Militavia és a HTKA

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 688
3 823
113
Nem a MOL-nál dolgozom. Nem értem, hogy mire célzol a többi résszel.
arra, hogy annyira fényezed magad, ami már visszatetszést kelt....
Eskü, hogy itt mind elismerjük a páratlan melót, amit végzel a doksiddal, csak kicsit kisebb mellénnyel legyél már ;)

És mégegyszer: tényleg full riszpekt a rengeteg fordításért, meg hogy összeszeded ezt nekünk, csak az igazán nagyok úgy szokták, hogy szerényen bezsebelik az elismerést, amit az úri közönség magától is megad.
 
M

molnibalage

Guest
arra, hogy annyira fényezed magad, ami már visszatetszést kelt....
Hol...?

Az utolsó információm szerint..!?
Ha, ennyi időd van a hobbidra? Hát...! (és nem sértésnek szántam!)
Nem titok, hogy már nyugdíjas vagyok, de nekem nincs annyi időm, hogy egész nap a monitor előtt üljek és más topikokban is a saját véleményemet védjem, mint Te aktív létedre! Tanultam emberi lélektant, magánban megbeszélhetjük, ha akarod!;)
Vannak kevésbé kiterhelt időszakok és vannak nagyon leterheltek is. Volt, hogy 4 hónapig egy betűt nem írtam a összhefoglalóhoz se cégnél se otthon..

Most sikerült olyan 2,5 hónap alatt kb. 100 oldalt hozzáírni és újraírni stiliszikai okok miatt kb. az első 80 oldalt, ami egyben némi tartalomváltozást is hozott magával, ahol már annyira tömören akartam írni, hogy elveszett a lényeg. Igen, ennek egy részét meló közben csináltam. Utoljára meg kb. 1-1,5 éve volt időm erre... Szóval, ha nem lett volna ez, akkor kb. jövőre jönne ki az egész... Nyelvtanilag az eddigi kb. 350 oldalból még át kell írni vagy 200-at...

Az, hogy ki mire szánja az idejét az is egy dolog, mert nagyon nem csak ebből áll az életem, bár egyesek jelek szerint mást gondolnak...
Az otthoni szabadidő elég kis részét szánom már csak erre, mert mások a prioritások, de ez magánélet, úgyhogy ezt kérlek ne firtassuk...
Ahhoz képest, hogy egyesek 10-20 ezer kommetet toltak be úgy, hogy évekkel utánam regeltek... Nekem a kommentjeim nagy része még régről való...
https://forum.htka.hu/members/

Nem tűnt fel, hogy egyes napokat leszámítva gyak. nem is kommnetelek, kivéve ha akkora hülxeséget látok, hogy lecserélni egy fegyvernemet egy másikra...?
Akkor is azért válaszolok, mert a válaszok egy része néha kivehető és min. átírható a műbemből, vagy eleve bele szántam. Persze át kell formázni, de a gerinc így megvan.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Hol...?


Vannak kevésbé kiterhelt időszakok és vannak nagyon leterheltek is. Volt, hogy 4 hónapig egy betűt nem írtam a összhefoglalóhoz se cégnél se otthon..

Most sikerült olyan 2,5 hónap alatt kb. 100 oldalt hozzáírni és újraírni stiliszikai okok miatt kb. az első 80 oldalt, ami egyben némi tartalomváltozást is hozott magával, ahol már annyira tömören akartam írni, hogy elveszett a lényeg. Igen, ennek egy részét meló közben csináltam. Utoljára meg kb. 1-1,5 éve volt időm erre... Szóval, ha nem lett volna ez, akkor kb. jövőre jönne ki az egész... Nyelvtanilag az eddigi kb. 350 oldalból még át kell írni vagy 200-at...

Az, hogy ki mire szánja az idejét az is egy dolog, mert nagyon nem csak ebből áll az életem, bár egyesek jelek szerint mást gondolnak...
Az otthoni szabadidő elég kis részét szánom már csak erre, mert mások a prioritások, de ez magánélet, úgyhogy ezt kérlek ne firtassuk...
Ahhoz képest, hogy egyesek 10-20 ezer kommetet toltak be úgy, hogy évekkel utánam regeltek... Nekem a kommentjeim nagy része még régről való...
https://forum.htka.hu/members/

Nem tűnt fel, hogy egyes napokat leszámítva gyak. nem is kommnetelek, kivéve ha akkora hülxeséget látok, hogy lecserélni egy fegyvernemet egy másikra...?
Akkor is azért válaszolok, mert a válaszok egy része néha kivehető és min. átírható a műbemből, vagy eleve bele szántam. Persze át kell formázni, de a gerinc így megvan.
Köszönöm!
Látod, így emberibb! ;) De, Te sem vagy mindenható..:hadonaszos:
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Ezt bírom, tipikus faszparaszt hozzáállás. Írsz valamit, beleteszed az idōd, energiád, végül nem kapsz mást, mint fikázást.

Önzō vagyok, de inkább tanulnék valamit abban az idōkeretben, amibel ezt megírod - bár tuti, hogy egy ekkora mennyiségű infóhalmaz átrágásában is lehet tanulni.

Ha kész lesz, el fogom olvasni, az tuti. Ebben a témában tök laikus vagyok. Az F15-ös cikked kinyomtattam és egy kis füzetbe jegyzeteltem mellette...

A helyedben ezt fizetōssé tenném, csak azért, mert
 
  • Tetszik
Reactions: endre

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Ezt bírom, tipikus faszparaszt hozzáállás. Írsz valamit, beleteszed az idōd, energiád, végül nem kapsz mást, mint fikázást.

Önzō vagyok, de inkább tanulnék valamit abban az idōkeretben, amibel ezt megírod - bár tuti, hogy egy ekkora mennyiségű infóhalmaz átrágásában is lehet tanulni.

Ha kész lesz, el fogom olvasni, az tuti. Ebben a témában tök laikus vagyok. Az F15-ös cikked kinyomtattam és egy kis füzetbe jegyzeteltem mellette...

A helyedben ezt fizetōssé tenném, csak azért, mert

Az a baj, hogy nem elég távolságtartó és belement/belemegy Molnár Balázs életébe ahelyett, hogy Molnibalage maradna. Ez a fikázás táptalaja.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Hú, ezt most nem egészen értem, hogy egyáltalán nekem szól, akaignak vagy ozynak.
Rólad, de már mindegy. Csak azt mondom, hogy ha egy anonim online fórumon nagyon megnyílsz, akkor ezzel szívatni fognak, ahogy akagi teszi módszeresen. Mellékelt ábra fentebb. Ozymandiasnak sajnos igaza van.
Ezt csak azért írom mert hangyaf@sznyi időmben nekem sem a legkedvesebb elfoglaltságom a fentiekhez hasonlókat olvasni rólad vagy másokról.
btw várom az könyvet, júniustól lesz egy csomó időm rá (kacsint-kacsint).
ON
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7
M

molnibalage

Guest
Rólad, de már mindegy. Csak azt mondom, hogy ha egy anonim online fórumon nagyon megnyílsz, akkor ezzel szívatni fognak, ahogy akagi teszi módszeresen. Mellékelt ábra fentebb. Ozymandiasnak sajnos igaza van.
Ezt csak azért írom mert hangyaf@sznyi időmben nekem sem a legkedvesebb elfoglaltságom a fentiekhez hasonlókat olvasni rólad vagy másokról.
btw várom az könyvet, júniustól lesz egy csomó időm rá (kacsint-kacsint).
ON
Addigra biztosan nem fog elkészülni. A meglevő részek átírása is 100 órás nagyságrendű elfoglaltság lesz, és akkor erre jön még rá az, hogy be kellene fejezni. Hpasp egy részéhez írt nyerf formában ezt-azt, de azt is formázni és kiegészíteni kell. Ha őszre elékészülnék, akkor is boldog leszek, de ha hozzá tervezett videó sanszosan csak kiadás után készül el. Narrált videót még soha nem csinált, új tapasztalat lesz annak is megírása és felvétele.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis
M

molnibalage

Guest
A helyedben ezt fizetōssé tenném, csak azért, mert
Rettentően kontraproduktív lenne, annyi szempontból etikáltlan hogy húha és jogilag akkora bukta, mint ide Timbuktu...
  1. Nem csak az én munkám van benne, a lektoroké is.
  2. Egy csomó kép van benne más oldalról betéve, hiába van hivatkozás, pénzért így aztán...
  3. Ábrák is dettó ugyanígy vannak.
  4. Ez így oktatási anyag, amire nagyon laza szerzői jogi megkötések vannak.
  5. Az egész lényege az, hogy mindenki hozzáférhessen, hogy oszlassa a bődületesen nagy téveszméket. Igen, nagyon hosszú, de cserébe ingyé van sőt, még a szerzők válaszolnak a kérdésekre is. :)
 
M

molnibalage

Guest
Na, átírtam nyelvtanilag azt a részt, ami a különkiadásban kijött, ami egyben tartalmi bővüléssel is járt. Ami 64 oldal volt az most 82. Erre azért nem számítottam... A többi résznél nem lesz ennyire drámai a változás, de ez alapján most már tényleg félve gondolok arra, hogy hol lesz ennek a vége...
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 095
113
Azt kívánom neked, amit nekem egy hete a főszerkesztőm a Haditechnikában: Jó egésszéget és katonaszerencsét a bejefezéséhez,

Ugyanakkor ha nem szabod meg sem a terjedelmi korlátotokat sem a mélységet, az nagyon káros lesz. Nézd meg a Jane's könyveit, 500 oldal felett már tömény olvadhatatlanság.. Talán részekre kéne bontanod, pld:

Első könyv: A katonai repülés története, a léghajótól napjainkig (benne a fő repülőeszköz típusok, és bevetésfajták légiharc, csapásmérés, felderítés feladatköre) snitt.
Második könyv: A második foglalkozhatna a légvédelem területével egy történeti áttekintéssel, majd repülőeszközök felderítéséve, lokátorok fejlődése napjainkig, majd a repülőgépek leküzdésének eszközei, először a csöves tüzérség, majd a SAM fejlődése, és a végén a harceljárások..

A Te művednél Te vagy a főnök, én ekkora terjedelemnél, nem raknám egybe a dolgokat. Ráadásul így talán jobban kereshető.
 
M

molnibalage

Guest
Azt kívánom neked, amit nekem egy hete a főszerkesztőm a Haditechnikában: Jó egésszéget és katonaszerencsét a bejefezéséhez,

Ugyanakkor ha nem szabod meg sem a terjedelmi korlátotokat sem a mélységet, az nagyon káros lesz. Nézd meg a Jane's könyveit, 500 oldal felett már tömény olvadhatatlanság.. Talán részekre kéne bontanod, pld:

Első könyv: A katonai repülés története, a léghajótól napjainkig (benne a fő repülőeszköz típusok, és bevetésfajták légiharc, csapásmérés, felderítés feladatköre) snitt.
Második könyv: A második foglalkozhatna a légvédelem területével egy történeti áttekintéssel, majd repülőeszközök felderítéséve, lokátorok fejlődése napjainkig, majd a repülőgépek leküzdésének eszközei, először a csöves tüzérség, majd a SAM fejlődése, és a végén a harceljárások..

A Te művednél Te vagy a főnök, én ekkora terjedelemnél, nem raknám egybe a dolgokat. Ráadásul így talán jobban kereshető.
A fejezetek így vannak bontva. Egy részük külön külön is értelmes, de vannak közöttük hivatkozások.
 
M

molnibalage

Guest
Ez a kb. fixnek tekinthető tartalomjegyzék, ez legfeljebb még jobban lesz bonva, ahol nem készült el, de ez a váz.

1. Jelölésrendszer, típusjelzés, NATO kód, orosz elnevezések, főbb eszközök. 8


2. Repülőgéptípusok,repülőgépek feladatköre, célpontok. 17

2.1. Bevezető. 17
2.2. Csapásmérők, vadászbombázók,bombázók és interkontinentális (hadászati) bombázók. 17
2.3. Vadászgépek, többfeladatos vadászgépek. 23
2.4. Elfogó-vadászgépek, honi légvédelmi vadászok, nehézvadászgépek, 35
2.5. Teherszállító- és légi utántöltő gépek. 43
2.6. Felderítő repülőgépek. 46
2.6.1. Az U-2, 1960. május 1. 49
2.6.2. Az SR-71 Blackbird. 51
2.7. Légtérellenőrző gépek (AWACS / AEW&C), vezetési pontok. 56
2.8. Elektronikai felderítő és zavaró gépek. 60
2.9. Egyéb. 63
2.10. Célpontok besorolása. 64

3. Bevetések típusai, bevetési profilok. 67


4. Az elektronikus csatatér, SARH, RWR, AESA, ECM és a többi... 73

4.1. Radarok és radarvezérlésű légiharc rakéták. 73
4.1.1. Repülőgép-fedélzeti radarok, alapvető jellemzők és képességek. 73
4.1.1.1. Légi célok felderítése, követése és azonosítása. 73
4.1.1.2. Szárazföldi és vízfelszíni célok felderítése és azonosítása. 85
4.1.2. Légiharc rakéták vezérlési vagy irányítási módjai (radar). 87
4.1.2.1. A vezérlés / irányítás módja. 87
4.1.2.2. A légvédelmi- és légiharc rakéta pályája. 95
4.2. Légvédelmi rakétarendszerek és csöves légvédelmi tüzérség. 99
4.2.1. Rádiótechnikai vezérlés / irányítás korlátai, megsemmisítési zóna. 99
4.2.2. Légvédelmi rakéta-rendszerek képességeinek osztályozása. 102
4.2.3. Légvédelmi rendszerek célfelderítő-követő és tűzvezető radarok alap jellemzői 103
4.2.3.1. Frekvencia / hullámhossz szerint. 103
4.2.3.2. Az alkalmazott jelforma, vevő- és adó antennák szerint. 106
4.2.3.3. Antenna nyalábformálás szerint. 109
4.2.4. Légvédelmi rakéta vezérlési módszerek (radar). 110
4.3. Infravörös vezérlésű rakéták és elektro-optikai célkereső rendszerek. 113
4.3.1. Infravörös (és UV) vezérlésű rakéták, alapszintű összefoglalás. 113
4.3.2. Infravörös vezérlés részletesebb ismertetése. 124
4.3.2.1. Fizikai háttér. 124
4.3.2.2. Műszaki megoldások, általánosan. 127
4.3.2.2.1. Spin scan tracker (amplitúdó moduláció). 129
4.3.2.2.2. Conical scan tracker (frekvencia moduláció). 130
4.3.2.2.3. Linear reticle. 131
4.3.2.2.4. Crossed linear array tracker. 131
4.3.2.2.5. Kettős IR detektor. 133
4.3.2.2.6. Rosette scan tracker (pszeudo képalkotás). 133
4.3.2.2.7. Képalkotós szenzor. 135
4.3.3. Elektro-optikai rávezetés. 135
4.3.4. Infravörös- és elektro-optikai vezérlés, összefoglaló táblázat. 136
4.3.5. Infravörös- és elektro-optikai célkereső és célkövető rendszerek. 137
4.4. Repülőgép-fedélzeti önvédelmi rendszerek, radarkeresztmetszet. 145
4.4.1. Önvédelmi módszerek és rendszerek, passzív- és aktív módszerek. 145
4.4.1.1. Repülési profil 145
4.4.1.2. Elektronikai zavarás. 147
4.4.1.3. Vontatott csali (elektronikai zavarás). 150
4.4.1.4. Radar besugárzásjelzők, besugárzás érzékelő. 154
4.4.1.5. Infravörös rakétaindításra figyelmeztető rendszerek (MAWS). 160
4.4.1.6. Passzív zavaró infravörös és radarzavaró eszközök. 161
4.4.1.7. Aktív infravörös védelmi eszközök. 168
4.4.2. Elektronikai zavarás néhány konkrét példán keresztül 172
4.4.3. Radarkeresztmetszet, alacsony észlelhetőség. 180
4.4.4. F-117 és a „láthatatlanság” mítosza, gyakori téveszmék. 186
Az oldalszámok WIP-ek a 128 oldal után, mert a nyelvtani javítás tartalom változással is járt itt-ott.
 
M

molnibalage

Guest
5. Légvédelmi rendszerek alapvető felépítése és képességeik. 191
5.1. Rávezető rendszerek, bevezetés, általános összefoglaló. 191
5.2. Légvédelmi eszközök a fegyveres erők szervezeti struktúrájában. 195
5.2.1. Honi légvédelem. 195
5.2.1.1. USA honi légvédelmi rakéta-rendszerei 195
5.2.1.1.1. MIM-3 Nike Ajax ,MIM-14 Nike Hercules CIM-10 BOMARC. 195
5.2.1.1.2. MIM-23 HAWK. 205
5.2.1.1.3. MIM-104 Patriot. 210
5.2.1.2. A Szovjetunió honi légvédelmi rakéta-rendszerei 225
5.2.1.2.1. Sz-25 Berkut (SA-1 Guild). 225
5.2.1.2.2. Sz-75/SzA-75 (SA-2 Guideline) légvédelmi rakétarendszer. 232
5.2.1.2.3. Sz-125 / SA-3 Goa légvédelmi rakétarendszer. 254
5.2.1.2.4. Sz-200 Vega/Dubna (SA-5 Gammon) légvédelmi rakétarendszer. 261
5.2.1.2.5. Sz-300 (SA-10/SA-20) légvédelmi rakétarendszer család. 283
5.2.1.2.6. A hiányzó láncszemek... 317
5.2.2. XXI. századi megoldások, a jövő útja?. 317
5.2.3. Csapatlégvédelem.. 326
5.2.3.1. Bevezetés. 326
5.2.3.2. Szovjet mintájú csapatlégvédelem mennyiségi és minőségi felépítése. 331
5.2.3.3. A csapatlégvédelem rétegződése és lefedettsége. 351
5.2.3.4. További megjegyezések, magyar vonatkozás. 362
5.2.3.5. A csapatlégvédelem eszközei 368
5.2.3.5.1. 9K32 Sztrela-2/SA-7 Grail 368
5.2.3.5.2. FIM-43 Redeye. 369
5.2.3.5.3. 9K34 Sztrela-3 / SA-14 Gremlin. 369
5.2.3.5.4. 9K310 Igla-1 / SA-16 Gimlet. 370
5.2.3.5.5. 9K38 Igla / SA-18 Grouse. 370
5.2.3.5.6. FIM-92A,FIM-92B, FIM-92C, FIM-92E Block 1 Stinger. 371
5.2.3.5.7. Kézi légvédelmi rakéták összesítő táblázata. 372
5.2.3.5.8. 9K31 Sztrela-1 / SA-9 Gaskin. 372
5.2.3.5.9. 9K35 Sztrela-10 / SA-13 Gropher. 372
5.2.3.5.10. ZsSzU-23-4 Silka. 372
5.2.3.5.11. 2K22 Tunguzka / SA-19 Grison. 372
5.2.3.5.12. 9K33 Osza / SA-8 Gecko. 372
5.2.3.5.13. 9K330 Tor / SA-15 Gauntlet. 373
5.2.3.5.14. 2K12 Kub / SA-6 Gainful 373
5.2.3.5.15. 2K11 Krug / SA-4. 373
5.3. Haditengerészeti légvédelmi rendszerek. 374
5.4. Légvédelmi rakéta-rendszerek teljesítménye élesben. 377
5.4.1. U-2. 377
5.4.2. Vietnám.. 377
5.4.3. 1982 – Falkland. 380
5.4.4. Közel-Kelet. 380
5.4.5. 1991 – Sivatagi Vihar. 380
5.4.6. 1999 –Allied Force. 380
5.5. Légvédelmi rakéta-rendszerek összefoglaló táblázata. 385

6. Levegő-föld fegyverzet rávezetési módjai 394

6.1. Nem irányított fegyverek. 394
6.2. Irányított csapásmérő fegyverek. 394
6.2.1. MCLOS. 394
6.2.2. TV + kombinált infravörös képalkotásos vezérlés. 396
6.2.3. Passzív „radar”. 397
6.2.4. Lézervezérlés. 398
6.2.5. GPS vezérlés. 401
6.2.6. TERCOM... 402

7. Légvédelmi, légiharc és föld-levegő rakéták megsemmisítési zóna. 403

7.1.1. Légvédelmi rendszerek megsemmisítési zónája. 403
7.1.2. Légiharc rakéták megsemmisítési zónája. 409

8. A navigáció története, módszerei, repülőgép-fedélzeti rendszerek. 411

8.1. A navigáció alapjai 411
8.2. Navigálás története a repülés hajnalán. 416
8.3. Az Első világháború után. 419
8.4. A Második világégés fejlesztései 422
8.5. A II. Világháború után. 426
8.6. A műholdak korszaka. 431

9. Légi tankolás. 443

10. Vadászgépek generációs besorolása. 447
11. Repülési teljesítmény, aerodinamika 457