M1 Abrams (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 934
113
M1-eshez használt nyilak:

main-qimg-dddd9c121558d2c5a1bc3d267d14b558-c

VSr3yom.jpg


M829A3_Sectioned_Labelled.jpg


120mm_KE-W_KEW-A3_Sectioned_Labelled.png
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
Ez mit jelent? A téglák a saját fizikai méretükhöz képest mekkora területet védenek effektíven? Tehát lenti képeken nem csak a téglák közötti hézagon, hanem attól néhány cm-re minden irányban olyan, mintha ott sem lenne? A valós védett terület igazból egy rács mintázat?

T-72Bera.JPG


t72_era.jpg

A téglák felületének több mint 90%-a véd,Csak a falvastagságnál a széleken nincs robbanóanyag érthető módon.Ugyan ez a helyzet a Kontak-5-nél is annyi különbséggel,hogy ott a tető és oldalpáncélra szerelt elemeknél a felület szélén van a felfogatás emiatt ott valóban igaz,hogy nem a teljes felület véd az sem olyan kriminális.Simán 80% felett van ott is az a felület ami valóban véd.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
kontakt-5_t-80u.png


t-80_kontakt-5_installation.png

t-80_roof_kontakt-5.png


Így vannak a robbanótöltetek a Kontkt-5-nél.Jól látszik,hogy a teknőn minimális hely van(csak az elválasztó acéllap)csak a robbanótestek közt.A tetőpáncélnál jól látszik,hogy a felfogatás miatt nem érnek végig hosszában a robbanótestek.A toronynál már több a hézag valamiért.Nyilván nem technológiai okokból hisz semeddig nem tartott volna nagyobb robbanótestet gyártani.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A szögeknél kicsit félre értettük egymást. Szerintem az IBD tesztnél a 65 fok az a függőlegeshez képest 65 fok, nem pedig a vízszinthez képest. Az vízszinthez mérten 25 fokos döntés!

Akkor ezt tisztáztuk.

Pedig lényegében így van. Semmilyen nyugati tankra nem raktak ERA-t, mert az nekik aztán minek...
Majd bent éget pár kezelőszemélyzet sima RPG találatoktól aztán valahogy mégis fölkerültek az ERA téglák.

Milyen ERA téglákat láttunk Leopard 2, Leclerc, K2, Type-10 vagy Merkava harckocsikon? Mindegyik esetben NERA-t használtak. Még az izraeliek is...
Ők sem raktak a Merkavákra plusz ERA-t, hiába kaptak be találatot ATGM-től. Nem furcsa?

Én pont ellenkezőleg látom. A nyugati harckocsik esetében a tapasztalat az, hogy a NERA a megoldás, és nem az ERA. Ennyi.

Mondjuk az RPG-29 az ERA-s frontpáncélos Challenger 2-őt is átlőtte....

Amire mit csináltak a britek? Lecserélték NERA blokkokra az adott téglákat a lower front glacis páncélzat előtt...

Van képed keményfém köpenyes nyíllövedékről? Mert engem nagyon érdekelne milyen is az :rolleyes:

Én nagy nyírószilárdságra optimalizált acélötvözetet értettem keményfém alatt. De mintha titánium is alkalmazásban van erre a célra (kicsi a tömege, de nagy a young modulusa).

Közben viszont találtam ilyet a 3BM42-ről:

d1c2f8f6cc34.jpg


Az érdekesség, hogy két magja van, ez a másik megoldás ugye a nyíróirányú erőkre mivel eltörik, ezért a kisebb elülső rész "elfordul", és helyet ad a nagyobb, második magnak.

Viszont ez megint azt a verziót erősíti meg, hogy akkor ez nem köppenyes megoldás, hiszen a két megoldást együtt nem szokták alkalmazni (az előre két-három felé vágott megoldás volt a régebbi, a köppenyes megoldásnál egy mag van csak).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ez mit jelent? A téglák a saját fizikai méretükhöz képest mekkora területet védenek effektíven? Tehát lenti képeken nem csak a téglák közötti hézagon, hanem attól néhány cm-re minden irányban olyan, mintha ott sem lenne? A valós védett terület igazból egy rács mintázat?

T-72Bera.JPG


t72_era.jpg

A Kontakt EDZ ezért nem optimális megoldás, a Kontakt-5 a nagyobb modulokkal bizonyos szintig erre is megoldást kereset, de csak félig-meddig talált. A legújabb ERA modulok, mint a Relikt már erre is megoldást nyújt - valamennyire:

FB1SQT3.jpg


A fő gond, hogy ahogy látható, itt is vannak részek a modulok között - ott a modul védelmi képessége nagyjából semmi. Erre utalt HPASP, mert az integrált ERA esetében ilyen rések nincsenek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 934
113
Cifu

"Milyen ERA téglákat láttunk Leopard 2, Leclerc, K2, Type-10 vagy Merkava harckocsikon? Mindegyik esetben NERA-t használtak. Még az izraeliek is...
Ők sem raktak a Merkavákra plusz ERA-t, hiába kaptak be találatot ATGM-től. Nem furcsa?

Én pont ellenkezőleg látom. A nyugati harckocsik esetében a tapasztalat az, hogy a NERA a megoldás, és nem az ERA. Ennyi."


A Merkava 4 esetén extrém mennyiségű NERA van. Ráadásul nem a belső páncélzaton belül, hanem kívül! Látszik, hogy kifejezetten HEAT ellen van tervezve, hiszen nem számolnak komoly ellenséges MBT-kkel.
A Leclerc-hez is van ERA és RPG fogó rács is:
1442179503-2015-09-13-79856.jpg


A többi tank meg még nem volt valódi háborúban, vagy azonnal leszerepelt (lásd. Leo 2 vs. Konkrus. De jó is lett volna egy kis ERA....)


"Amire mit csináltak a britek? Lecserélték NERA blokkokra az adott téglákat a lower front glacis páncélzat előtt... "

Le hát. Elvileg ilyen a struktúrája:
13240761575_7c90c6a33d.jpg


Vagyis az alsó íven homogén anyag van elvileg. Szóval egy Kontakt-1 szintű ERA nem fogja megmenteni egy tandem fejes RPG-től.... Akkor inkább NERA ebben az esetben. Az más kérdés, hogy az RPG-29 ellen az se segít , hiszen utólag nem lehet kiépíteni egy normális NERA védelmet.
Az M1 frontpáncélja ennél sokkal jobban meg van tervezve szerintem.

"Közben viszont találtam ilyet a 3BM42-ről:"

Amit én linkeltem azzal se volt semmi baj. Minden látszik azon is:
3BM-42.jpg


Még ki is van feliratozva, hogy két darab WC áthatoló van egymás mögött. Van acél köpeny is, meg két áthatoló sapka acélból.
Látszik, hogy az egész megtervezésénél számoltak az ERA/NERA párossal és a nyíltörés kockázatával.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
A Kontakt EDZ ezért nem optimális megoldás, a Kontakt-5 a nagyobb modulokkal bizonyos szintig erre is megoldást kereset, de csak félig-meddig talált. A legújabb ERA modulok, mint a Relikt már erre is megoldást nyújt - valamennyire:


A fő gond, hogy ahogy látható, itt is vannak részek a modulok között - ott a modul védelmi képessége nagyjából semmi. Erre utalt HPASP, mert az integrált ERA esetében ilyen rések nincsenek.
Milyen az az integrált ERA?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A Kontakt EDZ ezért nem optimális megoldás, a Kontakt-5 a nagyobb modulokkal bizonyos szintig erre is megoldást kereset, de csak félig-meddig talált. A legújabb ERA modulok, mint a Relikt már erre is megoldást nyújt - valamennyire:

A fő gond, hogy ahogy látható, itt is vannak részek a modulok között - ott a modul védelmi képessége nagyjából semmi. Erre utalt HPASP, mert az integrált ERA esetében ilyen rések nincsenek.

T-80 esetén sokkal rosszabb volt a helyzet, nem találtam meg, de valami ~60% védett felületre emlékszem (lehet hogy rosszul).

t-80b%2Bkontakt-1.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 003
113
T-80 esetén sokkal rosszabb volt a helyzet, nem találtam meg, de valami ~60% védett felületre emlékszem (lehet hogy rosszul).

t-80b%2Bkontakt-1.jpg
Az a 60 százalék arra vonatkozik,hogy szemből nézve a teljes felület 60%-át fedte ERA nem pedig arra,hogy az ERA-val védett felület 60% volt valóban védett.
Ez nagyon nagy különbség.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Az a 60 százalék arra vonatkozik,hogy szemből nézve a teljes felület 60%-át fedte ERA nem pedig arra,hogy az ERA-val védett felület 60% volt valóban védett.
Ez nagyon nagy különbség.

Így értettem én is. A tank felületének csak 60%-t védte ERA, ha máshová ment a találat (ebbe beleértendő a téglák közötti rés is), akkor mintha nem is lenne...
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A Merkava 4 esetén extrém mennyiségű NERA van. Ráadásul nem a belső páncélzaton belül, hanem kívül! Látszik, hogy kifejezetten HEAT ellen van tervezve, hiszen nem számolnak komoly ellenséges MBT-kkel.

Már párszor említve volt, hogy a NERA is hatékony bizonyos szintig az APFSDS ellen, hiszen ahogy a kumulatív sugár esetében, úgy a nyíllövedék esetében is elmozdul a NERA lemeze, friss (sértetlen) anyagot tolva a lövedék útjába...

A Leclerc-hez is van ERA és RPG fogó rács is:
1442179503-2015-09-13-79856.jpg

Tény, hogy az Egyesült Arab Emírségek rendelt CLARA-t, de a képen szerintem AZUR van.
Az AZUR ugyanis NERA, a CLARA meg ERA (igaz a Dynamite Nobel fém nélküli megoldást talált ki, mindenféle kompozit elemekkel).

Tudomásom szerint a CLARA kiegészítő páncélos Leclerc ugyanis így néz ki:

705190_original.jpg


A többi tank meg még nem volt valódi háborúban, vagy azonnal leszerepelt
(lásd. Leo 2 vs. Konkrus. De jó is lett volna egy kis ERA....)

Vagy akár NERA, mint ami a Leo2A5 / A6 / A7, Strv-122 vagy a Leo2 Revolution esetében van. Csakhogy az adott esetben egy 1980-as évekbeli Leopard 2A4 volt az áldozat, kiegészítő páncélzat nélkül. Ez alapján megítélni bármit is olyan, mint az 1990/91-es Irakiak által használt export T-72-esek alapján megítélni a szovjet / orosz fegyverek hatékonyságát...


Le hát. Elvileg ilyen a struktúrája:
13240761575_7c90c6a33d.jpg


Vagyis az alsó íven homogén anyag van elvileg. Szóval egy Kontakt-1 szintű ERA nem fogja megmenteni egy tandem fejes RPG-től.... Akkor inkább NERA ebben az esetben. Az más kérdés, hogy az RPG-29 ellen az se segít , hiszen utólag nem lehet kiépíteni egy normális NERA védelmet.
Az M1 frontpáncélja ennél sokkal jobban meg van tervezve szerintem.

Nem egyről beszélünk. Az RPG-29 az alsó részen ütötte át a frontpáncélt.

A két láncalp közötti blokkok ezen a képen:

Challenger_2_Main_Battle_Tank_patrolling_outside_Basra%2C_Iraq_MOD_45148325.jpg


Ez pedig az RPG-29 találat (és átütés) utáni NERA blokk:

QR9uM.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 934
113
Cifu

"Nem egyről beszélünk. Az RPG-29 az alsó részen ütötte át a frontpáncélt."

Pont hogy egyről beszélünk. Ezért is tettem be a rajzot. Az alsó íven talált be az RPG-29 és pont azt kell védeni, mert lényegében csak a felső ív komolyan páncélozott a brit tanknál.

A Leopárd 2A4-et meg ne tekintsük Iraki T-72-nek. Mert azért nem ugyan az a szint.
Ettől még nem lepet meg hogy eldurrant belőle jó pár. :D

Ettől függetlenül elfogadom a véleményed. Az enyém továbbra is az, hogy kell a NERA meg az ERA is. Az a tutkó :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and Cifu

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Pont az a lényeg, (tudtommal), hogy a rideg és kemény belső magot egy rugalmasabb de erős anyag megvédje a töréstől. Elsősorban a wolframkarbid hajlamos a törésre a DU-nikkel ötvözetek kevésbé.

Srácok, karbidot már nagyon rég nem használnak. Vagyis nyíllövedéknek nem. Pont azért, mert nagyon törékeny. A valamivel nagyobb sűrűségű, nehezebb, de jóval puhább WHA-kat használják, vagyis "wolfram heavy alloy"-t (ezek jellemzően 90+%W-Ni-Fe ötvözetek, de vannak már újabb fejlesztések is).

Pontosan, ez az ára a Wolfram nagyobb keménységének (Mohs-skálán 7,5 vs. 6 az U238 esetében).

Az csupán a karcolási keménység (na meg a tiszta, elemi fémekre vonatkozik). Rockwell-, vagy Vickers-keménység (ezek egymásra átválthatóak), ami lényegesebb. Amúgy a szegényített urán-ötvözetes és a WHA penetrátor hasonló keménységű. Az urános általában kicsit keményebb, 42 Rockwell C körüli, a WHA meg 39.

http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a236191.pdf

http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a239549.pdf
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Az csupán a karcolási keménység (na meg a tiszta, elemi fémekre vonatkozik). Rockwell-, vagy Vickers-keménység (ezek egymásra átválthatóak), ami lényegesebb. Amúgy a szegényített urán-ötvözetes és a WHA penetrátor hasonló keménységű. Az urános általában kicsit keményebb, 42 Rockwell C körüli, a WHA meg 39.

Jogos, pedig anno még szakközépben én is csináltam Rockwell-mérést. Öregszem és fejeltek. A fene vinné el... :(