiszem akkor ez nem került elő. Pedig ez egy értelmes felhasználása lehetne a teknőknek.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Hatalmas csúsztatás van abban, hogy összemossátok a 80'-as éveket a 2000-es elejével!

Eltelt 20 év, és bitang nagy változások kezdődtek meg. Nem akarom tovább magyarázni, nyilván felesleges lenne olyannak aki a 80'-asban volt soros, vagy még az sem volt soha, hogy mit takar az, ha kikopik előled hirtelen, idő előtt 1 - 2 generáció!

Mikor azt mondják hogy felszerelsz, van 5-10 éved ebben a pozícióban figyelni, tapasztalni, hallgatni az öregebbekre, tapasztaltabbakra, nézni őket tanulni tőlük, majd megszűnik ez, átalakítják azt, elmegy nyugdíjba aki csak tud, s TE ott maradsz fiatalként, megveregetik a vállad és azt mondják, háááát Zsóóótika, úgy alakult hogy akkor beléd basztuk a bizalmat, gratulálunk az új beosztásodhoz, sok sikert az embereiddel :D!

Szerintem senki sem azt mondja, hogy nem volt káros az elmúlt időszak, a komplett képességek beszántása, haderőnemek ledegradálása.
Ettől függetlenül szerintem Te is tökéletesen tisztában vagy, hogy tanulni, tapasztalni, fejlődni úgy lehet, ha normálisan felépített, normálisan felszerelt egységekről beszélünk, ahol morálisan és technikailag is megfelelő bázis van ezekhez.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Na megállj csak, kapsz majd a fejedre, hogy kidobnád a hetvenketteseket!
Igaz, hogy a beszerzések ről döntők is szerencsére hasonlóan gondolkoznak, új modern technika az alapoktól, de majd szépen be lessz bizonyítva, hogy ugyan nincs iparunk se rá felújjítani, állomány se üzemeltetni, és még a tárolása is pénzbe kerül, de nekünk akkor is kellenek, mert maholnap nincs legalább 100harckocsink lerohannak minket a................... (szabadon beleprojektálhat bárki a neki tetsző országot)

Egyébként én nem vagyok a T72 ellensége, hanem a logikátlan, párhuzamos üzemeltetés ellen vagyok. Én azt simán el tudtam volna fogadni, hogy marad a T72, kap valami komolyabb modernizációt és 20 évig az marad az MBT a Honvédségnél. Ez is hatalmas előrelépés lett volna ahhoz képest, hogy pár éve még az egész fegyvernem felett kongott a lélekharang.
Viszont így, hogy letettük a garast a Leopard 2 mellett, nem látom értelmét a további baszakodásnak a T72-vel, legyen szó harckocsiról, bikáról vagy hídvetőről.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 028
66 481
113
Tudom, múltkor vártam is, hogy előjössz-e a levedleni kívánt norvég 2A4-ek ilyen irányú hasznosításával, de azt hiszem akkor ez nem került elő. Pedig ez egy értelmes felhasználása lehetne a teknőknek.

A norvégokat inkább harckocsinak állítanám hadrendbe, ahogy levezettem. Műszaki vas alapnak speciel a spanyol is jó.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 716
113
Egyébként én nem vagyok a T72 ellensége, hanem a logikátlan, párhuzamos üzemeltetés ellen vagyok. Én azt simán el tudtam volna fogadni, hogy marad a T72, kap valami komolyabb modernizációt és 20 évig az marad az MBT a Honvédségnél. Ez is hatalmas előrelépés lett volna ahhoz képest, hogy pár éve még az egész fegyvernem felett kongott a lélekharang.
Viszont így, hogy letettük a garast a Leopard 2 mellett, nem látom értelmét a további baszakodásnak a T72-vel, legyen szó harckocsiról, bikáról vagy hídvetőről.
Egyetértek, én se vagyok a 72es ellen, mondjuk én ha modernizációra kerülne a sor akkor sem feltétlenül mint harckocsi, hanem mint pl az orosz BMPT terminator tudtam volna elképzelni. De a hiúzok érkezésével már az is okafogyott lenne.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A norvégokat inkább harckocsinak állaítanám, ahogy levezettem. Műszaki vas alapnak speciel a spanyol is jó.

Én már nem szívesen engednék ki 2A4-et a modern harctérre. Pimpelni drága, akkor már inkább frissen ropogósan gyártott új vasak, harckocsinak meg picit harmatos ma már. Nyilván, ha nincs más, de annyit fejlődött a páncéltörés technikája az elmúlt 30 évben, hogy egy sima Javelin, ami ott lehet akár egy könnyű gyalogos szakaszban is, lerendezi.
Azt gondolom az ilyen okok miatt a harckocsi sokat vesztett a jelentőségéből. Nem olyan nehezen leküzdhető eszköz ma már, mint 40 éve volt. Önmagában az, hogy valakinek nagyon sok harckocsija van gyengeség is, mert viszonylag könnyen és olcsón lehet ellene hatékonyan harcolni.
Azt gondolom, a felderítés, precíziós fegyverek és a hálózat alapú hadviselés sokkal fontosabbá vált, mint a harckocsi. Nem azt mondom, hogy a harckocsinak ne lenne helye egy modern hadseregben, viszont szerintem idejétmúlt az az elképzelés is, hogy a sok harckocsi egyszerűen a darabszámával képes gőzhengerként mindent elnyomni.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 517
113
Kukába ezekkel a szarokkal.
Akkor már inkább menjünk rá az itt-ott kipörgő Leopard 2 alvázakra és azokon legózgassunk. Fasz mindegy, hogy a szar állapotú T72 vagy a szar (?) állapotú Leopard 2 alvázakra basszuk el a pénzt, de 40 év alatt sokkal olcsóbb lesz az MBT-vel nagyon közeli rokon gépeinket életben tartani, mint 20-30 darab T72 alapú cuccot.
Egyébként én a T72-t kibasznám az ellenerő századból is, oda tökéletesen megfelelnek majd a 2A4-ek.



A lövész meg Hurrát kiabálva az egy darab kifakult gyakorlójában rohan a harckocsik között, kezében az optika nélküli Brennel, miközben a Kalasnyikov tárakhoz tervezett műbőr tártáska veri az egyik oldalát a másikat meg a szimatszatyor, benne a 20 éve lejárt gázálarccal.
Rengeteg sokkal fontosabb dolog lenne, mint egy második vagy harmadik harckocsi zászlóalj. Majd, ha lesz egy faszán felszerelt, jól működő Honvédségünk, akkor érdemes a bővítésen gondolkodni.



Úgy értettem, hogy minden más mellett lenne még 2-4x44 A7+ beszerezve.
Most sem csak mbt-ket veszunk egyidejuleg.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Úgy értettem, hogy minden más mellett lenne még 2-4x44 A7+ beszerezve.
Most sem csak mbt-ket veszunk egyidejuleg.
Igen csak addigra nem artana /ha a fizetes megoldodik es a helyorsegek surusodnek./ es mire erkeznenek addigra legalabb minimal szinten alljanak a zaszloaljak amihez viszont hk kell es hogy ne lehyen roka fogta csuka esete... Nem art ha arra ulnek ami meg van addig ameg meg nem jon az ami kell.
De meg lehet azt is inalni hogy felallnak a hk zaszloaljak modern telephelyestol szerelostol kezszemestol vezetostul es 5 evig nem latnak harckocsit de harckocsi zaszloalj lessznek. Majd mivel 0 rol indul a kepzes az atkepzrol igy szo sem lehet tehat +1-2 evet ra lehet szamolni az alap 1-2 ev atkepzesre +egy kis csuszas es 10 evig hk nelkuli hk zaszloaljakkab buszkelkedhetnenk.

Na az lenne a gaz es itt szidnak a legjobban a rendszert azok akik 72 kohoznak a legjobban.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Ha uj leokat akarunk nem nagyon van mas lehetosegunk mint par evig az a 7 erkezese utanig meg bizony uzemeltetni kell. Lehet mashogy is csak akkor minden eggyes kieso ev minimum 1 ev csuszast jelent. De inkabb tobbet mert nem allnak sorok a toborzoba. Es 2-3 szazad leo 2 a4 meg e mellett is elferne de nem valtana ki a 72 ot ha csak nem holnap megrendelnenk azokat... Ami a piaci hianya miatt... Plussz hogy azok ugyan annyit eroek mint a 72... Lehet hogy penzkidobas lenne... Oersze egy jo ajanlattal olcson megerne... De ilyen ajanlatrol nem tudok.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
En azt mondom ha a leo a 7 erkeztevel egyenes aranyosan atkerulnenek a 72 esek a regi helyukre kalocsa pancelos laktamyaba es a tatai 2 lovesszel egy uj hk zaszloaljal diszlokalna es a 72 eseken megkezdodne a hk kepzes... Az uj a 7 esek beerkezeseig /esetleg a lynx 120 mm konnyutankok megerkezeseig./ egy jarhato ut lenne. /kesobb ez az ezred szintu ero szinten dd ve fejlesztheto lenne./ de ehhez kell a 72 . a 4 ekre nem lehet szamolni e teren hisz kell hk a ludovikanak az altisztkepzeshez a muszaki kepzeshez... Legenyseg kikepzesehez... Es az elleneronek meg mindig maradna par db 72 ami nem gaz hiszen nem nato hkra akarnank vadaszni gyakorolni.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 716
113
En azt mondom ha a leo a 7 erkeztevel egyenes aranyosan atkerulnenek a 72 esek a regi helyukre kalocsa pancelos laktamyaba es a tatai 2 lovesszel egy uj hk zaszloaljal diszlokalna es a 72 eseken megkezdodne a hk kepzes... Az uj a 7 esek beerkezeseig /esetleg a lynx 120 mm konnyutankok megerkezeseig./ egy jarhato ut lenne. /kesobb ez az ezred szintu ero szinten dd ve fejlesztheto lenne./
De mi az a scenario az átmeneti időszakra, amiben a 72ek nélkül elhasalna a Honédelem, de megtartva őket meg nem?
Értem a logikádat, és lehet szűklátókörű vagyok, de félek egy kialakuló konfliktusban nem az lesz a döntő, hogy megmaradt-e az a pár tucat 72es.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
De mi az a scenario az átmeneti időszakra, amiben a 72ek nélkül elhasalna a Honédelem, de megtartva őket meg nem?
Értem a logikádat, és lehet szűklátókörű vagyok, de félek egy kialakuló konfliktusban nem az lesz a döntő, hogy megmaradt-e az a pár tucat 72es.
Csupan annyi a szuk keresztmetszet hogy uj zl felalitasa eseten ha a berkezo a7 ekkel kezded el a zaszloalj felalitasat az tobb mint 10 ev. /a4 ek ehhez keves hisz azokkal a masik zl igenyeit is ki kell szolgalni./ ha meg a 72 esek meg vannak tartva es folyamatos veluk a kikepzes es a szintentartas. A beerkezo a 7 esek re fel egy evre kikepzett harckepes alegyegek allnak fel. A kulonbseg a 2 ut kozott 8-9 ev... Egy hk zaszloalj felallitasa meg az alapok felallitasa 0 rol se honapokban merheto... Meg a torzs osszerakasa is minimum egy ev... /kepzesek kellenek stb.../ a vegrehalyto allomamyrol ne is beszeljunk ahova legyen tobb kezszem mint ahany A7 erkezik epp es lehetoleg azok kezszem legyen es ne alapkikesek vagy tantermi szakalaposak.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 360
113
.

Egyesek itt olvasnak más országok mennyiségeiről?
Kelet-Európa irányába: 500+ tól indul az MBT, folytatás-országok kelet felé: ezrek, sokezrek. ...és még utána meg az oroszok :eek: :eek: :eek:


...a kicsit távolabbi Közel-Kelet(???): sok-ezrek mindenből,
Csak Egyiptomnak kb, több repülője van mint az európai NATO-nak légiharc rakétája. ... a többi ország repülőit légycsapóval ? ? ?
Ha ott K-Keleten egy kicsit is együttműködnek(mi is mit tudunk elérni egy alig működő V4-el ! ! ! ), fél Európa elesett, mire Brüsszelben véget ér a dologról szóló megbeszélés. Opsssz !!!
Nézzétek már meg a wiki-t, osszátok el kettővel és gondoljatok bele (ha mertek !!! ) . . .
Ha leszámítom azt a 8-10 nyilvánvalóan "külsős" kommentelőt, mindjárt lesz pár tucat támogatója:
- a sorkötelezettség valamilyen modernebb verziójának,
- +2 "Zrínyinek",
- de még akár a "T-72Hu"--nak is.

Kattinstok párat a Wiki aktuális oldalaira, és megváltozik a véleményetek a "10-évente veszünk egy tucatot" dologról.
Csóró országok vesznek 10 évente párat: százat ! ! !

Románia is vett párat. ATGM-et. Pár-ezret: 2-3 ? ? ?

Ha a kb. 50 Leo-hoz csak "hozzávágják" is, és "elsül" az a 2-3 db "gyártási hiba miatt" a Leo-inknak "annyi"!
...és akkor itt jöttök azzal, hogy az 50 db Leo hű-ha-hú, de mennyire... ("Csókoltatom" a bér-tolnokokat --bengáli tigrissel--, a naivaknak meg "Ébresztő Srácok!"-at kívánok )


 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 028
66 481
113
Egyetértek, én se vagyok a 72es ellen, mondjuk én ha modernizációra kerülne a sor akkor sem feltétlenül mint harckocsi, hanem mint pl az orosz BMPT terminator tudtam volna elképzelni. De a hiúzok érkezésével már az is okafogyott lenne.

Én már nem szívesen engednék ki 2A4-et a modern harctérre. Pimpelni drága, akkor már inkább frissen ropogósan gyártott új vasak, harckocsinak meg picit harmatos ma már. Nyilván, ha nincs más, de annyit fejlődött a páncéltörés technikája az elmúlt 30 évben, hogy egy sima Javelin, ami ott lehet akár egy könnyű gyalogos szakaszban is, lerendezi.
Azt gondolom az ilyen okok miatt a harckocsi sokat vesztett a jelentőségéből. Nem olyan nehezen leküzdhető eszköz ma már, mint 40 éve volt. Önmagában az, hogy valakinek nagyon sok harckocsija van gyengeség is, mert viszonylag könnyen és olcsón lehet ellene hatékonyan harcolni.
Azt gondolom, a felderítés, precíziós fegyverek és a hálózat alapú hadviselés sokkal fontosabbá vált, mint a harckocsi. Nem azt mondom, hogy a harckocsinak ne lenne helye egy modern hadseregben, viszont szerintem idejétmúlt az az elképzelés is, hogy a sok harckocsi egyszerűen a darabszámával képes gőzhengerként mindent elnyomni.

Nem hinném, hogy annyit vesztett volna, mint az most gondolva van pár évtizede. Ennek a gondolatnak az első számú táplálója, hogy már úgysem lesz háború. Aztán rendre mindenfelé felütötte a fejét a háború szerte a világon és mindenhol előkerültek a harckocsik, amik rendre belefutottak a modern fegyverekbe elsőre egy korábbi állapot és az abból fakadó hadviselési morál és normák keretében. Jött a pofon, a hadviselő fél reagált és a hk-k rendre visszakerült a szárazföldi erők legerősebb egységének posztjára. Ahol lehetett, kapott teljesítménynövelést, elektronikai elemeket, ahol erre nem volt lehetőség olyan plusz védelmet, amivel esélyesen mehetett ki a modern fenyegetések közé. És ahogy hetven-száz éve is, egy feléd guruló ágyú ami rádnéz, horror. A hatása nem csökkent, csak nincs megélve sokak által, így szinte feledésbe merült. Pedig a távoli vidékektől a szomszédainkig még a II. VH tankjait is előszedték és alkalmazták szükség esetén. ÉS azok lőttek és pusztítottak.

Csak egy hülye példának, hiszen gúnyból voltak ilyenek bedobva, miért nem t-34-eseket akarok venni, játsszunk csak el azzal, hogy egy T-34-85-be modern tűzvezetést, éjjellátót, kommrendszert, 100 mm-es löveget, felfüggesztést, motort rakunk, és így kaphat reaktív páncélt, grillrácsot. A szutyok öreg vas alap egy új jármű lenne a maga módján és szintjéig. Hirtelen az ócska vh-s cucc képes lenne korlátozottan és lesállásból modern harckocsikat is kiszedni, de azalatt mindent ami szárazföldi egység. És persze, ez már perverz, de ha egy kis aput és aps-t is rászerelünk, akkor ez egy veszélyes harcjármű.

Maga a gyári upgrade, amivel szinte új harckocsiként ünnepelhetjük majd a leókat, pusztán békeidős reakció volt ezekre a fenyegetésekre. A koncepció még most is fejlődés alatt áll, hiszen folyamatosan jelennek meg új támadóeszközök, akár ahogy mondtad a gyalogság szintjén is. HA mondjuk az a4-eket vesszük, ahogy korábban mondtam, nem hagynám fejlesztés nélkül őket. A páncélja már nem elég magában, kell rá az a7-en is ott levő AMAP minimum. Hogy mehessen úgy településharcba, hogy ne kelljen kidugni a legénységnek a fejét, kell egy rc fegyverállvány. Ha lehet, legalább 2. gen hőképalkotó, hálózati hadviselésbe bekapcsoló kommunikációs eszközök, fejlesztett löveg(L44A1, L55, L55A1). Így a fullhoz képest egy jelentősen olcsóbb, de korántsem annyival gyengébb eszköz szolgálhatna még két évtizedig, ami képes lenne kellő harcászati mutatókkal a gyalogság gépesített zászlóaljaiba betagozódva támogatást adni, amíg a legbrutálisabb eszköznek számító a7+ ökölként tudna koncentrált csapást mérni a felderítés által kijelölt területeken. Ha zlj szintre vetítjük a szükséges erőt, akkor egy gépesített zászlóalj az alap felszereltségen felül, amibe így beletartozna az upgradelt a4 is, kaphatna úgy plusz egy század a7+-t, ahogy jelen tervben van, de ez már így dupla hk erő lenne zlj szintre levetítve. Ütőképesebb. A legjobbal és a majdnem legjobbal is felszerelve. Nem lenne gyengébb mintha csak a 44 a7+ állna rendelkezésre, sokkal erősebb lenne.

A majdnem legjobbak pedig ma jószerével ugyanannyira veszélyesek, mint a legjobbak. Az alap rendszereik is kellő fejlettségűek,, ahogy a finnek sem szomorúak az a6-okba szerelt technika miatt. Ha megkapják a túléléshez szükséges modern pluszt, ésszerű szintig növelhető a bevethetőségük. Hogy ez első vonal, másodvonal, tűztámogató, logiszitkai kísérőjármű, azt a szükséglet, optimális esetben pedig a fejlettség szintje adja meg. Azt gondolni, hogy egy 6m dolláros leopard 2pl dm63-mal ne tudná veszélyeztetni a leopard 2a7+-unkat, ami szintén dm63-mal fenygetheti a leopard 2pl-t, ostobaság lenne. 1 vs. 1-ben az a7+ a valamivel jobb felderítőeszközei, nagyobb torkolati sebessége, erősebb teknőpáncéla miatt előnyben lenne, de egységszinten mind a terep, mind a legénység, mind maga a vezetés nagyon bele tudna szólni ebbe, ha meg összfegyvernemi szinten nézzük, akkor az erejük és a bevethetőségük minden mással összefüggésben akár egyenlő is lehet.

A fentről érkező támadások a gyenge páncélzat miatt mindig veszélyesek voltak a hk-kra, legyen az légitámadás, vagy egy Javelin. Ha elégtelen légvédelemmel küldenénk harcba, szinte mindegy, hogy T-34, vagy Leopard 2A7+ a harckocsi, mert erős légitevékenység esetén ugyanúgy kiszednék. Kellően kiépített támogatással viszont a szárazföldön még mindig a hk az ököl, amit ugyanúgy a gyalogságnak és azok járműveinek kell védenie, mint hetven éve. A magas minőség már akkor megmutatta az előnyét, ezért egyért egyértelműen jó útra léptünk a legjobbal, de botor gondolat, hogy egy valamivel gyengébb de összeszokottan és jól képzetten használt erő felesleges lenne mellé. Ezzel a mentalitással a vh-ban a Tigris megjelenésével nem gyártottak és alkalmaztak volna kisebb fegvyerzetű, védelmű, hatókörű harckocsikat, azok hiányában a magas harcérték és minőség mellett semmi lett volna a mennyiség. És emiatt állítanám hadrendbe a fentiek szerint valamilyen csomaggal megfejlesztve a novég leókat. Ha ezen az alapon kell még műszaki jármű az igények kielégítésére, arra a spanyol alvázak is tökéletesek.

Ugyanennek a logikának a mentén pörög a T-72-ből valamit csinálni gondolata. Lehet áthidaló megoldás aztán kuka, de a mennyisége úgy elvész. A szárazföldi járműveink struktúrjában a leo2a7+ és leo 2a4hu után ez következik, mint magasan páncélozott harceszköz. A lehetséges felhasználási módjait képekben beraktam, innen indultunk most. Mivel a jelen harckocsi formája korlátozottan fejleszthető, ugyanakkor mégis képes pluszt adni, ezért lett annyi minden végiggondolva vele kapcsolatban. Eleget túrtuk a netet, én is, @Negan is, @LMzek 2.0 is, hogy találjunk költségében nem elszállt, mégis komoly harcértéknövelő csomagokat hozzájuk. Ezeken lehet rágódni, mi és mennyire éri meg. De a végeredmény az, hogy konkrétan harckocsit is lehet még faragni belőlük. Egy egységesítő program után persze többet igényelne, mint egy leopard 2a4, mert ha lehet, motorteljesítmény növelést, automata váltót, kommrendszert, modern optikát, hőképalkotót, lőszert, kiegészítő páncélzatot, védelmi rendszert kellene belerakni. De ha az Elbit háza táján nézelődünk, nem Twardy és hasonló árak röpködnek, tehát van olyan út, amin csomagban el lehet indulni.

Ha végeredményként olyan harckocsi születik belőle, ami a jelenlegi helyzettel szemben nincs hátrányban egy szar TR-85-tel szemben, akkor azért máris úgy hangzik a dolog, mintha harckocsik lennének. Úgy, hogy tovbbra is van 44+12 leopard 2 itthon. És ha csak egy zlj plusz harckocsink van, máris jobb a helyzet, mintha csak egyetlenegy van, ami példaértékű minőség, de veszteséggel nem lehet merni számolni belőle. Az meg nagyon rossz irány lenne, ha a fő szárazföldi erőt darabolnánk a gzlj-kbe, ott meg még századonként szakaszokra. Ez az eldarabolt bevetés a végén mindig vereséget okozott.