JAS-39 Gripen (Saab,Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ebben igazad van,de magad is láthatod,hogy pontosan ezért (is) kételkedünk...És nem azt nem akarjuk elhinni,hogy ott ez a szám hiteles,hanem azt,hogy ugyanez nálunk érvényes lett volna.
Kereskedelemben dolgozom, 100 cuccot sokkal de sokkal olcsóbban veszek és kötök rá üzemeltetési szerződést ha úgy tetszik, de ha csak 10 cuccra van pénzem ?! Bármire ez érvényes, had ne kelljen most pont autóipari példákat hoznom...a repülésben is így van.
Szándékosan elsiklasz egy faktor mellett, ami nagyban befolyásol(hat)ja az eredményt.
Egyébként értem én az érvelésed...,az adataid forrásában sem kételkedem,...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
...egyébként egyes "műveid" nekem nyomtatott formában is megvannak..értékként kezelem,...csak hogy lásd,adok a szavadra és érdekel a véleményed...csak úgy mellékesen megjegyzem,
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 019
113
Én még mindig azt a kérdést érőltetném, hogy miért Gripen és nem F-16-os ment a szlovákoknak... Vitázunk itt, hogy ennyi meg annyi, de a lényeg, hogy a Gripen drága. Azt, hogy most mennyire összehasonlítva egy F-16-ossal lehet kérdés... De akkor ugye megint itt van, hogy a Gripen valamiért tudott egy jó ajánlatot tenni? Legyen az lefizetések, visszaforgatási szerződés, bla-bla...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
A szlovákoknál sokat számított hogy a csehekkel együtt tudnak működni. Valószínűleg ugyanolyan gépeket kapnak majd mint a csehek, járhatnak oda kiképzésre, lehet közös a raktárbázis stb stb.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Ráadásul ukrán-orosz kérdésekben is nagyon egy húron pendül ez a három ország. Lehet, hogy végre tartalommal is ki lesz töltve az együttműködés és ez volt így a legolcsóbb megoldás.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Lehetett volna a lengyelekkel is együttműködni, de vagy nem olyan típusú F-16-osokat ajánlottak nekik vagy fontosabb volt az Európához tartozás vagy bármi. Azért kicsit engem is meglepett hogy olyan gépet vettek mint mi.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
A lengyeleken és a románokon kívül, más nem igazán húz az USA felé.
Én azon lepődtem volna meg, ha a románok rendszeresítenek Gripent! Ők azért mindig arra törekednek, hogy ne legyenek ugyan olyan fegyvereik, mint nekünk, mert akkor ismerhetjük a képességeiket is.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Én még mindig azt a kérdést érőltetném, hogy miért Gripen és nem F-16-os ment a szlovákoknak... Vitázunk itt, hogy ennyi meg annyi, de a lényeg, hogy a Gripen drága. Azt, hogy most mennyire összehasonlítva egy F-16-ossal lehet kérdés... De akkor ugye megint itt van, hogy a Gripen valamiért tudott egy jó ajánlatot tenni? Legyen az lefizetések, visszaforgatási szerződés, bla-bla...

Részben egyetértek azzal, amit a többiek írtak, de van még egy érdekes szempont.

A Griffből rendkívüli mértékben kevesebb van a rendszerben mint az F-16osokból. A SAABnak lehet megéri még egy ilyen "kis" üzletre is jobb ajánlatot bedobni, míg a LM-ék szerintem nem nagyon vesződnek 8 gépért. Nekik az nem tétel.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
<blockquote>
A Griffből rendkívüli mértékben kevesebb van a rendszerben mint az F-16osokból. A SAABnak lehet megéri még egy ilyen "kis" üzletre is jobb ajánlatot bedobni, míg a LM-ék szerintem nem nagyon vesződnek 8 gépért. Nekik az nem tétel.

Illetve azzal hogy a svéd E/F Gripenek új építésűek lesznek és nem a meglévő C/D-ből építik át, lett/lesz a svédeknek hirtelen sok még használható, de nekik felesleges gépe. A SAAB pedig megpróbál belőle pénzt csinálni.
 
M

molnibalage

Guest
Én még mindig azt a kérdést érőltetném, hogy miért Gripen és nem F-16-os ment a szlovákoknak... Vitázunk itt, hogy ennyi meg annyi, de a lényeg, hogy a Gripen drága. Azt, hogy most mennyire összehasonlítva egy F-16-ossal lehet kérdés... De akkor ugye megint itt van, hogy a Gripen valamiért tudott egy jó ajánlatot tenni? Legyen az lefizetések, visszaforgatási szerződés, bla-bla...

Mondom úgy, hogy az első évekre eső költség alacsonyabb a program során. Ha te megveszel egy gépet, akkor azt 1-2 éven belül vagy azonnal ki szokás fizetni. Ezzel szemben egy 10 éves bérlésnél 10 évig van a bérletben a gép ára. Tehát a te ciklusodban több pénz marad a választás előtti szavazatszerző pénzosztásra. Nem véletlenül népszerű a lízingelés olyan országok körében, akik egyszerre nem tudnak sok pénz kigazdálkodni. Az, hogy az így adott esetben meg drágább az átlag gyök2 választót nem érdekli...
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Amióta olvasom a gripen topikot, nagyon sok izgalmas dolgot megtudtam az F-15-s és hajtóműveinek lélegzet elállító görbéiről! ;-)
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Ez egy igen finom utalás volt arra, hogy sűrgősen fejezzük be a topic szétoffolását. :)
Amúgy a legendás csúcsvadászok PE görbéje helyett valóban érdekesebb lenne itt a Gripen hasonló adataval is megismerkedni...
 
M

molnibalage

Guest
Döbbenetes, de a Gripenről gyakorlatialag egyetlen normális PE görbét sem láttam még sehol soha. Kettőt lehet találni, hogy miért. :)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Döbbenetes, de a Gripenről gyakorlatialag egyetlen normális PE görbét sem láttam még sehol soha. Kettőt lehet találni, hogy miért. :)

Mert túl jól fizetettek a Saab mérnökei, nekünk meg kevés a kenőpénzünk :D
 

dzsoniboj

New Member
2011. július 14.
11
0
1
A Pitch Black gyakorlat tekintetében egy érdekes hibát vettem észre, melyet minden sajtóorgánum átvizsgálás nélkül vett át. A thai muksó olyat állított, hogy AIM-9X rakétákkal gyakoroltak. Na már most, tudtommal ezen rakéta nincs is integrálva, valamint Thaiföldnek IRIS-T rakétái vannak a Gripenekhez. Szerintem a muksó vagy nem ezt mondta, vagy annyira mindegy nekik, hogy mi is a pontos közel légiharc rakétájuk.. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Interview with CO, 701 Squadron, Royal Thai Air Force

http://alert5.com/2014/09/01/interview-with-co-701-squadron-royal-thai-air-force/
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
A cseh-, a szlovák és a svéd fél nyilatkozatot írt alá háromoldalú együttműködésről a gripen szlovák rendszeresítésével kapcsolatban

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/slovensko-dostane-nove-stihacky-gripeny-budu-lietat-zo-sliaca-628599