A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 179
119 666
113
Sabre eszerint nem élvonalbeli?a teknő csak teherviselő váznak kell.
A Sabra az sose volt élvonalbeli... Másodvonal jó esetben, védettségben 3-mad. Ezért se lesz sosem jó hk a T72 M1-ből mert az alappáncél minősége sokkal gyengébb mint mondjuk egy B verziónak ezért abban jóval több a fejlesztési potenciál. A sima hengerelt acél édeskevés.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 316
54 796
113
Celebra

Ajánlom figyelmedbe:
http://jetplanes.blog.hu/2017/10/02/_minek_a_trabantba_szines_display_hat_ezert

A MIG-21-ből kb. annyi lett teljes értékűen korszerűsítve, amennyi MIG-29 esünk volt.
Csak a mi MIG-29 esünk BVR képes volt, a román gépek nem.
A MIG-29 pedig minden repülési paraméterben felül múlja a MIG-21-et, sisakcélzó mind két gépben volt, de ezt érdemben csak az R-73-al lehet kihasználni mind két esetben és ugyan olyan mértékben, szóval a repülési paraméterek döntőek.
A MIG-21 az EW terén volt csak jobb a mi "alap" MIG-29 eseinknél.

Szóval hajlok arra, hogy Zsolti nem tévedett az állításával.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Ha normálisan karban lettek volna tartva, jelenleg a térségünkben még mindig számottevő erőt jelentenének, az az igazság. Jelen pillanatban az Osztrák, a Szlovák, a Szerb, a Horvát, a Szlovén légierőt biztosan ütnénk velük, a Románok ezer éves portugál F-16 jai ellen meg pariban lennének.


Ugye úgy érted, hogy karban tartva és korszerűsítve? (R-77 pl.)
Mert utóbbi nélkül... Bár még korszerűsítve is, A-G képességek a MiG-29-nél...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Celebra

Ajánlom figyelmedbe:
http://jetplanes.blog.hu/2017/10/02/_minek_a_trabantba_szines_display_hat_ezert

A MIG-21-ből kb. annyi lett teljes értékűen korszerűsítve, amennyi MIG-29 esünk volt.
Csak a mi MIG-29 esünk BVR képes volt, a román gépek nem.
A MIG-29 pedig minden repülési paraméterben felül múlja a MIG-21-et, sisakcélzó mind két gépben volt, de ezt érdemben csak az R-73-al lehet kihasználni mind két esetben és ugyan olyan mértékben, szóval a repülési paraméterek döntőek.
A MIG-21 az EW terén volt csak jobb a mi "alap" MIG-29 eseinknél.

Szóval hajlok arra, hogy Zsolti nem tévedett az állításával.
A mi migjeink kb. 90km ről már észleltek nem egy esetben egy mig-21 méretű célt, ha jobban volt beállítva a radar még földháttérből is. Az nagyon nem rossz teljesítmény ám. Rengeteg ember fejében TÉVESEN az a kép él, hogy a Mig-29 az csak manőverező harcra használható valami, és ultragagyi elektronikájva van/volt. Ez egész egyszerűen így nem igaz. Persze, egy sivatagi viharban Awacs támogatott több irányból célra vezetett jellemzően lokálisan létszámfölényben lévő top csúcs vadászgépekkel, jellemzően F-15C-k ellen elvéreztek, brutál zavaró teljesítmény miatt nulla kommunikáció és elvakított saját hazai földi irányítás, lokátorok mellett a BVR-ben. Egyenlő háttérrel a Mig-29 nem egy lapon említhető egy Lancerrel, ha légi fölényt kell kivívni, és bizony nem a Lancer "darálná le" a Mig-29-et, ahogy Celebra állítja.
Ugyan így bőven érdekes feladat lenne a 15 db Osztrák Typhoonnak is BVR rakéta nélkül egy működő 28 gépes Mig-29 flotta a mai napig, pedig azért a Typhoon az tényleg egy top közeli gép a mai napig, csak hát nem úgy ahogy a sógorok csinálják, Iris-T vel meg Mauserrel...
Semmi védhetetlen nem volt abban amit állítottam, hogy itt a közép kelet EU-s térségben egy normálisan karban tartott Mig-29 28 db os flotta az jelentős erő lenne még a mai napig is. Sőt, a románok "új" beszerzése, a használt portugál F-16 ok is kevésbé fájnának nekünk, ha a Gripen mellett úgy ahogy a lengyelek megtartották, mi is megtartottuk volna őket, mert kb onnantól azért nem az lenne a helyzet, hogy több román F-16 van/lesz, mint saját Gripen, hanem bizony ott lennének még a 29-eseink is. Más lenne a helyzet. Mindegy, ezt elszúrtuk, ahogy a Szu-22-t is. Azért is vérzik a szívem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Ugye úgy érted, hogy karban tartva és korszerűsítve? (R-77 pl.)
Mert utóbbi nélkül... Bár még korszerűsítve is, A-G képességek a MiG-29-nél...
A Mig-29 nem A-G repülőgép! Ez légifölény kivívására kifejlesztett front repülő vadászgép. Arra meg ott voltak a Szu-22-k, igen potens gépek voltak azok is, ide a térségbe bőven jók. Érdekes a lengyelek meg tudták tartani mindkét típust...

Ahhoz hogy a Lancer ne "darálja be", meg román F-16A, vagy BVR nélküli osztrák Typhoon-t ellensúlyozzon a légvédelemben, még R-77 sem kellett volna. A szerbek ilyeneket vesznek, működőképeseket mint ami nekünk volt R-77 nélkül, néhány darabot, csak nekünk 28 volt!
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 316
54 796
113
A "turul" programos MIG-29 esek+ Szu-22-esek bőven elegendőek lehettek volna a számunkra.
Régebben is leírtam, hogy innen nézve a Gripen, főleg az eredetileg beszerezni kívánt A verzió, teljesen fölöslegesek voltak a számunkra.
A Gripen C egy jó gép, de 14 db van belőle, míg a MIG-29+Szu-22 párosból legalább 40 db gépünk lett volna. Ez sem mindegy ám...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Nem értünk egyet. Én inkább választanám az ezred Leo 2A4 et mint a zászlóalj A7-et.


Azért két dolgot, hazai viszonylatban, szerintem nem árt figyelembe venni. Az egyik, hogy bármit is szerzünk be, az korszerűsítve (legalábbis normális szinten) nem nagyon lesz az elkövetkezendő évtizedekben, legalábbis az elmúlt évekből kiindulva. Negatív példa számtalan, AK-"modernizáció", BTR-gányolás... Pozitív példa talán egyedül a HM Arzenál általi P-18 korszerűsítés (ezért is örülök, hogy ők kapták a CZ cuccok gyártását, mert talán ők képesek lesznek normálisan megcsinálni...).
A másik, semmit sem érünk a mennyiséggel, ha nincs jól képzett és rendelkezésre álló személyzet hozzá. És itt lép be a vesszőparipám. Vagyis, hogy a mai fiatalok, a potenciális emberanyag, professzionális felszerelést, eszközöket és jó fizetést akar. Vagy minimum az egyiket a kettő közül. Ha egyik sincs, akkor silány lesz a belépő minőség és nagy a fluktuáció, az elvándorlás, kilépés. És úgy szart sem érünk a nagyobb mennyiséggel, ha nincs jól képzett és állandó, rendelkezésre álló emberanyag...
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
A "turul" programos MIG-29 esek+ Szu-22-esek bőven elegendőek lehettek volna a számunkra.
Régebben is leírtam, hogy innen nézve a Gripen, főleg az eredetileg beszerezni kívánt A verzió, teljesen fölöslegesek voltak a számunkra.
A Gripen C egy jó gép, de 14 db van belőle, míg a MIG-29+Szu-22 párosból legalább 40 db gépünk lett volna. Ez sem mindegy ám...
Indian Navy Air Force liked this.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
A Mig-29 nem A-G repülőgép! Ez légifölény kivívására kifejlesztett front repülő vadászgép. Arra meg ott voltak a Szu-22-k, igen potens gépek voltak azok is, ide a térségbe bőven jók. Érdekes a lengyelek meg tudták tartani mindkét típust...

Ahhoz hogy a Lancer ne "darálja be", meg román F-16A, vagy BVR nélküli osztrák Typhoon-t ellensúlyozzon a légvédelemben, még R-77 sem kellett volna. A szerbek ilyeneket vesznek, működőképeseket mint ami nekünk volt R-77 nélkül, néhány darabot, csak nekünk 28 volt!

Jahmm, légirendészkedéshez tökéletesek lennének. Minden másra meg a Gripenhez képest rohadtul karcsúak. A Szu-22 más téma (amiért amúgy szerintem simán kinézne úgy 5-10 év fegyó pár emberkének). Azokkal együtt persze, hogy jók lehetnének. De én úgy értettem, hogy csakis a MiG-ek.
A romulánoknak lesz AMRAAM, nem? Innentől meg nem áll dolog...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 316
54 796
113
Sharid

Értem én a trollkodási kísérletedet de a turul programhoz annyi köze volt az oroszoknak, hogy ők adták volna az üzemidő hosszabbítást.
Emlékeim szerint német korszerűsítést választottunk.
De hogy megnyugodjon a lelked , felőlem Izraeli korszerűsítés is lehetett volna. Minden képen jobb lett volna, mint Gripen-t venni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 316
54 796
113
wolfram

A MIG-29+Szu-22 páros szerintem kitartott volna nekünk a 90's évektől napjainkig. Az kb. 25 év.
Ha ezt az utat választjuk akkor most kellene csak gondolkodnunk új gép beszerzésén. És szerintem ma sokkal jobb lehetőségeink vannak, mint akkoriban voltak.
Akkoriban vehettünk F-16A-t, Gripen A-t, meg Mirage-2000-et. Semmi más nem volt ha jól tudom. És mindet arany árban.
Ma vehetnénk Rafi-t, EF-t, Gripen E-t, SH-t, F-16E-t, meg F-35-öt nyugatról. Ezek is arany árban vannak, csak ezek már előre lépést jelentenének a jelenlegi állapotunkhoz képest.
Akkoriban egy F-16A vagy Gripen-A inkább vissza lépés volt, mint előre lépés, szerintem.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A Sabra az sose volt élvonalbeli... Másodvonal jó esetben, védettségben 3-mad. Ezért se lesz sosem jó hk a T72 M1-ből mert az alappáncél minősége sokkal gyengébb mint mondjuk egy B verziónak ezért abban jóval több a fejlesztési potenciál. A sima hengerelt acél édeskevés.
Kiegészitő páncélzat,j müszerek,120as ágyú.Maga a teknő valóban elavult,de ez csak a legkorszerübb pctörő löszerek ellen releváns,az átlaggal szemben elég.
Celebra

Ajánlom figyelmedbe:
http://jetplanes.blog.hu/2017/10/02/_minek_a_trabantba_szines_display_hat_ezert

A MIG-21-ből kb. annyi lett teljes értékűen korszerűsítve, amennyi MIG-29 esünk volt.
Csak a mi MIG-29 esünk BVR képes volt, a román gépek nem.
A MIG-29 pedig minden repülési paraméterben felül múlja a MIG-21-et, sisakcélzó mind két gépben volt, de ezt érdemben csak az R-73-al lehet kihasználni mind két esetben és ugyan olyan mértékben, szóval a repülési paraméterek döntőek.
A MIG-21 az EW terén volt csak jobb a mi "alap" MIG-29 eseinknél.

Szóval hajlok arra, hogy Zsolti nem tévedett az állításával.
2 század lett légi harcra kondicionálva,de mind korszerüsitve lett,és IR légiharcrakétákkal harcképes/elektronikailag felhozva.Összessen közel 100db,ha jol emlékszem.REH fölénnyel bőven elég.Nem hülyék a románok,és végig fölényben vannak katonailag velünk szemben.Ez a tény,a több csak önámitás
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
wolfram

A MIG-29+Szu-22 páros szerintem kitartott volna nekünk a 90's évektől napjainkig. Az kb. 25 év.
Ha ezt az utat választjuk akkor most kellene csak gondolkodnunk új gép beszerzésén. És szerintem ma sokkal jobb lehetőségeink vannak, mint akkoriban voltak.
Akkoriban vehettünk F-16A-t, Gripen A-t, meg Mirage-2000-et. Semmi más nem volt ha jól tudom. És mindet arany árban.
Ma vehetnénk Rafi-t, EF-t, Gripen E-t, SH-t, F-16E-t, meg F-35-öt nyugatról. Ezek is arany árban vannak, csak ezek már előre lépést jelentenének a jelenlegi állapotunkhoz képest.
Akkoriban egy F-16A vagy Gripen-A inkább vissza lépés volt, mint előre lépés, szerintem.


Igazad van szerintem, de ez a hajó már rég elment...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 179
119 666
113
Kiegészitő páncélzat,j müszerek,120as ágyú.Maga a teknő valóban elavult,de ez csak a legkorszerübb pctörő löszerek ellen releváns,az átlaggal szemben elég.

2 század lett légi harcra kondicionálva,de mind korszerüsitve lett,és IR légiharcrakétákkal harcképes/elektronikailag felhozva.Összessen közel 100db,ha jol emlékszem.REH fölénnyel bőven elég.Nem hülyék a románok,és végig fölényben vannak katonailag velünk szemben.Ez a tény,a több csak önámitás
A kiegészítő páncélzattal még mindig az a gond, hogy amíg alatta vaj van, nem fogja hozni ugyanazt a védettséget.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Jahmm, légirendészkedéshez tökéletesek lennének. Minden másra meg a Gripenhez képest rohadtul karcsúak. A Szu-22 más téma (amiért amúgy szerintem simán kinézne úgy 5-10 év fegyó pár emberkének). Azokkal együtt persze, hogy jók lehetnének. De én úgy értettem, hogy csakis a MiG-ek.
A romulánoknak lesz AMRAAM, nem? Innentől meg nem áll dolog...
Hogy ne állna? A Gripen mellett amiből nagyon kevés van, ott lenne még a két valós század Mig-29? Úgy hogy nincs AWACS, tehát simán nincs teljes helyzetkép, bármikor jöhet valaki oldalról, hátulról, főleg ha védekezik? Az a 28 működő Mig-29 amit kaptunk, 14 Gripen ide - oda, nagyon is hiányozhat ha 32 F-16 lesz a túloldalon, és bőven lehet hogy pont ez lenne a mérleg nyelvét felénk billentő faktor.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Igazad van szerintem, de ez a hajó már rég elment...
Az biztos, az már elment. Viszont én úgy látom, hogy a térségben tényleg a mienk lett volna az egyik legerősebb légierő a román 32 Amraam képes F-16 megérkezéséig pusztán azzal, hogy nem rohasztjuk le őket. Az után meg hogy megjönnek, a jelenlegi Gripen mennyiséggel megerősítve megint mi lennénk a jobbak.

A lengyeleknek jó volt a Mig-29/Szu-22.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
A
A Mig-29 nem A-G repülőgép! Ez légifölény kivívására kifejlesztett front repülő vadászgép. Arra meg ott voltak a Szu-22-k, igen potens gépek voltak azok is, ide a térségbe bőven jók. Érdekes a lengyelek meg tudták tartani mindkét típust...

Ahhoz hogy a Lancer ne "darálja be", meg román F-16A, vagy BVR nélküli osztrák Typhoon-t ellensúlyozzon a légvédelemben, még R-77 sem kellett volna. A szerbek ilyeneket vesznek, működőképeseket mint ami nekünk volt R-77 nélkül, néhány darabot, csak nekünk 28 volt!
A Szerbek vagy kínai export PL-9-12 es rakétákat szereznek be. Vagy megvásárolják az orosz R-73-77 es export változatát. Ezt a két lehetséges úttat tippelném. Egyébként a 29 től nem nagyon vannak el ájulva tőle. Eddig úgy néz ki hogy többe kerül a leves mint a hús.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz