A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 106
1 990
113
Szerintem csak a vadászpilóták képzéséhez van szükség sugárhajtású gyakorlógépekre. A többiekéhez nincs. (Legalábbis máshol sem használják erre.)
Ha az NFTC-n végző évi két ember 2021-ig tudja pótolni a Gripenről távozókat, akkor majd hány új vadászpilótára lesz szükség évente? Kb. ugyanennyire?

Nekem az nem világos, hogy az a tudás, amit jelenleg Kanadában a Harvard II gépeken szereznek meg a pilóták, az a magyar képzésben hogyan és milyen típuson fogják megkapni. Biztos ki van ez már találva, csak mi kívülállók nem tudjuk még. Illetve valószínű, hogy sok olyan dolog lesz, amit itthon nem fognak tanulni, gyakorolni.

http://www.nftc.hu/a-phase2b.htm

http://www.aranysas.hu/cikk_juharfalevelesek.php

Megtanulnak majd Zlinen repülni, aztán mindenkit egyből ráültetnek az L39-re és akinek nem megy, majd abból lesz a helikopteres vagy teherszállítógép pilóta?
Aki meg tudja/bírja, az meg gondolom megtanulja az L39-en azt, amit Kanadában a Hawk-on kellett 40 repült óra alatt.

http://www.nftc.hu/a-phase4.htm
Sajnos az MH a transzparencia teljes hiányával küzd. Miért? Nem tudom, de sok országban nem így működik pl.: USA, GBR, Lengyelország, Románia, csehek stb.
Ezek az országok már évekre előre tudják melyik évben, mit, mennyit szereznek be, melyik terület kapja a fő hangsúlyt, mik a céljaik, mindezt titkolózás nélkül.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Szerintem csak a vadászpilóták képzéséhez van szükség sugárhajtású gyakorlógépekre. A többiekéhez nincs. (Legalábbis máshol sem használják erre.)
Ha az NFTC-n végző évi két ember 2021-ig tudja pótolni a Gripenről távozókat, akkor majd hány új vadászpilótára lesz szükség évente? Kb. ugyanennyire?

Nekem az nem világos, hogy az a tudás, amit jelenleg Kanadában a Harvard II gépeken szereznek meg a pilóták, az a magyar képzésben hogyan és milyen típuson fogják megkapni. Biztos ki van ez már találva, csak mi kívülállók nem tudjuk még. Illetve valószínű, hogy sok olyan dolog lesz, amit itthon nem fognak tanulni, gyakorolni.

http://www.nftc.hu/a-phase2b.htm

http://www.aranysas.hu/cikk_juharfalevelesek.php

Megtanulnak majd Zlinen repülni, aztán mindenkit egyből ráültetnek az L39-re és akinek nem megy, majd abból lesz a helikopteres vagy teherszállítógép pilóta?
Aki meg tudja/bírja, az meg gondolom megtanulja az L39-en azt, amit Kanadában a Hawk-on kellett 40 repült óra alatt.

http://www.nftc.hu/a-phase4.htm
Pilatus Pc9 vagy Orlik mint köztes típus nélkül csak fölösleges pazarlása lesz ez a jet-repórának.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 556
113
Sajnos az MH a transzparencia teljes hiányával küzd. Miért? Nem tudom, de sok országban nem így működik pl.: USA, GBR, Lengyelország, Románia, csehek stb.
Ezek az országok már évekre előre tudják melyik évben, mit, mennyit szereznek be, melyik terület kapja a fő hangsúlyt, mik a céljaik, mindezt titkolózás nélkül.
Hát ez sajnos ilyen magyar módi. Mindenből egy kicsit....Több fókusz van egyszerre. Légierő fejlesztése, missziózás támogatása, határvédelem, különleges erők, tartalékos képzés vannak most soron.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Ami a hírekből kimaradt:



Mivel engem is PTSZ-M-re soroztak be anno így különösen örülök az eszköz felújításának, az viszont kissé meglepő, hogy az uniós támogatás célhoz kötöttsége miatt öt évig ezeket az eszközöket elsősorban a katasztrófavédelmi feladatokra történő felkészülések alkalmával és a kármentesítési elemeket is tartalmazó gyakorlatokon használhatja a Magyar Honvédség.
Meglétüket, műszaki állapotukat a projekt céljainak megvalósulását ugyanis a támogatás felhasználását felügyelő hatóságok – a kötelező ötéves fenntartási időszak alatt – a helyszínen bármikor ellenőrizhetik.


Az új és felújított eszközök a katasztrófavédelmi feladatok körébe nem tartozó kiképzési célokra kizárólag a magyar állam és a honvédség hozzájárulásával biztosított önrész százalékos arányának megfelelő futás- vagy üzemóra mértékében vehetők igénybe.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Sajnos az MH a transzparencia teljes hiányával küzd. Miért? Nem tudom, de sok országban nem így működik pl.: USA, GBR, Lengyelország, Románia, csehek stb.
Ezek az országok már évekre előre tudják melyik évben, mit, mennyit szereznek be, melyik terület kapja a fő hangsúlyt, mik a céljaik, mindezt titkolózás nélkül.
USA a mai kor Szovjetuniója ellenpólus nélkül. Exportálja a "demokráciát" és a kapitalizmust, oda is, ahol nem kérnek belőle, Nagy-Britannia az előbbi láncos kutyája. Lengyelország meg Románia betegesen retteg az oroszoktól, utóbbi még tőlünk is. Nekik kell a transzparencia, hogy lássa ország-világ, mekkora tökös arcok. Csehország más tészta.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
kaptam:

van még kérdés?

Oké.

"(2) Az (1) bekezdés szerint a Honvéd Vezérkar főnökének (a továbbiakban: HVKF) közvetlen szolgálati alárendeltségében, a központosított katonai rendészeti és gépjármű baleseti helyszínelési feladatot ellátó új, az MH hadrendje szerinti dandár jogállású szervezetként létrehozásra kerül az MH Katonai Rendészeti Központ (a továbbiakban: MH KRK)."

"Az MH Katonai Rendészeti Központ dandár jogállással, budapesti központtal, országos hatáskörrel működik."

"A feladatokat az objektumvédelmi század és a rendészeti század látja el, utóbbi kihelyezett rendészeti csoportok útján, Budapesten kívül Debrecenben, Szolnokon, Hódmezővásárhelyen, Kaposváron, Székesfehérváron és Győrben."

"Vezető állomány

Mergancz Sándor dandártábornok, központparancsnok
Riczler Tamás ezredes, központparancsnok-helyettes
Bartha László ezredes, törzsfőnök"
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
https://www.feol.hu/kozelet/helyi-kozelet/katona-magyar-honvedseg-onkentes-2306853/

erre kaptam egy hozzászólást:

Némedi László __ 45 perce 0 0 132637
http://simicskoistvan.hu/2018/03/29/kozel-700-onkentes-katona-tett-eskut/



az új, területvédelmi alapon szerveződő önkéntes tartalékos rendszer kialakítása tavaly júliusban kezdődött, s mára összesen 1600 tagja van, míg a régi rendszerben szolgálatot teljesítőkkel együtt az önkéntes katonák létszáma eléri a 6600 főt.

------------------



érzek egy diszkrepanciát a számokban, mert tavaly decemberben a számuk 1000 volt és most éppen hétszáz esküje után még 1600nál járunk (és több ilyen 700-as esküt is olvastam idén), gondolom ez a churn, vagy csak én olvasok nem figyelmesen...



https://honvedelem.hu/tag/Önkéntes Tartalékos Rendszer

https://honvedelem.hu/cikk/66546_al...dik_onkentes_teruletvedelmi_tartalekos_katona
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
https://www.feol.hu/kozelet/helyi-kozelet/katona-magyar-honvedseg-onkentes-2306853/

erre kaptam egy hozzászólást:

Némedi László __ 45 perce 0 0 132637
http://simicskoistvan.hu/2018/03/29/kozel-700-onkentes-katona-tett-eskut/



az új, területvédelmi alapon szerveződő önkéntes tartalékos rendszer kialakítása tavaly júliusban kezdődött, s mára összesen 1600 tagja van, míg a régi rendszerben szolgálatot teljesítőkkel együtt az önkéntes katonák létszáma eléri a 6600 főt.

------------------



érzek egy diszkrepanciát a számokban, mert tavaly decemberben a számuk 1000 volt és most éppen hétszáz esküje után még 1600nál járunk (és több ilyen 700-as esküt is olvastam idén), gondolom ez a churn, vagy csak én olvasok nem figyelmesen...



https://honvedelem.hu/tag/Önkéntes Tartalékos Rendszer

https://honvedelem.hu/cikk/66546_al...dik_onkentes_teruletvedelmi_tartalekos_katona
A számokban nincs diszkrepancia. Aki régebben ÖMT ént szolgált pl egy fiatal tanuló és tavaly vagy idén kirepül a munka világába akkor mivel az átjárás megoldható akkor igen jó eséllyel át helyezteti magát az ÖTT állományba. Mivel a leendő munka mellett nem mindenhol díjazzák az évi 60 napos lelépést. Továbbá idősebb (45-55 éves) ÖMT ok is "átlépnek" ÖTT be. Egyébként ők minek esküdjenek még egyszer ha már esküdtek.
A nagy 0 harcértékről meg annyit hogy aki ilyet állít annak halvány lilla fingja sincs az egészről. Nagyon sok volt katona,rendőr,sorkatona ÖTT os. És ez tapasztalat nagyon jól jön a fiatal fegyvert nem látott állomány felkészítésében. Mivel 0 rol indult tavaly nem egy csattintásra fog beindulni a folyamat. Ahhoz hogy rendesen kiforja magát a rendszer pár év kell neki. Pl a szlovákoknál az önkéntes sorkatonaság beindulásának is legalább 2-3 évre volt szükség mire kézzel fogható eredményt kaptak. Már majdnem feladták. Az építkezés idő energia türelem és munkaigényes. Aki meg türelmetlen az nem is fog szüretelni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
hogy érthetőbb legyek:
Mióta a MIL-STD-810 több száz tesztfolyamatot foglal magában, amelyek mindegyike különböző védettségi típusokat vizsgál, nem elegendő az egyszerű hivatkozás a MIL-STD-810-re. Fontos tudni, hogy melyik MIL-STD-810 vizsgálatot végezték el az eszközön, hogy meghatározzuk mennyire robosztus valójában.

írás itt:
http://www.geotools.hu/data/termek/csatoltfajl/341/IP magyar.pdf

szóval ha vettek x darab ilyen laptopot, oda ahová ilyen kell az oké...műhely, hangár etc akkor én is azt mondom: VÉGRE !!!

ha oda vették, ahová a "harctéri laptop" kellene, akkor .....


Sharid, ne bőszíts már! Te ezt írtad:
"Ezek nem katonai,hanem ipari laptopok, a gyártó pld. Az egyik induló típust kifejezetten autószerelő műhelyeknek ajánlja... írva nagy eltérés.....

A cikkben emlegetett katonai szabvánoknak megfelelőség pedig finoman szólva nem az, amit tud..."

Na akkor először is, olyan, hogy "katonai laptop", tehát kizárólag katonai felhasználásra szánt laptop, nem nagyon van. Az oroszok csináltak egy elsősorban kifejezetten katonai használatra szánt lapost, a 10 kilós HT-R1000-t (innen rendelhető amúgy, ha érdekel: https://www.rstradehouse.com/item?id=100210015623&l=en# ), ami amúgy annyira sikeres, hogy a gyakorlataikon, de még Szíriában is Panasonic-ok, meg Getac-ok láthatóak náluk.
Hanem katonai szabványoknak is megfelelő ipari laptopok vannak.

Másodszor meg, ez a mondatod nettó hülyeség: "A cikkben emlegetett katonai szabvánoknak megfelelőség pedig finoman szólva nem az, amit tud..."
A cikkben pontosan azokat írják, amik a laptop adatlapján is olvashatóak. Vagyis pont azt tudja.
Ez semi-rugged, mint a másik, a beszerzésen elbukott Pana CF-54 is, amelyiknél ez olcsóbb. Ergo, nyilván pont ilyeneket, "semi-rugged"-eket is akartak venni.
Azt meg már betettem, hogy a MIL-STD810G-n belül miknek felel meg. De még egyszer, csak a kedvedért: MIL-STD 810G certified (vibration,
temperature, shock, altitude and humidity).
https://www.elmark.com.pl/web/uploaded/karty_produktow/getac/getac-s410/getac-s410_mil-std-810g.pdf

Mitől harctéri egy laptop? Mert tettek bele egy "kevlár" betétet. Az aku napelemről feltölthető,stb......................
Egy harctéri laptop gondolom azért harctéri mert egyedei op rendszerre van, egyedi teherbírású akksija, elméletileg lövedékálló (semmi értelmét nem látom) meg amit a drága vevő megkíván. Ezeket az opciókat kivétel az elméleti lövedékállóság,egyedei op rendszer. ez normális ipari laptop is tudja. Arra meg amire nekünk kell arra pont elég. Ja máshol mivel van cas van is mutogatás.

Nem elvárás egy katonai célra is szánt laptoptól, hogy "golyóálló" legyen és nem is tudok olyan sorozatgyártottról, ami az lenne. Simán csak attól "harctériek", hogy megfelelnek bizonyos szabványoknak, vagyis kellően tartósak és bírják az igénybevételt, az időjárást, a kijelző képe megfelelően látható erős fényben is, meg hasonlók.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tonyo

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Sharid, ne bőszíts már! Te ezt írtad:
"Ezek nem katonai,hanem ipari laptopok, a gyártó pld. Az egyik induló típust kifejezetten autószerelő műhelyeknek ajánlja... írva nagy eltérés.....

A cikkben emlegetett katonai szabvánoknak megfelelőség pedig finoman szólva nem az, amit tud..."

Na akkor először is, olyan, hogy "katonai laptop", tehát kizárólag katonai felhasználásra szánt laptop, nem nagyon van. Az oroszok csináltak egy elsősorban kifejezetten katonai használatra szánt lapost, a 10 kilós HT-R1000-t (innen rendelhető amúgy, ha érdekel: https://www.rstradehouse.com/item?id=100210015623&l=en# ), ami amúgy annyira sikeres, hogy a gyakorlataikon, de még Szíriában is Panasonic-ok, meg Getac-ok láthatóak náluk.
Hanem katonai szabványoknak is megfelelő ipari laptopok vannak.

Másodszor meg, ez a mondatod nettó hülyeség: "A cikkben emlegetett katonai szabvánoknak megfelelőség pedig finoman szólva nem az, amit tud..."
A cikkben pontosan azokat írják, amik a laptop adatlapján is olvashatóak. Vagyis pont azt tudja.
Ez semi-rugged, mint a másik, a beszerzésen elbukott Pana CF-54 is, amelyiknél ez olcsóbb. Ergo, nyilván pont ilyeneket, "semi-rugged"-eket is akartak venni.
Azt meg már betettem, hogy a MIL-STD810G-n belül miknek felel meg. De még egyszer, csak a kedvedért: MIL-STD 810G certified (vibration,
temperature, shock, altitude and humidity).
https://www.elmark.com.pl/web/uploaded/karty_produktow/getac/getac-s410/getac-s410_mil-std-810g.pdf



Nem elvárás egy katonai célra is szánt laptoptól, hogy "golyóálló" legyen és nem is tudok olyan sorozatgyártottról, ami az lenne. Simán csak attól "harctériek", hogy megfelelnek bizonyos szabványoknak, vagyis kellően tartósak és bírják az igénybevételt, az időjárást, a kijelző képe megfelelően látható erős fényben is, meg hasonlók.

adott esetben, elvárás, hogy ha nem is lövedék, de repeszálló legyen- krva nem tesz jót pld a JTAC-nak, ha a cucca egy kis darab fémtől megdöglik. Errefele egyrészt: spec erősített ház, másrészt ballisztikai anyagból készült hordtáska...

Egy kategóriával lejjebb, azt hiszem Honvédségnél is ez van, a Panasonic Toughbook kategoria,
és most reklám:
A forgalamzó pár évvel ezelőtt azt írta , a honvédség is vevőjük. Számolgatva, azoknak kb most lehet itt a cseréje... De itt minden titkos, ezért bassza a csőrőm, vajon végre vettek háromszáz valahány ipari laptopot a honvédségnek, olyan helyre ahol ezekre szükség van, -műhelyek, logisztika, etc.. vagy magyarosan okosan, elvesztve közpénz jellegét úgy döntött az illetékes "ez is jó lesz, a terepre és pofa be"
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 139
119 553
113
adott esetben, elvárás, hogy ha nem is lövedék, de repeszálló legyen- krva nem tesz jót pld a JTAC-nak, ha a cucca egy kis darab fémtől megdöglik. Errefele egyrészt: spec erősített ház, másrészt ballisztikai anyagból készült hordtáska...

Egy kategóriával lejjebb, azt hiszem Honvédségnél is ez van, a Panasonic Toughbook kategoria,
és most reklám:
A forgalamzó pár évvel ezelőtt azt írta , a honvédség is vevőjük. Számolgatva, azoknak kb most lehet itt a cseréje... De itt minden titkos, ezért bassza a csőrőm, vajon végre vettek háromszáz valahány ipari laptopot a honvédségnek, olyan helyre ahol ezekre szükség van, -műhelyek, logisztika, etc.. vagy magyarosan okosan, elvesztve közpénz jellegét úgy döntött az illetékes "ez is jó lesz, a terepre és pofa be"
A JTAC-nek az amcsiktól vásárolt direkt erre a célra készített gépe van, pontos típusát nem tudom. Ezek a laptopok gyakorlatokra lesznek, a kitelepült vezetési pontokra.
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 332
2 414
113
Valami nem stimt, mert az első Haditechnikát még kölyök koromban 1974-ben vettem mezei ujságosnál Veszprémben. Utána is vásároltam több példányt ugyan ott, de folytatólagosan 1983-tól vagyok előfizető (első pár évben még faterom nevén)

Azóta rájöttem, hogy 1982-től Haditechnika, előtte Haditechnikai Szemle volt a neve..... ( off )
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Csak tudod az borzasztó irritáló, hogy állandóan a katasztrófavédelmis szöveget tolják az arcunkba, mintha nem tudnánk felfogni, vagy megérteni, hogy a honvédségnek hadi használatra is kellenek cuccok, sőt inkább arra, mint katasztrófavédelemre. Mindig minden beszerzést úgy kommunikálnak, hogy azért kell a honvédségnek, mert az a katvéd2, és akkor a civileknek milyen jó lesz. Komolyan menjenek már a p*csába ezzel. Nekem máig felfoghatatlan hogy a cseh lincenszes fegyvergyártásra nem próbáltak meg hasonló szöveget kitalálni, hogy hát azért kell a Bren 2, mert ha árvíz van, az üresen álló házakra valamivel kell vigyázni... Unom már ezt a fajta kommunikációt.
Amúgy egy háború nem katasztrófa? /Irónia/