Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 254
2 384
113
Molnibalage-nak “tetszeni” fog…

Szépen megy végig a rendszeren a makró hatás….
A kamatstoposok- ha valaha vége lesz - nem nagyon fognak örülni a korábbi döntésüknek, választásuknak.
Csuda egy számok röpködnek meg úgy is, h a bankok próbálják fenntartani a lakáshitel piacot….

 
M

molnibalage

Guest
Molnibalage-nak “tetszeni” fog…

Szépen megy végig a rendszeren a makró hatás….
A kamatstoposok- ha valaha vége lesz - nem nagyon fognak örülni a korábbi döntésüknek, választásuknak.
Csuda egy számok röpködnek meg úgy is, h a bankok próbálják fenntartani a lakáshitel piacot….

A margóra, éppen lakást veszek, szóval a 2-3 hónap múlva mi lesz már nem releváns. Persze azért már a mostani kamatok mellett is picit lentebb adtuk az igényeket, de nem vészes törlesztővel és babaváróval megoldható volt a feladat. És természetesen fix kamatozásút veszek fel, de akkora pénzügyi tartalékkal, hogy kb. ha semmi váratlan nem lesz, akkor kb. a jövő év elején a teljes hiteltőke kb. 1/3-a-nál több lesz a pénzügyi tartalék. Úgy, hogy a megélhetési költség alig emelkedik a mostani lakásbérléshez képest.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Az alap élelmiszereket nem termeled meg a hátsó kertben, és ha semmid nem volt, akkor ennek is van beruházási költsége. PÉNZ, PÉNZ, PÉNZ.
Ez így természetesen igaz, de én 2 éve meglepődöm folyamatosan, hogy egy kb. 100m2-én a telkünknek mennyi beruházásból mennyi ÉRTÉKET, valódi, illatos - ízletes és egészséges gyümölcsöt, zöldséget meg tudunk termelni, kb. napi fél óra melóval. Sokszorosan visszahozza az árát. Főleg ha a van kaja/nincs kaja majd beüt, úgy igazán. De azt meg kell adjam, hogy ha NULLA forrás van, akkor kb. lehetetlen. Viszont itt nem milliós tételekről beszélek, esővízgyűjtős, csöpögtetős rendszer, mulcsozás, palántázás, növényvásárlásos termőföldes, magaságyásostul pár százezer Ft beruházás amit én pl. ellőttem erre összcsaládilag. HA nem vagyok kényelmes és/vagy nincs ennyi forrásom erre, nem kötelező ám a magaságyás sem, lehet sokkal olcsóbban hajolgatni, meg nem muszáj szép vízgyűjtő hordót/amfórát venni, működhet ám a köbös randa PVC tartály is átmosás után, etc. Szerintem zömében akarni kell, de tényleg. Nyilván mindenkinek és mindenhol NEM megoldható, de majd nagyon sokan rá fognak eszmélni ha szükséges lesz az ínség miatt, hogy nekik is összejöhet...
Az én korosztályom nagyijai meg nem nagyon élnek már. Az utánam következő se nagyon csinált már ilyet tömegesen.
Ahol nincs nagyi, ott meg kell nézni Youtube-on, vagy megvenni a szakkönyveket, és elolvasni, én is csináltam mindkettőt, működik!
 
K

Kopi2000

Guest
A margóra, éppen lakást veszek, szóval a 2-3 hónap múlva mi lesz már nem releváns. Persze azért már a mostani kamatok mellett is picit lentebb adtuk az igényeket, de nem vészes törlesztővel és babaváróval megoldható volt a feladat. És természetesen fix kamatozásút veszek fel, de akkora pénzügyi tartalékkal, hogy kb. ha semmi váratlan nem lesz, akkor kb. a jövő év elején a teljes hiteltőke kb. 1/3-a-nál több lesz a pénzügyi tartalék. Úgy, hogy a megélhetési költség alig emelkedik a mostani lakásbérléshez képest.
Ha megcsinaltad kerlek irjsd le a konstrukciokat meg a sarokszamokat, mert valami lakast kene venni a gyerekeimnek is Bp-en...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
A margóra, éppen lakást veszek, szóval a 2-3 hónap múlva mi lesz már nem releváns. Persze azért már a mostani kamatok mellett is picit lentebb adtuk az igényeket, de nem vészes törlesztővel és babaváróval megoldható volt a feladat. És természetesen fix kamatozásút veszek fel, de akkora pénzügyi tartalékkal, hogy kb. ha semmi váratlan nem lesz, akkor kb. a jövő év elején a teljes hiteltőke kb. 1/3-a-nál több lesz a pénzügyi tartalék. Úgy, hogy a megélhetési költség alig emelkedik a mostani lakásbérléshez képest.
Sok sikert, és találjátok meg a számításotokat!

Addig aludjatok eleget, míg nincs meg a pici :D !
 
M

molnibalage

Guest
Ez így természetesen igaz, de én 2 éve meglepődöm folyamatosan, hogy egy kb. 100m2-én a telkünknek mennyi beruházásból mennyi ÉRTÉKET, valódi, illatos - ízletes és egészséges gyümölcsöt, zöldséget meg tudunk termelni, kb. napi fél óra melóval. Sokszorosan visszahozza az árát. Főleg ha a van kaja/nincs kaja majd beüt, úgy igazán. De azt meg kell adjam, hogy ha NULLA forrás van, akkor kb. lehetetlen. Viszont itt nem milliós tételekről beszélek, esővízgyűjtős, csöpögtetős rendszer, mulcsozás, palántázás, növényvásárlásos termőföldes, magaságyásostul pár százezer Ft beruházás amit én pl. ellőttem erre összcsaládilag. HA nem vagyok kényelmes és/vagy nincs ennyi forrásom erre, nem kötelező ám a magaságyás sem, lehet sokkal olcsóbban hajolgatni, meg nem muszáj szép vízgyűjtő hordót/amfórát venni, működhet ám a köbös randa PVC tartály is átmosás után, etc. Szerintem zömében akarni kell, de tényleg. Nyilván mindenkinek és mindenhol NEM megoldható, de majd nagyon sokan rá fognak eszmélni ha szükséges lesz az ínség miatt, hogy nekik is összejöhet...

Ahol nincs nagyi, ott meg kell nézni Youtube-on, vagy megvenni a szakkönyveket, és elolvasni, én is csináltam mindkettőt, működik!
Ez mind szép és jó, de aki eddig elkaristolt valamiféle városi lakásban, de most elszáll a rezsi és kert nincs, az ezzel semmit sem tud kezdeni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Ez mind szép és jó, de aki eddig elkaristolt valamiféle városi lakásban, de most elszáll a rezsi és kert nincs, az ezzel semmit sem tud kezdeni.
Ez is tény! Mondtam, nem mindenkinek, nem mindenhol. A nulla forrás is gáz. Én azt prognosztizálom, hogy HA velünk marad ez a SZAR, hogy aszály, nyersanyag és energia hordozó hiány, élelmiszer ellátási problémák, akkor megfordulhat az a tendencia hogy a vidék költözik a városokba, és bizony sokan még ha valóban kényelmesebb is városban élni, mert minden van közel, kultúra/infrastruktúra, menni fognak még akár tanyára is önellátósat játszani...

A muszáj nagy úr, még most is FILLÉREKÉRT vannak a városi lakásokhoz képest egész pofás kis házikók vidéken 1000+ nm2 telekkel NEM élhetetlen (nem vagyok PC - full elcigányosodott) falvakban.

A tanyavilágról akkor meg ne is beszéljünk, töredéke egy városi lakásnak, és ott aztán tényleg csak dolgozni kell, éhen nem halsz az egész családoddal együtt igen sok helyen pl. Zalában/Somogyban.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Ez is tény! Mondtam, nem mindenkinek, nem mindenhol. A nulla forrás is gáz. Én azt prognosztizálom, hogy HA velünk marad ez a SZAR, hogy aszály, nyersanyag és energia hordozó hiány, élelmiszer ellátási problémák, akkor megfordulhat az a tendencia hogy a vidék költözik a városokba, és bizony sokan még ha valóban kényelmesebb is városban élni, mert minden van közel, kultúra/infrastruktúra, menni fognak még akár tanyára is önellátósat játszani...

A muszáj nagy úr, még most is FILLÉREKÉRT vannak a városi lakásokhoz képest egész pofás kis házikók vidéken 1000+ nm2 telekkel NEM élhetetlen (nem vagyok PC - full elcigányosodott) falvakban.

A tanyavilágról akkor meg ne is beszéljünk, töredéke egy városi lakásnak, és ott aztán tényleg csak dolgozni kell, éhen nem halsz az egész családoddal együtt igen sok helyen pl. Zalában/Somogyban.
Nekem egy paprikán bír idén teremni kb 4-6 darab termés...
A borsóról ne is beszéljünk.... egy rizi-bizi nehezen jött össze. Pedig rajnai-törpe, ami ráadásul korai termő is.
A talaj krva szar, pénzem meg nincs kicsrélni.
+a macskák mindig összeszrják a veteményest.
 
  • Vicces
  • Szomorú
Reactions: phaidros and zsolti
M

molnibalage

Guest
Ez is tény! Mondtam, nem mindenkinek, nem mindenhol. A nulla forrás is gáz. Én azt prognosztizálom, hogy HA velünk marad ez a SZAR, hogy aszály, nyersanyag és energia hordozó hiány, élelmiszer ellátási problémák, akkor megfordulhat az a tendencia hogy a vidék költözik a városokba, és bizony sokan még ha valóban kényelmesebb is városban élni, mert minden van közel, kultúra/infrastruktúra, menni fognak még akár tanyára is önellátósat játszani...

A muszáj nagy úr, még most is FILLÉREKÉRT vannak a városi lakásokhoz képest egész pofás kis házikók vidéken 1000+ nm2 telekkel NEM élhetetlen (nem vagyok PC - full elcigányosodott) falvakban.

A tanyavilágról akkor meg ne is beszéljünk, töredéke egy városi lakásnak, és ott aztán tényleg csak dolgozni kell, éhen nem halsz az egész családoddal együtt igen sok helyen pl. Zalában/Somogyban.
Hát, azért ez megint n+1 helyen nem működő modell...

  • Ha elköltözöl a városból, akkor lehet autókázgatni. $$$ + idő
  • Ha lelépsz, akkor lehet, hogy a melóhelynek is annyi... Nincs $$$
  • A legtöbb vidéki ingatlan 50-100 éves szigeteletlen szar, kifűteni nem tudják.
De legalább van kiskert? Nem tűnik jó dealnek ez.
Ennél még a kisebb lakásba költözés és fájdalmas zsúfoltságban élés is jobb, ha az a kisebb lakás szigetelt...
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Nekem egy paprikán bír idén teremni kb 4-6 darab termés...
A borsóról ne is beszéljünk.... egy rizi-bizi nehezen jött össze. Pedig rajnai-törpe, ami ráadásul korai termő is.
A talaj krva szar, pénzem meg nincs kicsrélni.
+a macskák mindig összeszrják a veteményest.
Macskahúgy nem barátja egyetlen növénynek sem, ez tény.

Ha talaj tré, az sem jó, persze... Én mivel nálunk is agyagos a talaj eléggé, költöttem földre, marhatrágyára, de tényleg nem kell milliós tételt rákölteni.

Esővízgyűjtés/mulcsozás/csöpögtető rendszer szerintem a legfontosabb, meg annak utánajárni hogy milyen növény milyen igényekkel rendelkezik. Hiába akarok én XY növényt termeszteni, ha az én telkem adottságai egyszerűen nem jók hozzá. Kis utánajárás, duma a helyiekkel, meg sok kísérletezés, még több kitartás! Nálunk a paprika szarul ment, a paradicsom nagyon terem. Cukkini mocsok jól bejött, az újhagyma nem. Eper, málna, mézalmácska bejön, ribizli nem.

Gyümölcsfáimon első ehető termés lett volna idén pl. őszibarackon, megzabálták a nagy részét a hangyák. Ez egy ilyen játék... Viszont így is csodásan megérte.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Hát, azért ez megint n+1 helyen nem működő modell...

  • Ha elköltözöl a városból, akkor lehet autókázgatni. $$$ + idő
  • Ha lelépsz, akkor lehet, hogy a melóhelynek is annyi... Nincs $$$
  • A legtöbb vidéki ingatlan 50-100 éves szigeteletlen szar, kifűteni nem tudják.
De legalább van kiskert? Nem tűnik jó dealnek ez.
Ennél még a kisebb lakásba költözés és fájdalmas zsúfoltságban élés is jobb, ha az a kisebb lakás szigetelt...
Persze, nem tagadtam egy pillanatig sem!

Szerintem attól függ, hogy mekkora lesz a SZAR, és meddig tart. Nem ugyan akkora összeomlásba gondolkozunk mi ketten szerintem, mikor leírtuk hogy mi merre lehet az elkövetkező pár évben. Én ezt arra mondtam, mikor a városban már konkrétan nem nagyon lesz mit enni. Ha nem jutunk el idáig (legyen így!), akkor a munkahely megőrzése marad mindenkinek a fő preferencia, persze!

Kertvárosban addig is a gyeptéglát ha valaki felcseréli kis veteményesre, az a BIZTOSAN elszálló gyümölcs és zöldség árak mellett sokat fog segíteni! Tudom, mert sok gyümölcsöt mi is akkor ettünk idén, mikor termett... Én az epret nem veszem meg 1500/1800-ért, kihajtottam a gyerekeket hogy szedjék le maguknak...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and BJani
M

molnibalage

Guest
Persze, nem tagadtam egy pillanatig sem!

Szerintem attól függ, hogy mekkora lesz a SZAR, és meddig tart. Nem ugyan akkora összeomlásba gondolkozunk mi ketten szerintem, mikor leírtuk hogy mi merre lehet az elkövetkező pár évben. Én ezt arra mondtam, mikor a városban már konkrétan nem nagyon lesz mit enni. Ha nem jutunk el idáig (legyen így!), akkor a munkahely megőrzése marad mindenkinek a fő preferencia, persze!

Kertvárosban addig is a gyeptéglát ha valaki felcseréli kis veteményesre, az a BIZTOSAN elszálló gyümölcs és zöldség árak mellett sokat fog segíteni! Tudom, mert sok gyümölcsöt mi is akkor ettünk idén, mikor termett... Én az epret nem veszem meg 1500/1800-ért, kihajtottam a gyerekeket hogy szedjék le maguknak...
Ha már nem lesz mit enni, akkor ne ringasd magad olyan álmokba, hogy megtermeled.
Akkor elindul a tömeg és agyonver és elveszi amid van. Ez a sötét jövő.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
M

molnibalage

Guest
@RobZombi
@cirqle

N+1-szer el lett már magyarázva. Semmit nem ér az Adria vezeték kb. 14M tonnás kapacitása, ha csak olyan olajat tudnak behozni, amivel a DUFI mostani állapotában nem tud mit kezdeni. Kb. 30-35% már nem a REB, de ez a jelenlegi plafon. Ennél több más kicsit hasonló olaj hozzákeverését viseli el az AV üzem.

Szóval nem, ha elfogy és nincs import, akkor bizony NEM LESZ.
Korlátozás, na az lesz.

337es paragrafust javaslom tanulmányozni most már...
?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Ha már nem lesz mit enni, akkor ne ringasd magad olyan álmokba, hogy megtermeled.
Akkor elindul a tömeg és agyonver és elveszi amid van. Ez a sötét jövő.
Városban.

Nálam azért vidéken ehhez lenne pár szava annak a közösségnek aki körbevesz/én sem vagyok teljesen hülye - nyilván nem teljesen letolt a gatya - meg kb. a kutyáim laknának jól első körben azzal aki úgy jönne be hogy most akkor visz valamit engedély nélkül.

Fűtésre visszatérve: Vidéken mikor nincs gáz, akkor is én pl. kimegyek az erdőbe, és még fát sem kell kivágjak, a természetes fluktuáció miatt annyi korhadt - kidőlt fa/ág van fekve, hogy azzal elegerésznénk azért egy ideig.

Ha a sötét jövő bebaszik, más dimenziókban mozog az életminőség vidéken és városban, teljesen.

Kívánom hogy sose basszon be, de azért jobb készülni szerintem.

Persze abban igazad van, hogy van olyan szintű tré, amire nem lehet. Ha Mad Max világ jön teljesen, akkor game over nálunk is, max 2 héttel később.

De talán azért ez nem túl valószínű, s az biztos, ha nagy a tré, szerintem BÁRHOL jobb élni mint Budapesten.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
M

molnibalage

Guest
Ja addig mukodnek a tarsadalmi szabalyok, amig nem a kozvetlen lezert kell kuzdeni.....
Városban.

Nálam azért vidéken ehhez lenne pár szava annak a közösségnek aki körbevesz/én sem vagyok teljesen hülye - nyilván nem teljesen letolt a gatya - meg kb. a kutyáim laknának jól első körben azzal aki úgy jönne be hogy most akkor visz valamit engedély nélkül.

Fűtésre visszatérve: Vidéken mikor nincs gáz, akkor is én pl. kimegyek az erdőbe, és még fát sem kell kivágjak, a természetes fluktuáció miatt annyi korhadt - kidőlt fa/ág van fekve, hogy azzal elegerésznénk azért egy ideig.

Ha a sötét jövő bebaszik, más dimenziókban mozog az életminőség vidéken és városban, teljesen.

Kívánom hogy sose basszon be, de azért jobb készülni szerintem.

Persze abban igazad van, hogy van olyan szintű tré, amire nem lehet. Ha Mad Max világ jön teljesen, akkor game over nálunk is, max 2 héttel később.

De talán azért ez nem túl valószínű, s az biztos, ha nagy a tré, szerintem BÁRHOL jobb élni mint Budapesten.
Hála istennek az 1995 táji mélyponton sem értük el ezt, de egyesek szerint nem volt az olyan messze.
Azért a bűnözési hullám az megvolt más területen.
De nem kéne ezzel kísérletezni, hogy meddig lehet elmenni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 819
113
Egyet értünk. Csak hát a családok nagy része HA egyáltalán eljut odáig, hogy hajlandóak egyáltalán otthon valami meleg ételt csinálni, akkor sajnos sokan annyit csinálnak, hogy telebasszák a fritőzt 3-4 liter olajjal, azt kisütnek benne kb. 3x valami mirelit hasábkrumplit+bundázott csirke/hal kombót, és utána meg cserélik a liternyi olajt, és így megy ez folyamatban.

El lehet lenni azzal a 2-3 liter olajjal tovább is, nem kell állandóan cserélni. Én ha ki is pucolom az olajsütőt, kiöntöm flakonokba, leszűrve, aztán visszatöltöm, vagy ha már nagyon elszíneződött, a felét, és ahhoz töltök frisset. :)