RDO 3221 Komondor

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 390
113
Ez egy MRAP, ami amikor kellett volna nekünk, még nem volt. Most meg nem kell már. Későn érkezett. Ebben a formában sok mindenre nem tudnánk használni.
Határvédelemre nem kell egy ilyen brutál páncélozott terepjáró.
Gyalogsági harcjárműnek nulla.
Egyéb platformot, az itt bemutatott képeken kívül nem látunk.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
tapasztalat szerzés címszó alatt a gyártástechnológia, kereskedelem és a modern szendvicspáncélokkal kapcsolatos tapasztalatra gondoltam. Sajnos a közeljövőben kb. ez a leginnovatívabb hadiipari fejlesztésünk. De jó jel, hogy azért ha nyögve nyelősen is de mérnökeink tudnak ilyesmit fejleszteni, és mutatja, hogy a szándék nem a Rábából, vagy a Respirátorból hiányzik, hanem a politikából a modern felszerelések saját, vagy licensz gyártására.

Az meg sekélyes kifogás, hogy nincs rá pénz. Mert sok komolytalan beruházásra meg van.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Ez egy MRAP, ami amikor kellett volna nekünk, még nem volt. Most meg nem kell már. Későn érkezett. Ebben a formában sok mindenre nem tudnánk használni.
Határvédelemre nem kell egy ilyen brutál páncélozott terepjáró.
Gyalogsági harcjárműnek nulla.
Egyéb platformot, az itt bemutatott képeken kívül nem látunk.

Igazad van. Én is erre próbáltam célozni, hozzátéve, hogy ha szándék lenne a rendszeresítésre, LEGFELJEBB mire lenne jó. De még így is csekély a darabszám.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 229
76 758
113
Semmilyen tapasztalatszerzés nincs benne az összeszerelésen kívül mert még a páncéllapokat is külföldön(Ausztria)gyártják.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 617
5 332
113
Mióta van a Komondor? A topic lassan 4 éve létezik, és ezalatt 0 megrendelés, de rendületlenül próbálkoznak a változatokkal, egyszer majdcsak beüt nekik valami :D A darabok összeszerelése, hegesztése lehet, hogy tapasztalatszerzés, de ezt kb minden harmadik magyar gyár tudja.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 117
119 428
113
Nem akarnak inkább valami kis egyszerű APC-szerűséget tervezni? Nem kell nagyon világszínvonalút, de ennél több értelme lenne.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Egyet legalább eladtak, bár azt is hova... :D


Igazából ez a filmeken kívül szinte sehová sem jó.
Alap hiba, hogy MRAP. MRAP nem kell már sehová, Európába meg egy nagy baromság. Másik nagy hibája az, hogy szerintem Cougar copyból indult és megtartotta a hülye formáját, az alapvető dolgokkal nincsenek tisztában...


A jármű iszonyat magas, amitől nem, hogy rejtőzködni nem tud, hanem az IDE LŐJJ!! feliratot hordozza magán. A járműre feljutni meg az ajtót kinyit is, gondolom milyen egyszerű és gyors lehet... , mint az elődjénél azzal a létrás hülyeséggel, a hátsó ajtónál. Amúgy az egész kabinrésze, engem egy hadihajóéra emlékeztet...

A terepjáró-képességet sem úgy kell kivitelezni, hogy felbakkunkrá jó nagy kerekeket meg magasabbra emeljük a tengelyeket, aztán azért, oldalra a sárvédők közé azért odavágunk valamit, amit máshová, ésszerűen elhelyezhetnénk, hogy amikor tényleg kéne, akkor még akadályozzon is... (Bár, csak képen láttam, nekem ez jött át.)



Esküszöm , ha sokáig így szenvednek, felkeresem őket, aztán megpróbálok beszélni a tulajjal, pár infót adni, hogy ne egy elképzelt - alapjaiban hibás - járműre próbáljanak már feladatokat erőltetni, hogy talán még erre jó. Mert mondjuk ha a BTR-re vagy a Minyókra is szerelhetnénk 125-ös löveget, hisz elméleti szinten elvinné, és tudná is használni... gyakorlatilag meg...
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az a baj, hogy anno kitalálták ezt az ABV felderítőjármű témát, mert ebből reméltek pénzt, de 5 év eltelt és a kutya nem kíváncsi rá. Most meg próbálkoznak kihozni az alaptípusból ezt meg azt, de ez így egy halva született téma. Fasza lenne egy másik típusuk készenlétis vagy TEK-es csapatszállítónak, és az aktuálisan témául szolgáló jószágot eltudnám képzelni kis számban a Honvédségnél, de legyünk őszinték, olyan seregben, ahol apáink (esetenként nagyapáink) technikáját és felszerelését használják, baromság bármit is várni. Még a BTR modernizációba is belesz*rtak az illetékesek, pedig mikor kitalálták a programot, az milyen jó lett volna már. Most meg annak is lejár lassan az üzemidejük, szóval ha Gammáék pénzt remélnek, akkor abba kéne hagyni a kutyázást, és mondjuk Mangalica néven nekiállhatnának egy BTR váltótípust kitalálni...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 048
6 483
113
Korábban Dudi azt írta, hogy a MEDICAL verzió egész jól használható a Komondor családból (legalábbis sokkal jobb, mint a BTR-ből átalakított mentő). Szóval esetleg azt lehetne rendszeresíteni.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 048
6 483
113
Ezekhez vólt szerencsém élőbe a mentős verzió bejövős (jobb a btr nél de az unimognál is)

Igazad van Dudi, Szittya88 mondta, mégpedig itt a 15. oldalon, nem sokkal fentebb.
Alatta pár kommenttel be is vannak rakva képek a mentős Komondorról.
Szerencsére, vagy sajnos, de nem olyan nagy ez a topik, hogy ne találjam meg gyorsan.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 559
14 453
113
Korábban Dudi azt írta, hogy a MEDICAL verzió egész jól használható a Komondor családból (legalábbis sokkal jobb, mint a BTR-ből átalakított mentő). Szóval esetleg azt lehetne rendszeresíteni.

Erre a célra az Unimog azért olcsóbb, nem?
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Akkor viszont el kell dönteni, hogy támogatod e a magyar gyártású honvédelmi felszerelések beszerzését, vagy az olcsóbb külföldiét!
Ugyan az, mint a gazdaság más ágaiban.
Ezt azért már számtalanszor kitárgyaltuk. Hazai gyártással ugyan valamennyivel drágább, de az egyéb bevételek (adók, vásárlóerő növekedés, munkanélküliség csökkenés, gyártáskultúra és az ebből következő későbbi fejlesztések) ,ezt valószínűsíthetően kompenzálják.
Ez természetesen csak akkor igaz, ha pl. a konkrét modifikációju jármű, közel azonos paramétereket hoz, mint a konkurens Unimog, hasonló modifikációban!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 559
14 453
113
Akkor viszont el kell dönteni, hogy támogatod e a magyar gyártású honvédelmi felszerelések beszerzését, vagy az olcsóbb külföldiét!
Ugyan az, mint a gazdaság más ágaiban.
Ezt azért már számtalanszor kitárgyaltuk. Hazai gyártással ugyan valamennyivel drágább, de az egyéb bevételek (adók, vásárlóerő növekedés, munkanélküliség csökkenés, gyártáskultúra és az ebből következő későbbi fejlesztések) ,ezt valószínűsíthetően kompenzálják.
Ez természetesen csak akkor igaz, ha pl. a konkrét modifikációju jármű, közel azonos paramétereket hoz, mint a konkurens Unimog, hasonló modifikációban!

Háát, szerintem ez a Komondor kb. zéró harcértékkel bír egy hagyományos háború esetén.

Az árkülönbözetből - Hiúz/Unimog - inkább Hiúz nehézpuskák százait kellene megrendelni, meg valami hazai - akár licensz - ATGM gyártó kapacitást kiépíteni.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 721
2 487
113
Én bízok ebben a magyar fejlesztésben, volt már szerencsém a páncélozott Unimoghoz is , hát az egy elég magas épétésű még borulékonyabb jármű mint a komodornak a mentő váltózatta szerintem, inkább ne Unimog legyen az alap páncélozott szállító jármű.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
<blockquote rel="alfa74">Akkor viszont el kell dönteni, hogy támogatod e a magyar gyártású honvédelmi felszerelések beszerzését, vagy az olcsóbb külföldiét!
Ugyan az, mint a gazdaság más ágaiban.
Ezt azért már számtalanszor kitárgyaltuk. Hazai gyártással ugyan valamennyivel drágább, de az egyéb bevételek (adók, vásárlóerő növekedés, munkanélküliség csökkenés, gyártáskultúra és az ebből következő későbbi fejlesztések) ,ezt valószínűsíthetően kompenzálják.
Ez természetesen csak akkor igaz, ha pl. a konkrét modifikációju jármű, közel azonos paramétereket hoz, mint a konkurens Unimog, hasonló modifikációban!

Háát, szerintem ez a Komondor kb. zéró harcértékkel bír egy hagyományos háború esetén.

Az árkülönbözetből - Hiúz/Unimog - inkább Hiúz nehézpuskák százait kellene megrendelni, meg valami hazai - akár licensz - ATGM gyártó kapacitást kiépíteni.</blockquote>

Én nem egy lövész páncélosról beszéltem, hanem az általad említett mentő változatról!
Viszont az Unimog család nálunk alkalmazott és általam ismert tipusait, szerintem ki lehet vele váltani. (Mentő, Mistral hordozó, tűzszerész, műszaki menrő)
<blockquote rel="imike">Korábban Dudi azt írta, hogy a MEDICAL verzió egész jól használható a Komondor családból (legalábbis sokkal jobb, mint a BTR-ből átalakított mentő). Szóval esetleg azt lehetne rendszeresíteni.

Erre a célra az Unimog azért olcsóbb, nem?
</blockquote>
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 559
14 453
113
Én bízok ebben a magyar fejlesztésben, volt már szerencsém a páncélozott Unimoghoz is , hát az egy elég magas épétésű még borulékonyabb jármű mint a komodornak a mentő váltózatta szerintem, inkább ne Unimog legyen az alap páncélozott szállító jármű.

Írtam én ilyet? :)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 559
14 453
113
<blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="alfa74">Akkor viszont el kell dönteni, hogy támogatod e a magyar gyártású honvédelmi felszerelések beszerzését, vagy az olcsóbb külföldiét!
Ugyan az, mint a gazdaság más ágaiban.
Ezt azért már számtalanszor kitárgyaltuk. Hazai gyártással ugyan valamennyivel drágább, de az egyéb bevételek (adók, vásárlóerő növekedés, munkanélküliség csökkenés, gyártáskultúra és az ebből következő későbbi fejlesztések) ,ezt valószínűsíthetően kompenzálják.
Ez természetesen csak akkor igaz, ha pl. a konkrét modifikációju jármű, közel azonos paramétereket hoz, mint a konkurens Unimog, hasonló modifikációban!

Háát, szerintem ez a Komondor kb. zéró harcértékkel bír egy hagyományos háború esetén.

Az árkülönbözetből - Hiúz/Unimog - inkább Hiúz nehézpuskák százait kellene megrendelni, meg valami hazai - akár licensz - ATGM gyártó kapacitást kiépíteni.</blockquote>

Én nem egy lövész páncélosról beszéltem, hanem az általad említett mentő változatról!
Viszont az Unimog család nálunk alkalmazott és általam ismert tipusait, szerintem ki lehet vele váltani. (Mentő, Mistral hordozó, tűzszerész, műszaki menrő)
<blockquote rel="imike">Korábban Dudi azt írta, hogy a MEDICAL verzió egész jól használható a Komondor családból (legalábbis sokkal jobb, mint a BTR-ből átalakított mentő). Szóval esetleg azt lehetne rendszeresíteni.

Erre a célra az Unimog azért olcsóbb, nem?
</blockquote>

</blockquote>


Háát, szeritnem Mistral hordozónak az Unimog is sok, ha meg páncélozottat akarunk, akkár már inkább egy MPCV-szerű jármű kéne.

A lényeg, hogy szvsz ez a Komondor ez egy olyan katonai/belügyi jármű, ami igazándiból semmilyen szerepkörben sem tekinthető jól használható járműnek.

Vagy túl nehéz, vagy túl magas, vagy kevésbé mozgékony, vagy túl kevés a fegyverzete, vagy csak simán rossz az ergonómiája.



- lövésszállítás: harctér közelében: túl nagy célpont túl kicsi mozgékonysággal és minimális tűzerővel.
nyugis környezetben: túl nehéz és fölöslegesen drága

Erre a célra gumikerekes, lehetőleg úszóképes APC-k meg lánctalpas IFV-k kellenek, ill. nem harci területen sima teherautók.

- felderítés: ua. Túl nagy és kevésbé mozgékony

- légvédelmi/páncéltörő rakétás jármű: ua, túl nagy. Az ilyesmire akár egy buggy-szerű terepjáró is megteszi, de legfeljebb egy MPCV. Komolyabb rendszereknél meg egy komolyabb hordozójármű.

Műszaki feladatokra meg egyrészt nehezebb, IFV/MBT bázisú járművek kellenének, másrészt könnyebb, hagyományos teherautókból kialakítottak.


Szóval ennek a komondornak elvileg sokféle változata lehetne, de szvsz igazából semmire sem jó.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Nem. Te azt írtad,hogy zéró harcértékkel bír. Erre reagáltam, hogy nem egy lövészpáncélosról írok, hanem a mentő változatról! Miért kellene harcértékkel bírnia egy mentőnek, vagy a jelenleg használatban lévő Unimog specifikációknak? (A Mistral hordotó, értelem szerűen kivétel, de arra egy védő géppuskát azért feltennék!) Ez egy hordozó jármű, egy páncélzattal ellátott teherautó! Erre alkalmas (nem többre), viszont ezen a téren a hazai gyártásu Komondor ,ki tudná váltani a jelenleg használt Unimog családot. Talán még a Honvédség által használt HMMWV terepjárókat és MRAP típusokat is. Egy egységesítés, logisztikailag is jó lenne, plusz a már említett hazai gyártás. Ha ezeket a típusokat mind kiváltja a jármű, akkor az már egy magasabb darabszám, ami további jó hatással van az árra.