GBU-39 /-40 /-53 / SDB / SDB II / LSDB (Boeing , Raytheon)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 422
44 106
113
Jelenleg ez félig-meddig tech-demonstrátor is még. De a kombivezérlésnek szükségszerűen csökkenni fog az ára, ahogy a technológia fejlődése halad szépen előre (globálisan is). Most az amcsik és pár szövetségesük megengedheti magának azt, hogy kiperkálja az árát az első szériának, de mások még nem. Később pedig másoknak is meg fogja érni majd gyártani hasonlót, mert már nem lesz annyira költséges. És akkor minden komolyabb hatalomnál elkezdenek terjedni. Ezt borítékolom. ;)
Erre esély van, nem tagadom. Jelenleg brutál pocséklásnak tűnik ha a realitásokat nézzük, hogy milyen célpontok jöhetnek szóba jellemzően. Persze ha az avarage joe pénztárcája mindent elbír, nekem nem fáj :p.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 422
44 106
113
Semennyire. Ez az ASM-ekre is igaz, nézd meg a Goalkeeper teszt videókat. A végén, egy találat és felrobban az egész.

Ezért is írtam pár post-al feljebb hogy szerintem előny a több rakétába/bombába szétszórt érzékelő, mert a pontvédelmi rendszereknek dupla, ez esetben tripla cél, alig valamivel több invesztíció mellett.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Amúgy engem az érdekelne igazán, hogy egy ilyen SDB mennyire sérülésálló? Mert a mai gépágyús pontvédelmi rendszerekkel elég nagy eséllyel el lehet találni őket. És ugye az már anno a hadihajóknál is bebizonyosodot, hogy a zavarás csak félmegoldás, az igazi védelem a hard-kill védelem. És hát fontos szárazföldi célpontokat is lehet ugyan így védeni.

18 centi átmérőjű. Szerintem, ha egy 30 mm-es eltalálja, akkor ennek vége.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Erre esély van, nem tagadom. Jelenleg brutál pocséklásnak tűnik ha a realitásokat nézzük, hogy milyen célpontok jöhetnek szóba jellemzően. Persze ha az avarage joe pénztárcája mindent elbír, nekem nem fáj :p.

Na látod. :D Egyébként ez így működik. Pl. ha anno nem fizettek volna ki millió, majd százezer, majd tízezer dollárokat a számítógépekért valakik, akiknek épp megérte valamiért, akkor mi most nem fórumoznánk itt a jellemzően 1000 dollár alatti árú és a kezdetekhez képest durván sok nagyságrenddel gyorsabb gépeinkkel, mert a kezdeti brutális finanszírozás híján egyszerűen nem jutott volna el idáig a technológia. :)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 422
44 106
113
Fordított helyzet van.
  • Puha célpont? Simán jó, lehet épület jármű.
  • Harckocsi? Nem probléma.
  • Gyors célpont? Ez sem gond, akkor is eltalálja, 100 km/h táján haladó célpontot is elcsap.
  • Nagyobb célpont? Egy nagyobb hidat akár 8 helyen is elhaálhatsz, nem 1 db helyen, mint SV vihar alatt.
  • 2-3 méter vasbetonon is átmegy, lásd itt. http://www.ausairpower.net/APA-SDB.html
  • Hajó? Ha nem is süllyeszti el, garantáltal harcképtelennél teszi a mai hajókat 2-3 ilyen találat.
A megerősített föld alatti betonfedezékek és extrém kemény felszíni célokat minden ellen jó az SDB.
Csak kicsi a harci rész. Egy ilyen drága multispektrális vezérlést én legalább 500kg mellé pakolnám fel, pusztán ésszerű-költséghatékonysági okokból. Nem azt mondom hogy rossz dolog, dehogy, high end cucc, csak PAZARLÓ. Ja, és ami még nagyon fontos, hogy nem vitorlázó bombára, hanem rakétára, ami agilisebb, gyorsabb, és nem olyan könnyű célpont a hard kill rendszereknek. Ez így szerintem úri huncutság.
 
M

molnibalage

Guest
Ezért is írtam pár post-al feljebb hogy szerintem előny a több rakétába/bombába szétszórt érzékelő, mert a pontvédelmi rendszereknek dupla, ez esetben tripla cél, alig valamivel több invesztíció mellett.
Ez hajta előre a kis drónók fejlesztését is. Anno olyan kurvadrága volgt a PGM és intelligens vezérlés, hogy 2000 font és ASM alatt semmire nem ment rá. Tehát belefért az, hogy mindne célra rakétát zavarsz. Ma ez a kis dóronkál képtelenség, nincs elég rakéta a poszt hidegháborús rendszereken, de ha lenne is, akkor meg isten pénze sem elég...
 
M

molnibalage

Guest
Csak kicsi a harci rész. Egy ilyen drága multispektrális vezérlést én legalább 500kg mellé pakolnám fel, pusztán ésszerű-költséghatékonysági okokból. Nem azt mondom hogy rossz dolog, dehogy, high end cucc, csak PAZARLÓ. Ja, és ami még nagyon fontos, hogy nem vitorlázó bombára, hanem rakétára, ami agilisebb, gyorsabb, és nem olyan könnyű célpont a hard kill rendszereknek. Ez így szerintem úri huncutság.
Az SDB okkal lett ilyen kicsi, mert a SV tapasztalatai után rájöttek, hogy a 2000 fontos bombák az esetek nagy részénben overkillek.

A 2000 fontos GBU-10/24 PEN étütötte a HAS-t a bomba és olyan robbant odabent, hogy a hangárajtót eldobta 100 méterre. Ez látványos, csak kurvára értelmetlen, ha az SDB is bemegy a HAS-ba, akkor akkor a sokkal kisebb harci résszel is kipucolja azt, ami bent van.

Viszont nem jobb, ha egy gép ma képes több HAS-t támadni több bombával kettő nagy helyett? De. Vagy az, hogy egyszerre 8 db hk-t bombázos fasírttá és nem egyet, mint az F-111F úgy, hogy kell LOS és jó idő?

Nem tökelütöttek a tervezők, és (többnyire) a megrendelő sem.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 422
44 106
113
Az SDB okkal lett ilyen kicsi, mert a SV tapasztalatai után rájöttek, hogy a 2000 fontos bombák az esetek nagy részénben overkillek.

A 2000 fontos GBU-10/24 PEN étütötte a HAS-t a bomba és olyan robbant odabent, hogy a hangárajtót eldobta 100 méterre. Ez látványos, csak kurvára értelmetlen, ha az SDB is bemegy a HAS-ba, akkor akkor a sokkal kisebb harci résszel is kipucolja azt, ami bent van.

Viszont nem jobb, ha egy gép ma képes több HAS-t támadni több bombával kettő nagy helyett? De. Vagy az, hogy egyszerre 8 db hk-t bombázos fasírttá és nem egyet, mint az F-111F úgy, hogy kell LOS és jó idő?

Nem tökelütöttek a tervezők, és (többnyire) a megrendelő sem.
Nyilván én értem, de harckocsit azért ki lehet lőni marha hatékonyan per db ATGM kategóriájú fegyverekről is, ha stand off képesség kell akkor meg különféle csudás kis clusterekkel, akkár jó sokat is egyszerre.

Jó ez amíg van rá pénz, én nem vitatom hogy nem az, annyit állítok hogy szerintem erőforrás zabáló, de nagyon. Három drága irányítást egy ilyen kicsi szerkezetbe berakni, ahol még a harci rész elől veszi el ráadásul az egy szükséges felett meglévő két másik is a teret, súlyt, egyszerű sikló pályán, nem nagy sebességgel, minimál manőverezési képességgel, nekem nem nyeri el a tetszésem. Könnyű célpont a CIWS-nek, méregdrága. Ettől még persze hatékony.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
A baj az,hogy ezzel is turbános pick upokat fognak lőni és emiatt lesz igazán drága.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 422
44 106
113
A baj az,hogy ezzel is turbános pick upokat fognak lőni és emiatt lesz igazán drága.
Dudi, ha T-72 re lőnek, akkor is sokkal drágább lesz mint egy bucka takarásából indított Tow/Kornet, vagy egy heliről odapattintott Hellfire/Vikhr. A melót meg pont elvégzik ugyan ilyen biztonsággal ezek is. Területcélra én háborúban a nagyobb harci részt preferálnám(pl. egy fegyverraktár, logisztikai bázis), megerősített vagy egyéb masszív célra mint egy híd, vagy bunker meg pláne. Pór nép ellen ha odacsapsz emberek sűrűje közé, megint csak jó az ha legalább 250kg os a mutatvány. Nekem ez mindenhogy pocséklásnak néz ki. Van egy olyan érzésem, hogy ez fegyver kategória nem feltétlenül haditechnikai ésszerűség, hanem politikai elvárás miatt alakult ki leginkább, és a járulékos veszteség mérséklése volt a fő cél, nem a költséghatékonyság.
 
M

molnibalage

Guest
Nyilván én értem, de harckocsit azért ki lehet lőni marha hatékonyan per db ATGM kategóriájú fegyverekről is, ha stand off képesség kell akkor meg különféle csudás kis clusterekkel, akkár jó sokat is egyszerre.

Jó ez amíg van rá pénz, én nem vitatom hogy nem az, annyit állítok hogy szerintem erőforrás zabáló, de nagyon. Három drága irányítást egy ilyen kicsi szerkezetbe berakni, ahol még a harci rész elől veszi el ráadásul az egy szükséges felett meglévő két másik is a teret, súlyt, egyszerű sikló pályán, nem nagy sebességgel, minimál manőverezési képességgel, nekem nem nyeri el a tetszésem. Könnyű célpont a CIWS-nek, méregdrága. Ettől még persze hatékony.
Az szovjet-orosz csapatlégvédelem képessége ellen bármelyik mai harci heloi lába több, mint remegős. Nem véletlenül ment rá az Army a AH-64D/E + UAV együttműködésre, ahol a heli irányítja közvetlenül az UAV-t.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 422
44 106
113
Az szovjet-orosz csapatlégvédelem képessége ellen bármelyik mai harci heloi lába több, mint remegős. Nem véletlenül ment rá az Army a AH-64D/E + UAV együttműködésre, ahol a heli irányítja közvetlenül az UAV-t.
Nem igen látom hogy miért lenne jobb túlélési esélye a dronnak mint a helinek?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 430
18 856
113
http://defence-blog.com/news/raytheon-completes-first-lot-production-small-diameter-bomb-ii.html
579a923edb22b.image-1-750x530.jpg