Környezetvédelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 686
90 779
113
Silvio, reagaltal a delelotti mikro posztomra, amiben leirtam, hogy nem az iden csokkent csak a folyoink hozama, hanem ez mar egy 5 eves trend... Mint ilyet, nem szabadna elhanyagolni....mert nem egyszeri esetrol van szo. Magyaran kevesebb csapadek esik eves atlag szintjen is a Tisza es a Duna vizgyujtojen..... A tiszan van pld. 8-10 db olyan tarozo, amit nem tudnak feltolteni vizzel, mert a talajviz szintje melyebben van joval a tofeneknel..... Ezek mind into jelek, n2m szabad csak az ipartelepites relaciojaban nezni a vizgazdalkodasunkat..
Biztis igazad van, de a kettő közt kell jó egyensúlyt találni és nem a gyárakat, legyen az akksigyár elüldeni 2 perc politikai haszonért, mikor minden ország azon verseng, mennyit tud bevonzani.
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Ezért ne is építsünk gyárat csak erdőt???
Nem a gyárépítéssel van a probléma, hanem azzal, hogy abban a gyárban mit szeretnének előállítani.
Tudom, az én hülyeségem, hogy számomra az iparfejlődés, a munkahely teremtés nem elég jó cél a maradék természet teljes leuralásához. Meg lesz még a böjtje ennek a kormányzati hozzáállásnak.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Kopi2000

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 904
48 419
113
  • Hogy nincs elég ember az erdei munkára. Többen, többször leírták, leírtuk. De jajj, mi lesz, lehet, hogy két évig nem lesz kötelező (tehát, aki meg tudja tenni, az ezután is megfogja, mert senki sem a pénztárcája ellensége és nem tiltott) a magoncról való tervszerű telepítés. Ja, hogy az nem is azt jelenti, hogy egyáltalán nem lesz újulat az erdőn? Ó, az a mostani rettegésben senkit nem érdekel. - Mert hát a fák olyan buták, hogy mielőtt ember lett volna, az előtt nem tudott mondjuk egy viharkár, vagy teljes leégés után sem megújulni. Ja, de; például sarjról. Ja meg van egy olyan, hogy szaporodás. Leesik a termés, mondjuk a makk és kihajt. Például a tölgynek hihetetlen potenciálja van magról szaporodni.
  • Meg hát a fakivágás. A hazai erdők nagy része telepített erdő. Hasznosításra. A zöme -ó, mily skandallum- kivágásra van telepítve. Nem, nem csak az újabb keletű energiaerdők. És értelemszerűen nem csak tüzelőnek, hanem pl. ipari feldolgozásra. Lehet majd lesz olyan, ami a tervezett kitermelés előtt mondjuk, elképzelhető, hogy pár évvel hamarabb kerül hasznosításra.
  • Hogy ez fűtésre nem használható? Akkor fel lehet ébredni az álomvilágból és meg lehet kapaszkodni. Az emebrek nagy része kvázi friss fával fűtött eddig is...mert meg van győződve, hogy az még jó is; vagy fingja sincs róla, hogy nem jó; vagy nincs annyi forrása, hogy befektessen egyszer két évnyibe.
  • A szabályok módosításának jelentős része a bürokratikus idők, munkák csökkentéséről szól.
  • Hogy jó van ez így? Mármint, hogy fát kell kivágni, nagyobb ütemben? Igen is, meg nem is. Nagyon sok olyan erdő, erdősáv van, amit ki kellene termelni, mert nem zárt erdőnek kellene lennie (minden terület erdő akar lenni) és tele van invazív fajokkal -más társulás kárára. Nincs jól, mert kényszerhelyzet, mert biztos lesz olyan, aki túltolja a kerékpárt.
  • Azonban ha választani kell, tegye fel a kezét, aki 2-3 évnyi telepítés kimaradás és emberek megfagyása, megbetegedése között nem a másodikat rangsorolná előrébb.
Köszönöm az összefoglalót, így valóban nem tűnik annyira ijesztőnek a helyzet.
Amit nem értek, hogy ha lehet definiálni olyan erdőket, amelyek hasznosításra lettek telepítve és/vagy az általad említett kitermelendő erdősávok, akkor miért nem kizárólag ezeknek a kivágását könnyítik?
Én egy természetvédelmi terület szélén, egy domb aljában lakom, és errefelé egyébként is dívik a tarvágás, már a mostani módosítás nélkül is. Kicsit tartok tőle, hogy a felettünk levő erdőt - felbuzdulva az új szabályozáson - a Pilisi Parkerdő kivágja a sunyiba, aztán majd a hegyet apránként lemossa hozzánk az eső :(
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Köszönöm az összefoglalót, így valóban nem tűnik annyira ijesztőnek a helyzet.
Amit nem értek, hogy ha lehet definiálni olyan erdőket, amelyek hasznosításra lettek telepítve és/vagy az általad említett kitermelendő erdősávok, akkor miért nem kizárólag ezeknek a kivágását könnyítik?
Én egy természetvédelmi terület szélén, egy domb aljában lakom, és errefelé egyébként is dívik a tarvágás, már a mostani módosítás nélkül is. Kicsit tartok tőle, hogy a felettünk levő erdőt - felbuzdulva az új szabályozáson - a Pilisi Parkerdő kivágja a sunyiba, aztán majd a hegyet apránként lemossa hozzánk az eső :(
Nézd, a legfrekventáltabb helyen is lehet hülyeséget csinálni (lásd: nyugatinál a vasúti alagút). Alapvetően bízni kell a gazdálkodók felelős döntésében. Látod, ha eddig is volt tarvágás. Mindennek megvan a veszélye.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 686
90 779
113
Nem jol sarkitod ki a problemat. Epitsunk gyarakat, de csak ott, ahol a termeszeti feltetelek adottak es nem az eroforrasainkat kell megeroszakolni....
Én ezzel egyetelértek. Okyan megkötéssel, hogx minden gyárépítés részben megerőszakolja a környezetet. Tehát kell 1 kompromisszum. Ha több a hozam és vállalható vagy kompenzálható a rombolás, muszáj mennie, mert az ország és így mki csak így léphet előre. Most lehet ugrani az akksiversenyben nem 5 év múlva. Ez van.
 
W

Wilson

Guest


Száz éve nem volt ennyire száraz az év első fele.....​


augusztus 9., kedd 14:57

Elkészítette a Magyarország területére és a nagy folyóink vízgyűjtőire hullott 7 havi csapadék összesítését az Országos Vízügyi Felügyelőség (OVF):

2022 első felében az átlagosnál 45 százalékkal kevesebb eső esett, vagyis az ilyenkor megszokott csapadék mintegy fele hiányzik. A legkisebb 7 havi összmennyiség Szolnok-Szandaszőlősön hullott, mindössze 98 mm, míg a legtöbb 406 mm volt, Szentgotthárd-Farkasfán.

Az országos területi átlagérték 188 mm, ami 154 mm-rel kevesebb az ilyenkor jellemzőnél. Az Országos Meteorológia Szolgálat adatai alapján ez a periódus

1901 óta a legszárazabb 7 hónap volt Magyarországon.Az átlagosnál jóval kevesebb csapadék hullott a Duna és a Tisza vízgyűjtőjére is a januárjától július végéig terjedő időszakban.

A Duna-vízgyűjtőn az éghajlati átlaghoz képest 25 százalékos, míg a Tiszán 31 százalékos csapadékhiány alakult ki.Mindkét területen a március volt a legszárazabb, amikor a csapadék 79-89 százaléka hiányzott. A vízgyűjtőkön már a tavalyi év is szárazabb volt az átlagosnál, 2022 első 7 hónapja pedig csak tovább növelte ezt a hiányt.

Az országban a 12 vízügyi Igazgatóságból 10 területén van érvényben vízhiány elleni készültség: jelenleg 7 vízhiánykezelő körzetben első-, 5 körzetben másod-, míg 23-ban harmadfokú (vagyis a legmagasabb) a védekezési készültség.

Az Országos Vízügyi Felügyelőség (OVF) szerint a megnövekedett vízigények a korábban visszatartott és betározott vízmennyiségből elégíthetőek ki. A legfontosabb célja továbbra is az, hogy a Kiskörei-tározóból, vagyis a Tisza-tóból Szolnok város ivóvízellátása és a mezőgazdasági vízigények kielégítése is biztosított legyen.

A kialakított öntözési menetrendek jóvoltából vízkorlátozásra sehol sincs szükség. Ugyanakkor rendkívüli – vagyis az öntözési igény elején nem jelzett - vízigények lekötésére csak korlátozott mértékben van lehetőség, és csak ott, ahol van szabad vízkészlet. (OVF)

 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Az Ökológiai Kutatóközpont állásfoglalása a “Vészhelyzet alatt a tűzifaigények biztosításához szükséges szabályok módosításáról” című 287/2022. (VIII. 4.) Korm. rendeletről, amely 2022. augusztus 4-én jelent meg a Magyar Közlöny 131. számában.

 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Amúgy sokadik ember próbálja leírni, hogy jajj tarvágás. kb 430 millió éve ugye a cooksoniales kilépett a szárazföldre. Szóval mindennel együtt durván 350 millió éve léteznek erdők. És viharok is. Ami ugye együtt jár a tűzzel. Na mi a tűz mai megfelelője? Na mi? Hát a tarvágás. Természetesen nem szabad túlzásba vinni, de itt most belpest határozottan felhördül, hogy az valami rossz dolog fúúúj. Ugyanazok akik szerint a macikat nem báncsuk, meg úgy minden ami a jelenlegi erdők eltartóképességét figyelembe veszi.
Természetellenes a tarvágás? Nem
Túl lehet tolni? Igen
Van erről most szó?
Nagyon talán, de jelenleg a 300+ éves magyar erdőgazdálkodás kezében van a döntés.
Többet értenek hozzá mint belpesti molni?
Sokkal
 
K

Kopi2000

Guest
Amúgy sokadik ember próbálja leírni, hogy jajj tarvágás. kb 430 millió éve ugye a cooksoniales kilépett a szárazföldre. Szóval mindennel együtt durván 350 millió éve léteznek erdők. És viharok is. Ami ugye együtt jár a tűzzel. Na mi a tűz mai megfelelője? Na mi? Hát a tarvágás. Természetesen nem szabad túlzásba vinni, de itt most belpest határozottan felhördül, hogy az valami rossz dolog fúúúj. Ugyanazok akik szerint a macikat nem báncsuk, meg úgy minden ami a jelenlegi erdők eltartóképességét figyelembe veszi.
Természetellenes a tarvágás? Nem
Túl lehet tolni? Igen
Van erről most szó?
Nagyon talán, de jelenleg a 300+ éves magyar erdőgazdálkodás kezében van a döntés.
Többet értenek hozzá mint belpesti molni?
Sokkal
Mondjuk ne keverd az ultetveny erdoket es a termeszetkozeli allapotu erdoket. Az utobbibol keves van nagyon, nem lenne jo, ha ezek is a furesz ala kerulnenek...
 
K

Kopi2000

Guest
De miért kerülnének fűrész alá? Mert onnan is joga van kiszedni fákat az erdészeteknek? Eddig is szedtek ki, csak eddig nem foglalkoztatok vele.
Nem mindenhonnan. Van a kozelemben 2 db rezervatum erdo, az egyikben 150 eve nem termeltek ki fat, mig a masikban kb. 80 eves fak talalhatok. Ott, ezeken a teruleteken labon halnak meg a fak, azert nevezik "oserdonek" ezeket....
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Nem mindenhonnan. Van a kozelemben 2 db rezervatum erdo, az egyikben 150 eve nem termeltek ki fat, mig a masikban kb. 80 eves fak talalhatok. Ott, ezeken a teruleteken labon halnak meg a fak, azert nevezik "oserdonek" ezeket....
biológiailag egyik sem az, de akkor most megint sikerült tovább szűkítened a kört.
Most majd onnan fognak kitermelni, és már ott vannak a felmérők, vaagy csak sikerül megint pánikot kelteni?
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 603
113
Hagyjuk abba, mert csak kotozkodsz.... Te nyertel, csak hogy jol aludjal az ejjel....
nem, nem tudsz rá válaszolni, így úgy csinálsz, mintha tudnál, és a másik lenne a kötözködő.
Szóval kezdjük:
tarvágás: van ilyen a természetes folyamatokban is
lesz-e egyálltalán?
nem tudjuk
természetközeli erdőkben is lehet kitermelni?
igen
eddig is lehetett?
igen
őserdőszerűségekben is lehet?
igen?
eddig lehetett volna
igen
megtették?
nem
akkor most miért tennék?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Biztis igazad van, de a kettő közt kell jó egyensúlyt találni és nem a gyárakat, legyen az akksigyár elüldeni 2 perc politikai haszonért, mikor minden ország azon verseng, mennyit tud bevonzani.
Nem 2 perc politikai haszonért, hanem egy átgondolt, az élhető jövőt biztosító környezeti állapot megőrzéséért kell az ipartelepítéseket átgondolni. Nem visszakézből elutasítani, de nem is ész nélkül gyárakat rakni mindenhová.