Szlovák vadászgép beszerzés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Wolfram, nyilván sehogy, egyszerre a kettő nem megy!
Az Európai Egyesült Államokkal nekem a kezdetek kezdetén semmi bajom nem lett volna, csak ésszel kellett volna csinálni! Ezt is leírtam számtalanszor, ha összeállunk egységes EU-ba, ott kellett volna kezdeni, mert ez a minimum, hogy saját HT-hoz ragaszkodunk. Ez nem egy légből kapott valami, ez az ALAP. Saját gazdasági közösség van, belső piac van, olyan erő ami képviseli az érdekeinket, ami segít súlyt adni a szavunknak, nincs. Ellenben bár a SZU szétesett, és szerencsére visszahúzódott, az USA itt felejtette magát nem kevés helyen katonai bázisokkal. Őket is ünnepélyesen azonnal fel kellett volna kérni, hogy legyenek szívesek távozni. Szövetség az lehet továbbra is, de egyenlő alapokról építkezve, egyenlő félként. Ami most van, az nem az, minden szinten mi vagyunk kiszolgáltatva nekik.
Innen lehetett volna beszélni tovább bármiféle EEÁ-ról. Ebből annyi lett aztán, hogy ránk szólnak Brüsszelből hogy egyenes legyen az uborka, márványra tojják a tyúkjaink a tojást, és engedjünk be mindenféle kannibált ellenőrzés nélkül, meg vegyünk át tőlük. Ez mondjuk nekem nem jön így be! Akkor viszont máris ott vagyunk, hogy az EU mag még a saját érdekeit sem tudja hatékonyan képviselni a világban, akkor MI mit várhatunk tőlük?!
Ha ez nagyon mostanában nem változik pozitív irányban, akkor tényleg szerintem felejtős az egész EU project, nem az EEÁ, hanem úgy ahogy van ez az egész félkarú gnóm behemót bürokrácia által gúsba kötött brüsszeli szörnyszülött.

Onnantól viszont akkor jön az amit mondtam, hogy nemzetállamok, és mindenki saját jól felfogott érdekében vesz a világpiacról BÁRMIT ami költséghatékony, csak akkor meg ne ugasson senki ha pl. a minyó kategóriában Orosz heli lesz felújítva, vagy akár újból is olyat veszünk, mikor fél-harmad árból kijön mint egy UH-1, és még több katonát is szállít.

Erről kb. ennyi a véleményem, nyilván nem kell vele egyet érteni senkinek.


Persze, de tudod te is, hogy ez mivel járna. A mostaninál sokkal nagyobb központosítás, akár közös hadsereg (de akkor a nemzeti szuverenitásnak lőttek, ebből meg sülhetne ki jó dolog is, meg rossz is, jelenleg inkább rossz sajnos...). És akkor mehetne úgy, mint az USA-ban. Vagyis több cég versenyezhet éppen, de ha valamelyik nyer egy tenderen valamivel, akkor az a terméket egységesen megveszi/rendszeresíti MINDENKI (vagy épp a naaagy közös hadsereg, ha már addig eljutnánk...), akinek abban a kategóriában/fegyvernemben épp kell új cucc. Legalábbis a drágább-komplexebb eszközök, úgymint multirole vadászgép, harckocsi, nagyobb hajók, tengeralattjárók, komolyabb légvédelmi rendszerek, stb. esetén. Így megérné jobban fejleszteniük az itteni cégeknek mert tudnák, hogy nagy és stabil bevétel lesz, ha elég jó a termékük. Viszont szerintem ettől még nagyon messze vagyunk. Korábban már mondtam, amíg nincs egy közös nyelv, amit az EU-ban mindenki (de tényleg mindenki) beszél, addig ez nem nagyon fog menni. És még az is csak a kezdet lenne. Addig meg szépen és folyamatosan lenyomogat minket, vagyis a fragmentált Európát/EU-t a sokkal központosítottabb USA és a feltörekvő, méginkább központosított (és ezért ebből a szempontól az EU-nál sokkal hatékonyabb), egyre inkább szuperhatalommá váló Kína.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113

Na jó, de az nem mobil.

"Egy 35 milliós rakétával operáló program nem tudom, hogy mennyire nevezhető sikeresnek. A legdrágbb SM ennek tördékébe kerül, még a négyfokozatú is...."

https://www.ucsusa.org/sites/defaul...documents/nwgs/2011-winter-anti-satellite.pdf
"GBI interceptors cost about $70 million each, the e s t i m a t e d p r ocurement cost for each SM-3 Block IIA missile is $20- 24 million."

Aster: "As of 2012, France has spent €4.1bn at 2010 prices on 10 SAMP/T launchers, 375 Aster 30 missiles and 200 Aster 15 missiles."

Persze Aster-15 bezavar, de ez alapján egy Aster-30 mondjuk ~10-12m$. Ez alapján az SM-3 nem tudom mennyire nevezhető sikeresnek. :D


SM-3 Block 2 árát összehasonlítani az Asterével, vagyis egy 2500 km hatótávolságú és 1500-2000 km-es magasságot elérni képes dedikált ABM-et egy 120 km-es hatótávolságú, 20-30 km-es magasságot elérni képes általános célú légvédelmivel? Eléggé alma-körte...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Javaslataim:
- magyar :)
- német, nyelvtani nemek nélkül
- eszperantó (?)

Én bőven beérném azzal a "primitív" angollal is... :D De hajajj, inkább nem is folytatom, egyszer már volt erről itt egy kisebb vita. Mindenesetre úgy vélem, hogy így, nemzetállamostól a jelenleginél jelentősen "jobb", összetartóbb EU nem nagyon lesz, mert minden ország a saját érdekeit akarja-akarná érvényesíteni, nyilván gyakran a másik kárára.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113
Amúgy meg a kényszer nagy úr. Hírek alapján nem csak MBT hanem EF+Rafi utodnál is összejön a Francia+Német+(Olasz+Spanyol) tandem. Nem lepne meg ha több vonalon Anglia is felülne a vonatra. Főleg így boxer beszerzés után nem hinném Anglia egyedül nekiáll új MBTt fejleszteni. A kényszer nagy úr.
Ennek így is kéne lennie, hogy az EU
Persze, de tudod te is, hogy ez mivel járna. A mostaninál sokkal nagyobb központosítás, akár közös hadsereg (de akkor a nemzeti szuverenitásnak lőttek, ebből meg sülhetne ki jó dolog is, meg rossz is, jelenleg inkább rossz sajnos...). És akkor mehetne úgy, mint az USA-ban. Vagyis több cég versenyezhet éppen, de ha valamelyik nyer egy tenderen valamivel, akkor az a terméket egységesen megveszi/rendszeresíti MINDENKI (vagy épp a naaagy közös hadsereg, ha már addig eljutnánk...), akinek abban a kategóriában/fegyvernemben épp kell új cucc. Legalábbis a drágább-komplexebb eszközök, úgymint multirole vadászgép, harckocsi, nagyobb hajók, tengeralattjárók, komolyabb légvédelmi rendszerek, stb. esetén. Így megérné jobban fejleszteniük az itteni cégeknek mert tudnák, hogy nagy és stabil bevétel lesz, ha elég jó a termékük. Viszont szerintem ettől még nagyon messze vagyunk. Korábban már mondtam, amíg nincs egy közös nyelv, amit az EU-ban mindenki (de tényleg mindenki) beszél, addig ez nem nagyon fog menni. És még az is csak a kezdet lenne. Addig meg szépen és folyamatosan lenyomogat minket, vagyis a fragmentált Európát/EU-t a sokkal központosítottabb USA és a feltörekvő, méginkább központosított (és ezért ebből a szempontól az EU-nál sokkal hatékonyabb), egyre inkább szuperhatalommá váló Kína.
Ez így van. El kell dönteni hogy mi legyen! Ahogy mondtam, egy ilyen EU hoz amit Junckerek vezetnek NEM szeretnék betagozódni, egy épeszű vezetésűvel semmi problémám nem lenne! A túltolt liberális agyhalottságot kéne már pragmatizmusra váltani. Szerintem valamilyen nemzetállami önállóságra szükség van, nem kell szó szerint EEA vá válni az US mintájára teljesen, de ki kéne mondani hogy EU közös fegyverzet van, és pl. csak úgy lehet külföldit megvenni, ha ha abszolút nincs semmi hazai alternatíva, s azt is csak úgy mint pl. az Usa, vegyescéggel, tech transzferrel. Van ám mit tanulni tőlük ebben is, ritka nagy protekcionisták voltak ezen a területen már Trump előtt is!
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
S

speziale

Guest
"Egy 35 milliós rakétával operáló program nem tudom, hogy mennyire nevezhető sikeresnek. A legdrágbb SM ennek tördékébe kerül, még a négyfokozatú is...."

https://www.ucsusa.org/sites/defaul...documents/nwgs/2011-winter-anti-satellite.pdf
"GBI interceptors cost about $70 million each, the e s t i m a t e d p r ocurement cost for each SM-3 Block IIA missile is $20- 24 million."

Aster: "As of 2012, France has spent €4.1bn at 2010 prices on 10 SAMP/T launchers, 375 Aster 30 missiles and 200 Aster 15 missiles."

Persze Aster-15 bezavar, de ez alapján egy Aster-30 mondjuk ~10-12m$. Ez alapján az SM-3 nem tudom mennyire nevezhető sikeresnek. :D


ASRAAM lehet bukta de azért ott az IRIS-T. És?
De ott van meteor is. Kinematikailag a kategóriájának királya. Elektronikába nem tudjuk mit tudhat de ha kell lesz bele Japán top elektronika. De sorolni lehet a sikeres europai programokat. Igen vannak durva bukták is. Kedvencem a Baracuda.

F-35 meg többek közt a nem tudjuk mit akarunk szempontjából gigabukta. És tökre más kérdés, hogy a végére egy igencsak komoly gép lett.

hirtelen...

Igen...ezt már én is akartam írni, hogy nem tudom honnan van ez a 35 milliós ár az Aster esetében, mert én is ezt a fenti infót találtam róla....
De találtam egy másikat is, mely szerint a török légvédelmi rakéta tenderen az MBDA a Patriotnál valamivel olcsóbban ajánlotta volna az Astert
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113
Igen...ezt már én is akartam írni, hogy nem tudom honnan van ez a 35 milliós ár az Aster esetében, mert én is ezt a fenti infót találtam róla....
De találtam egy másikat is, mely szerint a török légvédelmi rakéta tenderen az MBDA a Patriotnál valamivel olcsóbban ajánlotta volna az Astert
Az árakkal szemben én is folyamatos ellentmondást találtam, napokban nézegettem a heli vonalat, 2-300% os eltérések vannak forrás és forrás közt. Lekövethetetlen számomra, hogy mi mennyibe kerül valójában.
 
S

speziale

Guest
Na jó, de az nem mobil.




SM-3 Block 2 árát összehasonlítani az Asterével, vagyis egy 2500 km hatótávolságú és 1500-2000 km-es magasságot elérni képes dedikált ABM-et egy 120 km-es hatótávolságú, 20-30 km-es magasságot elérni képes általános célú légvédelmivel? Eléggé alma-körte...

ad1) a jelenlegi aster 30 block 1-nek is van taktikai ballisztikus rakéta elhárító képessége. A block 1 NT-nek meg még komolyabb ilyen képessége lesz
ad2) senki nem mondta, hogy a 2 összevethető. Csupán azt, hogy az Aster nem 35 millióba kerül...meg azt, hogy az SM3 block 2 is k*rva drága
 
S

speziale

Guest
ad1) a jelenlegi aster 30 block 1-nek is van taktikai ballisztikus rakéta elhárító képessége. A block 1 NT-nek meg még komolyabb ilyen képessége lesz
ad2) senki nem mondta, hogy a 2 összevethető. Csupán azt, hogy az Aster nem 35 millióba kerül...meg azt, hogy az SM3 block 2 is k*rva drága

ja és ad3) molni azt állította, hogy a legdurvább SM változat is olcsóbb az Aster-nél...aztán kiderül, hogy baromira nem az
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Szerintem valamilyen nemzetállami önállóságra szükség van...

Kezdetben nyilván, mert nem is mehetne egyből a komolyabb egybeolvadás. Aztán a folyamat valamerre majd alakulna pár évtized alatt. De még ez is csípné sokak szemét. Mint ahogy már most is láthatjuk a tiltakozást. Ez persze érthető, hiszen ez a folyamat szükségszerűen a lokális, adott népre-nemzetre jellemző kulturális sajátosságok feloldódásával, részleges, vagy teljes eltűnésével jár hosszabb távon és vannak, akik ezt nem elfogadható árnak tartják. Már csak ezért sem mehetne túl gyorsan, pláne nem erőltetve, mert úgy komoly feszültséget okozna és könnyen olyan szitukhoz vezethetne, mint a jugoszláviai polgárháború...
Vagy maradunk a nemzetállamok laza szövetségénél, amin még belül is külön alkalmi szövetségek is köttet(het)nek, mint pl. a V4, de mivel igazi egység nincs, ezért mindig gyengék leszünk a két nagyhoz (USA, Kína) képest.
Na mindegy, én így látom.

ad1) a jelenlegi aster 30 block 1-nek is van taktikai ballisztikus rakéta elhárító képessége. A block 1 NT-nek meg még komolyabb ilyen képessége lesz
ad2) senki nem mondta, hogy a 2 összevethető. Csupán azt, hogy az Aster nem 35 millióba kerül...meg azt, hogy az SM3 block 2 is k*rva drága

Ja jó. Akkor sincs értelme, mert SM-3 Block 2-vel légkörön belül semmit nem lősz le, mivel nem képes rá, Aster 30-cal meg műholdat, IRBM-et/ICBM-et nem fogsz leszedni soha, mivel nem képes rá.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 028
113
Kezdetben nyilván, mert nem is mehetne egyből a komolyabb egybeolvadás. Aztán a folyamat valamerre majd alakulna pár évtized alatt. De még ez is csípné sokak szemét. Mint ahogy már most is láthatjuk a tiltakozást. Ez persze érthető, hiszen ez a folyamat szükségszerűen a lokális, adott népre-nemzetre jellemző kulturális sajátosságok feloldódásával, részleges, vagy teljes eltűnésével jár hosszabb távon és vannak, akik ezt nem elfogadható árnak tartják. Már csak ezért sem mehetne túl gyorsan, pláne nem erőltetve, mert úgy komoly feszültséget okozna és könnyen olyan szitukhoz vezethetne, mint a jugoszláviai polgárháború...
Vagy maradunk a nemzetállamok laza szövetségénél, amin még belül is külön alkalmi szövetségek is köttet(het)nek, mint pl. a V4, de mivel igazi egység nincs, ezért mindig gyengék leszünk a két nagyhoz (USA, Kína) képest.
Na mindegy, én így látom.

Szerintem már a mostani szinten is lehetne ezt forszírozni, hogy közös EU-s fegyver program, s utána ahogy írtam, védeni a terméknek a saját piacát. Kéne közös EU-s külpolitika, ennek a megtámasztására meg közös EU haderő. Nyilván csak vállalható vezetéssel, nem Junkcer vonallal. E nélkül az EU súlytalan, és ahogy durvulni látszik a világ(márpedig úgy látszik), még inkább az lesz. A nemzetállamokra egyébként szükség van, nem szeretném a népre-nemzetre jellemző kúltúrális sajátosságokat feloldani egy nagy közösben. Maradjanak csak meg mindenkinek a szokásai, nemzeti ünnepei, de közös kül és hadügy, illetve gazdaságpolitkia kell ha versenyképesek akarunk maradni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
A nemzetállamokra egyébként szükség van, nem szeretném a népre-nemzetre jellemző kúltúrális sajátosságokat feloldani egy nagy közösben. Maradjanak csak meg mindenkinek a szokásai, nemzeti ünnepei, de közös kül és hadügy, illetve gazdaságpolitkia kell ha versenyképesek akarunk maradni.

Ez így szerintem nem működne, mert akkor mindig lesznek "ti", meg "mi" halmazok, vagyis határozott törésvonalak, amik mentén mindig lesz indok egymással szembefordulni. De ez már tényleg nem ebbe a topikba tartozik...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Javaslataim:
- magyar :)
- német, nyelvtani nemek nélkül
- eszperantó (?)
Közös közvetítő nyelvként, egyrészt abból a szempontból hogy mindenkinek tanult nyelv lenne, másrészt az egyszerű nyelvtan miatt az eszperantó lenne a legjobb. Sajnos viszont van vele egy óriási probléma: nincs semmiféle szakmai szókincse (hogy van eszperantó nyelven pl. az orrsegédszárny vagy a futómű), ezt még minden szakterületen meg kellene alkotni - és be is vezetni az adott szakterületekre!! Aztán az adott szakterületek minden meglévő dokumentációját átírni, hitelesíttetni és bevezetni eszperantó nyelven!! Hány évig tartana szerintetek?!! Szóval HAJJAJJAJ, sok reményem nincs hozzá ... :(
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ez így szerintem nem működne, mert akkor mindig lesznek "ti", meg "mi" halmazok, vagyis határozott törésvonalak, amik mentén mindig lesz indok egymással szembefordulni. De ez már tényleg nem ebbe a topikba tartozik...
A közös gazdaságpolitika szerintem egységes munkaügyi, bér és adópolitikát jelentene, vagyis követelne meg (másképpen akárhogy is csókolóznak a nagyfejűek, a gazdaságpolitikát szerintem csak hazudni lehet közösnek!). Mivel a legnagyobb úr az érdek, ennek bevezetésétől szerintem a sánta kutyát nem érdekelné, hogy ki mikor milyen címen ünnepelné a nemzeti ünnepet, csak arra kellene figyelni a gazdasági kapcsolatoknál, hogy hol mikor van munkaszüneti nap (erre viszont most is "illik" figyelni). Viszont egységes munkaügyi, bér és adórendszer esetén nem azért települne ide a multi, mert itt rabszolgákat kap havi akár 300-320 órában negyed-harmadáron az otthonihoz képest, hanem azért, mert egyáltalán megtalálja azt a munkaerőt, amit otthon már nem talál!! Ráadásul ilyen körülmények között nem kellene több-százezer munkavállalónak nyugatra menekülni az itthoni "bérek" elől, amivel itthon reményük sincs az önálló életkezdésre. Tudom, a kezem meg a bili viszonya elég közeli, és a bili se üres ráadásul ... de jöhetnek a jobb ötletek ... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram
M

molnibalage

Guest
ja és ad3) molni azt állította, hogy a legdurvább SM változat is olcsóbb az Aster-nél...aztán kiderül, hogy baromira nem az
Akkor tévedtem bár akkor visszafelé kéne megnézni, hogy a HMZ-benm azonos kategóriás rakéta mennyibe fáj. Az Aster embertelenül drága...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 490
113
Most írtam a Közép-Kelet Európa topikba. :)

Miért nem ide írtad? Vagy legalább linkelhetted volna :)

Akiket csak a technika érdekel, nem olvassák a biz.pol topikokat mert ott általában másról van szó.

Na de hogy ne kerüljenek itt elő újra ugyanazok a gondolatok, átmásolom ide is a hozzászólásokat....


40 perce ért véget a szlovák kormány ülése melyen úgy döntöttek a védelmi miniszter javaslatára, hogy 14 darab F-16 Block 70/72 gépet vesznek 2 milliárd USD értékben.

En vagom hogy a block 70\72 egy igen modern valtozat es azt is hogy ez egy csomag ami valoszinuleg mindent tartalmaz. De nem az f35 ot dobaljak hasonlo arba?

Maradjunk annyiban, hogy több mint 1 mlrd USD. Pontos árat nem ismertették.

öööö....2015-ben volt 45-50 millió USD 1 db Gripen. 2016-ban a Gripen E árát 70 millióra saccolták (svédek maguknak).
A Pentagon 95 millió USDért veszi az F-35 darabját.


Nem drága egy picit ???

Hát ez nem picit ...

Hát a gripennel szerintem jobban jártak volna a csehekkel közös légvédelmük miatt..

Itt az idő ajánlatot tenni a dél-afrikai Gripenekre.

Szerintem erre a válasz egy kiváló légvédelmi rendszer megvásárlása lenne.
Attól a románok szájában is megkeseredne a falat amikor az "új" F-16osaikra gondolnak.:D:D

És kicsit keletebbre telepíteni az arrabonásokat - vagy egy új egységet létrehozni - pl. Tiszántúlra, Duna-Tisza -közre, előbbit szerették is volna nagyon a rómaiak.

A legjobb légvédelmi rendszerek jó vadászgépekből állnak, mert azok ugyanolyan gyorsan tudnak pozíciót váltani mint a támadó harcigépek. Szép dolog a földi légvédelem, de a vadászgépekhez azonos hatékonysághoz rendkívül sűrű telepítés kellene, az pedig túl drága játék szerintem. A földi légvédelem szerintem csak a kiemelt fontosságú célpontok védelménél (tehát bázisvédelemre, pl. Paks, Kecskemét légibázis stb.) alkalmazható a vadászlégierő kiegészítéseként. Mo. légtérvédelmére (tehát területvédelemre) elsődleges lenne a vadászlégierő (akár további fejlesztéssel is).

Nem ellenük akarok választ adni, amíg nem tudnak mit megszállni addig nem jelentenek veszélyt akkor sem ha 28 gépet vesznek. Pusztán ennek a farvizén jó üzlet lenne áron alul megvenni DA állományát a légierő indokolatlan pénzügyi túlsúlya ellenére is.
Nehéz addig egymás elleni fegyverkezésről beszélni amíg nekünk és a tótoknak is tökéletesen védtelen a katonai infrastruktúrája. Gondolok itt olyan dolgokra, hogy hiába veszünk 20 helikoptert ha egy csomagtartóban beautóztatott aknavetővel kényelmesen szét lehet szedni az összeset, a helyőrség számára átvizsgálhatatlanul nagy területről. Vehetünk bármit amíg 1.ingyen vagy fillérekből megvalósítható biztonsági intézkedésekre magasról szarunk (nem csak a MH-ra gondolok), 2. a meglévő rendszer kulcselemeit (beszerzési értéktől függetlenül) nem védi semmi.
Siránkozás vége.

Arra leszek majd kíváncsi hogy a leendő? Közös hadosztályba így hogyan fognak tudni légierőt intregrálni? Nem mintha ha nagy jelentősége lenne.
(miért érződik a beszerzésen egy jókora hátszél?)
Valamint idővel mi nem leszünk szarban a többi gripen üzemeltetővel ha tényleg felvásárolja a Boieng a Svéd gyártót?

A többi meg ezért veszi ennek többszöröséért, hogy a cég profitja meglegyen, az 1000%-os minimum.

Lenyomtak minket. Először gazdaságilag, most katonailag. Szép...

A NATO csúcsra meg nem tudtak helikoptert küldeni.... pedig hogy örült volna Trump a Blackhawknak :cool:
(Kíváncsi vagyok hogy az orosz helikoptereket felismerte-e a kötelékben.)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 952
113
Majd ha megérkeznek nekik, és fegyver is lesz hozzá, meg kiképzett teljes értékű legénység. Az még innét vagy mennyi is? Legkorábban talán 6-8 év? Addigra a itthon Gripen mennyi is lesz? 20? Szóval pár évre rá mi is cseréljük szerintem. Örökké toppon lenni a környéken egy ilyen kis országnak nem lehet. Az anyagilag elég megterhelő lenne. Persze az is érdekes lesz majd ilyen távlatban hogy akkor melyik országnak mire futja majd anyagilag üzemeltetés terén. Addigra talán összekalapálnak még pár új típust a világban és nem csak F-35, meg Szu-35, netán még a Rafale közt lehet majd választani. Másik kérdés persze hogy mi a tosznak a szlovákoknak ilyen erős gép, ráadásul nagyon bonyolult egy jószág lehet már.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and marton