Az európai védelmi szektor (közös programok,cégek,csőd/egyesülés/pénzügyi jelentések...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Merkel és Macron tegnap bejelentette, hogy egy új európai vadászgép fejlesztésébe kezdenek és hogy ezúttal nem rivalizálás lesz hanem az európai repülőipar minél több szereplőjét összefognák egy közös gépért ami egységesíthetné a sokféle európai flottát.
http://www.euractiv.com/section/politics/news/france-and-germany-to-develop-new-european-fighter-jet

Kövezzetek meg, de szerintem ez a közös európai 5. generációs vadász a 2030-as évek elejére baromság.
Egy 5. gen gép kifejlesztése alsó hangon lesz 20 mrd. eur és a gépek egységára is baromi magas lesz egy F35-höz képest.

Szerintem akkor inkább rendeljék meg az EF-ből a tranche 3b-t, a tranche2-őt meg retrofitteljék az AESA radarral. Illetve menjenek rá az UAV-ok fejlesztésére.

Ezen túl én kifejlesztenék a METEOR hajtóművét felhasználva egy új ARM rakétát. Szerintem egy HARM méretűre felskálázott Meteor földi, álló célpont ellen tudna kb. 150 km-es hatótávot.Az azért a legtöbb mai korszerű orosz SAM ellen elég volna. Megjegyzem egy ilyen ARM fegyver az F35-re integrálva lenne igazán overkill.
De egy szorosabb katonai együttműködés esetén azt is csinálhatnák az európai államok, hogy ha a hollandok/belgák/dánok/norvégok/olaszok úgy is rendszeresítik az f35-öt, akkor azok lesznek a légvédelmi lefogók, a Rafi+EF meg lehetne a "nehéztüzérség".

Továbbá én inkább azt csinálnám a németek helyében, hogy kukáznám ezt a MEADS-ot, és inkább beszállnék az ASTER 30 block2 (AMB) fejlesztésébe, harcászati repülők ellen meg egy Meteor+Iris-t SLM kombóval játszó NASAMS-ot rendszeresítenék.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1526

Guest
Kövezzetek meg, de szerintem ez a közös európai 5. generációs vadász a 2030-as évek elejére baromság.
Egy 5. gen gép kifejlesztése alsó hangon lesz 20 mrd. eur és a gépek egységára is baromi magas lesz egy F35-höz képest.
Honnan veszed, hogy ez az említett gép 5G lesz? Ezt nem említették. Szerintem Európában akik akarnak 5G gépet és meg is engedhetik maguknak azok már eléggé benne vannak az F-35 programban, belefektettek a fejlesztésbe, rendelésbe, beszállító üzembe vagy összeszerelő üzembe, nekik már elég értelmetlen lenne kiszállni egy valamikori európai 5G repülő miatt. Rajtuk kívül meg ki rendelne ilyet és mennyit?

Szerintem ha már újabb közös európai vadászt akarnak, akkor egy könnyebb és olcsóbb gépet kéne fejleszteni az EF-nél, olyat amilyet az átlagos európai országok is megengedhetnek maguknak, olyat amivel tényleg egységesíteni lehetne az európai flottát és amiből lenne reális esély nagy számú rendelésre, ebből állhatna az európai flotta derékhada. A pénzesebb államok meg csiszolgassák csak tovább a Typhoon-t. Akik meg úgy érzik, hogy 5G-re van szükségük azoknak ott az F-35, EU és NATO tag országok előtt nincsen politikai akadálya a rendelésnek.

Reméljük nem csak arról van szó, hogy Merkel és Macron a stratégiai együttműködésüket egy presztízsberuházással akarja megkoronázni, egy olyan 5G géppel amiből ketten vennének 100-200 darabot. Egy fejlett, de gazdaságos európai igásló kéne amivel akár Szlovákia, Horvátország vagy Bulgária is felválthatná a kiöregedő típusait.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Juncker: Why English is 'losing EU clout' - BBC News

Nah, akkor ennyit az egységről. Vagy a német lesz a kötelező nyelv, vagy bye-bye EU.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Amíg azt is angolul mondja, hogy english is loosing importance addig a közönség is csak nevet rajta. Nincs és nem is lesz kötelező nyelv, az EU-nak 24 hivatalos nyelve van és egyik sem kötelező. Az, hogy az angol a közös nyelv nem egy döntés eredménye és ezt nem is lehet egy döntéssel megszüntetni. Amíg az emberek ezt használják mert ezzel értik meg egymást a legjobb eséllyel addig így marad. Ha angolul beszélsz egy észthez, vagy dánhoz vagy szlovákhoz azt jó eséllyel megérti, németül vagy franciául jóval kisebb az esély.
 
S

speziale

Guest
Honnan veszed, hogy ez az említett gép 5G lesz? Ezt nem említették. Szerintem Európában akik akarnak 5G gépet és meg is engedhetik maguknak azok már eléggé benne vannak az F-35 programban, belefektettek a fejlesztésbe, rendelésbe, beszállító üzembe vagy összeszerelő üzembe, nekik már elég értelmetlen lenne kiszállni egy valamikori európai 5G repülő miatt. Rajtuk kívül meg ki rendelne ilyet és mennyit?

Egyrészt az egész új európai gépfejlesztés a Tornadó váltása kapcsán jött elő. Ha azt a 2030-as évek elején váltani akarják, abból csak 5. gen gép lehet.

Szerintem ha már újabb közös európai vadászt akarnak, akkor egy könnyebb és olcsóbb gépet kéne fejleszteni az EF-nél, olyat amilyet az átlagos európai országok is megengedhetnek maguknak, olyat amivel tényleg egységesíteni lehetne az európai flottát és amiből lenne reális esély nagy számú rendelésre, ebből állhatna az európai flotta derékhada.

Ez totál értelmetlen. 4. gen ilyen típusú gépnek már ott a Gripen E. 5. gen gép meg a belső fegyvertér miatt nem lehet se kicsi, se olcsó. Ráadásul tényleg nem tudom ki venne ebből.
Belgium/Hollandia/Dánia/Norvégia F35-el mennek tovább
Svédek: gripen E
Olaszok: EF+f35
Franciák: Rafale
Németek: EF+?
Spanyolok: EF+?
Finnek: most indul a beszerzés, valamelyik euró kacsa, vagy F18E/F35 lesz

tehát az új gép potenciális piaca a német tornadók és spanyol f18-sok leváltása (bár szerintem azokat már a '20-as években leváltják majd). Ezen kívül maradnak a KKE országok, akik összesen max. 100 gépet ha tudnak rendelni.

az új gépnek szerintem max akkor van értelme, ha azzal majd a 2040-es évektől az EF+Rafi+Gripen E triót váltják, majd 2050 vége fele az f35-ket. Ehhez viszont már 6. gen gépet kellene fejleszteni (jelentsen az bármit is). Ezért írtam, hogy most belevágni egy 5. gen gép fejlesztésébe totál értelmetlen, mert akkor 2040 táján megint ott lesz az európai repgyártás, hogy egy generációval az USA mögött vannak.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Amíg azt is angolul mondja, hogy english is loosing importance addig a közönség is csak nevet rajta. Nincs és nem is lesz kötelező nyelv, az EU-nak 24 hivatalos nyelve van és egyik sem kötelező. Az, hogy az angol a közös nyelv nem egy döntés eredménye és ezt nem is lehet egy döntéssel megszüntetni. Amíg az emberek ezt használják mert ezzel értik meg egymást a legjobb eséllyel addig így marad. Ha angolul beszélsz egy észthez, vagy dánhoz vagy szlovákhoz azt jó eséllyel megérti, németül vagy franciául jóval kisebb az esély.

Sokra is mész vele, hogy angolul jelentette be, hogy franciául fog beszélni - ha utána az egész beszédét (ami nincs a videón) franciául mondta.
Ráadásul bevezetőként is csak azért választotta az angolt, hogy Theresa May is értse, meg az angolokat is sértse.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Sokra is mész vele, hogy angolul jelentette be, hogy franciául fog beszélni - ha utána az egész beszédét (ami nincs a videón) franciául mondta.
Ráadásul bevezetőként is csak azért választotta az angolt, hogy Theresa May is értse, meg az angolokat is sértse.

Addig amíg ha üzleti útra mégy Kínába, és az angollal jobban boldogulsz, mintha tudsz kínaiul ("ferde szemmel" néznek rád, ha tudsz kínaiul, és nyugatiként mégy oda üzletelni), addig a franciát és a németet el lehet felejteni.

Több nagy német cégnek dolgoztam már, és mivel globális cégek, a belső kommunikáció hivatalos nyelve az angol volt.
Tetszik vagy sem, de az angol nyelv hegemóniáját nem lesz könnyű megtörni, már csak azért sem, mert ha a németet akarnák előtérbe helyezni, akkor a franciák mit szólnak, és fordítva? Angol hivatalos nyelvű EU tagállam továbbra is maradt, így a globális valóságot az EU ideológiával nem olyan fájó összeegyeztetni.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Addig amíg ha üzleti útra mégy Kínába, és az angollal jobban boldogulsz, mintha tudsz kínaiul ("ferde szemmel" néznek rád, ha tudsz kínaiul, és nyugatiként mégy oda üzletelni), addig a franciát és a németet el lehet felejteni.

Több nagy német cégnek dolgoztam már, és mivel globális cégek, a belső kommunikáció hivatalos nyelve az angol volt.
Tetszik vagy sem, de az angol nyelv hegemóniáját nem lesz könnyű megtörni, már csak azért sem, mert ha a németet akarnák előtérbe helyezni, akkor a franciák mit szólnak, és fordítva? Angol hivatalos nyelvű EU tagállam továbbra is maradt, így a globális valóságot az EU ideológiával nem olyan fájó összeegyeztetni.

István, rendben van, értem, amit mondasz, de. Junker is azt mondta, hogy "lassan de biztosan" csökken az angol jelentősége az EU-ban. Lassan. És az EU-ban.
Világ szinten (Kínás példa) más a helyzet, persze.

Másrészt, pont erről van szó, hogy: "ha a németet akarnák előtérbe helyezni, akkor a franciák mit szólnak, és fordítva?" Hát pont ez a kérdés. De ettől függetlenül meg fogják próbálni a németet vs. a franciát előtérbe helyezni, mert a hiúság, és a Brexitelő angolokkal szembeni revans ösztön ezt fogja eredményezni.
És valóban. Ennek az EU szakadása lesz a vége, mert nincs az a német, amely képes lenne elfogadni a franciát mint az EU egyetlen hivatalos nyelvét, így az EU csak akkor marad egyben, ha a franciák törődnek bele, hogy a német lesz az EU hivatalos nyelve. (Esélyes, hogy ez sem fog menni.)
Az pedig, hogy a német és a francia együtt legyen az EU két legfontosabb hivatalos nyelve, az megint nem fog menni, mert nagyon kevés olyan ember lesz, aki megtanul két olyan nyelvet, amely egyenként is nehezebb az angolnál.

Továbbá, lehet, hogy maradt angol hivatalos nyelvű EU tagállam (Írország), de olyan EU tagállam NEM maradt, amely az angolt választotta volna EU-s hivatalos nyelvnek (mivel Írország az ír nyelvet választotta, mondván, hogy az angol Anglia miatt amúgy is hivatalos nyelv lesz).

Így most az angol ki kell, hogy kerüljön az EU hivatalos nyelveinek sorából, mivel az egyetlen EU-s tagállam, amely az angolt válaszotta EU-s hivatalos nyelvnek, Anglia volt.
 
T

Törölt tag 1526

Guest
István, rendben van, értem, amit mondasz, de. Junker is azt mondta, hogy "lassan de biztosan" csökken az angol jelentősége az EU-ban. Lassan. És az EU-ban.
Világ szinten (Kínás példa) más a helyzet, persze.

Másrészt, pont erről van szó, hogy: "ha a németet akarnák előtérbe helyezni, akkor a franciák mit szólnak, és fordítva?" Hát pont ez a kérdés. De ettől függetlenül meg fogják próbálni a németet vs. a franciát előtérbe helyezni, mert a hiúság, és a Brexitelő angolokkal szembeni revans ösztön ezt fogja eredményezni.
És valóban. Ennek az EU szakadása lesz a vége, mert nincs az a német, amely képes lenne elfogadni a franciát mint az EU egyetlen hivatalos nyelvét, így az EU csak akkor marad egyben, ha a franciák törődnek bele, hogy a német lesz az EU hivatalos nyelve. (Esélyes, hogy ez sem fog menni.)
Az pedig, hogy a német és a francia együtt legyen az EU két legfontosabb hivatalos nyelve, az megint nem fog menni, mert nagyon kevés olyan ember lesz, aki megtanul két olyan nyelvet, amely egyenként is nehezebb az angolnál.

Továbbá, lehet, hogy maradt angol hivatalos nyelvű EU tagállam (Írország), de olyan EU tagállam NEM maradt, amely az angolt választotta volna EU-s hivatalos nyelvnek (mivel Írország az ír nyelvet választotta, mondván, hogy az angol Anglia miatt amúgy is hivatalos nyelv lesz).

Így most az angol ki kell, hogy kerüljön az EU hivatalos nyelveinek sorából, mivel az egyetlen EU-s tagállam, amely az angolt válaszotta EU-s hivatalos nyelvnek, Anglia volt.
3 uniós ország van ahol hivatalos nyelv az angol: Nagy-Britannia, Írország és Málta. Ha Nagy-Britannia kilép akkor is marad 2, így az angol is marad hivatalos uniós nyelv.

Az EU nyelvi rendszerének alapelve, hogy bárki bármelyik hivatalos nyelvet használhatja az uniós intézményekben. Egyik sincs kitiltva és egyik se kötelező. Az, hogy az angol a leggyakoribb nem egy szabály írja elő, hanem a beszélők választása alakítja ki. Ahogy az sincs volt előírva, hogy az angol legyen a leggyakoribb, azt sem lehet előírni, hogy a német vagy francia legyen. Ez kizárólag a beszélők választásától függött eddig is és ezután is csak ettől fog függni. Nincs és nem is lesz kötelező nyelv, bárki bármelyik hivatalos nyelvet használhatja.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
3 uniós ország van ahol hivatalos nyelv az angol: Nagy-Britannia, Írország és Málta. Ha Nagy-Britannia kilép akkor is marad 2, így az angol is marad hivatalos uniós nyelv.

Az EU nyelvi rendszerének alapelve, hogy bárki bármelyik hivatalos nyelvet használhatja az uniós intézményekben. Egyik sincs kitiltva és egyik se kötelező. Az, hogy az angol a leggyakoribb nem egy szabály írja elő, hanem a beszélők választása alakítja ki. Ahogy az sincs volt előírva, hogy az angol legyen a leggyakoribb, azt sem lehet előírni, hogy a német vagy francia legyen. Ez kizárólag a beszélők választásától függött eddig is és ezután is csak ettől fog függni. Nincs és nem is lesz kötelező nyelv, bárki bármelyik hivatalos nyelvet használhatja.

Nem, mert az EU tagállamainak választaniuk kellett 1 (EGY) darab nyelvet a hivatalos nyelveik közül, amelyet az EU hivatalos nyelveként kívánnak regisztrálni.
Írország az ír nyelvet választotta, Málta meg a máltait.

English will not be an official EU language after Brexit, says senior MEP
No other EU country has English as their official language and so it could lose its status.

"When Ireland and Malta joined the EU, English was already an official language, which is why the two countries asked for Irish and Maltese to be added to the list."

http://www.politico.eu/article/english-will-not-be-an-official-eu-language-after-brexit-senior-mep/
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
3 uniós ország van ahol hivatalos nyelv az angol: Nagy-Britannia, Írország és Málta. Ha Nagy-Britannia kilép akkor is marad 2, így az angol is marad hivatalos uniós nyelv.

Az EU nyelvi rendszerének alapelve, hogy bárki bármelyik hivatalos nyelvet használhatja az uniós intézményekben. Egyik sincs kitiltva és egyik se kötelező. Az, hogy az angol a leggyakoribb nem egy szabály írja elő, hanem a beszélők választása alakítja ki. Ahogy az sincs volt előírva, hogy az angol legyen a leggyakoribb, azt sem lehet előírni, hogy a német vagy francia legyen. Ez kizárólag a beszélők választásától függött eddig is és ezután is csak ettől fog függni. Nincs és nem is lesz kötelező nyelv, bárki bármelyik hivatalos nyelvet használhatja.
A latint se tudja már a kutya se, a görögöt se, a francia is nagy sikk volt még nemrég aztán kit érdekel ma? Az angol épp így fog kimúlni.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Nem, mert az EU tagállamainak választaniuk kellett 1 (EGY) darab nyelvet a hivatalos nyelveik közül, amelyet az EU hivatalos nyelveként kívánnak regisztrálni.
Írország az ír nyelvet választotta, Málta meg a máltait.

English will not be an official EU language after Brexit, says senior MEP
No other EU country has English as their official language and so it could lose its status.

"When Ireland and Malta joined the EU, English was already an official language, which is why the two countries asked for Irish and Maltese to be added to the list."

http://www.politico.eu/article/english-will-not-be-an-official-eu-language-after-brexit-senior-mep/
Hány százalék beszéli az Írt hivatalokban, kórházakban, akár hétköznap?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Hány százalék beszéli az Írt hivatalokban, kórházakban, akár hétköznap?
Mikor a mi cégünk beindult, kazalnyi írt rendelt ide a német anyacég segíteni a működés beindítását. Egyetlen öreg ír volt köztük, aki ismerte az ír ABC-t és beszélte az ír nyelvet (egyébként egészen pontosan nem is ír, hanem "gael" = gél nyelv a neve).
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Mikor a mi cégünk beindult, kazalnyi írt rendelt ide a német anyacég segíteni a működés beindítását. Egyetlen öreg ír volt köztük, aki ismerte az ír ABC-t és beszélte az ír nyelvet (egyébként egészen pontosan nem is ír, hanem "gael" = gél nyelv a neve).
Én tudom @emel csak gondoltam kicsit megpiszkálom bagoly elméletét! Itt a falunkban is van két ír zsoké, de egyik sem beszéli a gaelt. Sőt már a wales-iek sem nagyon beszélik az anyanyelvüket. :D
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Én tudom @emel csak gondoltam kicsit megpiszkálom bagoly elméletét! Itt a falunkban is van két ír zsoké, de egyik sem beszéli a gaelt. Sőt már a wales-iek sem nagyon beszélik az anyanyelvüket. :D

:) De ez most miért számít, hogy hányan beszélik a gaelt? Azt hittem az EU jogállam, ahol a jog számít :D Márpedig Írország a jog szerint a gaelt tette hivatalos
EU-s nyelvnek, és ez akkor is igaz, ha senki sem beszéli.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
:) De ez most miért számít, hogy hányan beszélik a gaelt? Azt hittem az EU jogállam, ahol a jog számít :D Márpedig Írország a jog szerint a gaelt tette hivatalos
EU-s nyelvnek, és ez akkor is igaz, ha senki sem beszéli.
Akkor ennyiből maradhat az angol is mert azt meg az EU tette meg hivatalos nyelvének és akkor azt sem beszéli majd senki! :D :D
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 191
3 474
113
Az angol nyelvet nem lehet csak úgy leépíteni. Főleg itt az EU-ban nem, csak azért mert Anglia kiszállt. Attól még 1000 szállal fognak kapcsolódni az EU-hoz amiket nem fognak egyik pillanatról a másikra leépíteni...ha egyáltalán leépítik. Lehet, hogy 10-20 év múlva újra szavaznak és visszalépnek.
A másik ok még egyszerűbb. Mert az angol nyelv világ nyelv...közös nyelv. Viszonylag könnyű és tetszetős. Köszönhetően annak a multi-kulti image-nek amit az angolszász államok képviselnek...USA, Britt szigetek, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Afrika. Illetve a történelemnek...A Britt birodalom tette ezt lehetővé hiszen pár évszázadig Anglia uralta a fél világot. Ezért sok helyen ismerték és használták. Az USA mint szuperhatalom már az I.vh. de még inkább a 2.vh. után megörökölte ezt a pozíciót és szinte korlátlan befolyást szerzett a világ felett (katonai, kereskedelmi, politikai). Erre még rájött a globalizáció felgyorsulása, amely már ezen a nyelven zajlik. Ezen a nyelven kommunikálnak az üzleti/pénzügyi világ szereplői, a diplomaták. A számítástechnika nyelvezete is ezen alapszik. De sok egyéb területen is angol nyelvű terminológiák honosodtak meg...pl. tőzsde, logisztika stb.
Gondolom ti is inkább angol nyelvű zenéket hallgattok a hazai együtteseken kívül...nem egyéb nyelvűeket.
Amíg az angolszász kultúra ennyire áthatja a világot és főleg a nyugati civilizációt az angol nyelv nem fog elhalványulni. Főleg nem Európában. Az EU is egy több nemzetiségű közösség. Aminek szüksége van egy egységes minden tagállam számára elfogadható nyelvre. Külön-külön egyik sem ismerné el a másik nyelvét vezető nyelvnek. Mert a mélyben mindegyik nacionalista. Az angol használatával, viszont nem lépnek egymás tyúkszemére. Mondjuk úgy ez a kisebbik rossz és ráadásul adott. Hiszen valamennyi tagállamban ezt beszélik a legjobban mint idegen nyelv. Ráadásul az EU-n kívüli országokkal is ezzel lehet legkönnyebben kommunikálni.
Az európai katonai vezénylési nyelv is marad az angol mert az EU-s tagállamok legtöbbje egyben NATO tag is. Az USA vezető szerepe itt is érvényesül.
Amit én el tudok képzelni az egy angol nyelven alapuló kevert nyelv lenne (egyéb európai nyelvek szavaival). Olyasmi kialakulási metódussal mint a Dél-Afrikában beszélt afrikaans nyelv. Persze ez is eltartana 1-2 évszázadig.