JAS-39 Gripen (Saab,Svédország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Típustestvérek - Bohémia szárnyas oroszlánjai

http://www.aranysas.hu/cikk_tipustestverek.php


"A csehek által alkalmazott AIM-9-esek mindkét infrafej mélyhűtési eljárást alkalmazhatták, így azokat bármelyik fegyverzet-felfüggesztőre szerelhették."

Most ez azt jelenti, hogy:
- nem mindegy, hogy milyen AIM-9-esed van ("csehek által alkalmazott" - más-más hűtésű Sidewinder lenne?) ?
- nem mindegy, hogy svéd (cseh) vagy NATO (magyar) felfüggesztőd van?
- nem mindegy hogy eredeti C/D-d (svéd/cseh) vagy EBS-HU-d van (...lehet innen van ez az urban-legend) ?
 
  • Tetszik
Reactions: endre
R

rejsz felügyelő

Guest
Gripen_Calendar_2017_14-cropped-1400x756.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and fip7

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Egy dolgot nem értek.
Az nem volna megoldható, hogy kapjon egy olyan pilont, amire rámehet póttartály és légiharc rakéta is? Lsd. Tornado, Phantom.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ilyen megoldáshoz méretben kicsit fel kellene pumpálni a Griffet, szerintem egyszerűen nem férne el rajta. Nem tudom tapogattál-e már körbe Gripent elég közelről, de a szárny alá csak eléggé meggörnyedve lehet bejárni, a két belső pilon közti távolság meg max olyan 80 centi körül lehet (ráadásul ehhez át kellene kábelezni is a gépet, meg módosítani a fegyverzet kezelőszerveit is). Az egész gép nagyjából MiG-21 méretű, ott is csak a miniatűr R-60 rakéta fért el ilyen függesztéssel - nem póttankkal, hanem másik R-60-al párban (ez kb. 80 cm-el rövidebb egy Sidewinder-nél, meg jóval könnyebb is). Ha a Tornado szárnyát el akarod érni ott nyújtózkodni kell, aés ugye a Phantom se egy mini-repülő, az F-15-ről meg ne is beszéljünk.
A másik meg, hogy egyáltalán minek? Fel tud szállni a Griff póttank+6 rakéta, vagy 3 póttank+4 rakéta kombinációban, mire nem elég ez, és ráadásul van-e/lesz-e szükség valaha ennél több rakétára egyáltalán? Ja, és most már szükség esetén tudunk is légitankolni a póttank+6 rakéta kombinációval (remélhetőleg nemsokára lesz hozzá saját szállító/tankergép is).
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
Ilyen megoldáshoz méretben kicsit fel kellene pumpálni a Griffet, szerintem egyszerűen nem férne el rajta. Nem tudom tapogattál-e már körbe Gripent elég közelről, de a szárny alá csak eléggé meggörnyedve lehet bejárni, a két belső pilon közti távolság meg max olyan 80 centi körül lehet (ráadásul ehhez át kellene kábelezni is a gépet, meg módosítani a fegyverzet kezelőszerveit is). Az egész gép nagyjából MiG-21 méretű, ott is csak a miniatűr R-60 rakéta fért el ilyen függesztéssel - nem póttankkal, hanem másik R-60-al párban (ez kb. 80 cm-el rövidebb egy Sidewinder-nél, meg jóval könnyebb is). Ha a Tornado szárnyát el akarod érni ott nyújtózkodni kell, aés ugye a Phantom se egy mini-repülő, az F-15-ről meg ne is beszéljünk.
A másik meg, hogy egyáltalán minek? Fel tud szállni a Griff póttank+6 rakéta, vagy 3 póttank+4 rakéta kombinációban, mire nem elég ez, és ráadásul van-e/lesz-e szükség valaha ennél több rakétára egyáltalán? Ja, és most már szükség esetén tudunk is légitankolni a póttank+6 rakéta kombinációval (remélhetőleg nemsokára lesz hozzá saját szállító/tankergép is).

Nekem is volt egy ilyen érzésem, hogy ehhez túl kicsi.
Hogy mi értelme lenne?
Hát, ha a törővégen AIM-9 van, felraksz két kannát, meg két AIM-120-at, akkor marad a középső, törzs alatt függesztő levegő-föld fegyverzetnek. Az meg nem sok.
Bár a külső pilonoknál több hely van ránézésre.
 
M

molnibalage

Guest
Nekem is volt egy ilyen érzésem, hogy ehhez túl kicsi.
Hogy mi értelme lenne?
Hát, ha a törővégen AIM-9 van, felraksz két kannát, meg két AIM-120-at, akkor marad a középső, törzs alatt függesztő levegő-föld fegyverzetnek. Az meg nem sok.
Bár a külső pilonoknál több hely van ránézésre.
CL helyen jellemzően csak pótos vagy konténer van típustól függetlenül, legalábbis nyugaton. Fel lehet tenni 1 db 1000 vagy 2000 fontos bombát a marketing loadout szerint a Gripenre, de ennek realitása semmi. Az F-16 topikba is azért tettem be egy olyan F-16-os képet, ahol CL ponton volt fegyverzet, mert egészen ezidáig az volt az egyetlen eset, amikor ilyet láttam. Az is lehet, hogy csak valami marketing célra vagy máshoz készült, mert olyan fegyverzettel tudtommal soha nem repült élesben egyetlen gép sem.

A CL-re gyakorlatilag semmilyen nyugati gépnél nem szoktak fegyverzetet pakolni, ahol az egy függesztési pontot jelent, mert a pótos értékesebb. (Szu-27 család egészen más tészta a gép kialakítása miatt) Sokszor az van, hogy semmit nem raknak fel, még ha el is férne, pl. F-15E esetén nem teszik fel a 3. pótost. Reálisan az is akkor használná a CL függesztést, amikor 1 db GBU-28-at visz vagy nagyon elvi függesztés, hogy megtartják a full AAM konfigot és CL alatt visz 4 db SDB-t.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
CL helyen jellemzően csak pótos vagy konténer van típustól függetlenül, legalábbis nyugaton. Fel lehet tenni 1 db 1000 vagy 2000 fontos bombát a marketing loadout szerint a Gripenre, de ennek realitása semmi. Az F-16 topikba is azért tettem be egy olyan F-16-os képet, ahol CL ponton volt fegyverzet, mert egészen ezidáig az volt az egyetlen eset, amikor ilyet láttam. Az is lehet, hogy csak valami marketing célra vagy máshoz készült, mert olyan fegyverzettel tudtommal soha nem repült élesben egyetlen gép sem.

A CL-re gyakorlatilag semmilyen nyugati gépnél nem szoktak fegyverzetet pakolni, ahol az egy függesztési pontot jelent, mert a pótos értékesebb. (Szu-27 család egészen más tészta a gép kialakítása miatt) Sokszor az van, hogy semmit nem raknak fel, még ha el is férne, pl. F-15E esetén nem teszik fel a 3. pótost. Reálisan az is akkor használná a CL függesztést, amikor 1 db GBU-28-at visz vagy nagyon elvi függesztés, hogy megtartják a full AAM konfigot és CL alatt visz 4 db SDB-t.

Így van.
Időnként látni AN/ALQ akárhányast, aztán kész.
 
M

molnibalage

Guest
Így van.
Időnként látni AN/ALQ akárhányast, aztán kész.
Azt is csak régebbi F-16 és USAF F-16-on, mert a 2000-es évek export F-16-osain már integrált ECM van. Sem a lengyel, sem görög sem a RokAF utolsó gépein nem látsz ECM podot, mert már nem kell nekik. Én legalábbis még soha nem láttam.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nekem is volt egy ilyen érzésem, hogy ehhez túl kicsi.
Hogy mi értelme lenne?
Hát, ha a törővégen AIM-9 van, felraksz két kannát, meg két AIM-120-at, akkor marad a középső, törzs alatt függesztő levegő-föld fegyverzetnek. Az meg nem sok.
Bár a külső pilonoknál több hely van ránézésre.
Pl hazai viszonylatban elég a törzs alá tenni egy tököt. Így marad 6 pilon fegyverzetnek, pl 2 sidewinder, 2 AMRAAM, 2 Mawerick ami már nem rosz egy ilyen visonylag kis madártól.