Hiperszonikus hajó elleni rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Ballisztikus raketaval lovoldozni mozgo celra az meg mindig fejvakaras mert a sebesseg manoverezokepesseg stb stb bizony mind mind egymas ellen dolgoznak
Ha az a mozgó cél egy CSG méretű és sebességű valami akkor azért egyszerűbb a helyzet.
Ha igaz a Kinzsal 2000 km hatótávja - majd kiderül - és 10500 km/h sebessége akkor az indítást követően ~12-13 perc alatt ott is van a célnál.
Ez alatt a CSG legfeljebb 4-5 nmi-t (~8-10 km) tud elmozdulni. Ha rakéta az idítást semmiféle mcg-t sem kap akkor is a végfázisban az aktív radarnak az eredeti célpont koordináta mindössze 10 km sugarú körzetében kell keresnie a hajókat és max ekkorát kell korrigálnia a rakétának.
Nekem ez nem tűnik lehetetlennek sem egy kínai ballisztikus sem egy orosz h.szonikus vitorlázó ASM-től sem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tudja valaki,hogy műkdött a Pershing2 végfázis irányitása?És mekkora volt a vérfázis manőverképesség?80as évek eleje.Én úgy emlékszem lokátoros volt,és 20mérfőld körüli pályakorrekcit regéltek(becsültek?).Szóval 30+ évvel késöbb nem tünik megoldhatatlannak a hajóvadász ball.rakéta.És elég valószinű,hogy a Mig31 csak kisérleti platform.Ha széria érrett fegyver lesz belöle,majd integrálják másra is.És alighanem más fegyverrendszerekkel sszehangolva terverzik majd bevetni.Ha tényleg az Iszkander légi inditású változata,akkor családelv szerint olcsóbb,mint egy teljessen új fegyver.Végülis egy logikus lépésnek is nevezhető.Ha továbbgondolják,és alkalmas rá az alapterv,egész kis rakétacsaládot legózhatnak össze belöle.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ne
Tudja valaki,hogy műkdött a Pershing2 végfázis irányitása?És mekkora volt a vérfázis manőverképesség?80as évek eleje.Én úgy emlékszem lokátoros volt,és 20mérfőld körüli pályakorrekcit regéltek(becsültek?).Szóval 30+ évvel késöbb nem tünik megoldhatatlannak a hajóvadász ball.rakéta.És elég valószinű,hogy a Mig31 csak kisérleti platform.Ha széria érrett fegyver lesz belöle,majd integrálják másra is.És alighanem más fegyverrendszerekkel sszehangolva terverzik majd bevetni.Ha tényleg az Iszkander légi inditású változata,akkor családelv szerint olcsóbb,mint egy teljessen új fegyver.Végülis egy logikus lépésnek is nevezhető.Ha továbbgondolják,és alkalmas rá az alapterv,egész kis rakétacsaládot legózhatnak össze belöle.
m vagyok kepbe a Pershing II vel kapcsolatba de szerintem leszallo agba nem lehetett akkora acelhelyesbites mert tudtommal nem volt semilyen datalink. Egy 20 m2 merfoldes teruletet pedig atkutatni cel utan olyan sebesseg mellett egyszeruen nem lehet. Nincs ra ido.

Mashonnan megkozelitve a dolgot. A 155 mm es iranyitott tuzersegi lovedeknel a lovegnek a celpont 70 meteres sugaru koren belul kell talalnia hogy az iranyitas hatasos legyen. Az az ha ezen kivul van a loves akkor nem vagy nem valoszinu hogy az iranyitas betudja huzni a lovedeket.

A 155 mm es lovedek 40 kg es a sebesseget vegyuk 600 m/sec nek. A Kindzsal 750-1000kg esa sebessege 10 000m/sec ( ez utobbit ketlem max a magaslegkorben ennyi. )

Mind tomegben mind sebessegben oriasi a kulonbseg Szerintem de csakis szerintem az Iszkander ha pontosan celoznak vele akkor kepes lehet 200 metert hozni de nem tobbet.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ne

m vagyok kepbe a Pershing II vel kapcsolatba de szerintem leszallo agba nem lehetett akkora acelhelyesbites mert tudtommal nem volt semilyen datalink. Egy 20 m2 merfoldes teruletet pedig atkutatni cel utan olyan sebesseg mellett egyszeruen nem lehet. Nincs ra ido.

Mashonnan megkozelitve a dolgot. A 155 mm es iranyitott tuzersegi lovedeknel a lovegnek a celpont 70 meteres sugaru koren belul kell talalnia hogy az iranyitas hatasos legyen. Az az ha ezen kivul van a loves akkor nem vagy nem valoszinu hogy az iranyitas betudja huzni a lovedeket.

A 155 mm es lovedek 40 kg es a sebesseget vegyuk 600 m/sec nek. A Kindzsal 750-1000kg esa sebessege 10 000m/sec ( ez utobbit ketlem max a magaslegkorben ennyi. )

Mind tomegben mind sebessegben oriasi a kulonbseg Szerintem de csakis szerintem az Iszkander ha pontosan celoznak vele akkor kepes lehet 200 metert hozni de nem tobbet.[/Q
155mm-es ágyulőszer kategoriában van kazettás löszer,mely önirányitott allöszereket tartalmaz.Iszkandernek van dél-koreai továbbfejlesztett változata,amihez álitlag szintén van ilyen változata.A Pershing2 lokátoros TERCOM rendszert használt,úgy sejditettek.És a csucssebesség alighanem csk nagy magasságban van meg
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ne

m vagyok kepbe a Pershing II vel kapcsolatba de szerintem leszallo agba nem lehetett akkora acelhelyesbites mert tudtommal nem volt semilyen datalink. Egy 20 m2 merfoldes teruletet pedig atkutatni cel utan olyan sebesseg mellett egyszeruen nem lehet. Nincs ra ido.

Mashonnan megkozelitve a dolgot. A 155 mm es iranyitott tuzersegi lovedeknel a lovegnek a celpont 70 meteres sugaru koren belul kell talalnia hogy az iranyitas hatasos legyen. Az az ha ezen kivul van a loves akkor nem vagy nem valoszinu hogy az iranyitas betudja huzni a lovedeket.

A 155 mm es lovedek 40 kg es a sebesseget vegyuk 600 m/sec nek. A Kindzsal 750-1000kg esa sebessege 10 000m/sec ( ez utobbit ketlem max a magaslegkorben ennyi. )

Mind tomegben mind sebessegben oriasi a kulonbseg Szerintem de csakis szerintem az Iszkander ha pontosan celoznak vele akkor kepes lehet 200 metert hozni de nem tobbet.
155mm-es ágyulőszer kategoriában van kazettás löszer,mely önirányitott allöszereket tartalmaz.Iszkandernek van dél-koreai továbbfejlesztett változata,amihez álitlag szintén van ilyen változata.A Pershing2 lokátoros TERCOM rendszert használt,úgy sejditettek.És a csucssebesség alighanem csk nagy magasságban van meg
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Tudja valaki,hogy műkdött a Pershing2 végfázis irányitása?És mekkora volt a vérfázis manőverképesség?80as évek eleje.Én úgy emlékszem lokátoros volt,és 20mérfőld körüli pályakorrekcit regéltek(becsültek?).Szóval 30+ évvel késöbb nem tünik megoldhatatlannak a hajóvadász ball.rakéta.És elég valószinű,hogy a Mig31 csak kisérleti platform.Ha széria érrett fegyver lesz belöle,majd integrálják másra is.És alighanem más fegyverrendszerekkel sszehangolva terverzik majd bevetni.Ha tényleg az Iszkander légi inditású változata,akkor családelv szerint olcsóbb,mint egy teljessen új fegyver.Végülis egy logikus lépésnek is nevezhető.Ha továbbgondolják,és alkalmas rá az alapterv,egész kis rakétacsaládot legózhatnak össze belöle.

Emlékeim szerint I-es400 m szórású, optimális esetben
II-es en volt radar, az utolsó 12 másodpercben működött, rendszerbeállító teszteken (a Washington Postnak adott Pentagon nyilatkozat alapján a W-85-robbanófej makettek az esetek felében 120 lábra (kb 40 m ) csapódtak be a kijelölt célponttol de a Cape Canaveral-ról inditott tesztek csak a pontosságot mérték, laborkörülmények között, ellentevékenység, zavarás itt nem volt .
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and endre

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
A robbanófej nem célpontot keresett, hanem az előre beprogramozott tereptárgyak alapján helyesbített.
231818_360W.png


ill:
http://sill-www.army.mil/firesbulletin/archives/1980/MAY_JUN_1980/MAY_JUN_1980_PAGES_30_36.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A robbanófej nem célpontot keresett, hanem az előre beprogramozott tereptárgyak alapján helyesbített.
231818_360W.png


ill:
http://sill-www.army.mil/firesbulletin/archives/1980/MAY_JUN_1980/MAY_JUN_1980_PAGES_30_36.pdf
Angoltudásom vetekszik a ballisztikai számitási képpességeimmel.:(1980ban voltak erre képessek,vagyis ma már többre képessek.10M sebesség nyilván csak a magaslégkrben érvényes,a sűrű légkörben ez jóval kevessebbre valószinűsithető.Valamekkora vgfázis irányitás valszinüsithető.Tehát "partvédelmi" rendszerként használható.Hidrofonos partvédelmi rendszerek voltak a Szu időkben.Irányszget tud adni,más felderitő eszkzkkel pontositani lehet..Ha 2-3km-es bemérési pontosságot tudnak biztositani,a rakéta végfázisirányitása már valszinüleg elég.Szval használható rendszer,hasznos fegyver lehet belöle,de azért nem csodafegyver.Igazábol,ha tényleg az Iszkander nem túl nagymértékű modositott változata,az rejt magában lehetőségeket.Létrehozhatnak igy egy viszonylag olcsó rakétacsaládot.SRAM jellegű fegyverként is szba jhet
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
utóirat: úgy rémlik, a 2-es lábnyoma, amin belül manőverezhetett, 5 négyzetmérföld volt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Lassan kiderül mennyire is kell komolyan venni a Kindzalt...
http://aviationweek.com/defense/loc...m=email&elq2=d1c6754c14b44fe4a1fe398537d60bf7
Az új okos amerikai hajó elleni rakéta - az Long Range Anti-Ship Missile (LRASM) - a hatosik sikeres teszt után sikeresen halad előre hogy megkapja az IOC minősítést.
Ennek ellenére a NAVY úgy döntött hogy az LRASM főbb rendszereinek a felhasználásával sürgősen szüksége van egy Tactical Boost Glide (TBG) nevű hiperszonikus vitorlázó és a scramjet-meghajtású Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) hiperszonikus hajó elleni rakétákra...:D
Ennek érdekében szerződést kötöttek a Lockheed Martin Missiles és Fire Control (MFC), Lockheed Skunk Works, Air Force Research Laboratory (AFRL), és DARPA társaságokkal és már 2019-ben (!!) meg akarják kezdeni a teszteket az új fegyverekkel.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Lassan kiderül mennyire is kell komolyan venni a Kindzalt...
http://aviationweek.com/defense/loc...m=email&elq2=d1c6754c14b44fe4a1fe398537d60bf7
Az új okos amerikai hajó elleni rakéta - az Long Range Anti-Ship Missile (LRASM) - a hatosik sikeres teszt után sikeresen halad előre hogy megkapja az IOC minősítést.
Ennek ellenére a NAVY úgy döntött hogy az LRASM főbb rendszereinek a felhasználásával sürgősen szüksége van egy Tactical Boost Glide (TBG) nevű hiperszonikus vitorlázó és a scramjet-meghajtású Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) hiperszonikus hajó elleni rakétákra...:D
Ennek érdekében szerződést kötöttek a Lockheed Martin Missiles és Fire Control (MFC), Lockheed Skunk Works, Air Force Research Laboratory (AFRL), és DARPA társaságokkal és már 2019-ben (!!) meg akarják kezdeni a teszteket az új fegyverekkel.

Nem értem minek nekik ilyen most ennyire hirtelen, hisz már 50 éve sem volt gond hogy ezeket a hiperszónikus és manőverező nem teljesen ballisztikus kiszámítható pályán érkező célpontokat leszedje a légvédelmük... Dinamo szerint legalább is a sebesség nem probléma, a manőverezés meg az utolsó 30 sec-ben lehetetlen, illetve ha nem is az, olyan csekély mértékű lehet hogy az nem probléma, meg nem is alszik rosszabbul a NAVY-nál senki sem a Khindzsal, sem a DF-21D miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and blitzkrieg

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nem értem minek nekik ilyen most ennyire hirtelen, hisz már 50 éve sem volt gond hogy ezeket a hiperszónikus és manőverező nem teljesen ballisztikus kiszámítható pályán érkező célpontokat leszedje a légvédelmük... Dinamo szerint legalább is a sebesség nem probléma, a manőverezés meg az utolsó 30 sec-ben lehetetlen, illetve ha nem is az, olyan csekély mértékű lehet hogy az nem probléma, meg nem is alszik rosszabbul a NAVY-nál senki sem a Khindzsal, sem a DF-21D miatt.
Hiszi a piszi. Azonnal összefosnák magukat, ha ezeket rájuk engednék. Egyebet úgy se tudnának tenni.
Persze ezekről a támadó fegyverekről se tudunk semmit, de hogy hiper célt nem tud lelőni senki, az biztos. És nem is egyet indítanának. Egy anyahajónak, vagy bármi más úszó cuccnak semmi esélye, ha egy komoly versenyző tényleg víz alá akarja küldeni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Hiszi a piszi. Azonnal összefosnák magukat, ha ezeket rájuk engednék. Egyebet úgy se tudnának tenni.
Persze ezekről a támadó fegyverekről se tudunk semmit, de hogy hiper célt nem tud lelőni senki, az biztos. És nem is egyet indítanának. Egy anyahajónak, vagy bármi más úszó cuccnak semmi esélye, ha egy komoly versenyző tényleg víz alá akarja küldeni.
Na én azért ebben sem vagyok biztos. Az repülőgéphordozót komoly légvédelmi ernyő veszi körbe MINDIG amikor harci feladatra küldik, még azt sem merném kijelenteni hogy hiperszonikus manőverező célt lehetetlen lelőni. Ez ugyan úgy túlzás most sztem a részedről, mint amit Dinamo tolt a másik véglettel, hogy ezek a célpontok igazából annyit tudnak mint egy 50 éves Scud, semmi extra, sima liba, ujjgyakorlat nekik, lövészeten különbb célpontokkal elbánnak etc...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Na én azért ebben sem vagyok biztos. Az repülőgéphordozót komoly légvédelmi ernyő veszi körbe MINDIG amikor harci feladatra küldik, még azt sem merném kijelenteni hogy hiperszonikus manőverező célt lehetetlen lelőni. Ez ugyan úgy túlzás most sztem a részedről, mint amit Dinamo tolt a másik véglettel, hogy ezek a célpontok igazából annyit tudnak mint egy 50 éves Scud, semmi extra, sima liba, ujjgyakorlat nekik, lövészeten különbb célpontokkal elbánnak etc...
Engem meg lehet győzni. Lássunk egy gyakorlatot, ismeretlen irányból, ismeretlen időpontban érkező hiperszónikus céllal. Ha ez ment, akkor kijelenthetjük, hogy legalább egyszerre egy célt, egyszer le tudtak szedni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Még annyit hog találtam eg kis anyagot ami a korábbi amerikai kísérletről, a HTV-2 projektről szól.
http://scienceandglobalsecurity.org/archive/sgs23acton.pdf
Ő az
image.jpg

Ezzel a cuccal két kísérleti indítást hajtottak végre. Ezek voltak a pályák és az adatok:

image.jpg

Látszik hogy a első repülés a gömbi főkör mentén történt 3180 nm et tett me és 1363 sec-ig tartott
A második repülésnél nagyobb volt az induló sebesség és egy nagy 1250 nm-es kurflival 1409 sec-ig vitorláztak.

A linkelt anyagban jó sok matek van benne, de ez a grafikon a leg érdekesebb:
image.jpg


A grafikon a HTV-2 két kísérleti indításának a sebesség / távolság és magasság / távolság grafikonjait mutatja.
Látszik hogy a HTV-2-t a Kindzalnál jóval nagyobb sebességgel és magasabbról indították: 6000 és 7000 m/sec és 1000 km
Anélkül hogy behejetesítenék minden képletbe, csak szimplán arányosan eltolom a görbéket a Kindzsalhoz megadott paraméterekig (3500 m/sec és 80 km magasság) akkor nekem az jön ki hogy a 2000 km-es hatósugár bőven meg lehet.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
10 000 m/sec?
Soha nem mondták azt hogy ilyen gyors lenne, 10 mach volt a plafon. Jó lesz az inkább kb. 10 000 km/h-nak is...
(at an altitude of 11 km it is about 10.6 thousand km / h, and at the surface of the Earth - about 12 thousand km / h), and develop its march engine allows for a few seconds. At the same time at such a huge speed, the missile is able to maneuver throughout the entire flight.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Ha az a mozgó cél egy CSG méretű és sebességű valami akkor azért egyszerűbb a helyzet.
Ha igaz a Kinzsal 2000 km hatótávja - majd kiderül - és 10500 km/h sebessége akkor az indítást követően ~12-13 perc alatt ott is van a célnál.
Ez alatt a CSG legfeljebb 4-5 nmi-t (~8-10 km) tud elmozdulni. Ha rakéta az idítást semmiféle mcg-t sem kap akkor is a végfázisban az aktív radarnak az eredeti célpont koordináta mindössze 10 km sugarú körzetében kell keresnie a hajókat és max ekkorát kell korrigálnia a rakétának.
Nekem ez nem tűnik lehetetlennek sem egy kínai ballisztikus sem egy orosz h.szonikus vitorlázó ASM-től sem.
Azért legyezési idő is létezik és utána manőverezn is kell. A görbületi sugarakat adott sebességre és G erőre megtettem már. Igen szűk azért a dolog...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 533
44 986
113
Engem meg lehet győzni. Lássunk egy gyakorlatot, ismeretlen irányból, ismeretlen időpontban érkező hiperszónikus céllal. Ha ez ment, akkor kijelenthetjük, hogy legalább egyszerre egy célt, egyszer le tudtak szedni.
Én is a támadó félre tenném a tétet, nem az ABM/SAM rendszerre, írtam már. Ettől függetlenül nem tudhatjuk biztosra hogy mi történne.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7