Nukleáris fegyverek elmélete és története

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 502
72 483
113
70 évvel ezelőtt, 1952. november 1-jén robbantotta fel az Amerikai Egyesült Államok a Csendes-óceáni Marshall-szigeteken az első hidrogénbombát, amelynek kifejlesztésével új fejezet kezdődött a nukleáris fegyverkezési versenyben...

x635a215082539924834917.jpg.pagespeed.ic.iSav39yhaj.webp
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 608
113
néztem egy videót nem rég ahol a ukrajnában oroszok nukleáris fegyver bevetésének esélyeit meg formáit elemezgették ...

és arra jutottak hogy a legreálisabb szenárió, ha ilyen történne akkor egy Show of force jellegű robbantás lenne valahol magasan a fekete tenger felett , pont annyira hogy látható legyen , de igazából ne nagyon tegyen kárt semmibe .

De azon gondolkodtam hogy egy ilyen nem feltétlen azt érné el hogy akkor kapitulál ukrajna vagy ilyesmi , valszeg ugyan úgy állnának a dolgokhoz mint előtte .
Ami érdekesebb szerintem, hogy nem a katonaság vagy kormányra lenne hatással egy ilyen , hanem a lakosságra , ha 10 millióan elmenkültek sima rakéták fenyegetése miatt , mennyien menkülnének a potenciális nukleáris csapás félelme miatt ... gyakorlatilag kialakulna egy olyan szituáció hogy a civil szfére nagyon nagy része elmenkülne ... és az ellátási láncok teljesen össze esnének , a háttér ország megszűnne funkcionálni ...

Gyakorlatilag bármilyen atomhatalom megtud nyerni egy háborút egy nukleáris fegyver ellövésével , anélkül hogy bármit is megsemmísítene... és nem azért mert kapitulál az ellenséges ország.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 468
18 524
113
néztem egy videót nem rég ahol a ukrajnában oroszok nukleáris fegyver bevetésének esélyeit meg formáit elemezgették ...

és arra jutottak hogy a legreálisabb szenárió, ha ilyen történne akkor egy Show of force jellegű robbantás lenne valahol magasan a fekete tenger felett , pont annyira hogy látható legyen , de igazából ne nagyon tegyen kárt semmibe .

De azon gondolkodtam hogy egy ilyen nem feltétlen azt érné el hogy akkor kapitulál ukrajna vagy ilyesmi , valszeg ugyan úgy állnának a dolgokhoz mint előtte .
Ami érdekesebb szerintem, hogy nem a katonaság vagy kormányra lenne hatással egy ilyen , hanem a lakosságra , ha 10 millióan elmenkültek sima rakéták fenyegetése miatt , mennyien menkülnének a potenciális nukleáris csapás félelme miatt ... gyakorlatilag kialakulna egy olyan szituáció hogy a civil szfére nagyon nagy része elmenkülne ... és az ellátási láncok teljesen össze esnének , a háttér ország megszűnne funkcionálni ...

Gyakorlatilag bármilyen atomhatalom megtud nyerni egy háborút egy nukleáris fegyver ellövésével , anélkül hogy bármit is megsemmísítene... és nem azért mert kapitulál az ellenséges ország.
Én is pont erre gondoltam, hogy el fognak pukkantani egyet, de úgy hogy azért több ezren ne kozmáljanak oda a linóleumra, amolyan erődemonstráció céljából! Szigorúan pszichikai célzattal!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
néztem egy videót nem rég ahol a ukrajnában oroszok nukleáris fegyver bevetésének esélyeit meg formáit elemezgették ...

és arra jutottak hogy a legreálisabb szenárió, ha ilyen történne akkor egy Show of force jellegű robbantás lenne valahol magasan a fekete tenger felett , pont annyira hogy látható legyen , de igazából ne nagyon tegyen kárt semmibe .

De azon gondolkodtam hogy egy ilyen nem feltétlen azt érné el hogy akkor kapitulál ukrajna vagy ilyesmi , valszeg ugyan úgy állnának a dolgokhoz mint előtte .
Ami érdekesebb szerintem, hogy nem a katonaság vagy kormányra lenne hatással egy ilyen , hanem a lakosságra , ha 10 millióan elmenkültek sima rakéták fenyegetése miatt , mennyien menkülnének a potenciális nukleáris csapás félelme miatt ... gyakorlatilag kialakulna egy olyan szituáció hogy a civil szfére nagyon nagy része elmenkülne ... és az ellátási láncok teljesen össze esnének , a háttér ország megszűnne funkcionálni ...

Gyakorlatilag bármilyen atomhatalom megtud nyerni egy háborút egy nukleáris fegyver ellövésével , anélkül hogy bármit is megsemmísítene... és nem azért mert kapitulál az ellenséges ország.
Orbitális hülyeség ez a forgatókönyv, mert elmondhatatlan számú nemzetközi egyezményt sért.
Eddig sem az oroszok vezetik a népszerűségi versenyt, de egy ilyen húzás valahol a leprás hitler tájára lökné őket.
Bár a jelenlegi orosz rezsimet nem az éleslátás és reális helyzetértékelés jellemzi...

Az ötlet amúgy azért is hülyeség, mert a hh alatt sem tette meg ezt senki. Pedig ott miben térne el az elv?
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 608
113
Orbitális hülyeség ez a forgatókönyv, mert elmondhatatlan számú nemzetközi egyezményt sért.
Eddig sem az oroszok vezetik a népszerűségi versenyt, de egy ilyen húzás valahol a leprás hitler tájára lökné őket.
Bár a jelenlegi orosz rezsimet nem az éleslátás és reális helyzetértékelés jellemzi...

Az ötlet amúgy azért is hülyeség, mert a hh alatt sem tette meg ezt senki. Pedig ott miben térne el az elv?

Mert minden más amit csináltak az nem sértett eddig elmondhatatlan számú nemzetközi egyezményt ? o_O :confused:

Mért csinálta volna bárki is hh alatt ? Ahol akartak volna ott a M.A.D ki offol ilyesmiket , ahol meg a M.A.D nem volt jelen , ott meg nem kelett ilyesmihez nyúlni , mert anélkül is ment
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 478
113
Orbitális hülyeség ez a forgatókönyv, mert elmondhatatlan számú nemzetközi egyezményt sért.
Eddig sem az oroszok vezetik a népszerűségi versenyt, de egy ilyen húzás valahol a leprás hitler tájára lökné őket.
Bár a jelenlegi orosz rezsimet nem az éleslátás és reális helyzetértékelés jellemzi...

Az ötlet amúgy azért is hülyeség, mert a hh alatt sem tette meg ezt senki. Pedig ott miben térne el az elv?
Meeeeert senkise vetheti be.mer' izé, mégha van is neki, nem ismerjük el a jogàt? :D A hh alatt 2566-ot vetettek be tesztrobbantàsokon, némelyiket hadifoglyokon a szovjetet elöadó kivàlasztottak, némelyiket a demokratàt elöadó kivàlasztottak civileken szórakozva, elötte csak manasse törzse két vàrosnyi civilt elégetve ha màr loki(elochim) a tüz istene, ja meg a sunyi patkànysàgé (persze cselvetés), szóval a gój, azaz izé orosznak tilos?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Én is pont erre gondoltam, hogy el fognak pukkantani egyet, de úgy hogy azért több ezren ne kozmáljanak oda a linóleumra, amolyan erődemonstráció céljából! Szigorúan pszichikai célzattal!
Szerintem meg hülyék lennének kiengedni a szellemet a palackból, hogy minden magát kicsit is komolyabban vevő államocska a határukon nukleáris képességet akarjon. Szerintem a "különleges jogállásuk" végét jelentené a nemzetközi porondon, és nagyon utolsó utáni lehetőségként gondolnak erre, mert ez is egyfajta új világrendet hozna, és abban gyengébb pozíciójuk lenne.

A nemzetközi egyezmények mellékesek.
 
M

molnibalage

Guest
Mert minden más amit csináltak az nem sértett eddig elmondhatatlan számú nemzetközi egyezményt ? o_O :confused:

Mért csinálta volna bárki is hh alatt ? Ahol akartak volna ott a M.A.D ki offol ilyesmiket , ahol meg a M.A.D nem volt jelen , ott meg nem kelett ilyesmihez nyúlni , mert anélkül is ment
Igen, robbantgassunk nemzetközi légtérben atomot magaslégkörben, ami a környező országok számára is káros.
Zseniális ötlet. Ezzel lehet megnyerni csak a népszerűségi versenyt.
 
M

molnibalage

Guest
De tudjátok mit? Akkor ezek után szabad a vásár, akkor ez kb. zöld lámpa lenne arra, hogy a jenki mondjuk poénból az orosz légtér szélén toljon egy Mt-os robbantást is?

Egészen elképedek, hogy az orosz segg nyalása közben egyeseknek milyen hülyeségek jutna eszébe.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 608
113
Igen, robbantgassunk nemzetközi légtérben atomot magaslégkörben, ami a környező országok számára is káros.
Zseniális ötlet. Ezzel lehet megnyerni csak a népszerűségi versenyt.
a népszerűségi versenyt már február 24.-én elveszették ...
De tudjátok mit? Akkor ezek után szabad a vásár, akkor ez kb. zöld lámpa lenne arra, hogy a jenki mondjuk poénból az orosz légtér szélén toljon egy Mt-os robbantást is?

Egészen elképedek, hogy az orosz segg nyalása közben egyeseknek milyen hülyeségek jutna eszébe.
az hogy Arra érne válasz is ... a fekete tengeren nem érne válasz ... nem értem ezen mi olyan érhetetlen számodra ... Észak korea is megállás nélkül rakétákat lő át japán felett ... az nem full illegális ? mégse lövöldöznek vissza felettük , mert ott van kína és azt kína nagyon nem szívlelné ha az ő irányába repülnének ilyesmik ...


az hogy valaki csinál valami faszságot az nem az jelenti hogy akkor mindenkinek zöld lámpa a faszságra ...
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 911
7 608
113
egyeseknek milyen hülyeségek jutna eszébe.
amúgy nem arra reagálsz amit én felvetettem ... az orosz fekete tengeres marhaság az csak a gondolat mentem megihletője volt ... a lényeg azon volt hogy egyetlen nukleáris fegyverek bevetése, anélkül hogy bármit is elpusztítana vagy kapitulálásra venne rá egy országot , elérhett olyan eredményeket hogy az adott ország képtelen lenne tovább háborút vívni , mert megszűnne a civil háttér az ellátáshoz, mert valszeg olyan kritikus mennyiségű ember menekülne el az adott országból a nukleáris fegyver veszélye miatt ...
 

jojoka

Well-Known Member
2017. január 17.
107
393
63
Kicsit offtopic (legalábbis a vita aktuális állásához nem kapcsolódik), de keresem Hpasp cikkjeit. A nukleáris fegyverest és a szonárost is. Sajnos a HTKA link olyan helyre mutat, ahol nincs semmi. Sajnos a régebbi doc-jaim között nem találom, pedig biztosan letöltöttem már. Tud valaki segíteni?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fruszt

Member
2020. december 13.
25
63
13
Kicsit offtopic (legalábbis a vita aktuális állásához nem kapcsolódik), de keresem Hpasp cikkjeit. A nukleáris fegyverest és a szonárost is. Sajnos a HTKA link olyan helyre mutat, ahol nincs semmi. Sajnos a régebbi doc-jaim között nem találom, pedig biztosan letöltöttem már. Tud valaki segíteni?
+1
pont ma akartam letölteni a nukisat :( régebben sokkal jobb volt ez a fórum, de sajnos a háború itt is pusztít..
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

fruszt

Member
2020. december 13.
25
63
13
Nézőpont kérdése. Nekem nem szakmám, hogy ide írjak, nekem csak az érdeklődési köröm fedi az itt megtalálható infó. A többit meg ignorálom.
dicséretes, de például az általunk olvasni kívánt szerző a fórumot utóbb ellepő vatnikok miatt függesztette fel itt a jelenlétét, amennyire én tudom
 
  • Szomorú
  • Tetszik
Reactions: Catles and bel

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Van egy újabb ötletem.

Adva volt ez a koncepció, hogy ballisztikus rakéták visszatérő fejrészébe különálló nagy fajsúlyú nehézfém, jellemzően wolfram rudakat tettek volna az amerikaiak, melyekkel a becsapódási övezetben egy focipályányi területen pusztítottak volna:




Kb ekkora becsapódási energiával számoltak:

"...In the case of the system mentioned in the 2003 Air Force report above, a 6.1 by 0.3 metres (20 ft × 1 ft) tungsten cylinder impacting at Mach 10 (11,200 ft/s; 3,400 m/s) has a kinetic energy equivalent to approximately 11.5 tons of TNT (48 GJ).[15] The mass of such a cylinder is itself greater than 9 short tons (8.2 t), so the practical applications of such a system are limited to those situations where its other characteristics provide a clear and decisive advantage—a conventional bomb/warhead of similar weight to the tungsten rod, delivered by conventional means, provides similar destructive capability and is far more practical and cost-effective..."

Ezen felül adva van a német Diehl cég által gyártott PELE lőszer, amit harckocsikhoz, illetve a magyar Gripen-ek Bk27-es gépágyújához is használnak.
Robbanóanyag nélküli lőszer, ami tulajdonképpen egy lezárt végű wolfram cső, ami nagy átütőerővel rendelkezik, de a benne elhelyezett polimer a becsapódáskor annyira összepréselődik, hogy a célpont felületét átütve szétrobbantja azt:


Namármost, ha eleve adva van egy extrém becsapódási sebesség (és energia), ami a világűrből történő visszaérkezésből következik, eleve adva van egy nagy fajsúlyú nehéz és keményfém burkolat, ami alapból erős neutron-tükröző (emlékezzünk csak a korai boostes weapon-ok wolfram burkolatára) és tudjuk, hogy a belső bélésanyag még azelőtt össze fog komprimálódni, mielőtt a burkolat a becsapódás következtében megsemmisül, akkor akár használhatnánk bélésanyagnak egymással összelövendő fél-fél kritikus tömegnyi nukleáris töltetet is!
Vagyis a becsapódás hatalmas energiája préselné össze a résztölteteket és indítaná be a láncreakciót.

Ezzel a nukleáris bunker-buster új értelmet nyerne, de használható lenne a világűrben is, a nagy relatív sebességkülönbségeket kihasználva aszteroidák elleni eszközként is. Főleg, ha egyszerre több penetrátorral operálunk a cél irányába.
 

jeff

Active Member
2015. november 24.
47
218
33
Nem vagyok szakértője a témának, de gondolom azért nem így csinálják, mert rossz lenne a rendszer hatásfoka. Tehát azonos tömeg kisebbet robbanna, illetve azonos hatóerőhöz nagyobb tömeg kellene. MVH-s bombák hasadóanyaguknak elég kis százalékát használták fel, mielőtt az egész szerkezet megsemmisült.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Nem vagyok szakértője a témának, de gondolom azért nem így csinálják, mert rossz lenne a rendszer hatásfoka. Tehát azonos tömeg kisebbet robbanna, illetve azonos hatóerőhöz nagyobb tömeg kellene. MVH-s bombák hasadóanyaguknak elég kis százalékát használták fel, mielőtt az egész szerkezet megsemmisült.
Nem csak azok. Szinte mindegyik nukleáris fegyver csak a töredékét használja fel a fisszióhoz, a többi megsemmisül magától a robbanástól.
Én azonban az elvről írtam, hogy implóziós töltet és precíziós időzítés nélkül, az "anyatermészet" által hiperszonikusan összepréselve idéznénk elő láncreakciót, akár milyen kicsi is lesz a hatásfok. Egy 8 tonnás, 0.3x6m-es tömör wolframrúd 11 tonnányi TNT felrobbanásának eréjével csapódik be hiperszonikus sebességgel. Ezt jócskán megnövelné egy korlátozott hatóerejű atomrobbanás. Akor is, ha gyár a hatásfoka.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre
M

molnibalage

Guest
Nem csak azok. Szinte mindegyik nukleáris fegyver csak a töredékét használja fel a fisszióhoz, a többi megsemmisül magától a robbanástól.
Én azonban az elvről írtam, hogy implóziós töltet és precíziós időzítés nélkül, az "anyatermészet" által hiperszonikusan összepréselve idéznénk elő láncreakciót, akár milyen kicsi is lesz a hatásfok. Egy 8 tonnás, 0.3x6m-es tömör wolframrúd 11 tonnányi TNT felrobbanásának eréjével csapódik be hiperszonikus sebességgel. Ezt jócskán megnövelné egy korlátozott hatóerejű atomrobbanás. Akor is, ha gyár a hatásfoka.
Bevallom az egész ötletet nem értem.
Attól, mert összesűríted még nem lenne atomrobbanás.
Annál több kell. Akármilyen szar hatásfokút is akarsz.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Bevallom az egész ötletet nem értem.
Attól, mert összesűríted még nem lenne atomrobbanás.
Annál több kell. Akármilyen szar hatásfokút is akarsz.
Attól függ, hogy mekkora tömeget, mennyire sűrítesz össze, lesz atomrobbanás. Az izotópok miatt a neutronfluxus adott, a wolframköpeny, mint tükröző adott, ha a becsapódás a töltetet kellően kis méretre préseli, a neutronok beindítják az izotópban a láncreakciót. Annak sebessége pedig a nukleáris üzemanyag tisztaságától függ.
Tehát a rapid láncreakcióval létrejön az atomrobbanás.