NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Az AMRAAM-ER képet benéztem, hamut szórok a fejemre. A cikk, amiben szó van róla, még csak a fejlesztésről ír, a képek még az előző verziókat mutatják. Az ER verzióval eddig nem foglalkoztam, hiba volt. Még két jó kép.
AMRAAM-AIM.jpg


AMRAAM-AIM.jpg

NASAMS.jpg

Itt az ER még tesztelés alatt
Raytheon_testing.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Azok a dayglo orange színű izék hozzászalagozva a lábakhoz mire szolgálnak?
Szerintem csak referencia pont kamerának, mérő műszernek. A kilőtt rakétán is van egy narancs-csík felfestve - az indítótól távolodást figyelhetik valamilyen műszerrel szerintem...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Most rendeltünk Iris-T-t... a norvégok az Iris-T-t már használják a NASAMS rendszerükhöz.
Az AIM-9L-1 rakétáknak csak egy részén végezték el a nagyjavítást, így ha volt is valaha 80 db rakétánk, most biztos nincs annyi. Valószínűbbnek tűnik hogy most a teljes aktív AIM-9 mennyiség le lett cserélve IRIS-T-re. Az AIM-9-et meg majd ellövöldözik Svédországban. Most kell néhány Iris-T indítás a rendszerbe állító lövészet miatt, a többi meg lehet AIM-9. Kb. 2028-ig lehet a jó felújított AIM-9L, akkor telik le felújítástól a 10 év.
A norvégok a SL-IRIS-T rendszer integrálták a NASAMS tűzközpontjához, hálózatához, de nem a AMRAAM számára fejlesztett indítókból indulnak!
Szóval (ha jól tudom) nem következik automatikusan, hogy a Gripenekre megvásárolt a IRIS-T az inítható a mi NASAMS rendszerünkből...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Most rendeltünk Iris-T-t... a norvégok az Iris-T-t már használják a NASAMS rendszerükhöz.

"The missiles will be launched from an advanced IRIS-T SLS missile launcher based on key components from Diehl Defence. Additionally, Diehl Defence will support Kongsberg in the integration of the IRIS-T SLS in the overall system architecture."

Vagyis nem a NASAMS insítóból indulnak a légvédelmi IRIS-T-k, így nálunk sem lehet őket majd földről indítani őket. Ha infravörös irányítású rakétákat akarunk NASAMS-be, akkor Sidewinder-X rakétákat kell venni, mert csak az lett integrálva. Elég kis esélyes...
A második mondat utal arra hogy IRIS-T SLS indítók lesznek integrálva a NASAMS architechturájába: a NASAMS FDC-ből lesznek irányítva a IRIS-T SLS indítók.


 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 499
72 480
113
"The missiles will be launched from an advanced IRIS-T SLS missile launcher based on key components from Diehl Defence. Additionally, Diehl Defence will support Kongsberg in the integration of the IRIS-T SLS in the overall system architecture."

Vagyis nem a NASAMS insítóból indulnak a légvédelmi IRIS-T-k, így nálunk sem lehet őket majd földről indítani őket. Ha infravörös irányítású rakétákat akarunk NASAMS-be, akkor Sidewinder-X rakétákat kell venni, mert csak az lett integrálva. Elég kis esélyes...
A második mondat utal arra hogy IRIS-T SLS indítók lesznek integrálva a NASAMS architechturájába: a NASAMS FDC-ből lesznek irányítva a IRIS-T SLS indítók.


Ez lesz az amit M113 alvázra tesznek és úgy emlegetnek hogy NASAMS3? 2023 közepére lesz kész. Meglátjuk mi lesz belőle.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Ez lesz az amit M113 alvázra tesznek és úgy emlegetnek hogy NASAMS3? 2023 közepére lesz kész. Meglátjuk mi lesz belőle.
Már most is NASAMS-3 van: 2019 óta a 3-as szériát gyártják. A fő újdonsága az AMRAAM-ER rakéta, amihet nagyobb indítókonténerek kellettek.

2015-2020 HML és IP kommunikáció (NASAMS-3)​

  • Tovább fejlesztett indítók (HML - High Mobility Launcher) - az indító konténerek hosszabbak, mint a korábbiak, hogy a AMRAAM-ER rakéta elférjen benne.
  • Megerősített IP kommunikációs hálózat
  • Új légvédelmi központ (ADC - New Air Defense Center)
  • Javított VSHORAD integráció

2020-2025 Többféle rakétát indítani képes indítók, új szenzorok és fegyverek​

  • AIM-9X Block II kis hatótávolságú rakéta
  • AMRAAM-ER közepes hatótávolságú rakéta
  • Többféle rakétát indítani képes indítók (Multi-Missile Canister Launcher)
  • Többféle rakéta alkalmazása egy indítón belül
  • Új AESA radar integrációja
  • MTS-A elektro-optikai szenzor integrációja
  • Tüzérségi lövedékek, rakéták, aknagránátok és drónok elleni fegyverzet integrációja (CRAM - CLMS effectors)
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 499
72 480
113
"The missiles will be launched from an advanced IRIS-T SLS missile launcher based on key components from Diehl Defence. Additionally, Diehl Defence will support Kongsberg in the integration of the IRIS-T SLS in the overall system architecture."

Vagyis nem a NASAMS insítóból indulnak a légvédelmi IRIS-T-k, így nálunk sem lehet őket majd földről indítani őket. Ha infravörös irányítású rakétákat akarunk NASAMS-be, akkor Sidewinder-X rakétákat kell venni, mert csak az lett integrálva. Elég kis esélyes...
A második mondat utal arra hogy IRIS-T SLS indítók lesznek integrálva a NASAMS architechturájába: a NASAMS FDC-ből lesznek irányítva a IRIS-T SLS indítók.



Úgy tűnik hogy te emlékeztél jól... de az indítóban nem egy univerzális sín van, ahogy pl. repülőgépeken is, amire rá lehet tenni bármilyen rakétát ami befér a konténerbe, a többi meg csak szoftveres integráció kérdése? Kell hogy azonos indítókból induljanak?

"The Norwegian Army is scheduled to accept initial deliveries of a new mobile ground-based short-range air-defence system from prime contractor Kongsberg Defence & Aerospace (Kongsberg) in late 2022, with all units expected to be delivered, and an initial operating capability (IOC), by mid-2023.

The Norwegian Defence Materiel Agency (NDMA), under the auspices of Investment Project 7628 Kampluftvern (Combat Air Defence), initiated the procurement process for the Army Mobile Ground Based Air Defence System, with the announcement, in February 2017, of a direct acquisition strategy with Kongsberg.

The overall budget for Project 7628 is NOK948 million (USD113.2 million) - approved by the Norwegian Parliament in 2015. The Project provides for both new acquisitions and the re-use of existing equipment from the Royal Norwegian Air Force's (RNoAF) current National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS) capability, designated 'NASAMS III' by the service.

The NDMA has worked with Kongsberg to define the technology solution and final configuration of the MGBADS capability. On 31 October this year, the agency awarded Kongsberg a NOK583 million (USD64 million) contract to deliver an unspecified number of MGBADS units to the Norwegian Army. This is, in effect, a new system, with Kongsberg, as prime contractor and systems integrator, and in co-ordination with the army and NDMA, identifying and integrating the MGBADS subsystems. Several components in this solution are government furnished equipment, including the Diehl Defence IRIS-T interceptors.

Mounted on the Norwegian Army's new Armoured Combat Support Vehicle (ACSV) platform - a common multirole tracked armoured vehicle, developed by Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) of Germany, and based on the FFG-designed PMMC G5 (Protected Mission Module Carrier) - the MGBADS unit will leverage Kongsberg technologies from other Norwegian air-defence programmes. This includes the fire unit command-and-control (C2) node, which will be interoperable with NASAMS III components already in service with the Norwegian armed forces."


78295745_2600960823272734_2919908708454498304_n.jpg
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Úgy tűnik hogy te emlékeztél jól... de az indítóban nem egy univerzális sín van, ahogy pl. repülőgépeken is, amire rá lehet tenni bármilyen rakétát ami befér a konténerbe, a többi meg csak szoftveres integráció kérdése? Kell hogy azonos indítókból induljanak?

"The Norwegian Army is scheduled to accept initial deliveries of a new mobile ground-based short-range air-defence system from prime contractor Kongsberg Defence & Aerospace (Kongsberg) in late 2022, with all units expected to be delivered, and an initial operating capability (IOC), by mid-2023.

The Norwegian Defence Materiel Agency (NDMA), under the auspices of Investment Project 7628 Kampluftvern (Combat Air Defence), initiated the procurement process for the Army Mobile Ground Based Air Defence System, with the announcement, in February 2017, of a direct acquisition strategy with Kongsberg.

The overall budget for Project 7628 is NOK948 million (USD113.2 million) - approved by the Norwegian Parliament in 2015. The Project provides for both new acquisitions and the re-use of existing equipment from the Royal Norwegian Air Force's (RNoAF) current National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS) capability, designated 'NASAMS III' by the service.

The NDMA has worked with Kongsberg to define the technology solution and final configuration of the MGBADS capability. On 31 October this year, the agency awarded Kongsberg a NOK583 million (USD64 million) contract to deliver an unspecified number of MGBADS units to the Norwegian Army. This is, in effect, a new system, with Kongsberg, as prime contractor and systems integrator, and in co-ordination with the army and NDMA, identifying and integrating the MGBADS subsystems. Several components in this solution are government furnished equipment, including the Diehl Defence IRIS-T interceptors.

Mounted on the Norwegian Army's new Armoured Combat Support Vehicle (ACSV) platform - a common multirole tracked armoured vehicle, developed by Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) of Germany, and based on the FFG-designed PMMC G5 (Protected Mission Module Carrier) - the MGBADS unit will leverage Kongsberg technologies from other Norwegian air-defence programmes. This includes the fire unit command-and-control (C2) node, which will be interoperable with NASAMS III components already in service with the Norwegian armed forces."



78295745_2600960823272734_2919908708454498304_n.jpg
álom lenne egy ilyen Lynx alvázon ...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
igen, tudom hogy sajnos borsos ára van :/ mint koncepció viszont egyáltalán nem rossz
Mivel sima AMRAAM-mal legalább 20-25km-es hatótávolsága van és elég jól széttelepthető, így nem szükséges neki láncos alváz: nem kell a front vonal után loholjon egyfolytában. Terepjáró 8x8-as teherautó tök elég szerintem - eddig még senki nem kérte láncos alvázra telepíteni.

Norvégoknál a méteres hó miatt lényeges a láncos alváz: az IRIS-T SLS is Bv202 hójárókora szerelték.


Nálunk alig van olyan hely ahol egy terepjáró teherautó ne boldogulna - nem éri meg a láncos alváz a többlet költséget.
(Lehet mondani, hogy "Lynx és Leopard is láncos", csak az egyik 47-49 tonna a másik meg közel 70. A NASAMS insító ránézésre max 4-5 tonna lehet...)
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 181
113
Úgy tűnik hogy te emlékeztél jól... de az indítóban nem egy univerzális sín van, ahogy pl. repülőgépeken is, amire rá lehet tenni bármilyen rakétát ami befér a konténerbe, a többi meg csak szoftveres integráció kérdése? Kell hogy azonos indítókból induljanak?

"The Norwegian Army is scheduled to accept initial deliveries of a new mobile ground-based short-range air-defence system from prime contractor Kongsberg Defence & Aerospace (Kongsberg) in late 2022, with all units expected to be delivered, and an initial operating capability (IOC), by mid-2023.

The Norwegian Defence Materiel Agency (NDMA), under the auspices of Investment Project 7628 Kampluftvern (Combat Air Defence), initiated the procurement process for the Army Mobile Ground Based Air Defence System, with the announcement, in February 2017, of a direct acquisition strategy with Kongsberg.

The overall budget for Project 7628 is NOK948 million (USD113.2 million) - approved by the Norwegian Parliament in 2015. The Project provides for both new acquisitions and the re-use of existing equipment from the Royal Norwegian Air Force's (RNoAF) current National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS) capability, designated 'NASAMS III' by the service.

The NDMA has worked with Kongsberg to define the technology solution and final configuration of the MGBADS capability. On 31 October this year, the agency awarded Kongsberg a NOK583 million (USD64 million) contract to deliver an unspecified number of MGBADS units to the Norwegian Army. This is, in effect, a new system, with Kongsberg, as prime contractor and systems integrator, and in co-ordination with the army and NDMA, identifying and integrating the MGBADS subsystems. Several components in this solution are government furnished equipment, including the Diehl Defence IRIS-T interceptors.

Mounted on the Norwegian Army's new Armoured Combat Support Vehicle (ACSV) platform - a common multirole tracked armoured vehicle, developed by Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) of Germany, and based on the FFG-designed PMMC G5 (Protected Mission Module Carrier) - the MGBADS unit will leverage Kongsberg technologies from other Norwegian air-defence programmes. This includes the fire unit command-and-control (C2) node, which will be interoperable with NASAMS III components already in service with the Norwegian armed forces."


78295745_2600960823272734_2919908708454498304_n.jpg
Jó kérdés, hogy miért nem indítható NASAMS-ből IRIS-T. Mivel az IRIS-T rakéta LOAL indítható, így a zárt konténer sem probléma.
Erős a gyanúm, hogy Raytheon keze van ebben: nem akarják, hogy a konkurens IRIS-T is része legyen a termék portfoliónak. A Sidewinder X kerül integrálásra, ami tudomásom szerint senki nem rendszeresített egyelőre Európában, bár a F-35-össel lehet, hogy teret nyer...
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Érdemes ebbe az irányba kacsingatni??

A taktikai katonai járműre szerelt nagy energiájú lézerfegyverrendszer interoperabilitást mutat a NASAMS légvédelmi rendszerével a White Sands rakétatávolságon.
A Raytheon Intelligence & Space párosítja a lézerfegyvert a NASAMS légvédelmi rendszerrel, hogy elpusztítsa a dróncélok raját

https://www.raytheonintelligenceand...ense-system-to-destroy-swarm-of-drone-targets


helws-0331_1600x900.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány