Sz-400 Triumf / S-400 Triumf / SA-21 Growler (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Bocsanat hogy beletrolkodtam a topikba en eddig abna a tudatba voltam hogy a 350 egy nasams vagy aster kategorias rendszer . ezekszerint nem az lessz csak valami hasonlo joval gyengebb kepessegekkel.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Bocsanat hogy beletrolkodtam a topikba en eddig abna a tudatba voltam hogy a 350 egy nasams vagy aster kategorias rendszer . ezekszerint nem az lessz csak valami hasonlo joval gyengebb kepessegekkel.

  • A NASAMS és az Aster két igencsak eltérő rendszer. A NASAMS alapvetően légi indítású önirányító rakétákra (jelenleg kizárólag az AIM-120 AMRAAM) épül. A mögötte lévő "tartalom" egyszerű, olcsó. Alapvetően a rakéta irgalmatlan drága, de a rendszer amúgy egyszerű és (relatíve) olcsó. Cserébe a hatótávolsága parittya szintű, 20-30km nagyon maximum. Ballisztikus rakéták ellen nem használható.
  • Az Aster eredetileg kifejezetten hadihajók számára készült, önirányító rakétákkal, jó képességű radarokkal és háttérrendszerekkel. Az Aster-15 hatótávolsága ~40km körüli, az Aster-30 hatótávolsága cirka 120km. Az Aster volt az első radaros önirányítású légvédelmi rendszer (IOC dátuma 2001). Ballisztikus rakéták is haszálhatóak az új verziói. A szárazföldi változata (SAMP/T) is létezik. A rakéta viszont kis szériaszáma miatt extrém drága.
  • Az Sz-350 inkább az Aster-hez hasonló rendszer, csak elvben egy-két fokkal szerényebb képességű radarral. Eleve ballisztikus rakéták ellen is használható lesz. Érdekes kérdés, hogy a 9M96 és 9M100 rakéták mennyire lesznek drágák, mert alapjaiban határozza meg a rendszer életképességét...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Ertem tehat elso blikre a radar a gyenge pontja a 350 nek a nyugati fajtarsal szemben. Gyengebb kepesseg de ha a raketat sikerul olcsositani /megfelelo db szam aseten nem lessz. Olyan nehez/ ar ertek aranyat tekintve egy igen potens redszer lessz az oroszok kezebe amivel masod szintu terepet konnyeden megoltalmaz. Ezzel kivaltva a joval dragabb 400 asokat. Legalabbis ott ahol nincs akkora fenyegetes vagy olyan erteku strategiai celpont /kvazi reskitoltes/.

A nasams nal hogy all a nagyobn hatotavolsagu "1 fokozat" ? Tudom hogy egy azon cegcsoport asterrel meg hasonlok de nem ugy vot hogy ki lessz tolva 120 km re? Vagy aster miatt bukott a dolog?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Akkor az s 350 kozepes raketaibol nincs aktiv radarvezerelt valtozat tervben sem /hasonlo a nasamsehoz?) marmint kepessegbe nem r77rekintetebe?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ertem tehat elso blikre a radar a gyenge pontja a 350 nek a nyugati fajtarsal szemben. Gyengebb kepesseg de ha a raketat sikerul olcsositani /megfelelo db szam aseten nem lessz. Olyan nehez/ ar ertek aranyat tekintve egy igen potens redszer lessz az oroszok kezebe amivel masod szintu terepet konnyeden megoltalmaz.

Negatív. (tényleg el kellene olvasni Molni írását, benne van hogy melyik Sz-300 típus mire való, sőt még a 350-es is)
Az Sz-350 valaha majd a Sz-300PSz komplexumokat váltja ki vidéken, semmi köze az Sz-400-hoz.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Na igy mar ertheto hogy a psz helyett lessz /nem emlekeztem az osszefoglalo ezen reszere hogy a psz t valtja az s 350\
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Igen megvan a pmu magyarorszagi rendszeresitese eseten milett volna ha. Resz elott. /nem emlekezhet az ember az osszefoglalo minden mondatara na :D/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Ha mar belekezdtem tovabbi kerdeseket tennek fel. Nem erne e meg a vityaz "nagy" aktiv radaros raketajat integralni az s 400 hoz? Igy elvileg kapna a 400 as egy reszben 360 fokos tuzivet. Nem a teljes javadalmazast lecserelni csak van hely a tubusba. Vagy a pancirok miatt folosleges esetleg gazdasagtalan lenne?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ha mar belekezdtem tovabbi kerdeseket tennek fel. Nem erne e meg a vityaz "nagy" aktiv radaros raketajat integralni az s 400 hoz? Igy elvileg kapna a 400 as egy reszben 360 fokos tuzivet. Nem a teljes javadalmazast lecserelni csak van hely a tubusba. Vagy a pancirok miatt folosleges esetleg gazdasagtalan lenne?

Elvileg integrálva van (értsd exportálható), csak azokon a fránya állami teszteken még nem sikerült (tizen x éve) átmennie.
Ha bele gondolsz hogy az amcsik mennyit sz*vtak egykoron az AMRAAM rendszerbe állításával, akkor kiderül, hogy csodák nincsenek...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Bocsanat hogy ennyire vergodok itt az s 350 en csak valamiert nem tudom megerteni hogy az oroszok elso aktiv rafarvezerelt raketaval felszerelt komplexuma es enyhen szolva teljesen elhanyagolt rendszer. Mikozben szerintem hatalmas elorre lepes es kepesseg novekedest nyuljt az aktiv rafarvezerles legvedelmi raketaknal is. Persze a vegyes ir vezerles is hatalmas ekorrelepes de ilyen meg ritka. Essp azthiszem az oroszoknak meg nincs. Ennek okan is ertekesebbnek kellene kennie a vityaznak
 
M

molnibalage

Guest
Negatív. (tényleg el kellene olvasni Molni írását, benne van hogy melyik Sz-300 típus mire való, sőt még a 350-es is)
Az Sz-350 valaha majd a Sz-300PSz komplexumokat váltja ki vidéken, semmi köze az Sz-400-hoz.
Amen. Tessék olvasni. Ha nem érthető valami, aztán kérdezni. :)
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9
M

molnibalage

Guest
Elvileg integrálva van (értsd exportálható), csak azokon a fránya állami teszteken még nem sikerült (tizen x éve) átmennie.
Ha bele gondolsz hogy az amcsik mennyit sz*vtak egykoron az AMRAAM rendszerbe állításával, akkor kiderül, hogy csodák nincsenek...
Hát igen. Már a '80-as évek közepén voltak éleslövészetek oszt IOC 1991, az ODS végén.
 
M

molnibalage

Guest
Ha mar belekezdtem tovabbi kerdeseket tennek fel. Nem erne e meg a vityaz "nagy" aktiv radaros raketajat integralni az s 400 hoz? Igy elvileg kapna a 400 as egy reszben 360 fokos tuzivet. Nem a teljes javadalmazast lecserelni csak van hely a tubusba. Vagy a pancirok miatt folosleges esetleg gazdasagtalan lenne?
360 fokos tűzíve legfeljebb akkor lehetne, ha minden feltételzés él, ami a HT összefoglalóban van. A-50 + data link + egyéb radarokkal. MCU/MCG adáshoz folyamatos track kell. Bár talán elég lehet a körkörös felderítő radar is ehhez, hiszen a NASAMS is ezt csinálja, de számomra nem derül ki, hogy tűzvezető radar a szűk km ezen a téren vagy sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 809
113
360 fokos tűzíve legfeljebb akkor lehetne, ha minden feltételzés él, ami a HT összefoglalóban van. A-50 + data link + egyéb radarokkal. MCU/MCG adáshoz folyamatos track kell. Bár talán elég lehet a körkörös felderítő radar is ehhez, hiszen a NASAMS is ezt csinálja, de számomra nem derül ki, hogy tűzvezető radar a szűk km ezen a téren vagy sem.

Tűzvezető radarból is lehet annyi,hogy kiadja a 360 fokot csak ahhoz a világ összes pénze nem lenne elég.
 
M

molnibalage

Guest
Tűzvezető radarból is lehet annyi,hogy kiadja a 360 fokot csak ahhoz a világ összes pénze nem lenne elég.
Nem így épül fel az osztály. Tehát elméletnek szép, de nem tudom, hogy egyáltalán fizikailag lehetséges-e több radart hozzá csapni.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9
M

molnibalage

Guest
Egy adott passzív fázisfordító elemen átvihető mikrohullámú energia nagysága fordítottan arányos annak élettartalmával, vagyis a komplexum üzemeltetési költségével.
Ha egy Sz-300PSz tűzvezető lokátorának 150km-es hatótávolságát egy Sz-300PM-hez tartozó 250km-re akarod növelni, akkor (250/150)⁴≈7.7x nagyobb teljesítményű impulzust kellene tudnod átzavarnod.
Nyilván a fázisfordítók által elvisel mikrohullámú impulzus nagysága nőtt 1982 és 1992 között, másrészt ha több fordítót raksz ugyanabba az antennába, akkor csökkented az egy fordítóra eső teljesítményt, másrészt ezáltal szűkíteni is tudod a kibocsájtott nyalábot.
(persze ekkor meg az antenna ára megy föl, hiszen abba több fordító + nagyobb számítógép kell vezérelni azokat...)
Ezt nem egészen értem. Az, hogy mennyire húzok össze egy nyalábot az miért limitálja azt, hogy mekkora oldaszögig tudja a rács a nyalábot? A teljesítménynek mi köze az azimuthoz? Az imp. hosszúság meg pusztán a sinjel hosszát, tehát az effektív teljesítménykisugárzást befolyásolja. Ha jól éltem.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 534
113
Szinte már majdnem sikerült rendszerbe állítani az Sz-400-as 380km hatótávolságú 40N6 rakétáját, de mégsem, mer megbukott az állami átvételen.
Pár hónap és némi módosítás után újra megpróbálják.

https://bmpd.livejournal.com/3145944.html

Hosszú idő után újabb hírek a 40N6-ról.


A 40N6 rakéták tesztjei a végső szakaszhoz érkeztek, már nyáron próbaüzemmódban a csapatokhoz kerülhetnek.Februárban tesztelték a kétfokozatú 40N6 rakétát és az eredményeik alapján kisebb konstrukciós változtatásokat végeznek rajta. Április-május folyamán újabb tesztsorozatot terveznek, ami után majd döntenek a rakéta rendszeresítéséről és sorozatgyártásáról .

https://iz.ru/725373/nikolai-surkov-aleksei-ramm/s-400-smogut-porazhat-tceli-na-distantcii-400-km