F-15 Eagle (McDonell Douglas/Boeing)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Én nem a szegényes, csóró koldus-évekről beszéltem :(, voltak azért a magyar pilótáknak jobb éveik is, de mint céloztam rá annyira akkor se ment a repülés, mint az F-15 zsokénak. :eek:
A jobb évek is gyengék nyugati szemmel, és szánalmasak USAF szemmel.

MiG-17PF 73
MiG-19PM 70
MiG-21F-13 74

MiG-21PF 80
MiG-21MF 79
MiG-21bisz A 73

MiG-21bisz AP 80
MiG-23MF 86
MiG-29B (9.12) 43

Éves repült óra mennyiség egy repülőgépre fajlagosítva. A pilótákra eső ennél rosszabb. A másodvonalas olasz F-104 flotta is 130 órát repült évente gépenként. Még ezzel összemérve is 60-90 % az eltérés. USAF, holland vagy belga F-16 pilótához képest meg tényleg vicces a MN vagy a későbbi időket mérni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
hmmm---- keleti blokk ezek alapján erősen "egy bevetésre készítette fel a pilótákat.
(Féltestvérem anno ezredforduló előtt Tapolcán szolgált a harckocsizóknál. Ők már képben voltak, mivel rendelkeznek ők, és mivel ez esetleges ellenfelek, és megállapították,hogy ők igazi egybevetéses alakulat- többet nem fognak túlélni..)
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 338
113
A jobb évek is gyengék nyugati szemmel, és szánalmasak USAF szemmel.

MiG-17PF 73
MiG-19PM 70
MiG-21F-13 74

MiG-21PF 80
MiG-21MF 79
MiG-21bisz A 73

MiG-21bisz AP 80
MiG-23MF 86
MiG-29B (9.12) 43

Éves repült óra mennyiség egy repülőgépre fajlagosítva. A pilótákra eső ennél rosszabb. A másodvonalas olasz F-104 flotta is 130 órát repült évente gépenként. Még ezzel összemérve is 60-90 % az eltérés. USAF, holland vagy belga F-16 pilótához képest meg tényleg vicces a MN vagy a későbbi időket mérni.

Nem az volt a magyar légierőnél, hogy csak minden másnap repülhettek felváltva az itt állomásozó szovjet alakulatokkal?
Mert ez is magyarázhatja részben a kevesebb óraszámot.
Aztán meg nem tudom, hogy mennyivel volt kevesebb pl. a szovjet harci gépek javításközi repideje/felszállások száma, mint a nyugati gépeké?
Mert ha sűrűbben kellett kivonni a szolgálatból a gépeket, mint a nyugati alakulatoknál, akkor az is csökkentette repülési lehetőségeket.
S akkor nem említettük azt, hogy az eltérő műszaki megbízhatóságból fakadóan hogyan alakulhatott a hadrafoghatóság?

Terméktámogatás: Az imprlsta gyártók tényleg profitorientáltak voltak; ahol igencsak vaskos számlákat lehetett benyújtani egy kutyaközönséges kalapács leszállításáért is, mert egy típushoz lett dedikálva, ott anyagi érdeke volt a beszállítóknak az alkatrészek, eszközök biztosítása. /Persze ettől még lehetett ott is probléma ebből/
Sorkatonaként parancsnoki sofőr voltam 89-ben. Egy alkalommal tiszteket fuvaroztam Nagykanizsáról Bajára (UAZ-zal, hajh' régi szép idők!o_O), s a gépjárműben ment a diskurzus a pótalkatrészellátásról. Az egyik tiszt sorolta értesüléseit, hogy mennyire akadozik a MiG-21-sek alkatrészellátása, sokszor "filléres" alkatrészek miatt.
Igencsak mások voltak az érdekeltségi viszonyok a két táborban, ez összességében bőven megmagyarázza a különbségeket repült óraszámban...

...keleten politikai foglalkozásokat is tartottak a pilótáknak, nyugaton addig is repültek...
Akár.
 
M

molnibalage

Guest
Nem az volt a magyar légierőnél, hogy csak minden másnap repülhettek felváltva az itt állomásozó szovjet alakulatokkal?
Mert ez is magyarázhatja részben a kevesebb óraszámot.
Aztán meg nem tudom, hogy mennyivel volt kevesebb pl. a szovjet harci gépek javításközi repideje/felszállások száma, mint a nyugati gépeké?
Mert ha sűrűbben kellett kivonni a szolgálatból a gépeket, mint a nyugati alakulatoknál, akkor az is csökkentette repülési lehetőségeket.
S akkor nem említettük azt, hogy az eltérő műszaki megbízhatóságból fakadóan hogyan alakulhatott a hadrafoghatóság?

Terméktámogatás: Az imprlsta gyártók tényleg profitorientáltak voltak; ahol igencsak vaskos számlákat lehetett benyújtani egy kutyaközönséges kalapács leszállításáért is, mert egy típushoz lett dedikálva, ott anyagi érdeke volt a beszállítóknak az alkatrészek, eszközök biztosítása. /Persze ettől még lehetett ott is probléma ebből/
Sorkatonaként parancsnoki sofőr voltam 89-ben. Egy alkalommal tiszteket fuvaroztam Nagykanizsáról Bajára (UAZ-zal, hajh' régi szép idők!o_O), s a gépjárműben ment a diskurzus a pótalkatrészellátásról. Az egyik tiszt sorolta értesüléseit, hogy mennyire akadozik a MiG-21-sek alkatrészellátása, sokszor "filléres" alkatrészek miatt.
Igencsak mások voltak az érdekeltségi viszonyok a két táborban, ez összességében bőven megmagyarázza a különbségeket repült óraszámban...

...keleten politikai foglalkozásokat is tartottak a pilótáknak, nyugaton addig is repültek...
Akár.
Egyik sem okolja az ennyire alacsony magyar repóraszámot. Pénztelenség. Ennyi.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
f-15k-wreckage.jpg

Úgy tűnik hogy a képen is látható ködös időben a leszállás során elnézték a siklópályát és nekirepült egy hegynek...R.I.P.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 364
113
f-15k-wreckage.jpg

Úgy tűnik hogy a képen is látható ködös időben a leszállás során elnézték a siklópályát és nekirepült egy hegynek...R.I.P.


Hogy nézed el a siklópályát? Ha nincs meg, kinn vagy fél dottal vagy nincs meg a visual ref, akkor go around. Ez ránézésre legalább CATIII/B de inkább C, szóval nekem ez magas. Ha követed a procedure leírást nem nagyon lehet leperecelni, Viszont biztos valami a végén lett eltolva, mert a gép viszonylag egyben van.

F-15ben van fail-operational triplex robot? Ami lehoz vakon touchdown-ig zéró DH-val?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hogy nézed el a siklópályát? Ha nincs meg, kinn vagy fél dottal vagy nincs meg a visual ref, akkor go around. Ez ránézésre legalább CATIII/B de inkább C, szóval nekem ez magas. Ha követed a procedure leírást nem nagyon lehet leperecelni, Viszont biztos valami a végén lett eltolva, mert a gép viszonylag egyben van.
F-15ben van fail-operational triplex robot? Ami lehoz vakon touchdown-ig zéró DH-val?
Gondolom ismered ezt a karikatúrát...
image.png

A lényeg hogy nagyon sok mindent el lehet b..ni. A koreaiak meg különösen sok mindent el tudnak b..ni. Barátom, aki a Korean Airnél volt kapitány, csak "egybites" pilótáknak hívta őket. Az ázsiai kultúra nem igazán kedvez a szükséges készségek kifejlődésének.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 364
113
Gondolom ismered ezt a karikatúrát...
image.png

A lényeg hogy nagyon sok mindent el lehet b..ni. A koreaiak meg különösen sok mindent el tudnak b..ni. Barátom, aki a Korean Airnél volt kapitány, csak "egybites" pilótáknak hívta őket. Az ázsiai kultúra nem igazán kedvez a szükséges készségek kifejlődésének.

Való igaz, erre van a TO/GA kapcsoló - így csak a nagy T amit figyelned kell (meg ugye a CDI/HSI, vagy amin van a course deviation). Szerintem annyira tökéletesen ki van ez találva, hogyha nagy is workload, csak olyan hibád lehet, ami a checklist kihagyásából jöhet - csakhogy erre ott a másodpilóta (mondjuk a leszállással kapcsolatos procedure ne tudom mi katonai gépen, de gondolom a RIO is átfutja azért, hogy meg van a konfiguráció, futók, hajtóműparamétereket ő figyeli-e, stb.)

Lehet még egy rossz ösztön is - egyik Airbust így vágta oda egy kapitány 3000+ órával. Ült ugye rengeteget jobb oldalon, megszokta a procedureban, hogy jobb kéz hátra a botot, bal gáz előre. Na átült balra, vészhelyzetben pedig előjött neki ez - de ott ugye fordtíva van.
Szóval átstartnál ment előre a bot és vissza a gázkar :D
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
telefon akad, na mindegy . így bedobom ide is, ha gondoljátok szerkesszétek össze valahogy a média rovatos hozzászólással:

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
F-15 Golden Eagle? Az végül is mit fog tudni?
http://jetplanes.blog.hu/2016/10/01/mit_tudhat_az_aranysas

Bevallom régen nem csekkoltam már. A fő változás az AESA radar és a kabinban plusz display az adatok jobb megjelenítéséhez és persze strukturális dolgok, élettartamnövelés.

Az, hogy a Legion és HATE pod integráció ennek a része-e azt nem tudom. Kővári látta és megerősítette emlékeim szerint, hogy ez szériagép már, nem csak terv. A pilóták "kisírták" mondván - teljes joggal - hogy enélkül a jobb data link és AESA radarnak semmi értelme, mert nincs ami az adatokat értelmes formában tálalja.

A kabinról csak ezt az egy képet találtam eddig.
160422-F-GR156-141.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Mivel tudok képet feltölteni?Amit eddig használtam az már nem jó.