[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Nem is tudtam hogy az izraelieknek is van modernizációs csomagjuk T-72 höz. Sajnos a linket nem tudom beilleszteni. Lehet hogy én vagyok hozzá fáradt + pdf fájlban van. Inkább leírom az elérést. T-72 modernization Elbit System
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Sztem ezekbe a fehérorosz hk-ba nekünk már fölösleges volna ennyit feccölni. A csehek 4-5 millió dodó közötti összeget tettek egy M4CZ-be. Modernizáltak ők is vagy harmincat.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Látom a cseheknél is fogott szépen a toll fizetéskor. Hányszoros túl áron modernizálták azokat a vasakat?
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 932
53 495
113
A 72-eseinkkel csak annyi a tennivaló,hogy el döntsük mi legyen belőlük,lavór,vagy vödör.Most kezdenek az Egyiptomiak valami 4-500 db T90 gyártásába,arra felé kellene orientálódni,a T90 nekünk pont elég,emberi áron van,össze is tudjuk szerelni,menet közben mgvehetjük esetleg a gyártási jogot,technológiát,helyből qrva nehéz magasat ugrani,a semmiből mbt-t gyártani.Mintha Dunaújváros Ukrán befektetőké lenne,de lehet Ózd.Csak akarat kellene,szerintem pénz is van már,csak ésszel kék költeni.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
A 72-eseinkkel csak annyi a tennivaló,hogy el döntsük mi legyen belőlük,lavór,vagy vödör.Most kezdenek az Egyiptomiak valami 4-500 db T90 gyártásába,arra felé kellene orientálódni,a T90 nekünk pont elég,emberi áron van,össze is tudjuk szerelni,menet közben mgvehetjük esetleg a gyártási jogot,technológiát,helyből qrva nehéz magasat ugrani,a semmiből mbt-t gyártani.Mintha Dunaújváros Ukrán befektetőké lenne,de lehet Ózd.Csak akarat kellene,szerintem pénz is van már,csak ésszel kék költeni.
Még mindig Nato tagok vagyunk.
 
M

molnibalage

Guest
Én erről az egy kiállításra használt példányról tudok.

Volt más ERA-s T-72, legalább egyet a Currus Rt. szerkózott fel anno. Azt promózták az MH-nak (új sebességváltóval, lézer-besugárzás jelzővel, stb.) T-72 felújításra. Persze azon sem éles blokkok voltak. A sorsáról nem tudok semmit...

BIG_0000798592.jpg
Használjuk már a topikok közötti idézési lehetőseg, ha van...
Én a magyar T-72M1-et szemétdombra valónak tartom. Korszerűsítésre érdemtelen. Már az sem érv, hogy "értünk hozzá és háttér van". Egy fél század hk. háttere az nem háttér. Az alap harcértéke túl alacsony.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Használjuk már a topikok közötti idézési lehetőseg, ha van...
Én a magyar T-72M1-et szemétdombra valónak tartom. Korszerűsítésre érdemtelen. Már az sem érv, hogy "értünk hozzá és háttér van". Egy fél század hk. háttere az nem háttér. Az alap harcértéke túl alacsony.

Ámen.

A fő probléma, hogy az egész T-72(M1) alap egy nyűg. Se megfelelő lőszer hozzá, se semmiféle fejlesztés (2017-ben aktív IR éjjelátó?), stb.
Viszont nincs pénz más típusra. Nagyon kíváncsi lennék arra, hogy milyen terveik vannak (ha vannak) a harckocsik terén a HM / MH vezetőségében...

A vicc az, hogy a mostani légkörben a kivont / leállított Leo2-őkre egyre nagyobb a kereslet, emiatt pedig az áruk is megy fel...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and endre

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 095
113
1996-ban száz darab ex-szovjet T-72M1 érkezett Belorussziából, elég nagy szórással, az 1977 és 1984 között gyártott járművek között közel tíz-tizenöt alváltozatot is felfedezhetünk A teljesség igénye nélkül, a főbb változatok az alábbiak:
  • négy jármű tornya a hazánkba érkezett legelső szériának felel meg, ebből hármon a harckocsitest frontpáncélzata rendelkezett a 16 mm-es pótpáncélzattal, illetve mindegyik rendelkezett kötényezéssel
  • egy másik csoport a szovjet terminológia szerint T-72A jelölésű járművek (itthon M1) korai változata, ezek a harckocsik még nem rendelkeztek ködgránátvetővel az új tornyon, viszont a mellső sárvédő már gumiból készült és a legkorábbi járművek frontján még nem volt látható a hegesztett pótpáncél
  • az előbb említett csoport egy módosított változatai azok a járművek, amelyek a torony tetején, az irányzó és a parancsnok búvónyílásán, illetve néhány harckocsin a vezető búvónyílásán és a környező páncélzat tetején egy plusz polietilén tartalmú védőréteggel rendelkeznek
  • érdekesség, hogy érkezett egy darab jármű a fent említettek közül, ami reaktív téglákkal volt felszerelve – továbbra is ködgránátvetők nélkül
  • a klasszikusnak nevezhető M1 típusú járművek 1981-83-as évjáratúak, ezek már ködgránátvetőket is kaptak a megerősített toronyra, illetve mindegyikük rendelkezik a 16 mm-es pótpáncélzattal
  • a fentebbi módosított változatai az 1982-84-es gyártmányú járművek, amelyek a torony tetején, az irányzó és a parancsnok búvónyílásán, illetve néhány harckocsin a vezető búvónyílásán és a környező páncélzat tetején egy plusz polietilén tartalmú védőréteggel rendelkeznek, továbbá egy harmadik toronyládát is kaptak, így a levegőcső a bal oldalról átkerült a hátsó ládára
  • az előbbiek további módosítása alapján érünk el a T-72AV típushoz (hazánkban ez is M1 néven ismert), ami utólag reaktív páncélozással lett ellátva, emiatt a ködgránátvetők a bal oldalon lettek elhelyezve..
Igy fentiek szerint 1-1 db. ERA-s volt/van
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Terveik biztosan vannak a HM ben. Új T-90 es hát esetleg egy másik dimenzióban elérhető lesz számunkra. Valamikor egy másik másik dimenzióban :D leo-2 ahogy írtad, részünkre már elérhetetlen kategória. Marad a salakok (koho) modernizálása.Célzást is tettek rá. Tehát majdnem biztosan modernizálás lesz. Kérdés hogy hol? Itthon sztem nem lenne rá elég szakemberünk (így is Zsiványi már panaszkodott a szakik hiányára) meg a hozzá szükséges felújítási/modernizációs moduljaink. Orosz vonal felejtős. geo helyzet. Pedig jó lenne hátha úgy járnánk vele mint a ""felújított"" 3 as metró szerelvényekkel:D T72B3 kapnánk vissza. Marad a v4 kapacitás. Lengyel a többiek szerint drága. Azért az áron már használt jobb vasakat szerezhetünk be. A rendelkezésre álló pénz keret szűkös. Maradnak a cseh,szerb esetleg (szlovák,belarusz versenyzők) Elba system modulal???? Az előbbi két versenyzőt látom eddig esélyesnek. Én most 50% ot raknék a déliekre. (visszajáró zsebpénzek miatt;))
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
Én ezt szoktam idézni, hogy mennyire igaz mennyire nem nem tudom, de elég meggyőző a darabszámokkal,évszámokkal,képekkel.
Amúgy ez a sok variácó belül is más és más, attól függően hogy lengyel,cseh,vagy valamelyik Szu gyár csinálta valamikor. A lengyelek pl nagyon pocsék T-72-t gyártottak, nagyon sok volt a selejtes alkatrész, és a páncélvédelemmel is voltak gyengeségeik. Ami most lehet az már mind szét van kannibalizálva. Ezért van ennyi üzemképes csak. Amiket Nyírtelken tároltak, a cseh eladások után, azok közt volt még ha jól láttam optikai távmérős is ha a fotó az eladások után készült. Gondolom az ott tároltaknál már csak a váz volt egyben. Viszont valaki írta itt hogy az irakiaknak a xarabb régieket adtuk át és nem volt köztük jobb kondíciójú (eredeti szovjet hk jobb mint a licensz lengyel vagy cseh) belorusz import. Aki akarja nézegessen számolgasson, szerintem nincs értelme, ezekre költeni már felesleges hogy hk-k maradjanak, tartalékban tárolni is felesleges mert nem képes elindulni nem hogy 50-60, de még 5-6 sem tán közülük. Előbb fel kellene újítani hogy tartalékban lehessenek. Átépíteni IFV-nek mi nem tudjuk, alkatrész dolog is kérdéses hosszú távon úgy is. Tüzérségi alapnak felesleges mert előbb legyen gumikerekes tüzérség utána nehéz láncos. Ráadásul ez is alkatrész macera.
https://www.makettinfo.hu/index.php?jobb=makett/harci/t-72_rejto/index.htm&&hash=
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo
M

molnibalage

Guest
Terveik biztosan vannak a HM ben. Új T-90 es hát esetleg egy másik dimenzióban elérhető lesz számunkra. Valamikor egy másik másik dimenzióban :D leo-2 ahogy írtad, részünkre már elérhetetlen kategória. Marad a salakok (koho) modernizálása.Célzást is tettek rá. Tehát majdnem biztosan modernizálás lesz. Kérdés hogy hol? Itthon sztem nem lenne rá elég szakemberünk (így is Zsiványi már panaszkodott a szakik hiányára) meg a hozzá szükséges felújítási/modernizációs moduljaink. Orosz vonal felejtős. geo helyzet. Pedig jó lenne hátha úgy járnánk vele mint a ""felújított"" 3 as metró szerelvényekkel:D T72B3 kapnánk vissza. Marad a v4 kapacitás. Lengyel a többiek szerint drága. Azért az áron már használt jobb vasakat szerezhetünk be. A rendelkezésre álló pénz keret szűkös. Maradnak a cseh,szerb esetleg (szlovák,belarusz versenyzők) Elba system modulal???? Az előbbi két versenyzőt látom eddig esélyesnek. Én most 50% ot raknék a déliekre. (visszajáró zsebpénzek miatt;))
Új harckocsinak realitása nincs. A kérdés az, hogy a jenkitől milyen pénzért lehetne milyen M1 változatot beszerezni. A T-72M1-et bizonyos szempontból az ős 105 mm-es löveges is felülmúlja, de természetsen nem az lenne a cél.

A M1IP-hez a legjobb gránáttal a pc. átütés megfelelő volt 30 éve, ma már nem. Sajnos nincs már értelme azt sem megvenni, pedig az is űrtechnika a T-72M1-hez képest. M1A1 lenne a minimum szint, de annak páncélvédettsége nem elégséges, de M1A2 sanszosan nincs konzerválva. Pedig kb. az lenne a Leo2A5 szerű alap.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
Én nem tartanám meg őket. Alkatrész nincs, lőszer kevés hozzájuk, az is elavult, az egész maradék 70 db elavult, modernizálásra milliókat ölni amiktől nem lesz érdemi képesség növekedés (pláne ha Currus mert az csak max lefesti őket) nincs értelme már, ez nem a 2000-es évek eleje, 2018 lesz már nem 1998. Azért hogy ellenerő csapatot játszunk egy Nato gyakorlaton hát nem tudom... Itt volna a lehetőség és az idő hogy most lecseréljük mindet, hogy váltsunk, és világszinten is TOP hk-t vegyünk helyettük. Szeretem a 72-est, meg a T-90-et, de a mieink 30-35 évesek, T-90MS meg lehet sajnos. Körül kell nézni, venni kell Leo 2 A7-t, K2-t, Type 10-t, de ha tényleg olcsó a Merkava IV akkor akár ez is szóba jöhet ha megállja a helyét. Viszont a Merkava elől kitértünk ahogy Hyrju írta, én meg nem hiszem hogy 2025-ig aláírunk egy szerződést ami tankok beszerzéséről szól, pláne nem normális mennyiségben kb 150-160db javítóbázissal,kiszolgáló járművekkel,alkatrészekkel,lőszergyárral.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
K-1 es lenne a számunkra a legértelmesebb. K.2 egy kicsit huzzósabb árban. Nato szabványoknak tökéletesen megfelel. Ráadásul a koreaiak felé nem is köteleznénk el magunkat. Egy k-1 es városi túlélő készlettel felvértezve mennyi lehet? 6-7 millió dollár. 50 db al már ki is egyeznék:)
 
M

molnibalage

Guest
K-1 es lenne a számunkra a legértelmesebb. K.2 egy kicsit huzzósabb árban. Nato szabványoknak tökéletesen megfelel. Ráadásul a koreaiak felé nem is köteleznénk el magunkat. Egy k-1 es városi túlélő készlettel felvértezve mennyi lehet? 6-7 millió dollár. 50 db al már ki is egyeznék:)
Mármint melyik K1 változat? Mert az alap ős változat 105 mm-es löveges volt... Az új abból sem olcsó, használt K1A1 sanszosan nem létezik eladásra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Én ehhez képest azt hallottam, hogy rohadtul nincs semmi. A legutübbi gyakorlatokra is patikamérlegen mérték ki a gyakorló gránátokat.

Lőszert úgy vettünk,hogy több 100db T-72 volt rendszerben ehhez képest az elmúlt 10 évben maximum pár tucat volt.Azaz maradnia kellett egy rahedli lőszernek.Gondolj bele a MIG-ek kivonása után milyen raktárkészleteket árusítottak ki.
A Honvédségben lőszerből sosem volt kevés!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo