Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 171
113
A Szu-57-esen három AESA antenna, a Szu-35Sz-en két AESA és egy PESA antenna van. Ha igaz a belépőéli szenzorokra vonatkozó állítás. Csak a fő antennák jellegében vagyunk idáig biztosak.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 114
113
A Szu-57-esen három AESA antenna, a Szu-35Sz-en két AESA és egy PESA antenna van. Ha igaz a belépőéli szenzorokra vonatkozó állítás. Csak a fő antennák jellegében vagyunk idáig biztosak.
Neked van valami infód arra hogy a gyártó mit ad meg ezekkel a szárnyban lévő berendezésekkel kapcsolatban mint funkció? Én nem tudok oroszul, fordítózni meg nem fogok ilyen szöveget, az hablaty.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Igen a Szu-35-ös PESA lokátorral az orrában épül. Azonban ott is valószínűsítem, hogy ezek az radarok, ha nem is dolgoznak össze, de a pilóta számára egységes radarképen megjelenítik a kettő vagy három rendszer által akár aktív, akár passzív adatokat. A Szu-57-nél, mindhárom AESA. Én még arra is hajolnék, hogy egyszerre de más más hullámtartományban dolgoznak. Tudom maga az AESA lokátor is tud, sőt egyes részei más más frekin is tudnak, szóval talán szélesebb sprektumban egyszerre tudnak akár passzív akár aktív módban kereső, felderítő módban dolgozni, és nem az egyetlen orrban lévő AESA-nál kéne ezt megosztani. (lehet, hogy éppen a technikai fejletlenség miatt kell a három lokátor, mert az orosz AESA kevésbé hatékony a frekvenciaugratásban, vagy éppen a funkcióváltásokban a lokátort alkotó kis radarantennák között stb..). Arra is gondolok, egyidejűleg akkor az egyik szárnylokátor térképez, a másik felderít, a nagy orrban meg tűzvezető. Viszont ezt a méretek miatt nem tartom valószínűleg...
 
S

speziale

Guest
Igen a Szu-35-ös PESA lokátorral az orrában épül. Azonban ott is valószínűsítem, hogy ezek az radarok, ha nem is dolgoznak össze, de a pilóta számára egységes radarképen megjelenítik a kettő vagy három rendszer által akár aktív, akár passzív adatokat. A Szu-57-nél, mindhárom AESA. Én még arra is hajolnék, hogy egyszerre de más más hullámtartományban dolgoznak. Tudom maga az AESA lokátor is tud, sőt egyes részei más más frekin is tudnak, szóval talán szélesebb sprektumban egyszerre tudnak akár passzív akár aktív módban kereső, felderítő módban dolgozni, és nem az egyetlen orrban lévő AESA-nál kéne ezt megosztani. (lehet, hogy éppen a technikai fejletlenség miatt kell a három lokátor, mert az orosz AESA kevésbé hatékony a frekvenciaugratásban, vagy éppen a funkcióváltásokban a lokátort alkotó kis radarantennák között stb..). Arra is gondolok, egyidejűleg akkor az egyik szárnylokátor térképez, a másik felderít, a nagy orrban meg tűzvezető. Viszont ezt a méretek miatt nem tartom valószínűleg...

Én sokkal inkább 2 másik dologra gyanakodnék:

ad1) a szu57 orr radarja fix beépítésű, ami miatt a látószöge csak +/- 60 fok, ráadásul a magas oldalszög tartományokban már ilyenkor romlik a teljesítmény. Szerintem lehet, hogy ezek a radarok az oldalirányú látószög növelését célozzák
ad2) a másik viri-vari szerintem pedig pont valamilyen RWR vagy ECM rendszer antenna
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 564
113
És nekem is csak most esett le: F-22 + F-35 = Szu-57... végül is...

Nagyon péntek van :)

Legyen ábrázolva is.
3ccbO70tNq4.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Igaz ez nyilván.

Én ugyan úgy találgatok ahogy itt jelenleg mindenki.

Abból indultam ki, hogy mire lehet logikus az hogy beraknak egy ilyen eszközt párban a szárny belépőélekbe(amit én valóban nem tudok/akarok számolgatni hogy mekkora homlokfelületet ad ki ennél a két radarnál?), illetve abból a lehetséges méretből valójában mekkora is az antenna apertúra tényleges felülete.
Nekem nem tűnik reálisnak az, hogy optikai/infra 360 fokos lefedettség, vagy valóban nagyon magas frekis radaros MAWS helyett csináltak volna egy L-sávú 24 cm-es hullámhosszon üzemelő CSAK melső féllégteres MAWS-ot. Egyszerűn Balázzsal szemben értelmetlennek tartom. Nincs 360 fokos lefedettség(ez jó duma hogy onnan jön majd úgyis a SAM, AAM, de csak duma, egy MAWS akkor ér valamit ha 360 fokban számíthatsz rá), illetve pontosan ahogy én mondom már rég óta, az hogy nem magas freki(40 Ghz tája mint EF -nél) hanem 1-2 Ghz a tartomány, azt eredményezi hogy pontatlan lesz de nagyon az irány meghatározás, s szint úgy a sebesség becslés. Ahhoz pedig hogy tudd hogy merre kéne kitérő manővert tegyél, és egyáltalán valami kalkuláció segítsen abban hogy mi és mikor fog eltalálni, ezek kellenének de jó pontosan.

Nyilván nem méteres tartomány mint a sokat emlegetett P-18, le is volt írva hogy konkrétan 24 cm-es hullámhosszal üzemelő L sáv, ami a "hagyományos" 8-12 Ghz között (átlagban kb. 10 Ghz környékén) operáló mai orr-radarokhoz képest 1.25 Ghz azért szerintem nagyságrendbéli eltérés, még ha Balázs bele is kötött abba hogy nem 10x-es eltérés. Valóban nem, "csak" 8X os. Az nekem nagyságrendi eltérés. A fél hullámhossz alapján 24 cm-es hullámhossznál 12 cm-es optimális antennák jönnek ki. Az azért én azt gondolom már nem elképzelhetetlen hogy oda beférjen belőle jó pár, megfelelő adóteljesítény meglétével ahogy mondtam, rossz pontossággal/pontatlansággal(nem tűzvezető célra, max MCG-t adni mivel a felbontása "érzékenysége" akkár több 100m-is lehet) de kereső üzemmódban nagyobb hatótávolságot jelenthet mint egy X sávú 10Ghz környékén akár jobban fókuszált hagyományos radar, mivel az ÖSSZES jelenlegi stealth koncepció pontosan ennek a hullámhossz tartománynak a vissza a sugárzó irányába NEM reflektálásán és az elnyelésén alapul. Egy ettől 8x hosszabb hullámhossz pontosan annak fizikai méretei miatt vissza fog verődni sokkal inkább abba az irányba ahonnan küldték, és el sem fog nyelődni a RAM-on olyan hatásfokkal.

Én ebben látom a logikát. S még le sem hülyéztem közben senkit, hogy leírtam a meglátásaim...


Hát, én nem is állítottam, hogy ez (csakis) MAWS lenne.

Kisebb teljesítmény és pláne jóval kisebb "fókuszálhatóság"-teljesítménysűrűség, viszont valamennyivel nagyobb reflexió ebben a hullámhossztartományban. Ez az, amit tudhatunk így ránézésre. A pontos arányokat már nem (a forma-méretek+abszorbens bevonat kombó együttes alkalmazásának hatását és az utóbbi hatékonyságát ebben a tartományban még becsülni sem nagyon tudjuk). Szóval az oroszok lehet, hogy úgy vannak vele, jó lehet stealth ellen is kellően közelről és majd kiderül a gyakorlatban. Vagy többet tudnak mondjuk a bevonatról és azért. Vagy nem is szánnak neki ilyen szerepet. Vagy csupán annyit, hogy ha adott térrészből érzékel valami nagyon enyhe anomáliát, akkor utána arra ráfókuszálna az orrban lévő X-sávú is az alaposabb felderítés miatt. Most én mondom azt, amit te szoktál. :D Nem tudhatjuk biztosan.

Wolfram bocsi, de se levelezésem nem láttam, se a linket. Összesen a kommenteket tudtam elolvasni.

Én is bocsi, kicsit túlreagáltam. :(


Azt senki sem olvasta, hogy először a PAK-FA vagy az FGFA fülke alatti, illetve az orrész oldalsó részére is terveztek AESA lokátort, de később az oroszok elvetették...

Az orr két oldalán a két kisebb AESA tudtommal még mindig tervben van.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 114
113
Azért azt remélem átlátod, hogy miért írtam azt amit. Tényleg bármi lehet még ez. Egyet értek veled mindenben. Amitől kiborulok, mikor kb. a hivatásos elemzők nyugaton sem tudják hogy ez mi a pöcsöm lehet, de nálunk már van ember aki tudja hogy nem stealth ellen van, s aki ezt nem veti el csípőböl, az el van könyvelve most már finomabban megfogalmazva( fejlődés!!!;) ) meg nem értett zseninek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Azért azt remélem átlátod, hogy miért írtam azt amit. Tényleg bármi lehet még ez. Egyet értek veled mindenben. Amitől kiborulok, mikor kb. a hivatásos elemzők nyugaton sem tudják hogy ez mi a pöcsöm lehet, de nálunk már van ember aki tudja hogy nem stealth ellen van, s aki ezt nem veti el csípőböl, az el van könyvelve most már finomabban megfogalmazva( fejlődés!!!;) ) meg nem értett zseninek.


Molni sarkosan fogalmaz, mint általában. Nyilván minimális az esélye annak, hogy ez a két L-sávú tömb a mérete és a teljesítménye miatt értelmes távolságból alkalmas lehet stealth gépek (itt ugye elsősorban a potenciálisan ellenséges amcsi gépekről van szó) érzékelésére. De az oroszok gondolhatják másképp, akár azért, mert tényleg tudnak valamit, amit mi nem, vagy mert csak simán hisznek valamit és ezért úgy vélik, megéri. Tehát mi nem nagyon zárhatjuk ki azt a lehetőséget sem, hogy ők pont amiatt alkalmazzák. Hogy a gyakorlatban valóban beválna-beválik-e ilyen célra, az már más kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Vagy csak simán az van, hogy az illetékesek hadiipari konszernjük átutalt egy összeget a svájci számlára, és azóta a döntéshozó illetékes "tudja" hogy megvan az orosz csodafegyver, aki meg mást mond az Oroszország Anyácskát szidja...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Vagy csak simán az van, hogy az illetékesek hadiipari konszernjük átutalt egy összeget a svájci számlára, és azóta a döntéshozó illetékes "tudja" hogy megvan az orosz csodafegyver, aki meg mást mond az Oroszország Anyácskát szidja...

Ez is benne van a pakliban. De ez a lehetőség kb. a világ mindegyik országában elképzelhető. Túlárazott, vagy csak simán értelmetlen projektek, beszerzések az adófizetők pénzén, némi korrupció hatására... Milliónyi példa van rájuk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 114
113
Molni sarkosan fogalmaz, mint általában. Nyilván minimális az esélye annak, hogy ez a két L-sávú tömb a mérete és a teljesítménye miatt értelmes távolságból alkalmas lehet stealth gépek (itt ugye elsősorban a potenciálisan ellenséges amcsi gépekről van szó) érzékelésére. De az oroszok gondolhatják másképp, akár azért, mert tényleg tudnak valamit, amit mi nem, vagy mert csak simán hisznek valamit és ezért úgy vélik, megéri. Tehát mi nem nagyon zárhatjuk ki azt a lehetőséget sem, hogy ők pont amiatt alkalmazzák. Hogy a gyakorlatban valóban beválna-beválik-e ilyen célra, az már más kérdés.
Szerintem minden elemző nagyon szeretné azt tudni nyugaton hogy mi a franc az... Simán lehet hogy egy büdös nagy maszkirovka, kb. annyi céllal hogy lekössön némi ilyen elemző és hírszerző kapacitást. Én ettől függetlenül el tudom képzelni továbbra is, hogy ők tudnak valamit amit mi nem, s ha csak érzékelő van ott, 12 cm antennávval, passzív radar elemként a fizika sincs megbaszva, mert máshonnan kell hogy meglegyen a kellő teljesítménysűrűség/irányítottság. Én azt sem zártam ki amire Balázs tippelt egyébként, csak nem gondolnám hogy jelen fázisban ennyire lehet magabiztosan kijelenteni ezzel kapcsolatban bármit.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 114
113
Vagy csak simán az van, hogy az illetékesek hadiipari konszernjük átutalt egy összeget a svájci számlára, és azóta a döntéshozó illetékes "tudja" hogy megvan az orosz csodafegyver, aki meg mást mond az Oroszország Anyácskát szidja...
Benne van az is, de akkor már azzal a céllal, hogy lekössön erőket nyugaton. Mert hogy erre pár szolgálat most költ erőforrást, az tuti.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Szerintem minden elemző nagyon szeretné azt tudni nyugaton hogy mi a franc az... Simán lehet hogy egy büdös nagy maszkirovka, kb. annyi céllal hogy lekössön némi ilyen elemző és hírszerző kapacitást. Én ettől függetlenül el tudom képzelni továbbra is, hogy ők tudnak valamit amit mi nem, s ha csak érzékelő van ott, 12 cm antennávval, passzív radar elemként a fizika sincs megbaszva, mert máshonnan kell hogy meglegyen a kellő teljesítménysűrűség/irányítottság. Én azt sem zártam ki amire Balázs tippelt egyébként, csak nem gondolnám hogy jelen fázisban ennyire lehet magabiztosan kijelenteni ezzel kapcsolatban bármit.

Maradjunk annyiban,hogy tudják mert nekik 10000x elméleti és tapasztalati tudásuk van mint itt bárkinek valaha lesz a témában.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
igen, és láttunk már néhány példát, amikor mindezen tudás ellenére khmm.. "furcsa izéket" hoztak létre...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 114
113
Maradjunk annyiban,hogy tudják mert nekik 10000x elméleti és tapasztalati tudásuk van mint itt bárkinek valaha lesz a témában.
Csak egy nyugati/bármilyen elemzőnek hiába van 10000x nagyobb elméleti tudása, amíg nem kap 100 % ban hiteles input adatot a hírszerzőktől az adott eszközről, vagy arról a komplett rendszerről aminek része, marad nekik is az ötletelés kb. Akkor majd ha hozzájuk került egy ilyen, és szénné tesztelték, akkor ismerik majd, addig nem...