E-2 Hawkeye (Northrop Grumman,USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
Three Screwtops Pilots Awarded Armed Forces Air Medal

http://www.navy.mil/submit/display.asp?story_id=96159
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
USN_E-2C_Scewtops.jpg
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
Komolyan weasel, amikor már meglátom a neved, rettegek, hogy -már megint egy semmirevaló képmontázs- Ne vedd személyeskedésnek de számomra ezek csak szemetelik a topikot, nem tudnád csak magadnak készítgetni?
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 225
17 083
113
Nekem tetszenek ezek a kép összeállítások, sokat lementettem közülük. Szerintem ha ennyire nem bírod őket, tedd Weaselt ignorba, mert én pl örülök mindegyik újnak.
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 780
8 333
113
Komolyan weasel, amikor már meglátom a neved, rettegek, hogy -már megint egy semmirevaló képmontázs- Ne vedd személyeskedésnek de számomra ezek csak szemetelik a topikot, nem tudnád csak magadnak készítgetni?
Én Ghostrider-rel vagyok így, a napi többtucat képével, de rendben nem lesz több montázs, mert te azt szeretnéd.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
Ha másoknak tetszik, és igénylik toljad csak, nem halok bele. Csak úgy éreztem el kell mondanom a véleményem.
 
M

molnibalage

Guest
Komolyan weasel, amikor már meglátom a neved, rettegek, hogy -már megint egy semmirevaló képmontázs- Ne vedd személyeskedésnek de számomra ezek csak szemetelik a topikot, nem tudnád csak magadnak készítgetni?
És miért csak neki szólsz be...? A repcsis és technikai topikok nagy része abból ál, hogy azok is képpel vannak "teleszemetelve" minden kommentár nélkül...
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Na, akkor már ha így állunk, akkor nekem meg azzal van tele a hócipőm, amikor csak szöveg van, mindenféle kép és ábra nélkül. Nem baj, a többit majd hozzá képzelem. Én úgy tudom, hogy az ember általában vizuálisan memorizál, könnyebben tud emlékezni és akár adatokat tárolni. Különben meg sokszor lesz, amikor lóf&sz se feltöltve, ígérem. Ha minden képhez kommentárt írnék (azért többször megteszem), na akkor lennének húzósak az oldalak. Nyugodtan lehet a képeket kommentálni (azért is teszem fel), jó páran meg is teszik, helyre is igazítanak, amikor szükséges. A száraz, tényszerű adatok képek és ábrák nélkül nem sokat érnek.
Weasel
Úgy gondolom (gondoltam), hogy a montázsokhoz nem árt, ha lehet miből válogatnod, de úgy látszik nem jól gondoltam, elnézést!
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 780
8 333
113
A wikipédiás E-2 ismertetőt valaki igazán megírhatná bővebben, mert ez így olyan semmilyen.
Ghostrider
Olyan típusoknál amiből van már összeállítás, már nem szoktam még egy változatot készíteni. Úgy nézem 2.vh témakörben bőven vannak még lehetőségek, ha gondolod ott beerősíthetsz, azt szívesen venném:) pl japán világháborús gépekből még csak 1 montázsom van :(
 
M

molnibalage

Guest
Na, akkor már ha így állunk, akkor nekem meg azzal van tele a hócipőm, amikor csak szöveg van, mindenféle kép és ábra nélkül. Nem baj, a többit majd hozzá képzelem. Én úgy tudom, hogy az ember általában vizuálisan memorizál, könnyebben tud emlékezni és akár adatokat tárolni. Különben meg sokszor lesz, amikor lóf&sz se feltöltve, ígérem. Ha minden képhez kommentárt írnék (azért többször megteszem), na akkor lennének húzósak az oldalak. Nyugodtan lehet a képeket kommentálni (azért is teszem fel), jó páran meg is teszik, helyre is igazítanak, amikor szükséges. A száraz, tényszerű adatok képek és ábrák nélkül nem sokat érnek.
Weasel
Úgy gondolom (gondoltam), hogy a montázsokhoz nem árt, ha lehet miből válogatnod, de úgy látszik nem jól gondoltam, elnézést!
A kép és ábra között hatalmas difi van. Mikor az n+1-ik szép, de semmit sem tartalmazó képet látom, akkor kb. az az érzésem, hogy minek... Zavarni nem zavar és nem ágálok ellene, viszont rohadt sok időbe telik megnézni mindig, hogy akkor most értelmes komment vagy újabb rakás képet látnuk...
 
M

molnibalage

Guest
A wikipédiás E-2 ismertetőt valaki igazán megírhatná bővebben, mert ez így olyan semmilyen.
Ghostrider
Olyan típusoknál amiből van már összeállítás, már nem szoktam még egy változatot készíteni. Úgy nézem 2.vh témakörben bőven vannak még lehetőségek, ha gondolod ott beerősíthetsz, azt szívesen venném:) pl japán világháborús gépekből még csak 1 montázsom van :(
Néhány orosz gépet leszámítva, ahol Allesmore tevékenykedett az összes magyar wikis oldal semmilyen...

Az F-15-öt terveztem átírni, de inkább az alján ott a link HT összefoglalóhoz. Ha valakinek van kedve, akkor szerkessze be a relevás részeket rövidítve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Néha tényleg zavaró a sok kép(főleg mobillal)de összességében szerintem nem gond.
 
M

molnibalage

Guest
Néha tényleg zavaró a sok kép(főleg mobillal)de összességében szerintem nem gond.
Ez a másik fele...
Ha valaki képtengert tesz be, akkor jó lenne, ha csak linkeket rakna be. A link nevéből úgyis lászódik, hogy mi van alatta, vagy írja fölé, hogy "képek" 'oszt jónapot.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Röviden reagálnék a hozzászólásokhoz.
Én úgy gondolom, hogy egy jó haditechnikai fórum négy elvárásnak kell, hogy megfeleljen. 1. Egyértelmű, könnyen kezelhető, hiteles technikai adatok, leírások. 2. Lehetőleg minél nagyobb mennyiségben nagy felbontású, jó minőségű értékelhető képek és ábrák, rajzok és videók gyűjteménye. 3. Háttér a reális, legalapvetőbb ismereteken alapuló objektív vélemények kifejtéséhez, ütköztetéséhez. 4. Friss hírek, adatok, ismeretek közlése.
Sokan laikusként inkább a képeket nézik meg, (főleg, ha egy helyen megtalálhatóak és akár kimenthetőek) a száraz, tényszerű, számukra nehezen értékelhető adatok helyett. Szintén sokan vannak akik az adatokat, leírásokat böngészik, hasonlítgatják egymáshoz. Vannak, akik csak a friss hírekért látogatják a fórumot, míg vannak, akik szeretnek vitatkozni, heccelődni, trollkodni. De szerintem nagyon sokan vannak, akik mindenből akarnak, legfőképpen új ismeretekre szert tenni.
Az interneten ha igazán jó minőségű képeket, videókat, leírásokat, adatokat akar valaki összeszedni, egyáltalán nincsen könnyű dolga. Tudni kell keresni. Magyarországon azért elég sokan nem tudnak kellő mélységben angolul, németül, oroszul, franciául, ezért korlátozott lehetőségekkel rendelkeznek. Ha egy magyar haditechnikai / biztonságpolitikai fórumon a fentieket mind megtalálják, akkor az egy jó, sokak által kedvelt és látogatott fórum lesz, nem egy zártkörű valami.
A fenti érveiteket el tudom fogadni, főleg, hogy sokan mobil telefonról neteztek, annak minden negatív hozadékával együtt, ami főleg a sok és nagy felbontású képek megjelenítésében okoz problémát. Mindennek és mindenkinek nem lehet egyszerre megfelelni. A sok, lehetőleg minél nagyobb felbontású képek, ábrák nem a telefonos fórumozást segítik. Én nem is netezek telefonon, pedig most már megtehetném. Úgy gondolom, hogy a nagy mennyiségű kép mellett értelmes, értékelhető, új információkat tartalmazó hozzászólásokat is teszek. Mivel a képek általában nagyon sok linkről származnak, nem tartom célszerűnek, csak a linkek megadását.
Jó ötletnek tartom a Molni-tól, hogy előre jelezze valaki, hogy milyen hozzászólás következik.
Ahány ember, annyi vélemény és igény.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator
T

Törölt tag 1586

Guest
Van itt egy cikk az E-2D-ről, pontosabban annak a radarjáról a Lockheed Martin AN/APY-9-esről.
https://news.usni.org/2014/06/09/u-s-navys-secret-counter-stealth-weapon-hiding-plain-sight
https://warisboring.com/the-u-s-nav...tect-stealth-fighters-51023944fcbe#.dbqdcquxy
Először is furcsa de a cikk azt állítja hogy ez egy UHF sávban működő radar.
Azt írják hogy a radar 300MHz és 1GHz közötti tartományban dolgozik (a hullámhossz 10 centiméter és 1 méter között van).
A cikk szerint a radar képes messziről követni és felderíteni azokat a STEALTH gépeket amiknek van függőleges vezérsíkjuk.
(
tudom, mindenkinek a könyökén jönnek ki a STEALTH gépeket állítólag látó és követő radarok, de itt a lényeg azon van hogy itt az amik írnak erről és hogy csak a függőleges vezérsíkkal rendelkező gépekre vonatkozik)

Azt írják:
"...There is a resonance effect that occurs when a feature on an aircraft—such as a tail-fin tip— is less than eight times the size of a particular frequency wavelength. That omni-directional resonance effect produces a “step change” in an aircraft’s radar cross-section..."
vagyis: Jelentkezik egy rezonancia hatás amikor a gép bizonyos része - mint pl. a függőleges vezérsíkja - kevesebb mint nyolcszorosa az adott hullámhossznak. Ez az omni-direkcionális rezonancia hatás "lépés váltást" jelent a gép radar keresztmetszetében...
Be kell valljam ezt nem értem. :( El tudja valaki magyarázni mi ez a hatás?
Később azt írja a cikk hogy "...That would include aircraft like the Chengdu J-20, Shenyang J-31, Sukhoi PAK-FA and indeed the United States’ own Lockheed Martin F-22 Raptor and tri-service F-35 Joint Strike Fighter. Only very large stealth aircraft without protruding empennage surfaces — like the Northrop Grumman B-2 Spirit or the forthcoming Long Range Strike-Bomber — can meet the requirement for geometrical optics regime scattering..."
Vagyis: Ebbe beletartozik a Chengdu J-20, Shenyang J-31, Sukhoi PAK-FA és nyilvánvalóan az USA saját Lockheed Martin F-22 Raptor és az F-35 Joint Strike Fighter mindhárom változata. Csak az olyan nagyméretű kiálló irányfelület nélküli stealth gépek felelenek meg a geometriai optikai szóródási szabályoknak mint a Northrop Grumman B-2 Spirit vagy a fejlesztés alatt lévő Long Range Strike-Bomber.
Később arról értekezik hogy korábban az UHF radaroknak volt az a hátrányos tulajdonsága hogy igen gyenge volt a szögfelbontásuk és távolság mérésük, de ezt a problémát az aktív elektronikai scanneléssel és a számítástechnikai kapacitás nagyon nagymértékű növelésével megoldották.
Most akkor mi van...?
- Lehet hogy az amik is csináltak egy (majdnem) mindent látó UHF radart?
- Most akkor lehet UHF radarral megfelelő mérési pontosságot elérni?
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Van itt egy cikk az E-2D-ről, pontosabban annak a radarjáról a Lockheed Martin AN/APY-9-esről.
https://news.usni.org/2014/06/09/u-s-navys-secret-counter-stealth-weapon-hiding-plain-sight
https://warisboring.com/the-u-s-nav...tect-stealth-fighters-51023944fcbe#.dbqdcquxy
Először is furcsa de a cikk azt állítja hogy ez egy UHF sávban működő radar.
Azt írják hogy a radar 300MHz és 1GHz közötti tartományban dolgozik (a hullámhossz 10 centiméter és 1 méter között van).
A cikk szerint a radar képes messziről követni és felderíteni azokat a STEALTH gépeket amiknek van függőleges vezérsíkjuk.
(
tudom, mindenkinek a könyökén jönnek ki a STEALTH gépeket állítólag látó és követő radarok, de itt a lényeg azon van hogy itt az amik írnak erről és hogy csak a függőleges vezérsíkkal rendelkező gépekre vonatkozik)

Azt írják:
"...There is a resonance effect that occurs when a feature on an aircraft—such as a tail-fin tip— is less than eight times the size of a particular frequency wavelength. That omni-directional resonance effect produces a “step change” in an aircraft’s radar cross-section..."
vagyis: Jelentkezik egy rezonancia hatás amikor a gép bizonyos része - mint pl. a függőleges vezérsíkja - kevesebb mint nyolcszorosa az adott hullámhossznak. Ez az omni-direkcionális rezonancia hatás "lépés váltást" jelent a gép radar keresztmetszetében...
Be kell valljam ezt nem értem. :( El tudja valaki magyarázni mi ez a hatás?
Később azt írja a cikk hogy "...That would include aircraft like the Chengdu J-20, Shenyang J-31, Sukhoi PAK-FA and indeed the United States’ own Lockheed Martin F-22 Raptor and tri-service F-35 Joint Strike Fighter. Only very large stealth aircraft without protruding empennage surfaces — like the Northrop Grumman B-2 Spirit or the forthcoming Long Range Strike-Bomber — can meet the requirement for geometrical optics regime scattering..."
Vagyis: Ebbe beletartozik a Chengdu J-20, Shenyang J-31, Sukhoi PAK-FA és nyilvánvalóan az USA saját Lockheed Martin F-22 Raptor és az F-35 Joint Strike Fighter mindhárom változata. Csak az olyan nagyméretű kiálló irányfelület nélküli stealth gépek felelenek meg a geometriai optikai szóródási szabályoknak mint a Northrop Grumman B-2 Spirit vagy a fejlesztés alatt lévő Long Range Strike-Bomber.
Később arról értekezik hogy korábban az UHF radaroknak volt az a hátrányos tulajdonsága hogy igen gyenge volt a szögfelbontásuk és távolság mérésük, de ezt a problémát az aktív elektronikai scanneléssel és a számítástechnikai kapacitás nagyon nagymértékű növelésével megoldották.
Most akkor mi van...?
- Lehet hogy az amik is csináltak egy (majdnem) mindent látó UHF radart?
- Most akkor lehet UHF radarral megfelelő mérési pontosságot elérni?
Szerintem csak onnan is látja őket, ahonnan földi radar nem, így látja a függőleges vezérsíkokat. Az omni azt jelenti, hogy minden.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Be kell valljam ezt nem értem. :( El tudja valaki magyarázni mi ez a hatás?
Később azt írja a cikk hogy "...That would include aircraft like the Chengdu J-20, Shenyang J-31, Sukhoi PAK-FA and indeed the United States’ own Lockheed Martin F-22 Raptor and tri-service F-35 Joint Strike Fighter. Only very large stealth aircraft without protruding empennage surfaces — like the Northrop Grumman B-2 Spirit or the forthcoming Long Range Strike-Bomber — can meet the requirement for geometrical optics regime scattering..."
Vagyis: Ebbe beletartozik a Chengdu J-20, Shenyang J-31, Sukhoi PAK-FA és nyilvánvalóan az USA saját Lockheed Martin F-22 Raptor és az F-35 Joint Strike Fighter mindhárom változata. Csak az olyan nagyméretű kiálló irányfelület nélküli stealth gépek felelenek meg a geometriai optikai szóródási szabályoknak mint a Northrop Grumman B-2 Spirit vagy a fejlesztés alatt lévő Long Range Strike-Bomber.
Később arról értekezik hogy korábban az UHF radaroknak volt az a hátrányos tulajdonsága hogy igen gyenge volt a szögfelbontásuk és távolság mérésük, de ezt a problémát az aktív elektronikai scanneléssel és a számítástechnikai kapacitás nagyon nagymértékű növelésével megoldották.
Most akkor mi van...?
- Lehet hogy az amik is csináltak egy (majdnem) mindent látó UHF radart?
- Most akkor lehet UHF radarral megfelelő mérési pontosságot elérni?

Megint nem vagyok józan és amúgy sem vagyok nemhogy pró, de még kezdő sem a témában... De alapozásnak (bár Kopp Karcsi szeret túlzásokba esni, mint az itt már köztudott :D , de ez a cikke helytálló nagyjából):
http://www.ausairpower.net/APA-Rus-Low-Band-Radars.html

Ebből már el lehet indulni. :)