A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
Akkor ezek szerint nem Neked írtak.
Nincs ezzel baj, szerintem.
Ez nagyjából.azzal egyenértékű, ahogy a magyar választások előtt a közvélemény kutatók a sz@rt csépelik.

Ezt már különben egyszer-kétszer átrágtuk.
Megmondanád, hogy a termelékenységet hogyan számolod ki?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Ez nagyjából.azzal egyenértékű, ahogy a magyar választások előtt a közvélemény kutatók a sz@rt csépelik.

Ezt már különben egyszer-kétszer átrágtuk.
Megmondanád, hogy a termelékenységet hogyan számolod ki?

Termelékenység számításának többféle módszertana van. Javaslom nézz utána.
Bár a jelek szerint Neked egyik se lehet elfogadható. Éppen ezért nem is kívánlak meggyőzni.

DE

A cikk és a cikk sorozat nem erről szól elsősorban. Bár érdekes látni béradatokon hogyan jön át, ami más makró adatokon is látszik. Az extenzív növekedés.
A cikket is elolvastad? Elismerem hosszú és nem túl olvasmányos. Ettől függetlenül elolvasom majd belőle a befejező részt is, h mit akar kihozni belőle a szerző, mert nekem se világos. Viszont érdekesnek találom.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Ez nagyjából.azzal egyenértékű, ahogy a magyar választások előtt a közvélemény kutatók a sz@rt csépelik.

Ezt már különben egyszer-kétszer átrágtuk.
Megmondanád, hogy a termelékenységet hogyan számolod ki?

Céges környezetben(gondolom ez neked inkább érdekes), általános megközelítésben következő példát hoznám termelékenység számítására:

Termelékenység egy főre vetítve
=
számlálóban:
Éves nettó árbevétel(lehet nettó termelési értek is); +pénzügyi műveletek eredménye;+Készlet növekedés( készlet érték változás lehet csökkenő is, akkor nem “+” hanem “-“ szal szerepel a képletben); - anyag és alvállalkozói költségek; - éves amortizáció; - tőke költségek (felhalmozott vagyon korrigálva MNB adott év alapkamattal).

Nevezőben:
Átlagos munkavállalói létszám

Ez kb. egy alap, ha dolgozói létszámára vetítem.

Nemzetgazdaságra nézve MNB ad ki éves jelentést.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
Céges környezetben(gondolom ez neked inkább érdekes), általános megközelítésben következő példát hoznám termelékenység számítására:

Termelékenység egy főre vetítve
=
számlálóban:
Éves nettó árbevétel(lehet nettó termelési értek is); +pénzügyi műveletek eredménye;+Készlet növekedés( készlet érték változás lehet csökkenő is, akkor nem “+” hanem “-“ szal szerepel a képletben); - anyag és alvállalkozói költségek; - éves amortizáció; - tőke költségek (felhalmozott vagyon korrigálva MNB adott év alapkamattal).

Nevezőben:
Átlagos munkavállalói létszám

Ez kb. egy alap, ha dolgozói létszámára vetítem.

Nemzetgazdaságra nézve MNB ad ki éves jelentést.
Szerinted miért kérdeztem meg? :rolleyes:

Pontosan ez a szarcséplés, amiről beszéltem. Pontosan annyi köze van a valósághoz, mint a választási közvélemény kutatók melójának.
Az éves nettó árbevétel milyen viszonyban van a valós termelékenységhez, ha mondjuk a hazai AUDI a kész autók valós értékénak a "felét" számlázza ki az anyacég felé? Aki viszont a magyarországi kereskedőnek már full árba küldi vissza?
Amit te leírtál az a PÉNZÜGYI termelékenység, ami ugyan korrelál a valóshoz, de elsősorban a gazdasági környezet határozza meg.
Még egy példa: A MOL termelékenysége drasztikusan nőtt azzal, hogy a magasabb olajárat viszi tovább a folyamataiban, és emiatt a végtermékeiben (jogosan) árat emel. Ettől nem csökkent a munkavállalóinak a száma, nem modernizált. Egyszerűen "elszenved" egy világpiaci trendet.

És innentől kezdve nevetséges, hogy ezen elemzők akarnak disszertációt írni a magyar gazdaság fő problémáiról.
Pontosan emiatt írtam azt neked korábban, hogy a minimálbér emelés fogja az ország termelékenységét, GDP-jét és az életszinvonalát felemelni a nyugat-európai szintre, mivel a belső piac bővülése lehetővé fogja tenni, hogy nagyobb pénzügyi volumenű legyen maga a gazdaság. (Hozzáteszem, hogy az idei minimálbér emelés szerintem kicsit drasztikusnak tűnik nekem)
A valódi gazdasági elemzők már rájöttek, hogy a tényleges termelékenységet lehet ugyan még növelni (nagyon sok pénzzel), de nem túl jelentősen. És valószínűleg már így is az EU-s szint közelében van. Mi több, egy csomó országot már meg is előztünk.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 931
19 189
113
Szerinted miért kérdeztem meg? :rolleyes:

Pontosan ez a szarcséplés, amiről beszéltem. Pontosan annyi köze van a valósághoz, mint a választási közvélemény kutatók melójának.
Az éves nettó árbevétel milyen viszonyban van a valós termelékenységhez, ha mondjuk a hazai AUDI a kész autók valós értékénak a "felét" számlázza ki az anyacég felé? Aki viszont a magyarországi kereskedőnek már full árba küldi vissza?
Amit te leírtál az a PÉNZÜGYI termelékenység, ami ugyan korrelál a valóshoz, de elsősorban a gazdasági környezet határozza meg.
Még egy példa: A MOL termelékenysége drasztikusan nőtt azzal, hogy a magasabb olajárat viszi tovább a folyamataiban, és emiatt a végtermékeiben (jogosan) árat emel. Ettől nem csökkent a munkavállalóinak a száma, nem modernizált. Egyszerűen "elszenved" egy világpiaci trendet.

És innentől kezdve nevetséges, hogy ezen elemzők akarnak disszertációt írni a magyar gazdaság fő problémáiról.
Pontosan emiatt írtam azt neked korábban, hogy a minimálbér emelés fogja az ország termelékenységét, GDP-jét és az életszinvonalát felemelni a nyugat-európai szintre, mivel a belső piac bővülése lehetővé fogja tenni, hogy nagyobb pénzügyi volumenű legyen maga a gazdaság. (Hozzáteszem, hogy az idei minimálbér emelés szerintem kicsit drasztikusnak tűnik nekem)
A valódi gazdasági elemzők már rájöttek, hogy a tényleges termelékenységet lehet ugyan még növelni (nagyon sok pénzzel), de nem túl jelentősen. És valószínűleg már így is az EU-s szint közelében van. Mi több, egy csomó országot már meg is előztünk.
Egyik korai munkahelyemen egy német multicég hazai leányánál dolgoztam (amúgy egyik legkorrektebb munkaadóim voltak eddig).
Az osztrák anyavállalat (német -> osztrák -> magyar) volt a márkanevet nekünk bérbeadó, és valahogy mindig olyan sokba került az a fránya márkanév, hogy a vég a nyereségesség határán egyensúlyozott. Az osztrákoknál már nem is volt mérnök szinte, az csak minket közvetítettek ki oda is. Nagyon termelékenyek voltak, míg mi eléggé nem, hisz mekkora költséghányaddal dolgoztunk, ők meg egy tucat adminisztrátorral csilliárd eurókat tudtak termelni! (ez még a Gyurcsány korszak, utána az ilyen dolgok ellen talán történtek lépések)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
@Ranger
Így fél 11 táján már biztosan túl vagy a reggeli kávén. Gondolom már megvoltak a friss hírek is.
Máskor oly lelkesen közlöd a negatív híreket a HUF/USD kapcsán - gyakorlatilag real time.
Most mégsem látom a friss gazdasági adatokat tőled! :rolleyes:
(Arra is kíváncsi leszek, hogy melyik interpretációt fogod betenni. )
 
  • Tetszik
Reactions: Kalormen

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 931
19 189
113
@Ranger
Így fél 11 táján már biztosan túl vagy a reggeli kávén. Gondolom már megvoltak a friss hírek is.
Máskor oly lelkesen közlöd a negatív híreket a HUF/USD kapcsán - gyakorlatilag real time.
Most mégsem látom a friss gazdasági adatokat tőled! :rolleyes:
(Arra is kíváncsi leszek, hogy melyik interpretációt fogod betenni. )
pedig mintha ma is gyengült volt a HUF, én most váltottam, estéről olcsóbbra EUR-ra emlékszem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113

Kirobbanó formában a magyar gazdaság: itt a friss GDP-adat!​

Bivalyerős volt a magyar gazdaság az idei első negyedévben a KSH friss adatai alapján. A tavalyi negyedik negyedévhez képest 2,1%-kal nőtt a GDP, ami kedvező teljesítménynek számít. A növekedést nagyban támogatta a szolgáltatószektor, de segített az ipari termelés is. A GDP 8,2%-kal nőtt (nyers adatok alapján) az előző év azonos időszakához képest, ami pozitív meglepetést jelent, a Portfolio által megkérdezett közgazdászok 7,4%-os bővülésre számítottak. A következő hónapokban a háború hatásai, az egyszeri növekedéstámogató tényezők kifutása, illetve a költségvetés kedvezőtlen helyezte azonban már rontják a kilátásokat

gdpq1-531967.jpg

gdpq1qoq-531989.jpg


Innen már csak lefelé! o_O
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
@Ranger
Így fél 11 táján már biztosan túl vagy a reggeli kávén. Gondolom már megvoltak a friss hírek is.
Máskor oly lelkesen közlöd a negatív híreket a HUF/USD kapcsán - gyakorlatilag real time.
Most mégsem látom a friss gazdasági adatokat tőled! :rolleyes:
(Arra is kíváncsi leszek, hogy melyik interpretációt fogod betenni. )

Nem kávézom.
Usd/HUF tegnap járt 375 felett és EUR/HUF 392 felett…Egyik értéket se közöltem. Jövőre nézve tettem egy spekulatív kijelentést.
A héten több adatközlés is lesz.

A “munkámhoz” a magyar marginális.
 
  • Szomorú
Reactions: fulcrum11

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Szerinted miért kérdeztem meg? :rolleyes:

Pontosan ez a szarcséplés, amiről beszéltem. Pontosan annyi köze van a valósághoz, mint a választási közvélemény kutatók melójának.
Az éves nettó árbevétel milyen viszonyban van a valós termelékenységhez, ha mondjuk a hazai AUDI a kész autók valós értékénak a "felét" számlázza ki az anyacég felé? Aki viszont a magyarországi kereskedőnek már full árba küldi vissza?
Amit te leírtál az a PÉNZÜGYI termelékenység, ami ugyan korrelál a valóshoz, de elsősorban a gazdasági környezet határozza meg.
Még egy példa: A MOL termelékenysége drasztikusan nőtt azzal, hogy a magasabb olajárat viszi tovább a folyamataiban, és emiatt a végtermékeiben (jogosan) árat emel. Ettől nem csökkent a munkavállalóinak a száma, nem modernizált. Egyszerűen "elszenved" egy világpiaci trendet.

És innentől kezdve nevetséges, hogy ezen elemzők akarnak disszertációt írni a magyar gazdaság fő problémáiról.
Pontosan emiatt írtam azt neked korábban, hogy a minimálbér emelés fogja az ország termelékenységét, GDP-jét és az életszinvonalát felemelni a nyugat-európai szintre, mivel a belső piac bővülése lehetővé fogja tenni, hogy nagyobb pénzügyi volumenű legyen maga a gazdaság. (Hozzáteszem, hogy az idei minimálbér emelés szerintem kicsit drasztikusnak tűnik nekem)
A valódi gazdasági elemzők már rájöttek, hogy a tényleges termelékenységet lehet ugyan még növelni (nagyon sok pénzzel), de nem túl jelentősen. És valószínűleg már így is az EU-s szint közelében van. Mi több, egy csomó országot már meg is előztünk.
Miért kérdezted meg?
Hát, h okoskodjál egyet.
Már akinek újat mondtál.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 631
55 154
113
Egyik korai munkahelyemen egy német multicég hazai leányánál dolgoztam (amúgy egyik legkorrektebb munkaadóim voltak eddig).
Az osztrák anyavállalat (német -> osztrák -> magyar) volt a márkanevet nekünk bérbeadó, és valahogy mindig olyan sokba került az a fránya márkanév, hogy a vég a nyereségesség határán egyensúlyozott. Az osztrákoknál már nem is volt mérnök szinte, az csak minket közvetítettek ki oda is. Nagyon termelékenyek voltak, míg mi eléggé nem, hisz mekkora költséghányaddal dolgoztunk, ők meg egy tucat adminisztrátorral csilliárd eurókat tudtak termelni! (ez még a Gyurcsány korszak, utána az ilyen dolgok ellen talán történtek lépések)
Ismerős! :)
Bár még 2009 előtt is (akkor mentem nyugdijba...) az adóvizsgálat nagy hangsúlyt fektetett a csoporton belüli szolgáltatások elszámolására. Jelentős dokumentációval kellett az elszámolási árakat igazolni. Persze ez csak arra volt jó, hogy a legdurvább dolgokat kicsit visszanyesse. A cég, ahol dolgoztam mindig is nagyon jól keresett és sok adót fizetett itthon Magyarországon. Az anyacsoport többnyire itt hagyta a nyereséget a cégben akkoriban még. Most mi van, nem tudom.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 631
55 154
113
A napokban láttam egy cikket, ahol úgy érvelt a szerző, hogy a gdp számolásánál,de különösen annak nemzetközi összehasonlításánál csak a nem pénzügyi tételeket kellene figyelembe venni. Sajnos nagyon fáradt voltam és nem tudtam végig olvasni a cikket. Találkoztatok már hasonló ötlettel?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 159
113
A “munkámhoz” a magyar marginális.

Miért kérdezted meg?
Hát, h okoskodjál egyet.
Már akinek újat mondtál.
Ez azért visszatetsző, mert a portfolion magyar gazdaságra nem túl jó képet festő szakmai szöveget azonnal beteszed, de amikor megkérdezem, hogy a friss GDP adatot - ami ráadásul rekordgyanús - meg azzal passzolod, hogy a "munkámhoz a magyar marginális".
Q2 után jobban látszik majd merre van az arra. Addig várhatóan meg lesznek a kormányzati lépések is.
Becslésekben olyan szórások vannak…
Emlékeim szerint ugyan ezt mondtad a tavalyi 7,1 után is. :rolleyes:

Különben az a vicces, hogy ebben a - szerinted "magasszakmai" - cikkben, hogy a jólképzett elemző egy fia figyelmet nem fordít a fekete és a szürkegazdaságra. Ami igen komolyan befolyásolja a cégek és a munkások termelékenységét.
Az előbb már levezettem, hogy a kreatív könyvelés a multiknál hogyan befolyásol, de ezen felül jelentős szerepe van még mindig a feketegazdaságnak - annak ellenére, hogy a kormányzat jelentős lépéseket tett annak visszaszorítására.
Tegyük fel, hogy a cég tulajdonosa fiktív számlát tesz a könyvelésbe. Természetesen ezt nem azért teszi, hogy kicsit javítson a mérlegen, hanem hogy nagyon.
Innentől meg miért okoskodnak a lelkes önvezérelt elemzők termelékenységről? Értem én, hogy valahogy meg kell indokolni a jelentős túlfizetésüket, aztán meg kijönnek a majdnem 1%-kal alulbecsülő GDP elemzések. o_O
Volt olyan az elmúlt időben hogy ezen elemzők felülbecsülték volna a GDP várható alakulását?

Egy újabb telitalálat a cikkből:
A bruttó bér a bérköltség és a nettó bér között helyezkedik el: a dolgozói adófizetéssel növelt nettó bért jelenti. Közgazdasági szempontból nincs különösebb jelentősége, de ha nem nagyon változik a dolgozói adókulcs, a nettó bérdinamika reprezentánsának tekinthető. A bruttó munkajövedelem a bruttó béren felül a munkavégzéshez kapcsolódó (pl. étkezési, utazási stb.) munkáltatói juttatásokat is tartalmazza.
Ja, a családi adó- és járulékkedvezmény meg smafu. Hogyan számolhatsz fix dolgozói adókulccsal, amikor a munkás nettó bérét igen jelentősen befolyásolja, hogy milyen a családi állapota.
És ez nem kevés embert érint!
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Kim Philby

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Ez azért visszatetsző, mert a portfolion magyar gazdaságra nem túl jó képet festő szakmai szöveget azonnal beteszed, de amikor megkérdezem, hogy a friss GDP adatot - ami ráadásul rekordgyanús - meg azzal passzolod, hogy a "munkámhoz a magyar marginális".

Emlékeim szerint ugyan ezt mondtad a tavalyi 7,1 után is. :rolleyes:

Különben az a vicces, hogy ebben a - szerinted "magasszakmai" - cikkben, hogy a jólképzett elemző egy fia figyelmet nem fordít a fekete és a szürkegazdaságra. Ami igen komolyan befolyásolja a cégek és a munkások termelékenységét.
Az előbb már levezettem, hogy a kreatív könyvelés a multiknál hogyan befolyásol, de ezen felül jelentős szerepe van még mindig a feketegazdaságnak - annak ellenére, hogy a kormányzat jelentős lépéseket tett annak visszaszorítására.
Tegyük fel, hogy a cég tulajdonosa fiktív számlát tesz a könyvelésbe. Természetesen ezt nem azért teszi, hogy kicsit javítson a mérlegen, hanem hogy nagyon.
Innentől meg miért okoskodnak a lelkes önvezérelt elemzők termelékenységről? Értem én, hogy valahogy meg kell indokolni a jelentős túlfizetésüket, aztán meg kijönnek a majdnem 1%-kal alulbecsülő GDP elemzések. o_O
Volt olyan az elmúlt időben hogy ezen elemzők felülbecsülték volna a GDP várható alakulását?

Egy újabb telitalálat a cikkből:

Ja, a családi adó- és járulékkedvezmény meg smafu. Hogyan számolhatsz fix dolgozói adókulccsal, amikor a munkás nettó bérét igen jelentősen befolyásolja, hogy milyen a családi állapota.
És ez nem kevés embert érint!

1. Neked mi visszatetsző(vagy másnak) hidegen hagy, magánügy.

2. A magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban szkeptikus vagyok, korábban kifejtettem miért(amennyire egy fórumon szükséges) azok közül a makró tényezők közül még mindegyik valid(államháztartási tényezőkről nem is beszélve), sőt ezután fognak csak igazán megjelenni. De ha szerinted “tök jó” minden…hát Te menj ezen a vonalon.
+SilvioD egyébként mindig hozza a pozitív adatokat, általában az mellé szoktam tenni a másik felét. De ezt is kifejtettem már.

3. Vállalt menedzsmenttel egyáltalán nem foglakozom(már). Aztán, Te a saját környezetedben a menedzsment teljesítményével mennyire vagy elégedett vagy sem…Te dolgod.

4. Azt látom a cikket még mindig nem érted. A szerző két hivatalosan egymás mellett létező adatsor közötti szórás okait vizsgálja.
S nem a közgazdasági adatgyűjtés módszertanával foglalkozik, magyarázatokat keres. Számomra érdekes.
+Egyébként, ha olyan jó vagy vitatkozhatsz a cikkel, mivel egy vélemény cikk a portfolión. Hajrá!

S végül.
Magyar adatközlések. Több is lesz a héten majd megnézed még mi várható.
GDP Q1 utólag közlése marginális saját szempontomból(amit itt nem fejtenék ki miért).
Külföldi adatközlések számomra fontosabbak, de egy negyedéves adattal ott se tudok nagyon mit kezdeni, pláne ha az adatsor hat héttel a tényleges folyamatok lezárása után jelenik meg(ugye ez objektív adottság).
Döntéseket a jövőre nézve hozunk.
A kérdés csupán az milyen idősíkon, milyen elérhető információk alapján.
Így hát ilyen-olyan becslések lépnek előre.
 
  • Tetszik
Reactions: Mike

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Ez azért visszatetsző, mert a portfolion magyar gazdaságra nem túl jó képet festő szakmai szöveget azonnal beteszed, de amikor megkérdezem, hogy a friss GDP adatot - ami ráadásul rekordgyanús - meg azzal passzolod, hogy a "munkámhoz a magyar marginális".

Ez is portfolió.

 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113

“Továbbra is nagyon kiköltekező a magyar állam: az államadósság az első negyedévben emelkedett, a szektor finanszírozási igénye pedig magas maradt. Az első negyedév pénzszórása alapján a friss adatok nem jelentenek meglepetést, de megerősítik, hogy a költségvetésben kiigazításra van szükség.”
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Kvalitásai miatt csak őt tennem be.
Aki kiváncsi a pontos szövegre az majd OGY honlapján megnézheti(általában egy-két hét meg a jegyzőkönyv kikerül).

 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 421
113
Infláció friss adatok eustat


“ Kilenc ország is van az Európai Unióban, ahol magasabb volt az éves infláció, mint Magyarországon - derül ki az Eurostat friss összesítéséből. Ez nagyrészt a hatósági árstopoknak, főleg a rezsicsökkentésnek és a benzinár-stopnak köszönhető. Az eurózóna éves inflációja 7,4% volt áprilisban.”