Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
És már akarják is behozni Magyarországra. Bár én szkeptikus vagyok
Ha ismert lenne a PR számokon túl a hőtároló technológiai paraméter, a hőveszteség dT függvényében akkor ez lehet valid.
Ha térfogat és tömegre is jó a hőtároló képesség, akkor nem elvetendő. Bár azért megnézném, hogy 1000C fokon a hőelvezetés mivel és hogyan történik, mert nem gőzzel akarunk fűteni.

Mert ez pont orvosolná azt, hogy nyáron a napenergia peaket kihasználná, lehetne "túltelepíteni", mert úgyis fűtesz vele, amit éves szinten is tudnád tárolni.
Persze ez is maga után vonná azt, hogy a elosztó rendszer sehol sincs az elvárt feladathoz képest...

Nagy tömegű anyagnak moderált dT-vel a hővesztesége megdöbbentően kicsi.
Magyarországról bitumenszállító kocsi kiér úgy, hogy talán 20-30 fokot hűl, mire odaér.
Csak ott nem 1000 fok dT van, csak százas nagyságrendű. Tehát a hőáram is kisebb.
Csak minél kisebb a dT annál több tároló tömeg kell...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
Ha ismert lenne a PR számokon túl a hőtároló technológiai paraméter, a hőveszteség dT függvényében akkor ez lehet valid.
Ha térfogat és tömegre is jó a hőtároló képesség, akkor nem elvetendő. Bár azért megnézném, hogy 1000C fokon a hőelvezetés mivel és hogyan történik, mert nem gőzzel akarunk fűteni.

Mert ez pont orvosolná azt, hogy nyáron a napenergia peaket kihasználná, lehetne "túltelepíteni", mert úgyis fűtesz vele, amit éves szinten is tudnád tárolni.
Persze ez is maga után vonná azt, hogy a elosztó rendszer sehol sincs az elvárt feladathoz képest...

Nagy tömegű anyagnak moderált dT-vel a hővesztesége megdöbbentően kicsi.
Magyarországról bitumenszállító kocsi kiér úgy, hogy talán 20-30 fokot hűl, mire odaér.
Csak ott nem 1000 fok dT van, csak százas nagyságrendű. Tehát a hőáram is kisebb.
Csak minél kisebb a dT annál több tároló tömeg kell...
Én csak laikusan és fogalmatlanul játszottam el a gondolattal valamikor, hogy (eltenni e meleget télre) elméletileg volna e értelme kánikulai nyári napokon szétpakolni egy falusi kertnyi területet pl. tömör téglával, bazalt kővel, afféle melegágyban, majd egy ház alatti szigetelt pincét tele hordani, építeni egy nagy tömbbe, majd körbeburkolni fűtési szezonig nikecellel?
(Hogy közben a beled kidolgoznád, izzadnál, égnél, leégnél, kiégnél, ilyen apróságokon nagyvonalúan felülemelkedtem.)
Aztán persze a szabályozott hőkinyerésen módján is kéne gondolkozni...

De a hozzászólásodból azt vélem kiolvasni, hogy lehet nem is fizikailag lehetetlen hülyeség, hanem méretezés kérdése az egész?o_O


( - Nagy tél lesz?
  • Quuurva nagy tél lesz!
  • ? :eek:
  • misinatorék már három hete hordják le a díszburkolatot a pincébe!:hadonaszos: )
 
M

molnibalage

Guest
Én csak laikusan és fogalmatlanul játszottam el a gondolattal valamikor, hogy (eltenni e meleget télre) elméletileg volna e értelme kánikulai nyári napokon szétpakolni egy falusi kertnyi területet pl. tömör téglával, bazalt kővel, afféle melegágyban, majd egy ház alatti szigetelt pincét tele hordani, építeni egy nagy tömbbe, majd körbeburkolni fűtési szezonig nikecellel?
(Hogy közben a beled kidolgoznád, izzadnál, égnél, leégnél, kiégnél, ilyen apróságokon nagyvonalúan felülemelkedtem.)
Aztán persze a szabályozott hőkinyerésen módján is kéne gondolkozni...

De a hozzászólásodból azt vélem kiolvasni, hogy lehet nem is fizikailag lehetetlen hülyeség, hanem méretezés kérdése az egész?o_O


( - Nagy tél lesz?
  • Quuurva nagy tél lesz!
  • ? :eek:
  • misinatorék már három hete hordják le a díszburkolatot a pincébe!:hadonaszos: )
Igen.
A saját számítás rákfenéje az, amit látsz, hogy a dT nagyon alacsony és a víz sűrűsége is kicsi és 100 fokon meg ugye atmoszférikusan elforr.

De a kulcs a fajhő * sűrűség * dT.

A víz fajhőj * sűrűség értke elég jó, mert 4,2*1 = 4,2.
A tégla hiába sűrűbb akár 2,7-szer, ha a fajhője jó, ha fele.
Viszont erőlködés nélkül lehet 200 vagy több fok, nem forr el a hőtároló közeg, de meg sem olvad.

Viszont, ha a dT magas, akkor a hőtároló tömeget szigetelni kell, minél nagyobb a sűrűség, annál kisebb tömeg = térfogatot kell szigetelni.

Ebből lehet érdekes diagramokat szerkeszteni, hogy ez mennyi tömeget = árat jelent építeni és mennyi hőt veszít.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 395
3 632
113
Én csak laikusan és fogalmatlanul játszottam el a gondolattal valamikor, hogy (eltenni e meleget télre) elméletileg volna e értelme kánikulai nyári napokon szétpakolni egy falusi kertnyi területet pl. tömör téglával, bazalt kővel, afféle melegágyban, majd egy ház alatti szigetelt pincét tele hordani, építeni egy nagy tömbbe, majd körbeburkolni fűtési szezonig nikecellel?

Míg a szülői házban laktam, évekig a pincében volt a "játék" számítógép, ami előtt elég sok órát szerettem ülni nap mint nap. A pincében (ami egyben a kazánhelyiség is) nyáron sem ment a hőmérséklet 23 fok környékénél feljebb, így sokszor fáztam, amikor nyári ruhában oda leültem. Egyszer fogtam egy kb. 10 kilós fekete márvány tömböt, amit hátul találtam a kertben a napon, és levittem magammal, hogy melegítsen. :) Egész jó meleget adott vagy egy óráig. :)
 
M

molnibalage

Guest
Míg a szülői házban laktam, évekig a pincében volt a "játék" számítógép, ami előtt elég sok órát szerettem ülni nap mint nap. A pincében (ami egyben a kazánhelyiség is) nyáron sem ment a hőmérséklet 23 fok környékénél feljebb, így sokszor fáztam, amikor nyári ruhában oda leültem. Egyszer fogtam egy kb. 10 kilós fekete márvány tömböt, amit hátul találtam a kertben a napon, és levittem magammal, hogy melegítsen. :) Egész jó meleget adott vagy egy óráig. :)
A szőlőtermesztők csinálnak ilyet, ezért szórnak kavicsokat a szőlő alá.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Igen.
A saját számítás rákfenéje az, amit látsz, hogy a dT nagyon alacsony és a víz sűrűsége is kicsi és 100 fokon meg ugye atmoszférikusan elforr.

De a kulcs a fajhő * sűrűség * dT.

A víz fajhőj * sűrűség értke elég jó, mert 4,2*1 = 4,2.
A tégla hiába sűrűbb akár 2,7-szer, ha a fajhője jó, ha fele.
Viszont erőlködés nélkül lehet 200 vagy több fok, nem forr el a hőtároló közeg, de meg sem olvad.

Viszont, ha a dT magas, akkor a hőtároló tömeget szigetelni kell, minél nagyobb a sűrűség, annál kisebb tömeg = térfogatot kell szigetelni.

Ebből lehet érdekes diagramokat szerkeszteni, hogy ez mennyi tömeget = árat jelent építeni és mennyi hőt veszít.

Magyarországon éves szinten a teljes energia felhasználás több, mint egyharmada az épületek üzemeltetésére fordítódik. A lakóépületeket tekintve, a felhasznált energia közel 85 %-a a fűtést és a melegvíz előállítást fedezi. Ebben segít egy új fejlesztés.
Miért bukta?
FAHÁZAK SZEZONÁLIS HŐTÁROLÁSI LEHETŐSÉGEINEK MODELLEZÉSE
kőolajtartályok? Á "tó" persze szigetelve alá meg hőszivattyú, hogy ami lefelé megszökik azt is elkapd.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 822
31 824
113
Amúgy a gázigény a lakossági fűtést nézve a nagyon problémás.
Itt kezdtem számolgatni ezt-az és elég vad dolgok jöttek ki.

A legnagyobb tartály, amit ismerek azok a 80 ezer m2-es strat. kőolajtartályok.
Ez viszont lehetne szigetelt is.

Na, ha feltesszük, hogy nagyot álmodunk és a központi fűtési rendszereknél valamennyi hőt el akarunk tárolni ezekben, akkor mi jön ki.
A fűtési rendszereknél eleve kell egy dT, ami alá nem lehet menni. Tehát hiába van sok hőmennyiség 40C fokos vízben, ha egy fűtési rendszer 55C fokon megy...

De tegyük fel, hogy 50C fokos a fűtési rendszer, akkor 55 fokos alsó tartályhő esetén még működhet NAGY hőcserélő jól.
Amíg még süt a Nap, akkor azok teljesítményét közel 100% hatásfokban vízfűtésére fordítjuk a PV-vel előállított áramot.


Egy 80 ezer m3-es tartályban levő víz elvi max hőtároló képessége 75-55C fok között kb. 1 850 000 kWh. Ez sima c*m*dT.
Ez mennyi jól szigetelt lakás hőigényét fedné le? Nekem az absz. minium volt 1800 kWh egy egész fűtési szezonban, de volt 2400 kWh is, HO nélküli időben.
De egy szigetelt panel is kb. ezt tudja.

Ez kb. 770 lakásé összesen. Így nézve az ötlet hülyeségnek tűnik.
Éves mértékben nem tárolhatjuk a hőt benne, eszementen drága lenne.

DE, viszont ha úgy nézzük, hogy nyáron, amikor óccó a hő, mint a lómáj akkor tartja a hőt könnyedén feltolod az évszak elején maxra úgy, hogy az első hidegebb időt max hőmérsékleten várja. Ami akár 90 fok is lehet. (Bírja ezt a hőtágulást egy tartály...? Lövésem sincs.)
Igen, akkor a hőveszteség is nagyobb, de a hő gyak. lineárisan több van benne. Aztán ahogy fogy a tárolt hő, a hővesztés is csökken.

Ez a központi fűtésnél bekeverve tudna hőt vinni a rendszerbe. Okt elejétől nov. elejéig, ameddig még süt a Nap ÉS nincs annyira hideg, akkor úgy nézve, hogy a napi hőigény SZIGETELT lakásonként 10 kWh táján, ha van, akkor ez már elég decens. A fűtési időszak elején a PV elég szépen tudná tartani a tartály hőmérsékletét, ameddig az első tartósan felhős idő nem jön, mint most volt.

A rendszer előnye, hogy pont akkor csökkenti a fűtés gázigényét, amikor egyszerre pörög fel a hő és áramigény is, amikor este hazaérnek az emberek.

Mert hiába kellemes a hőszivattyúnál az, hogy 10 fokos külső hőnél kb. 3-szor több hő jön ki, mint amit áramban beleteszünk, de napközben süt csak a Nap, amikor otthon max. egy picit lehet előfűteni a lakást, ami részben pazarlás, hiszen nincs otthon senki... De ez még, ha rosszabb hatásfokkal, de kisimítja a gázigényt este, hogy legalább ne egyszerre pörögjön fel a CCGT erőmű és a városfűtés.

Bocs, ezt nem értem bár lehet el vagyok kicsit tompulva most. A gázigény kisimításának mi értelme lenne? Abszolút csökkentést értem, hogy jó lenne, de nincs tudtommal olyan gond, hogy a pillanatnyi gázigényt ne lehetne fedezni, mint az áramnál.
 
M

molnibalage

Guest
Bocs, ezt nem értem bár lehet el vagyok kicsit tompulva most. A gázigény kisimításának mi értelme lenne? Abszolút csökkentést értem, hogy jó lenne, de nincs tudtommal olyan gond, hogy a pillanatnyi gázigényt ne lehetne fedezni, mint az áramnál.
Olcsóbb áram. Kevesebb import.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 822
31 824
113
Arra is vonatkozna, hiszen ennek központi fűtés léptékben van értelme.

Na szóval az áramigény kisimításának van értelme, a gázigényének nincs, csak közvetve, pontosabban, ha kevesebb gázt kell áramtermelésre elégetni - azaz, ha abszolút mennyiségben kevesebb gáz fogy. A gáz nem drágább este, mint napközben, nincs szűk keresztmetszet. Ha a fűtésre kevesebb gáz megy el, mert előfűtötték a lakásokat napközben PV-vel termelt árammal + hőszivattyú. Ez nálam a gázigény csökkentése, nem kisimítása. Jó, ez már szőrszálhasogatásnak érződhet...
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113

Elkészült az első működő homokakkumulátor, ez lehet a tiszta energia kulcsa​

Finnországban megépítették a világ első homokakkumulátorát. Ez az új rendszer lehet a tiszta megújuló energia kulcsa. Mindez egy 7 méter magas acéltartály, ami 100 tonna építőhomokból, két távfűtéscsőből és egy ventilátorból áll. A rendszer akkumulátorrá válik, miután a szélturbinák és a napelemek termelte villamos energia 600 fokra hevíti a homokot.

 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
591
2 508
93
"

Elkészült az első működő homokakkumulátor, ez lehet a tiszta energia kulcsa"​

Ezzel már a 70-es években is kísérleteztek Svédországban , nem jött be.
Ott legalább gránitzúzalékot használtak aminek 3000 kg/m3 felett van a térfogatsúlya , a homok csak 1800 körül van
Különben a cserépkályha ugyanígy működi azt már a középkorban feltalálták.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93

Heating Buildings with Solar Energy Stored in Sand​



Állítólag még a víz is jobb ha jól számolt az emberünk.

A Sand Battery: Not obviously a great idea.​



 
  • Tetszik
Reactions: hózentróger

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 414
6 896
113
Különben a cserépkályha ugyanígy működi azt már a középkorban feltalálták.
ez mondjuk nem is hülyeség
létezik olyan hogy elektromos cserépkályha?
bár fűtési szezonban azt pont olyankor fűtené felfele az ember amikor már lement a nap, nomeg fűtési szezonban az se ritka hogy egész nap nem süt egyáltalán...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 504
54 447
113
ez mondjuk nem is hülyeség
létezik olyan hogy elektromos cserépkályha?
bár fűtési szezonban azt pont olyankor fűtené felfele az ember amikor már lement a nap, nomeg fűtési szezonban az se ritka hogy egész nap nem süt egyáltalán...
Létezik elektromos cserepkâlyha. Vagy legalâbb is lètezett règebben, amikor bevezették az "éjjeli áramot".
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
591
2 508
93
"Létezik elektromos cserepkâlyha. Vagy legalâbb is lètezett règebben, amikor bevezették az "éjjeli áramot".
Létezik, hőtárolós elektromos kályhának hívják, amikor az olcsóbb vezérelt olcsóbb elektromos áram jön a hálózatba felfűt pár száz kiló samottot és gyakorlatilag 24 órán keresztül egyenletes meleget adott le.

Az a gond hogy csak 24 órás az üzemideje. A Svédek olyannal, kísérleteztek hogy több száz tonna bazaltot nyáron felfűtenek pár száz fokra és télen azzal fűtenek mint egy bazi nagy puffertartály , de a szigetelést nem tudták megoldani.
( ahogy ma sem tudják)
 
M

molnibalage

Guest

Heating Buildings with Solar Energy Stored in Sand​



Állítólag még a víz is jobb ha jól számolt az emberünk.

A Sand Battery: Not obviously a great idea.​



Szerintem hülyeséget számolt a fickó.
A tartály hőtároló sem stimmel, mert azt is hülye arányból próbálta levezetni kiszámolás helyett.

A D = 3,8, L = 7 méteres tartály 100% kitöltéssel (hahahahah) 79 tonna víz.
Mivel a fűtési renndszer 60C fokon megy mondju, akokr 95C víz esetén a hőmennyiség difi 2776 kWh.
Ebből milyen 8200 kWh hőtárolás jön ki? A dT sehol nem írta le.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
206
505
93
Szerintem hülyeséget számolt a fickó.
A tartály hőtároló sem stimmel, mert azt is hülye arányból próbálta levezetni kiszámolás helyett.

A D = 3,8, L = 7 méteres tartály 100% kitöltéssel (hahahahah) 79 tonna víz.
Mivel a fűtési renndszer 60C fokon megy mondju, akokr 95C víz esetén a hőmennyiség difi 2776 kWh.
Ebből milyen 8200 kWh hőtárolás jön ki? A dT sehol nem írta le.
Kihagytad a titkos fűtőszálat