Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 346
113
A lézerrel megint az a baj, hogy aránytalanul drága (és sebezhető) az eszköz amivel elhárítani akarsz. Sokat kell rendszerben tartani lehetőleg mobil platformon. Emellé kell egy mobil platformon elhelyezett radar is, mindehhez kiszolgálószemélyzet, háttér infrastruktúra stb.
Ezzel szemben filléres eszközök állnak amik indíthatóak tömegesen nagy platformokról, vagy viheti magával a gyalogság és indíthatja szinte "kézből" akár.

A megoldás szerintem a drónelhárító drón lesz. A védendő terület felett folyamatosan járőrőztetsz felderítő drónokat, amik ha drónokat észlelnek indítják az ellendrónokat. A repülés hőskorának dogfight légicsatái fognak megismétlődni automaták között kicsinített formában. Az győz akinek jobbak a programozói és a fejlesztői.

A földi telepítésű eszközök egyszerűen túl esetlenek ehhez.

Ja, és többcélú - nem csak drónok ellen bevethető... ki mondta ez tisztán AA és nem mobil cucc? (ahogy a Silkát is használják a tábori konyhát leszámítva jóformán mindenre)
Egy ilyen egy változó sugarú kört rajzol a csatamezőre, amin belül egy ilyen kis papírsárkány sem marad épen - felállítasz eleget és annyi - egyben leszedi a kilőtt gránátokat meg a fene tudja még miket egyaránt - nem a semmiért vannak belezúgva az amerikaiak a hálózatalapú hadviselésbe... mert minden szenzor adatai kellenek, hogy a cucc tudjon gyilkolni.

Ami lézereken én dolgoztam annó, állítható output teljesítényük volt (max 2kW), a BDO pedig mindegyiken full flexibilis volt (ezek fiber lézerek voltak). Vagyis a célpont jellege szerint állítható teljesítménnyel dolgozhatnak. Ez a 2kW-s cucc 50k Pound áron futott (persze civil szabvány class 4 laser), szóval árban sem annyira életveszély...
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 345
113
Ja, és többcélú - nem csak drónok ellen bevethető... ki mondta ez tisztán AA és nem mobil cucc? (ahogy a Silkát is használják a tábori konyhát leszámítva jóformán mindenre)
Egy ilyen egy változó sugarú kört rajzol a csatamezőre, amin belül egy ilyen kis papírsárkány sem marad épen - felállítasz eleget és annyi - egyben leszedi a kilőtt gránátokat meg a fene tudja még miket egyaránt - nem a semmiért vannak belezúgva az amerikaiak a hálózatalapú hadviselésbe... mert minden szenzor adatai kellenek, hogy a cucc tudjon gyilkolni.

Ami lézereken én dolgoztam annó, állítható output teljesítényük volt (max 2kW), a BDO pedig mindegyiken full flexibilis volt (ezek fiber lézerek voltak). VAgyis a célpont jellege szerint állítható teljesítménnyel dolgozhatnak. Ez na 2kW-s cucc 50k Pound áron futott (persze civil szabvány class 4 laser), szóval árban sem annyira életveszély...
Mennyi millió dollar egy ilyen mindenre jó lézeres cucc platformmal, radarral, személyzettel, háttérrel? És mekkora területet fog le egyszerre?
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 346
113
Mennyi millió dollar egy ilyen mindenre jó lézeres cucc platformmal, radarral, személyzettel, háttérrel? És mekkora területet fog le egyszerre?

Um... hát egy átlag amerikai budiban is van annyi elektronika, mint ebbe kell - de ez nem az én asztalom.
Na most a lézer esetében 2 dolog számít: a célpont felületminősége (mennyire tükröző), illetve a légkör állapota (elnyelés).Ezért írtam, hogy változó sugarú kör, amit ad (hatótáv). A bibi ott van, hogy ami lézernek szar üzem (rossz idő, eső, hó, ilyesmi), az a drónnak ugyanolyan szar üzem... a drón felülete pedig ritkán csillogó és főleg nem fém - innentől pedig ég, mint a gyanta :D
(amúgy komolyan érdekel, a nagy drónbevetés mit csinál, ha mondjuk front van? Vagy kemény hóesés, szévihar, eső, ilyesmi? Mert ezek a szarok megnézném mit csinálnak 50 kts szélben a súrlódási rétegben...)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 345
113
Um... hát egy átlag amerikai budiban is van annyi elektronika, mint ebbe kell - de ez nem az én asztalom.

Szóval erről nem sokat tudsz. A célpont felismeréséhez, azonosításához és követéséhez azért nem egy budivilágítás szintű elektronika kell annyit sejtsünk már... A mechanika és annak mozgató elemei, amin az egész lézer ül és ami a rendkívüli pontosságért felel nagyon nem két forint.


Na most a lézer esetében 2 dolog számít: a célpont felületminősége (mennyire tükröző), illetve a légkör állapota (elnyelés).Ezért írtam, hogy változó sugarú kör, amit ad (hatótáv). A bibi ott van, hogy ami lézernek szar üzem (rossz idő, eső, hó, ilyesmi), az a drónnak ugyanolyan szar üzem... a drón felülete pedig ritkán csillogó és főleg nem fém - innentől pedig ég, mint a gyanta :D

Ebben egyetértünk.
A bajok ott kezdődnek, hogy az általad bemutatott videón egy egyenes vonalú, egyenletes mozgást végző 1+ méter nagyságú céltárgyon kellett rajta tartani a fókuszt n+1 másodpercig.
Visszalapozol egyet láthatod a molni által linkelt videót a lövészklubról, akik ellőttek sokan, több száz lőszert, egy gyorsan, kiszámíthatatlanul cikázó, kb fél méteres drónra mire eltalálták. Na most ilyenből kellene leküzdened egy kb 50-100 db-os swarmot egyszerre a lézereddel.

"A ground or vehicle-based laser weapon system, its 10 kilowatts of power can cover an area of 12 sq km. It was used to shoot down more than 30 small air vehicles - including fixed-wing, multi-rotor and helicopters - during tests, with a 100 per cent success rate, according to the first official disclosure in 2014. It can destroy unmanned aerial vehicles (UAVs), or drones, within a range of 2km - flying lower than 500m - in about 5 seconds. "

Csodálatos.
Vegyünk egy példát: Predix rendszer. 10 kW LaWS ellen.
50 bejövő mikrodrón, 2km távolságról elkezded őket szedni. Kedvesek lesznek veled, mert most kivételesen nem cikáznak, hanem egyenesen feléd jönnek. Kicsit kellemetlen, hogy egy effektív kb 10*10 cm-es célon kell tartani 5 másodpercig a lézert. Ok, egy leesett van még 49.
Mire odaérnek hozzád 2 km-ről, az kb 1 perc 12 másodperc. Ha nem hibázol akkor kb 14 és fél darabot veszel le az 50-ből, mire becsapódnak a célba.
Ha nagyvonalú vagyok akkor is azt mondom, hogy kb 1,4 másodperc alatt le kellene küzdjed darabját, hogy mind leessen mire elérné a célt.
És akkor még nem is cikáztak...
Tovább megyek. 51-et indítok, az 51. hátra marad lőtávon kívül, nem robbanóanyag van rajta, hanem X-szeres zoomos 4K kamera. Figyelem mit bír a lézered és ha azt látom, hogy kellett volna még 5 drón, hogy átmenjenek a védelmeden, akkor legközelebb (lehet, hogy már pár perc múlva) indítok egy 100-as swarmot és simán behorpsztok minden célt amit akartm.

(amúgy komolyan érdekel, a nagy drónbevetés mit csinál, ha mondjuk front van? Vagy kemény hóesés, szévihar, eső, ilyesmi? Mert ezek a szarok megnézném mit csinálnak 50 kts szélben a súrlódási rétegben...)

50kts szélben nemigen fog senki semmit csinálni, az alagútban lehet harconi kb ennyi. Sima eső nem ellenfél, közepes szélig még a kommersz Phantom 2 is is boldogul úgy ahogy, céladatot tud adni COIN környezetben, vagy kisebb felderítéseket megcsinál így is.

Miért van olyan érzésem, hogy itt sokan mondanak úgy tutit, hogy egy darab drón nem volt még a kezükben, nem tudják, hogy mit tudnak a mai drónok és milyen potenciál van bennük, mik a közeljövő fejlesztési irányai...o_O:confused:
 
M

molnibalage

Guest
a mondjuk front van? Vagy kemény hóesés, szévihar, eső, ilyesmi? Mert ezek a szarok megnézném mit csinálnak 50 kts szélben a súrlódási rétegben...)
50 csomós földközeli szélben senki nem csinál semmit, hanem ül a seggén. Az 90 km/h tartós szél az már hurrikán alsó kategóriája. Ilyen szélben senki nem repül, embervezette gépek sem sokszor, mert az oldalszél limitjük messze ez alatt van még függesztmények nélkül is. Helik se nagyon.

Az "all weather" értelmezése a csúcsvadászoknál is, khöm, sokszor rugalmas. Allesmor leírta, hogy egyes reptereken egyes airlinereknek rosszabb az időjárási minimuma, mint a Griffeknek Kecsón. (Ha jól emlékszem.)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 346
113
50 csomós földközeli szélben senki nem csinál semmit, hanem ül a seggén. Az 90 km/h tartós szél az már hurrikán alsó kategóriája. Ilyen szélben senki nem repül, embervezette gépek sem sokszor, mert az oldalszél limitjük messze ez alatt van még függesztmények nélkül is. Helik se nagyon.

Az "all weather" értelmezése a csúcsvadászoknál is, khöm, sokszor rugalmas. Allesmor leírta, hogy egyes reptereken egyes airlinereknek rosszabb az időjárási minimuma, mint a Griffeknek Kecsón. (Ha jól emlékszem.)

Jaja rosszul írtam, gustra (lökés), nem konstans szélre gondoltam.
De mondjuk háború az megy szar időben is, nem? Úgy értem ODS is ment annak ellenére, hogy nem napfény volt? Na most akkor ezeknek a szerkentyűknek mennyi is a széllimitje?
 
M

molnibalage

Guest
Jaja rosszul írtam, gustra (lökés), nem konstans szélre gondoltam.
De mondjuk háború az megy szar időben is, nem? Úgy értem ODS is ment annak ellenére, hogy nem napfény volt? Na most akkor ezeknek a szerkentyűknek mennyi is a széllimitje?
Mármint éjszaka? Az éjszaka és szél két különböző faktor. Vagy mire gondolsz a "nem napfény volt?"

Ajánlom a quadcopter + wind + limit szavakat keresésre.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Ja persze, azért használ mobil appokat is...
Ja persze, azért van csúcskat nuki vadásztengón (Virgina) civil alapú technika dedikált katonai hardver helyett...


Mert ezt áttervezni nem két perc lenne és az F-22 még gyakorlatilag hh-s termék, vagy éppen csak azután és az analógia amúgy is hibás.


Mitóa azonos a 290g az 1500g-mal? Ötszörös eltérés van.


Látom kurvára nem érted és struccot tolsz a betonon...

Egy COIN környezetben a mezítlábas ellenfelet nem érdekli, hogy civil eszköz. Ha éppen nem zavarja semmi, akkor használható számára az igen kicsi drón is. Aknavetője meg neki is van. Egész egyszerűen se te, sem dudi ne értelmezitek amit írok.

Amit előadsz az már vegytiszta trollkodás.
Off, bár ide kapcsolódik. Egyik munkatársam annál a bizonyos német cégnél volt, ahol a tengerallantjárót meg hajókat gyártanak. Bármikor kiraktak embereket létszámleépítésre hivatkozva, de az elektronikai részleg tabu volt. Überbrutál szinten járnak elōre a hadiiparban. Attól, hogy egy processzor kettō generàcióval öregebb, semmit nem jelent.

Ipari robotok processzorja sehol sincsenek a mai telefonnal szemben. Viszont atomi szintre van leoptimalizálva az oprendszer, semmi felesleges faszság, meg samsung update a háttérben, szóval.

Valahol az az érzésem, hogy a drón lesz a következō szegényember atomfegyvere (vegyifegyver...)
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 346
113
Szóval erről nem sokat tudsz. A célpont felismeréséhez, azonosításához és követéséhez azért nem egy budivilágítás szintű elektronika kell annyit sejtsünk már... A mechanika és annak mozgató elemei, amin az egész lézer ül és ami a rendkívüli pontosságért felel nagyon nem két forint.




Ebben egyetértünk.
A bajok ott kezdődnek, hogy az általad bemutatott videón egy egyenes vonalú, egyenletes mozgást végző 1+ méter nagyságú céltárgyon kellett rajta tartani a fókuszt n+1 másodpercig.
Visszalapozol egyet láthatod a molni által linkelt videót a lövészklubról, akik ellőttek sokan, több száz lőszert, egy gyorsan, kiszámíthatatlanul cikázó, kb fél méteres drónra mire eltalálták. Na most ilyenből kellene leküzdened egy kb 50-100 db-os swarmot egyszerre a lézereddel.

"A ground or vehicle-based laser weapon system, its 10 kilowatts of power can cover an area of 12 sq km. It was used to shoot down more than 30 small air vehicles - including fixed-wing, multi-rotor and helicopters - during tests, with a 100 per cent success rate, according to the first official disclosure in 2014. It can destroy unmanned aerial vehicles (UAVs), or drones, within a range of 2km - flying lower than 500m - in about 5 seconds. "

Csodálatos.
Vegyünk egy példát: Predix rendszer. 10 kW LaWS ellen.
50 bejövő mikrodrón, 2km távolságról elkezded őket szedni. Kedvesek lesznek veled, mert most kivételesen nem cikáznak, hanem egyenesen feléd jönnek. Kicsit kellemetlen, hogy egy effektív kb 10*10 cm-es célon kell tartani 5 másodpercig a lézert. Ok, egy leesett van még 49.
Mire odaérnek hozzád 2 km-ről, az kb 1 perc 12 másodperc. Ha nem hibázol akkor kb 14 és fél darabot veszel le az 50-ből, mire becsapódnak a célba.
Ha nagyvonalú vagyok akkor is azt mondom, hogy kb 1,4 másodperc alatt le kellene küzdjed darabját, hogy mind leessen mire elérné a célt.
És akkor még nem is cikáztak...
Tovább megyek. 51-et indítok, az 51. hátra marad lőtávon kívül, nem robbanóanyag van rajta, hanem X-szeres zoomos 4K kamera. Figyelem mit bír a lézered és ha azt látom, hogy kellett volna még 5 drón, hogy átmenjenek a védelmeden, akkor legközelebb (lehet, hogy már pár perc múlva) indítok egy 100-as swarmot és simán behorpsztok minden célt amit akartm.



50kts szélben nemigen fog senki semmit csinálni, az alagútban lehet harconi kb ennyi. Sima eső nem ellenfél, közepes szélig még a kommersz Phantom 2 is is boldogul úgy ahogy, céladatot tud adni COIN környezetben, vagy kisebb felderítéseket megcsinál így is.

Miért van olyan érzésem, hogy itt sokan mondanak úgy tutit, hogy egy darab drón nem volt még a kezükben, nem tudják, hogy mit tudnak a mai drónok és milyen potenciál van bennük, mik a közeljövő fejlesztési irányai...o_O:confused:

-50 drón vs 1 magányos légvédelmi állás... legyen így, mondjuk meglepetés valami távoli helyőrség vagy akármi ellen. EW? Ezek a kis mütyürök milyen zavarvédettséggel bírnak? Gondolom nem komolyabbal, mint az RQ-170... gondolom a nyugati EW tisztek és cuccok nem hülyébbek, mint az oroszok, onnantól max autonóm bevetés, de ilyen esetben mi oldja meg a célfelderítést? Vagy megy előre beprogramozott helyre?

-Ja, kis energia esetén sokáig tart a megvilágítás, ráadásul így rohadt sok hő termelődik. Végül is ezek kísérleti cuccok. Aműgy egy forrásra (pumpasor) lehet több BDO-t is tenni, így ha a távolság csökken, a rendelkezésre álló energiát el lehet osztani több BDO között, így a "'tűzgyorsaság" nő, mivel kisebb energia is elég kis távon az égetésre. ergo egyre közelebbi a fenyegetés - nö a célcsatornák száma.

-4k zoomos kamera mondjuk egy sima ködvető füstjén átlát? (infás van ezekben?)

-Ja, a szelet elírtam, gust az ami számít, szembeszélben komolyabb tolóerő így is, úgy is lassít.

-tudom milyen árak vannak, nem vagyok hülye, csak éppen ha egy légvédelmi állásról beszélünk, ami képes földi harcra is, abba úgyis bekerül, ami kell. Ami egy tankban van sem két fillér...

-Fogtam drónt a kezemben, ki is próbáltam, nem estem tőle hanyatt - az egész nagy ereje abban van, hogy még nem foglalkoznak ezekkel komolyabban. Nem hinném, a Pentagonban hülyék ülnek, nagyjából tudják, mit lehet ezzel tenni, és mennyire valós fenyegetés.
Majd ha valami szerencsés bevetésben mondjuk felrobbantanak vele néhány harceszközt, vagy csinálnak valami terrortámadást ezekkel a szarokkal, majd pár év alatt olyan védelem alakul ki, ami lenullázza ezt az egészet. Jelenleg nem égető annyira.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 332
113
...Majd ha valami szerencsés bevetésben mondjuk felrobbantanak vele néhány harceszközt, vagy csinálnak valami terrortámadást ezekkel a szarokkal, majd pár év alatt olyan védelem alakul ki, ami lenullázza ezt az egészet. Jelenleg nem égető annyira.

Micsoda aktualitás, kérem:
Nicolas Maduro venezuelai elnök ellen drónos támadást hajtottak végre.
https://www.rt.com/news/435133-maduro-venezuela-explosion-address/


Ha igaz a hír, akkor a jelenleg egy napig tartott...

Azért volt a hadtörténelemben nem egy olyan eset, hogy úgy jelent meg egy új eszköz, hogy az ellenfél ott állt letolt gatyával.
Ezt a drónos dolgot sokkal komolyabban kell venni szerintem attól, hogy "ááá civil műanyag vackok"

Elég, ha a jelenleg elterjedt páncélozott harcjárművek szenzoraira vannak "rácsibészelve", akár primitív eszközökkel operálva(festék, olaj, stb,), s ott fogsz állni vak soktíztonnás vasakkal, amiket nem fogsz tudni a gyalogság támogatására használni.
Egy gyalogos katona még védtelenebb.

Egyszer valaki elkezdi eredményesen alkalmazni, rögtön elavulttá fog válni egy rakás - méregdrága - katonai eszköz.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 346
113
Ha igaz a hír, akkor a jelenleg egy napig tartott...

Azért volt a hadtörténelemben nem egy olyan eset, hogy úgy jelent meg egy új eszköz, hogy az ellenfél ott állt letolt gatyával.
Ezt a drónos dolgot sokkal komolyabban kell venni szerintem attól, hogy "ááá civil műanyag vackok"

Elég, ha a jelenleg elterjedt páncélozott harcjárművek szenzoraira vannak "rácsibészelve", akár primitív eszközökkel operálva(festék, olaj, stb,), s ott fogsz állni vak soktíztonnás vasakkal, amiket nem fogsz tudni a gyalogság támogatására használni.
Egy gyalogos katona még védtelenebb.

Egyszer valaki elkezdi eredményesen alkalmazni, rögtön elavulttá fog válni egy rakás - méregdrága - katonai eszköz.

Nem US haderőt ért támadás...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 332
113
Nem US haderőt ért támadás...

De azt is érhet: Afganisztán, szíriai "bázisok".
Az, hogy USA zászlós a cél, nem jelenti automatikusan azt, hogy lefagy a drón pl. autonóm irányító rendszere.
"Mérsékelt" drónok sem fagytak le attól, hogy orosz zászló leng egy szíriai légibázison.
Lefagyni politikusok, meg katonapolitikusok szoktak...
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 346
113
Ha igaz a hír, akkor a jelenleg egy napig tartott...

Elég, ha a jelenleg elterjedt páncélozott harcjárművek szenzoraira vannak "rácsibészelve", akár primitív eszközökkel operálva(festék, olaj, stb,), s ott fogsz állni vak soktíztonnás vasakkal, amiket nem fogsz tudni a gyalogság támogatására használni.
Egy gyalogos katona még védtelenebb.

Egyszer valaki elkezdi eredményesen alkalmazni, rögtön elavulttá fog válni egy rakás - méregdrága - katonai eszköz.

Hát ha egy modern harcjárművet egy ilyen szar lemeszel, akkor dobják is ki a kukába őket... pl. ködvetők minek vannak ezeken?
Most komolyan, az USA szerinted nem tud ezekről? A DARPA maga kezdte annó a tömeges dróntámadások technikáját kidolgozni (az F-35-ösöket kisérő rajoktól a bogárméretű mötyűrökig). Van benne hatalmas jövő, természetesen, de nem a konyhasztalon összeragasztott cuccoknak, itt megintcsak a csúcstechnika fog nyerni....

A magam részéről azt gyanítom, hogy az a sok EW gép/UAV nem a szélessávú kecskepornóért kering a hadszinterek fölött, hanem képesek az adatkapcsolatokat összekuszálni - nem hiszem, hogy az RQ-170 égés után nem kezdtek el ezen irányba lépéseket tenni. Csak ugye az EW az nem látványos, mint egy ágyúnaszád, ráadásul a lehető legtitkosabb, így infó aligha lesz róla, ahogy az eredményességről sem - jó eséllyel azért nincs dróntámadás USA erők ellen, mert az EW gépek bontogatják az adatkapcsolatokat, hülyítik a drónokat, etc. Orosz bázis ellen sem ok nélkül küldtek nem irányított (vagy talán a bázis adóra homingos?) drónokat.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 332
113
Nem az a lényeg, hogy tud e az USA (stb.) ezekről a cuccokról, hanem, hogy tud elfogadható hatásfokkal védekezni.
Mindenki tud páncélozott harcjárművet és harci repülőgépeket építeni, s mindenki tud páncéltörő, meg légi cél elleni eszközöket is gyártani, mi több , azt is tudják, hogy az ellenfelek is gyártanak ilyeneket, mégis gyártják a támadó és védekező eszközöket is. Nem mondják azt, hogy kár gyártani harckocsit, mert van az ellennek páncélelhárítója.
Viszont ha egy új minőség lép be a játszmába - ráadásul költséghatékonyabban - akkor az átértékeli a jelentőségét az eddigi produktumoknak. (Lásd megint csak csatahajók).
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem kicsint túlspilázzátok ezt a harci dron kérdést.Amelyik komoly fegyverzetet tud hordozni,az elég nagy a jelenlegi légvédelemnek is,Amelik meg túl kicsi,az harci drónnak is túl kicsi.Nagyonhasznos felderitő-fogyóeszközök.Ezeket az aprójószágokat már egy helikopter szele is leveri az égből.A robbanótöltetes kamikazedronban meg nincs semmi uj.Tomahawk lényegében ugyan az.Hameg eggyszer majd elérik azt a repképességet,hogy komoly veszélyt jelentsenek,akkor.sárkány ellen sárkányfű,támadó dron ellen légvédelmi vadászdron.Távlatilag elképzelhető,hogy minden IFV-nek szerves része lesz a seját dronfedezet,Amik eggyutal felderitő-támadó feladatokat is ellátnak.De ez még erösdve a jövó zenéje
 
M

molnibalage

Guest
Egy fórumban találtam kisebb listát saját gép lelövéséről békeidőben.

UK F-4 vs Jaguar
https://defenceoftherealm.wordpress.com/2015/10/27/the-jaguar-that-got-foxed-by-a-phantom/
https://theaviationgeekclub.com/tha...of-the-british-phantoms-only-air-to-air-kill/

F-14 vs RF-4
https://www.wearethemighty.com/arti...shot-down-an-air-force-f-4-during-an-exercise

F-15 vs F-15 és MiG-23 vs Szu-7 (lengyel) esetekre nem találtam forrást. Egyéb incidensekről esetleg listája van valakinek?
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egy fórumban találtam kisebb listát saját gép lelövéséről békeidőben.

UK F-4 vs Jaguar
https://defenceoftherealm.wordpress.com/2015/10/27/the-jaguar-that-got-foxed-by-a-phantom/
https://theaviationgeekclub.com/tha...of-the-british-phantoms-only-air-to-air-kill/

F-14 vs RF-4
https://www.wearethemighty.com/arti...shot-down-an-air-force-f-4-during-an-exercise

F-15 vs F-15 és MiG-23 vs Szu-7 (lengyel) esetekre nem találtam forrást. Egyéb incidensekről esetleg listája van valakinek?
Még olyan is volt, aki sikeresen lelőtte saját magát:
http://datagenetics.com/blog/august22017/index.html
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Gyakorlat közben az amerikaiak lelőttek egy olasz utasszállítót egy sidewinderrel, majd sikeresen letagadták. Pechükre később a tenger alatt megtalálták a repülőt benne a rakétával.