[BIZTPOL] Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Látom nem megy a stratégiai gondolkodás! Nem kell amerikai katonáknak ott lenni. Mai világban elég a pénz és az internet. Mi volt az amerikaik első nyikkantása? Hogy azonnal kapcsolják vissza az internetet Kazahsztánban. Anélkül nem tudtak/nak a kurátorok utasításokat adni a felforgatóknak. Tokajev teljesítette a tüntetők összes követelését, még többet is: vissza állította az LPG árát, lefagyasztotta a benzin, gázolaj árát, a rezsidíjak növekedését befagyasztotta.Leváltotta akormányt,Nazarbajevet a biztonsági tanács éléről. Mi jött ezután ? Új követelések-főleg orosz ellenesek. Mit osztogattak a radikálisoknak? fegyvert, pénzt(videók itt vannak) Minden információ itt van a fórumon, csak össze kell rakni. Helyette tagadsz és játszod a hülyegyereket. .Itt nincs magyar érdek. Vagy a stabilitást, biztonságot és a békét támogatot vagy az újabb káoszt, instabiltást, amerikai hegemóniát.

Tehát megismétlem: nagy a valószinüsége, hogy külföldi erők állnak a kazahsztáni megmozdulások mögött.
De boki, szerintem ha reálisan végig gondolod akkor te is rájössz, hogy egy Kazahsztán méretű országot nem lehet pénzzel és interneten keresztül irányítani Washingtonból, ez szerintem még viccnek is rossz...
Ráadásul úgy, hogy Oroszországgal és Kínával határos amelyektől az ország gazdasága függ,és amely országok kinyilvánították, hogy minden eszközzel megvédik a gazdasági érdekeiket és érdekeltségeiket úgy Kazahsztánban mint a térségben.

Hogy gondolod, hogyan fogja Washington ezt a nyomást ellensúlyozni az interneten keresztül?

Az meg hogy a tüntetők látva a hatalom gyengeségét nem elégedtek meg a kezdeti követeléseik teljesítésével teljesen természetes dolog, mert itt nem a gázárak ellen "lázadtak fel" hanem a regnáló hatalom és rezsim ellen.

Az a baj ,hogy nem látsz tovább az amerikai beavatkozás lila ködén át, holott Amerikának nem áll érdekében a jelenlegi rezsim elleni kavarás, mert az csak azt eredményezi, hogy még jobban megerősödik az orosz és kínai befolyás mind Kazahsztánban mind a térségben...Ha eloszlik egy kicsit a szemed elöl az a bizonyos "köd" akkor láthatod, hogy ennek a zavargásnak az eredményeként orosz csapatok vannak Kazahsztánban, tehát az orosz befolyás növekedett, szerinted ez a az amerikai diplomácia érdeke?

És én nem játszom a hülye gyereket, csak megpróbálok reálisan gondolkodni, és szerintem neked is jobb lenne ha egy kicsit "lecsavarnád" ezt a türelmetlenségedett azokkal szemben akik nem osztják a te álláspontodat a nyugati beavatkozásról, mivel én tisztelem a te álláspontokat és személyedet de cserébe én is elvárom tőled ugyanezt.....
És ezzel nem a rend és a stabilitás ellen foglalok állást csak megpróbálok (úgy látom helyetted is) reálisan gondolkodni a Kazahsztánban kialakult helyzetről.
 

Vasgyar

Well-Known Member
2020. július 15.
344
1 636
93
De boki, szerintem ha reálisan végig gondolod akkor te is rájössz, hogy egy Kazahsztán méretű országot nem lehet pénzzel és interneten keresztül irányítani Washingtonból, ez szerintem még viccnek is rossz...
Ráadásul úgy, hogy Oroszországgal és Kínával határos amelyektől az ország gazdasága függ,és amely országok kinyilvánították, hogy minden eszközzel megvédik a gazdasági érdekeiket és érdekeltségeiket úgy Kazahsztánban mint a térségben.

Hogy gondolod, hogyan fogja Washington ezt a nyomást ellensúlyozni az interneten keresztül?

Az meg hogy a tüntetők látva a hatalom gyengeségét nem elégedtek meg a kezdeti követeléseik teljesítésével teljesen természetes dolog, mert itt nem a gázárak ellen "lázadtak fel" hanem a regnáló hatalom és rezsim ellen.

Az a baj ,hogy nem látsz tovább az amerikai beavatkozás lila ködén át, holott Amerikának nem áll érdekében a jelenlegi rezsim elleni kavarás, mert az csak azt eredményezi, hogy még jobban megerősödik az orosz és kínai befolyás mind Kazahsztánban mind a térségben...Ha eloszlik egy kicsit a szemed elöl az a bizonyos "köd" akkor láthatod, hogy ennek a zavargásnak az eredményeként orosz csapatok vannak Kazahsztánban, tehát az orosz befolyás növekedett, szerinted ez a az amerikai diplomácia érdeke?

És én nem játszom a hülye gyereket, csak megpróbálok reálisan gondolkodni, és szerintem neked is jobb lenne ha egy kicsit "lecsavarnád" ezt a türelmetlenségedett azokkal szemben akik nem osztják a te álláspontodat a nyugati beavatkozásról, mivel én tisztelem a te álláspontokat és személyedet de cserébe én is elvárom tőled ugyanezt.....
És ezzel nem a rend és a stabilitás ellen foglalok állást csak megpróbálok (úgy látom helyetted is) reálisan gondolkodni a Kazahsztánban kialakult helyzetről.
Épp van az a réssze annak az RT-s cikknek amit mutattam hogy állítólag a mostani kormány engedett egy kicsit a nyugatnak. Hoztak pár Orosz ellenes intézkedést is. És itt kezdődött el a nacionalista száll. Ami lehet igaz is!
De ezt is majd egy jópár év múlva tudjuk meg mi is volt a hátérben
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 792
30 574
113
Nemtudom de ez az orbán valami világvezető egyszerűen nincs olyan ország konfliktus a földön amivel ne lenne összekötve... putyin kismiska hozzá képest. a kínai szicsin meg elbújhat mögötte... egyszerüen orbán a világot vezérlő vezér mindenhol ott van mindenrő ő tehet és mindennel összefűzhető.
Nem erről van szó.Ez most kifejezetten az ide iró olvtársak gondolkodásmódjáról szolt.
Mert mit nyerne az USA,ha szart kavarna Kazahsztánban?Semmit.Nincs hozzá útvonala.Belső Ázsia pont az a vidék,ahova nem ér el.Csak ürügyet szolgáltatna az orosz bevonulásra.
Most valószinűleg ugyan az volt,mint nálunk a taxisblokád idején,csak erőszakosabb kivitelben.És az orosz be is vonult,hogy megtartsa,sőt,erősitse az érdekszféráját.USA mégis mit tud tenni ellene?Atomháborút indit?
Néhány józan kérdést kell feltenni magunknak.Elsősorban azt,hogy ki nyerhet egy ilyen ramazurin?Az USA nem,hisz nem tud bevonulni.Mégis,melyik útvonalon férne hozzá a térséghez?Iránon,Oo-on,vagy Kinán keresztül?
Elvakult konteózó Nyugat-ellenesség helyett logika.
Az USA nem nyerhet semmit,csak még szorosabb orosz ellenőrzést kapna egy szarkavarás jutalmául.Érdekében áll a szarkavarás?Nem.Kinek áll érdekében?Az új kazah muftinak-és Oo-nak.
 
K

kamm

Guest
Nem erről van szó.Ez most kifejezetten az ide iró olvtársak gondolkodásmódjáról szolt.
Mert mit nyerne az USA,ha szart kavarna Kazahsztánban?Semmit.Nincs hozzá útvonala.Belső Ázsia pont az a vidék,ahova nem ér el.Csak ürügyet szolgáltatna az orosz bevonulásra.
Most valószinűleg ugyan az volt,mint nálunk a taxisblokád idején,csak erőszakosabb kivitelben.És az orosz be is vonult,hogy megtartsa,sőt,erősitse az érdekszféráját.USA mégis mit tud tenni ellene?Atomháborút indit?
Néhány józan kérdést kell feltenni magunknak.Elsősorban azt,hogy ki nyerhet egy ilyen ramazurin?Az USA nem,hisz nem tud bevonulni.Mégis,melyik útvonalon férne hozzá a térséghez?Iránon,Oo-on,vagy Kinán keresztül?
Elvakult konteózó Nyugat-ellenesség helyett logika.
Az USA nem nyerhet semmit,csak még szorosabb orosz ellenőrzést kapna egy szarkavarás jutalmául.Érdekében áll a szarkavarás?Nem.Kinek áll érdekében?Az új kazah muftinak-és Oo-nak.
Roviden: cui bono? ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Vasgyar

Well-Known Member
2020. július 15.
344
1 636
93
Nem erről van szó.Ez most kifejezetten az ide iró olvtársak gondolkodásmódjáról szolt.
Mert mit nyerne az USA,ha szart kavarna Kazahsztánban?Semmit.Nincs hozzá útvonala.Belső Ázsia pont az a vidék,ahova nem ér el.Csak ürügyet szolgáltatna az orosz bevonulásra.
Most valószinűleg ugyan az volt,mint nálunk a taxisblokád idején,csak erőszakosabb kivitelben.És az orosz be is vonult,hogy megtartsa,sőt,erősitse az érdekszféráját.USA mégis mit tud tenni ellene?Atomháborút indit?
Néhány józan kérdést kell feltenni magunknak.Elsősorban azt,hogy ki nyerhet egy ilyen ramazurin?Az USA nem,hisz nem tud bevonulni.Mégis,melyik útvonalon férne hozzá a térséghez?Iránon,Oo-on,vagy Kinán keresztül?
Elvakult konteózó Nyugat-ellenesség helyett logika.
Az USA nem nyerhet semmit,csak még szorosabb orosz ellenőrzést kapna egy szarkavarás jutalmául.Érdekében áll a szarkavarás?Nem.Kinek áll érdekében?Az új kazah muftinak-és Oo-nak.
Egyszerű mint az egyszer egy.
Miért is ne lenne útvonala? Grúzia-Azer- Kaszpi. És neki még ida se kell mennie mert ez a két csicska ország elvégzi a feladatott ha Kazahba netalán teret nyernének az Usa érdekek. Ki tudja még miért is akarnak annyira a Fekete tengeren lenni az Usákok
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 030
66 489
113
Szerintem nagyon is érdeke amerikának, a NATO-nak ez a kazah buli. Ruszkiknak nyitottak egy frontot, amire figyelni kell, hírszerzési kapacitásokat fordítani rá, politikai lépéseket tenni a kedvező stabilizálás kialakulásának érdekében, katonai erőket mozgósítani, bevetni, ezek kapacitása elvonható az ukri határtól...

Szerintem ezért folyik ami folyik.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 575
113
De boki, szerintem ha reálisan végig gondolod akkor te is rájössz, hogy egy Kazahsztán méretű országot nem lehet pénzzel és interneten keresztül irányítani Washingtonból, ez szerintem még viccnek is rossz...
Ráadásul úgy, hogy Oroszországgal és Kínával határos amelyektől az ország gazdasága függ,és amely országok kinyilvánították, hogy minden eszközzel megvédik a gazdasági érdekeiket és érdekeltségeiket úgy Kazahsztánban mint a térségben.

Hogy gondolod, hogyan fogja Washington ezt a nyomást ellensúlyozni az interneten keresztül?

Az meg hogy a tüntetők látva a hatalom gyengeségét nem elégedtek meg a kezdeti követeléseik teljesítésével teljesen természetes dolog, mert itt nem a gázárak ellen "lázadtak fel" hanem a regnáló hatalom és rezsim ellen.

Az a baj ,hogy nem látsz tovább az amerikai beavatkozás lila ködén át, holott Amerikának nem áll érdekében a jelenlegi rezsim elleni kavarás, mert az csak azt eredményezi, hogy még jobban megerősödik az orosz és kínai befolyás mind Kazahsztánban mind a térségben...Ha eloszlik egy kicsit a szemed elöl az a bizonyos "köd" akkor láthatod, hogy ennek a zavargásnak az eredményeként orosz csapatok vannak Kazahsztánban, tehát az orosz befolyás növekedett, szerinted ez a az amerikai diplomácia érdeke?

És én nem játszom a hülye gyereket, csak megpróbálok reálisan gondolkodni, és szerintem neked is jobb lenne ha egy kicsit "lecsavarnád" ezt a türelmetlenségedett azokkal szemben akik nem osztják a te álláspontodat a nyugati beavatkozásról, mivel én tisztelem a te álláspontokat és személyedet de cserébe én is elvárom tőled ugyanezt.....
És ezzel nem a rend és a stabilitás ellen foglalok állást csak megpróbálok (úgy látom helyetted is) reálisan gondolkodni a Kazahsztánban kialakult helyzetről.
Nem és nem akarod megérteni... :)
Csak bemásolom:
"Tehát megismétlem: nagy a valószinüsége, hogy külföldi erők állnak a kazahsztáni megmozdulások mögött."
Másik dolog, hogy pocshuszár kérdédére válaszoltam, hogy milyen előnye lenne az usának.
Itt nem a megtartásról van szó, hanem a kísérletről. Nyilvánvaló volt, hogy segítséget kér Tokajev, nem fogják átengedni másnak Kazahsztánt. Ahogy a bátyka is nyilatkozta "Kazastan mi ne oddagyim". :)
 
  • Vicces
Reactions: Nagy Csaba
W

Wilson

Guest
Egyszerű mint az egyszer egy.
Miért is ne lenne útvonala? Grúzia-Azer- Kaszpi. És neki még ida se kell mennie mert ez a két csicska ország elvégzi a feladatott ha Kazahba netalán teret nyernének az Usa érdekek. Ki tudja még miért is akarnak annyira a Fekete tengeren lenni az Usákok
Grúzia Azerbajdzsán Kaszpi tenger? Grúzia talán még úgy ahogy de Azerbajdzsán és a Kaszpi tenger? Szerintem ezt nem gondoltad át...:)

Felosztották a Kaszpi-tengert​

Euronews • 12/08/2018

Loading video

Felosztották a Kaszpi-tengert


Több mint két évtizede tartó vita zárult le azzal, hogy az öt parti állam megegyezett a Kaszpi-tenger jogi státusáról. Irán, Kazahsztán, Türkmenisztán, Azerbajdzsán és Oroszország vezetői a kazahsztáni Aktauban, az ötödik Kaszpi-csúcson írták alá beltenger sorsát elvi szinten rendező egyezményt.

A Kaszpi-tenger felosztása - a felszín alatt található szénhidrogének miatt - a Szovjetunió felbomlása óta napirenden van, amióta kettőről ötre nőtt a partmenti országok száma.
"Az egyezmény hangsúlyozza a partmenti államo k szuverén joghatóságát, kizárólagos döntési jogát, ami a Kaszpi-tenger rájuk eső részét illeti" - mondta az aláírást kjövető sajtótájékoztatón az iráni elnök, Hasszan Rohani.
A felek nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan miben is egyeztek meg. Az orosz elnök egy példát mondott a lefektetett alapelvekre.
"Meghatároztuk a partmenti országok katonai-politikai együttműködésének alapelveit és megegyeztünk, hogy a Kaszpi-tengert csak polgári célokra használjuk, külső országok hadereje nem állomásozhat a térségben", mondta Vlagyimir Putyin.
v1

Az biztos. hogy maradtak olyan vitatott szénhidrogén-mezők, amelyeknek a sorsát csak külön kétoldalú egyezmények rendezik. Nem derült ki az sem, hogy Türkmenisztán és Azerbajdzsán megépítheti-e a régóta tervezett tengeri vezetéket, amely konkurenciát teremthetne az orosz gáznak Európában. Szakértők szerint inkább a viták miatt megfeneklett kitermelési projektek felélesztésére van kilátás - ezek azonban a már folyó kitermelési műveletekhez képest elhanyagolható léptéket képviselnek.

 

Vasgyar

Well-Known Member
2020. július 15.
344
1 636
93
Grúzia Azerbajdzsán Kaszpi tenger? Grúzia talán még úgy ahogy de Azerbajdzsán és a Kaszpi tenger? Szerintem ezt nem gondoltad át...:)

Felosztották a Kaszpi-tengert​

Euronews • 12/08/2018

Loading video

Felosztották a Kaszpi-tengert


Több mint két évtizede tartó vita zárult le azzal, hogy az öt parti állam megegyezett a Kaszpi-tenger jogi státusáról. Irán, Kazahsztán, Türkmenisztán, Azerbajdzsán és Oroszország vezetői a kazahsztáni Aktauban, az ötödik Kaszpi-csúcson írták alá beltenger sorsát elvi szinten rendező egyezményt.

A Kaszpi-tenger felosztása - a felszín alatt található szénhidrogének miatt - a Szovjetunió felbomlása óta napirenden van, amióta kettőről ötre nőtt a partmenti országok száma.
"Az egyezmény hangsúlyozza a partmenti államo k szuverén joghatóságát, kizárólagos döntési jogát, ami a Kaszpi-tenger rájuk eső részét illeti" - mondta az aláírást kjövető sajtótájékoztatón az iráni elnök, Hasszan Rohani.
A felek nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan miben is egyeztek meg. Az orosz elnök egy példát mondott a lefektetett alapelvekre.
"Meghatároztuk a partmenti országok katonai-politikai együttműködésének alapelveit és megegyeztünk, hogy a Kaszpi-tengert csak polgári célokra használjuk, külső országok hadereje nem állomásozhat a térségben", mondta Vlagyimir Putyin.
v1

Az biztos. hogy maradtak olyan vitatott szénhidrogén-mezők, amelyeknek a sorsát csak külön kétoldalú egyezmények rendezik. Nem derült ki az sem, hogy Türkmenisztán és Azerbajdzsán megépítheti-e a régóta tervezett tengeri vezetéket, amely konkurenciát teremthetne az orosz gáznak Európában. Szakértők szerint inkább a viták miatt megfeneklett kitermelési projektek felélesztésére van kilátás - ezek azonban a már folyó kitermelési műveletekhez képest elhanyagolható léptéket képviselnek.

Értetted amit írtam egyébként? Ha a kazahban nyerne egy nyugati befolyásolt ellenzék akkor az amcsiknak max annyira kellene oda utazni hogy alá írjanak pár szerződést. Nem kell ahoz megszálni őket, nem kell usa haderő. Ki tudják szipojozni azt az országot úgy hogy nem megy ida max 3-4 usánka ember és kész. A kaszpin nem kell es usa hajónak se zakatolnia, Kazah elszállítja Azerba, Azer Grúziába. Ott felpakolnak a Fekete tengeren aztán már zakatolhatnak is haza Urán,olaj, rézzel megpakolva! És mindeközben leválasztották az Orosz érdekszféráról az egyik kis tesót
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson
W

Wilson

Guest
Nem és nem akarod megérteni... :)
Csak bemásolom:
"Tehát megismétlem: nagy a valószinüsége, hogy külföldi erők állnak a kazahsztáni megmozdulások mögött."
Másik dolog, hogy pocshuszár kérdédére válaszoltam, hogy milyen előnye lenne az usának.
Itt nem a megtartásról van szó, hanem a kísérletről. Nyilvánvaló volt, hogy segítséget kér Tokajev, nem fogják átengedni másnak Kazahsztánt. Ahogy a bátyka is nyilatkozta "Kazastan mi ne oddagyim". :)
Nézd én nagyon is értem ,hogy te miről beszélsz,de azt kellene megértenie mindenkinek, hogy minden próbálkozás az USA vagy bármelyik hatalom részéről csak azt eredményezi, hogy Oroszország és Kína befolyása csak tovább erősödik a térségben és ez sem az USA sem bármelyik Oroszországgal vagy Kínával ellenséges hatalomnak sem áll az érdekében, mivel a Közép-Ázsiai térség stratégiailag a világpolitika egyik centruma ezért állok értetlenül az USA külpolitikájának idiótizmusa előtt, hogy az afganisztáni kivonulással teljesen kivonultak a térségből...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 792
30 574
113
Grúzia Azerbajdzsán Kaszpi tenger? Grúzia talán még úgy ahogy de Azerbajdzsán és a Kaszpi tenger? Szerintem ezt nem gondoltad át...:)

Felosztották a Kaszpi-tengert​

Euronews • 12/08/2018

Loading video

Felosztották a Kaszpi-tengert


Több mint két évtizede tartó vita zárult le azzal, hogy az öt parti állam megegyezett a Kaszpi-tenger jogi státusáról. Irán, Kazahsztán, Türkmenisztán, Azerbajdzsán és Oroszország vezetői a kazahsztáni Aktauban, az ötödik Kaszpi-csúcson írták alá beltenger sorsát elvi szinten rendező egyezményt.

A Kaszpi-tenger felosztása - a felszín alatt található szénhidrogének miatt - a Szovjetunió felbomlása óta napirenden van, amióta kettőről ötre nőtt a partmenti országok száma.
"Az egyezmény hangsúlyozza a partmenti államo k szuverén joghatóságát, kizárólagos döntési jogát, ami a Kaszpi-tenger rájuk eső részét illeti" - mondta az aláírást kjövető sajtótájékoztatón az iráni elnök, Hasszan Rohani.
A felek nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan miben is egyeztek meg. Az orosz elnök egy példát mondott a lefektetett alapelvekre.
"Meghatároztuk a partmenti országok katonai-politikai együttműködésének alapelveit és megegyeztünk, hogy a Kaszpi-tengert csak polgári célokra használjuk, külső országok hadereje nem állomásozhat a térségben", mondta Vlagyimir Putyin.
v1

Az biztos. hogy maradtak olyan vitatott szénhidrogén-mezők, amelyeknek a sorsát csak külön kétoldalú egyezmények rendezik. Nem derült ki az sem, hogy Türkmenisztán és Azerbajdzsán megépítheti-e a régóta tervezett tengeri vezetéket, amely konkurenciát teremthetne az orosz gáznak Európában. Szakértők szerint inkább a viták miatt megfeneklett kitermelési projektek felélesztésére van kilátás - ezek azonban a már folyó kitermelési műveletekhez képest elhanyagolható léptéket képviselnek.

Grúziát katonailag az oroszok ellenőrzik.Kaszpi-tenger szintén.Örményeket szintén.Irán USA ellenes,afgán a talibáné,Kina megint nem engedné át a jenkiket.Hacsak maguk az oroszok át nem engedik őket,sehogy se tudnak bevonulni.Elméleti lehetőség egy török-azeri útvonal,de annak egyrészt vége a Kaszpi tengernél,amit az orosz flotta ellenőriz,másrászt a törökök se engednék.Plusz a perzsák és a muszkák Afganisztán 2.0-vá változtatnák nekik a Kaukázust,semmire nem mennének vele.
 
W

Wilson

Guest
Értetted amit írtam egyébként? Ha a kazahban nyerne egy nyugati befolyásolt ellenzék akkor az amcsiknak max annyira kellene oda utazni hogy alá írjanak pár szerződést. Nem kell ahoz megszálni őket, nem kell usa haderő. Ki tudják szipojozni azt az országot úgy hogy nem megy ida max 3-4 usánka ember és kész. A kaszpin nem kell es usa hajónak se zakatolnia, Kazah elszállítja Azerba, Azer Grúziába. Ott felpakolnak a Fekete tengeren aztán már zakatolhatnak is haza Urán,olaj, rézzel megpakolva! És mindeközben leválasztották az Orosz érdekszféráról az egyik kis tesót
Értem mit írtál de hidd el, hogy nem tudják ha nincs amerikai fizikailag számottevő katonai jelenlét az isztánokban akkor te nem tudsz fenntartani egy nyugatbarát vezetést Kazahsztánban,(és akkor még a gazdasági vetületeiről nem is beszéltünk)
látod mi történt egy erőszakos fosztogatásokba torkoló tüntetés is elég volt, hogy az Oroszország vezette CSTO már bent is van katonai erővel Kazahsztánban.

A cikket pedig azért tettem be, hogy lássa mindenki a Kaszpi- tenger orosz érdekszféra ,és szoros orosz ellenörzés alatt áll.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 575
113
"Nem zárom ki annak lehetőségét, hogy a pénzforgalomból kizárt, régi elit zöme állhat ennek hátterében, nemcsak külföldi, hanem kazahsztáni is” – ismerte el Vlagyimir Dzsabarov, a Szövetségi Tanács Nemzetközi Ügyek Bizottságának első alelnöke. .

Szerinte ennek a "precízen megtervezett akciónak" a készítői az állampolgárok elégedetlenségét használják fel, és egyúttal közvetlen bűnözői csoportokat is felhasználnak. Erre utal, hogy a banditák "gyanúsan szervezetten" lépnek fel. „Emellett arról is beszámoltak, hogy néhány rendőrt lefejeztek – ez hasonlít azon szélsőségesek kézírására, akiket egyszer Szíriában bombáztunk. Úgy tűnik, nem sikerült mindenkitlikvidálnunk ”-

Valószínűleg a tüntetéseket külföldi speciális szolgálatok finanszírozzák, de nem vitatom, hogy nyugatiak. A muszlim, iszlám államok * erői is állhatnak e mögött” – jegyezte meg a politikus.

A kazahsztáni pogromok nem sokkal az Oroszország és a NATO között a biztonsági garanciákról tervezett tárgyalások előtt robbantak ki. Dzsabarov úgy véli, hogy ez nem lehet csak véletlen egybeesés. „Elfogadom, hogy a legutóbbi események célja, hogy megmutassák Oroszországnak, hogy pozíciói nem olyan erősek, azt mondják, nézze meg a „déli hasát” – mondta a szenátor.

„De a tetteink éppen ellenkezőleg, azt mutatták, hogy erősebbek vagyunk, mint valaha. Moszkva egy percig sem gondolkodott, kijelentette, hogy kész segíteni, és csapatait küldte az alkotmányos rend helyreállítására” – hangsúlyozta.

Véleménye szerint a jelenlegi kazah rezsimnek "nagyon keménynek kell lennie ahhoz, hogy rendet tegyen". Ellenkező esetben fennáll a veszélye az "ukrán forgatókönyv" megismétlődésének. „Ukrajnában azt is sürgették, hogy ne tegyenek hirtelenintézkedéseket, és ne használják fel a hadsereget. Ennek eredményeként szörnyű dolog történt, amit még mindig próbálunk megtisztítani – emlékezett vissza Dzsabarov. "Ha gyengéden cselekszik, mindenki, beleértve Kazahsztán lakosait is, megbánja."

Stanislav Tkachenko, a Szentpétervári Állami Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Karának Európai Tanulmányok Tanszékének professzora, a Valdai Club szakértője azt is felvetette, honnan erednek a kazahsztáni tiltakozások gyökerei. „Az egyetlen ember, akit ez érdekelhet, az az Egyesült Államok. Még elméletben sem látok más lehetőséget” – mondta a forrás.

„Nincs szükség arra, hogy bárki más megsértse a status quót Közép-Ázsiában, különösen Kazahsztánban. A helyzet az, hogy nyíltan semleges álláspontot foglal el az Egyesült Államok kulcsfontosságú riválisával - Kínával - szemben. Minden semleges álláspont Pekingnek előnyös, de Washingtonnak nem” – magyarázta.

Oroszország és Kína elvileg elégedett a térségben létező összes rezsimmel, nem irányulnak ellenük. „De ez nem Amerika kezére játszik. Számára minden ilyen típusú puccs, amely elméletileg megtörténhet Kazahsztánban, lehetőséget nyitna, és ezzel egy új amerikai frontot Kína ellen. Vagyis lehetőség lenne a határ semlegesítésére, az azon áthaladó áruk áramlásának leállítására és így tovább” – mondta a szakértő.

„Emellett elméletileg a kazahsztáni instabilitás mindenki számára előnyös, aki a Moszkvával szemben álló táborban van, beleértve Ukrajnát és Grúziát is. De ezeknek a feltételezéseknek a gyakorlati megerősítéséhez tényekre van szükség” – összegezte.
Mihail Pogrebinszkij ukrán politológus a megmozdulásokat kommentálva a VZGLYAD lapnak azt mondta, hogy azokat külső erők provokálták, amelyek "mélyen dolgoztak a régiókban". Ez sok tekintetben hasonlít ahhoz, ami Ukrajnában történt a narancssárga forradalmak és összecsapások idején a kijevi Függetlenség terén – mondta a szakember.

@Wilson néhány szakértői vélemény