M109 önjáró tarack / Paladin (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 820
113
M109A5:
f0245050_5353dc4c55b1a.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Python

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
The Paladin crews of 1-7 Field Artillery execute Howitzer Tables I - VI Certification and Qualification at PA04 Udairi Range in order to ensure readiness in support of Operations Spartan Shield and Inherent Resolve.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Paladin M109A6 155mm Artillery System during a live fire Exercise.

The M109 is an American 155mm self-propelled howitzer, first introduced in the early 1960s. It has been upgraded a number of times, most recently to the M109A7. The M109 family is the most common Western indirect-fire support weapon of maneuver brigades of armored and mechanized infantry divisions.

The M109 has a crew of six: the section chief, the driver, the gunner, the assistant gunner and two ammunition handlers. The gunner aims the cannon left or right (deflection), the assistant gunner aims the cannon up and down (quadrant). The M109A6 Paladin needs only a crew of four: the commander, driver, gunner and an ammunition loader.
https://www.youtube.com/watch?v=960UvbcD7qs
 

R0kaúr

Well-Known Member
2017. január 2.
373
375
63
úgy tűnik a balti államok ráfeküdtek az önjárókra, a litvánok pzh2000, az észtek k9 thunder, most meg a lettek
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
Lettország 47 db M109-est vesz ausztriától 60-140.000 EUR/db értékben. Amennyire tudom, A5 változatok.

http://www.leta.lv/eng/home/important/EAEE0A99-053B-48D2-813B-3F0BA1BFF804/
Eladják az osztrákok? Nem olyan rég szerezték be őket. Érdekes mennyire leépítik a páncélos erejüket meg pl a M109 mennyiséget. Alig marad nekik M109, vesznek valami mást talán? A2-t vettek anno ha jól rémlik a németektől, de vagy 50 db-ot feldoppingoltak közel A6 szintre, úgy két tucatot meg kibeleztek és valami mozgó vez pontként használtak. Nem rossz vétel ennyi pénzért szerintem. Még ha 140000 Euró akkor sem, nem egy K9 de ebből kijön vagy 20db.
 
T

torsen

Guest
Eladják az osztrákok? Nem olyan rég szerezték be őket. Érdekes mennyire leépítik a páncélos erejüket meg pl a M109 mennyiséget. Alig marad nekik M109, vesznek valami mást talán? A2-t vettek anno ha jól rémlik a németektől, de vagy 50 db-ot feldoppingoltak közel A6 szintre, úgy két tucatot meg kibeleztek és valami mozgó vez pontként használtak. Nem rossz vétel ennyi pénzért szerintem. Még ha 140000 Euró akkor sem, nem egy K9 de ebből kijön vagy 20db.

Már 2012-ben tervbe vették az eladást az akkori védelmi miniszter (darabos) legalábbis ezt mondta. Akkor a 80db-ból 60-t terveztek eladni. Nem mellesleg a Leo2A4-k felét (54db) is árulják. Csak át kellett volna tolni őket a Lajtán, máris jobban állnánk. Az M109-ket átlag 127e Euróért adták el, vajon mit kérhetnek a Leokért?
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
Már 2012-ben tervbe vették az eladást az akkori védelmi miniszter (darabos) legalábbis ezt mondta. Akkor a 80db-ból 60-t terveztek eladni. Nem mellesleg a Leo2A4-k felét (54db) is árulják. Csak át kellett volna tolni őket a Lajtán, máris jobban állnánk. Az M109-ket átlag 127e Euróért adták el, vajon mit kérhetnek a Leokért?
Azt nem tudom, de azok a Leo2A4-ek ha jól rémlik 1984-es példányok. Bár ennyiért azok is jöhetnének, 40 millió forint... A merci terepjáró több.
Nagyon rárepültek akkoriban a szanálásra, a Saurer pszh-k tömegét, Pinzgauereket, régi Styer teherautókat is reptették.
Azért meglátszik hogy Darabos félig meddig hazánk fia. :) Bár csak a neve magyar, ismerem az itteni rokonait.
 
T

torsen

Guest
Azt nem tudom, de azok a Leo2A4-ek ha jól rémlik 1984-es példányok. Bár ennyiért azok is jöhetnének, 40 millió forint... A merci terepjáró több.
Nagyon rárepültek akkoriban a szanálásra, a Saurer pszh-k tömegét, Pinzgauereket, régi Styer teherautókat is reptették.
Azért meglátszik hogy Darabos félig meddig hazánk fia. :) Bár csak a neve magyar, ismerem az itteni rokonait.

Igen, de nem tudom hol tartanak a szanálásban. Nekem ez az M109 eladás az első hír, ami ebben a témában lejött. Azért az biztató (mármint a szakértelmükre nézve) hogy az új lövészpáncélosokhoz (Ulan, Pandur, Dingo) nem akartak nyúlni....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
A Saurerek egy része Afrikába ment, Nigériába talán? Ha jól rémlik használták a Boko Haram ellen. A Pinzgauereket meg szerintem felvásárolták a helyiek mert úton útfélen látni ha átmegyek hozzájuk. A Leokat szerintem kannibalizálták.