Ka-50 Black Shark "Hokum A" / Ka-52 Alligator "Hokum B" (Kamov, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 090
113
Akkor nem lenne értelme ha nem lenne dönthető.
Alul is van egy élesen döntött üveglap, arra gondolok, mint pl az F-35 célmegjelölőjének a körbeüvegezése. Ezt furcsállom, hogy egy helikopter hasára szerelt DIRCM-nél miért ilyen kialakítás mellett döntöttek az oroszok.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Az hogy egymás mellett ülnek a pilóták, az nem hátrány? Kommunikációban előnyösebb, de nem látják úgy be a terepet külön-külön. Plusz szemből szélesebb a gép, ami nagyobb felület. Igaz, függőlegesen alacsonyabb.

A Kamov szerint ez az előnyösebb, a Mil szerint meg nem. Ezen nem te, hanem max ők fognak összeveszni, hiszen a felvetéseid mind pro, mind kontra igazak.
Ha engem kérdezel, szerintem is vagányabb a tandem elrendezés, de a Ka-52-es összességében, úgy mint modern harci helikopter, mindenben jobb, mint akár a Mi-28N, akár a Mi-35M. Manőverezni ugyanúgy tud, abban egálban van, de jobban emelkedik, jobban gyorsul, nagyobb a fegyverterhelése, több felfüggesztési pontja van (igen, tudom, hogy 16 helyett csak 12 páncéltörő rakéta megy rá, de ott van még a négy Igla is), több lőszer van a gépágyújához (a Mi-35M-hez képest valójában kevesebb, de a 23x115-ös lőszer teljesítménye fasora sincs a 30x165-höz képest), minden szériapéldánynak van DIRCM rendszere, több és nagyobb teljesítményű infracsapdája, a gépek kabinja korszerűbb, a szenzorai jobbak, van egy jó nagy radarja (nem csak opcionálisan, mint az Arbalet néhány export Mi-28N-en és az egy-két vadiúj UB-n)... ésatöbbi ésatöbbi..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
A Kamov szerint ez az előnyösebb, a Mil szerint meg nem. Ezen nem te, hanem max ők fognak összeveszni, hiszen a felvetéseid mind pro, mind kontra igazak.
Ha engem kérdezel, szerintem is vagányabb a tandem elrendezés, de a Ka-52-es összességében, úgy mint modern harci helikopter, mindenben jobb, mint akár a Mi-28N, akár a Mi-35M. Manőverezni ugyanúgy tud, abban egálban van, de jobban emelkedik, jobban gyorsul, nagyobb a fegyverterhelése, több felfüggesztési pontja van (igen, tudom, hogy 16 helyett csak 12 páncéltörő rakéta megy rá, de ott van még a négy Igla is), több lőszer van a gépágyújához (a Mi-35M-hez képest valójában kevesebb, de a 23x115-ös lőszer teljesítménye fasora sincs a 30x165-höz képest), minden szériapéldánynak van DIRCM rendszere, több és nagyobb teljesítményű infracsapdája, a gépek kabinja korszerűbb, a szenzorai jobbak, van egy jó nagy radarja (nem csak opcionálisan, mint az Arbalet néhány export Mi-28N-en és az egy-két vadiúj UB-n)... ésatöbbi ésatöbbi..

Amúgy rámenne a 2×8 páncéltörő rakétafüggesztő?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Szerintem igen. Valószínű más oka van. Arra nem is merek gondolni, hogy a fegyverrendszer nem tudja lekezelni, mert eléggé nyitott architektúrája van. Meg amúgy is képes a NIR blokk+12 pct rakéta mellett plusz 2-2 Iglát lekezelni, szóval ez nem lehet gond. Valami okból az eleve 6+6 Vikhr helyére 6+6 Sturm-ot rendszeresítettek, pedig, ha megvolt a lehetőség a 8+8 rakéta lekezelésére, akkor az a Sturm integrálása idején kellett, volna, hogy megessen. Ráadásul akkor nem kellett volna azt a kissé túlméretes 3+3-as függőleges tagolású tartót kifejleszteni külön. Azt se nagyon értem, hogy ha a Ka-50-esekről átörökölt 6 tartós adapter miatt lett a Ka-52-eseken is 12 rakéta, akkor miért nem a Vikhr tartóját kalapálták át? Ez a Sturm tartó eléggé "szellős" dizájn és teljesen egyedi, csak a Ka-52-esen van.

175619.jpg

ka-52-sm.jpg


Amúgy is, mint az ismeretes, a Szu-25TM/Szu-39-es gépekhez is rendszerben volt (erős túlzás, maguk a gépes se voltak rendszerben, csak addig jutottak velük, hogy volt kb 4-6 legyártott gép, ami eljárt Csecsenföldre tesztelgetni) a Vikhr-M, ami eleve 8 tartós adapteren volt.


su25tk.jpg


su-39-roy-1.jpg
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Ránézésre szinte súrolná a földet az alsó két Sturm a 8-as adapterek esetén. Már nem nagyon van ott hely még egy szintet berakni a jelenlegi alá. Talán ha összébb tolnák az egészet, akkor beférne 8-8, csak a rakéták között sem árt ha van elegendő hely. Na meg mire nem elég 12 db a többi fegyverével együtt? Mert arra valószínűleg a 16 is kevés.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 084
60 162
113
Ránézésre szinte súrolná a földet az alsó két Sturm a 8-as adapterek esetén. Már nem nagyon van ott hely még egy szintet berakni a jelenlegi alá. Talán ha összébb tolnák az egészet, akkor beférne 8-8, csak a rakéták között sem árt ha van elegendő hely. Na meg mire nem elég 12 db a többi fegyverével együtt? Mert arra valószínűleg a 16 is kevés.

Remélem azt azért érted, hogy nyilván nem a függőleges tagolású hatos adapterre álmodtam a plusz két rakétát, ha egyszer pont azt kritizálom, másrészt fotókat is rakok be a 4+4-es Vikhr-M konfigurációról. Olvasd el újra a posztomat.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and dudi

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 784
30 551
113
Remélem azt azért érted, hogy nyilván nem a függőleges tagolású hatos adapterre álmodtam a plusz két rakétát, ha egyszer pont azt kritizálom, másrészt fotókat is rakok be a 4+4-es Vikhr-M konfigurációról. Olvasd el újra a posztomat.
A vízszintes tagolású 8-as adapternek megint csak nincs hely, ha ragaszkodnak hozza, hogy a rakéták között minimum ekkora távolság legyen és ha más fegyvereket is fel akarnak tenni a Ka-52-re.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Ez így lehet félreérthető, a madár egy Szu-30-ast intézett el, nem az aligátort. Bár az is érdekes, mert gondolom eleve számolnak azzal, hogy egy gép beszív egy madarat. Madárállónak kéne legyen.
Nézd, ha nekem nem hiszel, akkor olvasd a TASS-t, de szerintem az RT sem téved.
Tsiztán és világosan leírják hogy Ka-52 volt a veszteség.
http://tass.ru/armiya-i-opk/5182952
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 501
113
Volt már szó ennek a madárnak az üzemidejéről,kicsit megsértődtem a MI24 2000órás üzemidejétől,kiváncsi vagyok mennyit fejlődtek azóta.
Ha van export verziója,akkor tudunk árat?