A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
tarzaan

"Miért gondolod jobbnak a Gredelt,? "

Mert 200 méteren, rövid csőből kilőve is jóval nagyobb kárt okoz az emberi testben, mint az 5.56, miközben hosszú csőből kilőve (LMG/DMR) 800 méteren már nagyobb a tűzereje és a pontossága, mint egy 7.62X51-s NATO lőszernek.
A 6.8-s lőszer kifejezetten CQB lőszer, nem alkalmas se DMR-be , se LMG-be.

Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Most gondold át, ez egy migránsok okozta határőrzési feladat, békeidőben. Mi lenne egy hirtelen kitörő fegyveres konfliktus esetén ? Az ellennek nem kellene mást tennie, mint téli időszakban felsorakozni a határ mentén, ami kiváltja a Honvédség ilyen irányú felvonulását is, esetleg. Akkor honvédeink, egy héttel a felvonulás után, feltehetően éhen halnak, illetve megfagynak. Ugye, az igazság pillanat milyen tud lenni ? Persze a cikkben lehet túlzás is, de a Honvédség esetében a leírtak mind megtörtént dolgok is lehetnek. Sajnos a sereg felső vezetése, vezetésre teljesen alkalmatlan.

A top komment a cikk alatt:

Így törődik a NER a saját katonáival, akik a nyomorult kerítésüket védik. Ez legyen tanulság minden fidesz-szavazónak. Ezek bizony gond nélkül az út szélén hagynak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
tarzaan

"Miért gondolod jobbnak a Gredelt,? "

Mert 200 méteren, rövid csőből kilőve is jóval nagyobb kárt okoz az emberi testben, mint az 5.56, miközben hosszú csőből kilőve (LMG/DMR) 800 méteren már nagyobb a tűzereje és a pontossága, mint egy 7.62X51-s NATO lőszernek.
A 6.8-s lőszer kifejezetten CQB lőszer, nem alkalmas se DMR-be , se LMG-be.

Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.


Szia!

A Grendel-Remington összevetésre értettem.

A magam részéről nem hiszek benne, hogy a 6,5-7mm-es lőszer kiválthatná az LMG-ket.
Golyószóró szerepkörben persze jó lenne - arra 556-ot meg 762x39-et is használnak - de LMG-nek inkább egy, a jelenegi 3-3,5kJ-nál akár kétszerte erősebb, Lapua Magnum/Winchester Magnum/7.62mm UKM tartanék célszerűnek.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.

Ahogy olvasom, annyival jobb, hogy ugyanazzal a tok alsó résszel alkalmazható, mint az 556x45mm-es lőszer, vagyis elvileg egyszerűbb egy 556-oskarabély átszerelése arra a kaliberre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
tarzaan

Az LMG az könnyű géppuskát jelent, ilyen például az RPK vagy az M249. Itt teljesen ideális lenne a Grendel alkalmazása.
A PKM a 7.62X54R-s lőszerével nem LMG, hanem általános célú géppuska. Oda tényleg célszerűbb lenne a .338 LPM.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
tarzaan

Az LMG az könnyű géppuskát jelent, ilyen például az RPK vagy az M249. Itt teljesen ideális lenne a Grendel alkalmazása.
Magyar nevén golyószóró. Ebben a csőhosszban a 7,62x39 is rejt még lehetőségeket.
A PKM a 7.62X54R-s lőszerével nem LMG, hanem általános célú géppuska. Oda tényleg célszerűbb lenne a .338 LPM.
Túl nehéz :/
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
A top komment a cikk alatt:

Így törődik a NER a saját katonáival, akik a nyomorult kerítésüket védik. Ez legyen tanulság minden fidesz-szavazónak. Ezek bizony gond nélkül az út szélén hagynak.

Amúgy jellemző, hogy a dagadt tartalékos "tiszt" hisztizik. Főleg hogy ő a "jó részén" még az első fél évben ott sem volt. Szar volt az elhelyezés de a képek alapján amik a cikkhez voltak még mindig a jobb részekre került.... menjen a p---ba az ilyen.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Amúgy jellemző, hogy a dagadt tartalékos "tiszt" hisztizik. Főleg hogy ő a "jó részén" még az első fél évben ott sem volt. Szar volt az elhelyezés de a képek alapján amik a cikkhez voltak még mindig a jobb részekre került.... menjen a p---ba az ilyen.
Hú de fölbasztam magam...
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
tarzaan

Ursa Maior

Én még nem jöttem rá arra, hogy a 0.300 AAC mitől tud többet egy 7.62X39-nél...
De szívesen meghallgatom a véleményed róla, hogy miben tud többet , mint az eredeti orosz.

Semmivel nem jobb. CSak nem az orosz kaliber (hogy nézne már az ki), meg a mérete kompaitbilis az 5,56-al így a csapatok is át tudják szerelni majd és nem kell komplett szetteket venni. Á la AK-47 vs AK-74 csere.

Efgyébként az összes modern karabélynak van 7,62*39 változata (beretta ARX, CZ stb.), csak eddig senki sem merte felvállalni hogy pont jó a 43M.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Semmivel nem jobb. CSak nem az orosz kaliber (hogy nézne már az ki), meg a mérete kompaitbilis az 5,56-al így a csapatok is át tudják szerelni majd és nem kell komplett szetteket venni. Á la AK-47 vs AK-74 csere.

Efgyébként az összes modern karabélynak van 7,62*39 változata (beretta ARX, CZ stb.), csak eddig senki sem merte felvállalni hogy pont jó a 43M.

A Pakik 7,62x39-es CZ-t vettek.
 
T

torsen

Guest
Amúgy jellemző, hogy a dagadt tartalékos "tiszt" hisztizik. Főleg hogy ő a "jó részén" még az első fél évben ott sem volt. Szar volt az elhelyezés de a képek alapján amik a cikkhez voltak még mindig a jobb részekre került.... menjen a p---ba az ilyen.

Attól, hogy a "jobb" részen volt, szerintem még felháborodhat, ha a "jobb" is felháborító...nem ismerem a viszonyokat, de anno voltam katona (előfelvett) és emlékszem, hogy nem a szabadszállásiak panaszkodtak a legtöbbet, akik ajtólapon hordták a lopott szenet a körletbe a vaskályhába hogy ne fagyjanak meg és egy héten egyszer volt náluk melegvíz. A mi börgöndi CSRP-s társaink voltak iszonyúan felháborodva, mikor egyszer elfogyott a melegvíz...Minden relatív.De neked is igazad van, meg neki is szerintem, mert lehetne sokkal többet tenni a katonáinkért.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Attól, hogy a "jobb" részen volt, szerintem még felháborodhat, ha a "jobb" is felháborító...nem ismerem a viszonyokat, de anno voltam katona (előfelvett) és emlékszem, hogy nem a szabadszállásiak panaszkodtak a legtöbbet, akik ajtólapon hordták a lopott szenet a körletbe a vaskályhába hogy ne fagyjanak meg és egy héten egyszer volt náluk melegvíz. A mi börgöndi CSRP-s társaink voltak iszonyúan felháborodva, mikor egyszer elfogyott a melegvíz...Minden relatív.De neked is igazad van, meg neki is szerintem, mert lehetne sokkal többet tenni a katonáinkért.
A kritika relatíve jogos, csak amikor megláttam hogy "tiszt" létére kerítés mellett kellett lenni és ezen sírt, na azon kiakadtam.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
A kritika relatíve jogos, csak amikor megláttam hogy "tiszt" létére kerítés mellett kellett lenni és ezen sírt, na azon kiakadtam.

Naigen, ezen tényleg mit háborog?
Apropó, kíváncsi vagyok az új acélcsajkára. Van róla valakinek képe?
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A dagadtról nekem mindig ez a fotó jut az eszembe.
10246669_871233949558362_7517870129833601021_ndd.jpg
 
S

szpg9

Guest
Nem tudom, mi az érdekes ennek a tartalékpsnak a sírásán..Ez nem katona, legfeljebb, csak anyámasszony katonája... Mi Mikor 85-86-ban sorozott bakák voltunk Nagyatádon, hát nem volt kajával elkényeztetve a csernobili robbanásig. a csapat. Azután viszont rengeteg salátát, zöldságet, tejet kaptunk...Jellemző volt a azázadok között az ökölpárbaj (persze parancsnoki felszólításra) az ételosztásnál, normál laktanyai körülmények között. A tisztek élvezték, mi enni akartunk. A játék lényege az volt, hogy az alulmaradó alegység aznap nem vacsorázik. Persze kaja volt mindenki részére, amit egy férgekkel teli moslékos depóba dobtak. Persze kifigyeltük a konyhások ténykedését, és vasvillival lehalásztuk a felszínt, ami alatt 20-30 cm-es giliszták, férgek uralták a terepet. Vasvillával mentettük a fótt virslit, amit a mosdóban lemostunk, aztán csajkában melegítettúnk. arany életünk akkor ért végert, mikor tisztjeink megneszelték, hogy mi a moslékból étkezünk. Ekkortól fegyveres őr, éles tölténnyel vigyázott a moslékra... Persze két pár pondróktól megkímélt vírsliért ö is szemet húnyt az élelrmszerzó akcióinkra...Akkor most mondja meg valaki, Én akkor egy SF katona voltam, vagy csak egy balek... Annyi posztraumás dolog maradt bennem, hogy azóta is, akár a földről is bármit megeszem...Pedig ez kb. 30 éve volt és azóta mérnöllényt dolgozom, új dolgokat tervezek... Dudi és Kriss, ezt vettétek?,?? T: LG
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Nem tudom, mi az érdekes ennek a tartalékpsnak a sírásán..Ez nem katona, legfeljebb, csak anyámasszony katonája... Mi Mikor 85-86-ban sorozott bakák voltunk Nagyatádon, hát nem volt kajával elkényeztetve a csernobili robbanásig. a csapat. Azután viszont rengeteg salátát, zöldságet, tejet kaptunk...Jellemző volt a azázadok között az ökölpárbaj (persze parancsnoki felszólításra) az ételosztásnál, normál laktanyai körülmények között. A tisztek élvezték, mi enni akartunk. A játék lényege az volt, hogy az alulmaradó alegység aznap nem vacsorázik. Persze kaja volt mindenki részére, amit egy férgekkel teli moslékos depóba dobtak. Persze kifigyeltük a konyhások ténykedését, és vasvillival lehalásztuk a felszínt, ami alatt 20-30 cm-es giliszták, férgek uralták a terepet. Vasvillával mentettük a fótt virslit, amit a mosdóban lemostunk, aztán csajkában melegítettúnk. arany életünk akkor ért végert, mikor tisztjeink megneszelték, hogy mi a moslékból étkezünk. Ekkortól fegyveres őr, éles tölténnyel vigyázott a moslékra... Persze két pár pondróktól megkímélt vírsliért ö is szemet húnyt az élelrmszerzó akcióinkra...Akkor most mondja meg valaki, Én akkor egy SF katona voltam, vagy csak egy balek... Annyi posztraumás dolog maradt bennem, hogy azóta is, akár a földről is bármit megeszem...Pedig ez kb. 30 éve volt és azóta mérnöllényt dolgozom, új dolgokat tervezek... Dudi és Kriss, ezt vettétek?,?? T: LG

Szerinted tényleg az a normális ahogy ti csináltátok?Moslékból enni mert nincs más?
Még a koncentrációs táborokban sem ették a moslékot...
 
  • Tetszik
Reactions: therob
S

szpg9

Guest
Dudi, ez volt a szivatás, máig maradandó nyomokkal Én csak annyit említettem, aki megharcolt a kajáért, az átérezte a keményéget és a"harc" ezen részét, mint az ősember. Mi mrg hozzászoktunk, hogy azt eszünk, amit találunk. Sorkatona koromban gyakorlat ürügyén, télen simán feltörtúa kaptárokat. Egy méhész társunk, könyörgött a méhek érdekében, hogy ne tegyük, mert ekpusztulnak, étkezési alternatíívát nem tudottfelajánlani- a kártétrlünket betudták a korábban itt állomásozó oroszoknak... Lehet, hogy ez perverzióként hangzik, de hozzászoktunk egy étkezési igénytelenséghez, ami tzalán harchelyzetben, amikor a hadtép nem ér el mindenkit, lett volna haszna...Apám azt mondta akkor, a hadifoglyoknak jobb bánásmódbsan kellene tészesülni, mint nekünk akkor. De megtanultuk a bakonyi 3-4 hetes gyakorlatokka során a vadélettel (főleg nyulk elütése révén a vadgazdálkodádt), mert akkor a fegyveres vadászat tiszti privilégium volt...Meg finnyások sem lettünk, rávezettek minket arra, hogy az élet nem csak a seregben, hanem azon kívül sem les6zn habostorta, de ez be is igazolódott. Taertom a mai napig a kapcsolatot volt katonatársakkal és köztük tisztekkel nis, hogy mi a jég hátán is megélünk, nem adhatjuk fel. A műltn héten egy közúti baleset miatt tolószékbe kényszerült bajtárs emlékeztetett ara, hogy mi már ennél nehezebb körülményeket is túléltünk. Neken is furcsa átgondolni, de mindenképpen van egy mai napig (30 éve szereltem le) kihatása az akkor történtreknek..., amelyek átszövik a min dennapokat. Nem normálisnak, de hatásosnak tartom...Akár hiszitek, akár nem ez az egymásra utaltságot és A BAJTÁRSIASSÁGOZ ERŐÜSÍTWTTE ÚGY, HOGY MÉG 30 ÉV UTÁN IS VANNAK KÖTELÉKEK. pLD. ENGEM MOSTANÁBAN TÖBB MUNKÁBAN NEM FIZRTTEK KI, FELHALMOZTAM KB 5-7 MFT TARTOZÁST, MÁT NAV VÉGREHAJTÁS VOLT ELLENEM. éS LÁSS CSDÁT, ÉN IS MELEPÓDTEM ÉS LEPADLÓZTAM, NEM TUDTAM ELÉGSZER MEGKÖSÖNI, AZ EGYIK VOLT SZAKASZTÁRSAM, AKIVEL NPERSZE AZÉRT ÜZLETELTÜNK AZ ELMÚLT 5 ÉVBEN IS, ÁTUTALT MA (!!!!!) NEKEM 3, 0 MFT-T, HOGY NEKI VAN TUDJA, ÉN MOST BAJBAN VAGYOK, EZÉRT TESZI, ÉS GONDOLJA, FORDÍTOTT ESETBEN ÉN IS MEGTENNÉM, MEG MAJD VISSZAADOM, HA MAJD NEKEM IS LESZ. aZT HISZEM, MIV HOZZÁTOK MÉRVE TALÉÁN AMATŐRŐK VOLTUNK, DE NÉHÁNYY ESETBEN A VOLT BAJTÁRSIASSÁG MŰKÖGIK A NAGY BÉKÉBEN, A RENDSZERVÁLTÁS UTÁN IS... mA AZON MORFONDÍROZTAM, A KÖZÖD ÖSSZEZÁRTSÁGNAK ÉS DRESSZÚRÁNAK KÖSZÖNHETŐEN, HÁBORÚBAN VAJON MIT TETTÜNK VOLNA MEG EGYMÁSÉRT----nEKED, NEKTEK VAN OLYAN TÁRSATOK, AKIVEL, AKIKKEL ILYEN RÉI VISZONYOK KÖZÖTT IS MŰKÖDHETNÉNEK AZ RLŐBB LEÍRT, EGYÉBKÉNT IGAZ TÖRTÉNETEK?-