A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A tiszt fogadalmat tesz. Amúgy érdekes megoldás. Szerintem túltolták a PR-t.
Az esku szovegeben fogadsz meg valamit. Amugy regebben komoly jogi kovetkezmenye volt az esku megszegesenek, jobbara halal. Ma meg alig van ra pelda, hogy erdemben szankcionalnak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Bocs a késői válaszért, de hát a munka...
Szerintem az MN erős haderő volt, a SZÁMÁRA ENGEDETT eszközök képességeinek a határáig. Az MH a közelmúltig annak a készleteiből élt.
Mihez képest?Az akkori helyi viszonyok között a leggyengébb volt.És kaptunk volna mi több,és jobb fegyverzetet is.Mi nem vettük meg.Szóval forditva volt,annyi képességet épitettünk ki,amennyit muszály volt,amit minimálissan megköveteltek tőlünk
 
  • Tetszik
Reactions: endre

senki

Active Member
2018. július 27.
303
228
43
Mihez képest?Az akkori helyi viszonyok között a leggyengébb volt.És kaptunk volna mi több,és jobb fegyverzetet is.Mi nem vettük meg.Szóval forditva volt,annyi képességet épitettünk ki,amennyit muszály volt,amit minimálissan megköveteltek tőlünk
Érdemes utána nézned. A VSZ EFE döntése szerint, a Csehszlovák-Lengyel-NDK hds-ek és persze a SZU fő csapásiránya a NSZK irányába mutatott. MO feladata a másodlagos irányba, Ausztria-Olaszország volt. Annak idején nem úgy működött a beszerzés mint most, megmondták, hogy mit vehetsz és sokszor azt is, hogy mit kell venned. Azért egy ca 120-140000 fős MN több mint 1000 hk-val, több mint száz repülőgéppel, harcászati rakétákkal stb azért számottevő volt.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Érdemes utána nézned. A VSZ EFE döntése szerint, a Csehszlovák-Lengyel-NDK hds-ek és persze a SZU fő csapásiránya a NSZK irányába mutatott. MO feladata a másodlagos irányba, Ausztria-Olaszország volt. Annak idején nem úgy működött a beszerzés mint most, megmondták, hogy mit vehetsz és sokszor azt is, hogy mit kell venned. Azért egy ca 120-140000 fős MN több mint 1000 hk-val, több mint száz repülőgéppel, harcászati rakétákkal stb azért számottevő volt.
Ez alapján minden akkori ország számottevő volt...
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A tiszt fogadalmat tesz. Amúgy érdekes megoldás. Szerintem túltolták a PR-t.

Értem. Hát feltehetően nagyon meg akarják mutatni az erőt, képletesen. Lássa a nép hogy új a gépkarabély is.
Meg 3 féle tiszt is lesz, ha jól tudom.
Hivatásos, szerződéses, meg tartalékos.
Létszám is lesz akkor.
 
  • Tetszik
Reactions: senki

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Szerintem a bajonett és a kés két külön fogalom.
Egy tanto-kaiken, az igen, az veszélyes, de nem is 220 dollár, hanem 220 ezer. Illetve azt forgatni is tudni kell (ett) (első és második vh)
De egy életlen bajonett, amit a régi idők hadművészetében is csak roncsolásra, döfésre használtak, mert éle nem sok és nem is tartja, a mai harcokban már nem játszik.
Egy korunkbéli konfliktusban sem volt látható feltűzött bajonett... az AK-é is max gyűjtői értékkel bír, használatival nem igazán.


Én bizony orbitális késbuzi vagyok mégha civil is, ezért egy katonának nem bajonettet adnék hanem egy jó erős kést(Ka-Bar BK-7 vagy valami hasonló) egy jó multitoolt (Leatherman-ból valami katonának valót amivel lehet drótot vágni meg a fegyveren kisebb igazításokat végezni) meg egy borotva éles könnyű foldert (mondjuk spyderco endura). Na jó kéz ki a biliből mert Kovács 2. János közlövészre most aggattam rá kb 120 ezer forintnyi vasat.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Én bizony orbitális késbuzi vagyok mégha civil is, ezért egy katonának nem bajonettet adnék hanem egy jó erős kést(Ka-Bar BK-7 vagy valami hasonló) egy jó multitoolt (Leatherman-ból valami katonának valót amivel lehet drótot vágni meg a fegyveren kisebb igazításokat végezni) meg egy borotva éles könnyű foldert (mondjuk spyderco endura). Na jó kéz ki a biliből mert Kovács 2. János közlövészre most aggattam rá kb 120 ezer forintnyi vasat.

Boltban ez laza 40.000 Ft.

ka-bar-tanto-black-harcikes-408528.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 950
113
Én bizony orbitális késbuzi vagyok mégha civil is, ezért egy katonának nem bajonettet adnék hanem egy jó erős kést(Ka-Bar BK-7 vagy valami hasonló) egy jó multitoolt (Leatherman-ból valami katonának valót amivel lehet drótot vágni meg a fegyveren kisebb igazításokat végezni) meg egy borotva éles könnyű foldert (mondjuk spyderco endura). Na jó kéz ki a biliből mert Kovács 2. János közlövészre most aggattam rá kb 120 ezer forintnyi vasat.
Nekünk volt kanálgépünk anno, az abban levő kés mindenre megfelelt. :) Még a híradós tyúkbelet is azzal nyeszeteltük mindig mert csípőfogót végig nem láttam egyet se. Ellopták-e, vagy sosem volt passz...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 817
113
Miért jó katonának a tantó forma? Multitool meg valami többcélú és kész is :)

Mert ugyan vágni sokkla hatékonyabb mint szúrni de a modern katonán annyi cucc van,hogy a vágással sok mindenre nem mész ellenben a mellényeket át lehet szúrni amire a tanto forma az egyik leg alkalmasabb(de ha szerzel egy 25cm hosszú betonvasat kihegyezed meg raksz rá nyelet az is kiváló).
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Használható tőrök szerintem. Glock, ennél több a katonának nem kell, természetesen fűrészfogazott bohóckodás nélkül. Tökéletesen ki lehet vele belezni egy másik katonát, más funkciója pedig a tőröknek/bajonetteknek nincs, mert minden másra csak olyan kompromisszumokkal válik alkalmassá, amik vagy az elsődleges használati értékét csökkentik, vagy mindenben szarrá teszik:

eng_pl_Glock-FM78-Field-Knife-Black-1271_2.jpg

12 ezer HUF körül.

Az abszolút luxi verzió a Fallkniven S1:
Fallkniven%20S1L.jpg

60 ezer Forint körül az ÍJÁSZ-nál, ami a magyarországi márkakereskedés.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Használható tőrök szerintem. Glock, ennél több a katonának nem kell, természetesen fűrészfogazott bohóckodás nélkül. Tökéletesen ki lehet vele belezni egy másik katonát, más funkciója pedig a tőröknek/bajonetteknek nincs, mert minden másra csak olyan kompromisszumokkal válik alkalmassá, amik vagy az elsődleges használati értékét csökkentik, vagy mindenben szarrá teszik:

eng_pl_Glock-FM78-Field-Knife-Black-1271_2.jpg

12 ezer HUF körül.

Az abszolút luxi verzió a Fallkniven S1:
Fallkniven%20S1L.jpg

60 ezer Forint körül az ÍJÁSZ-nál, ami a magyarországi márkakereskedés.
Nem mondanám, hogy nagyon használom, de nekem a felső van, zöld színben. Nem rossz amúgy. Van is cikk róla:
https://combatgear.blog.hu/2013/04/24/glock_feldmesser
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem mondanám, hogy nagyon használom, de nekem a felső van, zöld színben. Nem rossz amúgy. Van is cikk róla:
https://combatgear.blog.hu/2013/04/24/glock_feldmesser

Lényegében utolsó esély eszközök közé tartozik állás- és helységharcban. Direkte úgy nem fogsz harcba indulni, hogy ezt veszed kézbe amíg lőfegyverek és kézigránát van nálad. De simán lehet olyan szituáció, előrántani gyorsabb, mint a tárcsere, vagy már nincs tár, stb Ugyan miért fosztanánk meg a katonát tőle, visszaemlékezni a húsba vágó kés hangjára, a szürcsögő vérre, a legyőzött ellenség tekintetére egészen csodálatos emlék: hiszen élsz!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Amit írtál önnmagában 1 milliárd EUR.
A tankok mellé még kell kb. u.annyi IFV, tamogató járművek, mobil tüzérség, lőszer és az emberek...
Ez így együtt alaphangon min. 2.5 milliárd EUR (de inkább több...)
Szerinted mennyire reális?


Főleg szándék kérdése szerintem. Ha meglenne a szándék, akkor ha nem is egy-két év alatt, de hosszabb távon megoldható lenne. Ha komolyan gondoljuk ezt a haderősdit, akkor ilyesminek kellene lennie a célnak. Úgy értem, ha akarunk harckocsikat, akkor a minimum két zászlóaljnak. Ennél kevesebb csak dísznek lenne jó kb. Annak meg kicsit drágák a harckocsik.
De talán lehetne úgy is csinálni, hogy első körben a T-72-esinkből összeszedni egy zászlóaljnyit, bár elvileg nagyjából annyi is maradt összesen és azokat kicsit feljavítani, grillrács, ERA, meg némi elektronikai korszerűsítés (ha vannak még olyan állapotban, hogy érdemes legyen velük foglalkozni és ezek a módosítások is elfogadható áron kijönnének). Meg beszerezni egy zászlóaljnyi korszerű tankot melléjük. Aztán majd valamikor a T-72-esek helyére egy másodikat is.
Senki félre ne értsen, nem azt mondom, hogy elmebeteg mértékben fegyverkezni kellene, de a mostani helyzet már a másik véglet. A letolt gatya-szint jelenleg.


Használható tőrök szerintem. Glock, ennél több a katonának nem kell, természetesen fűrészfogazott bohóckodás nélkül. Tökéletesen ki lehet vele belezni egy másik katonát, más funkciója pedig a tőröknek/bajonetteknek nincs, mert minden másra csak olyan kompromisszumokkal válik alkalmassá, amik vagy az elsődleges használati értékét csökkentik, vagy mindenben szarrá teszik:

eng_pl_Glock-FM78-Field-Knife-Black-1271_2.jpg

12 ezer HUF körül.

Az abszolút luxi verzió a Fallkniven S1:
Fallkniven%20S1L.jpg

60 ezer Forint körül az ÍJÁSZ-nál, ami a magyarországi márkakereskedés.


Az S1-et én kicsinek tartom. Az A1 jobb, az a nagyjából ideális méret. Abból is lehetőleg az acél ujjvédős "Pro" verzió, mert a réginek a műgumi "keresztvasa"-ujjvédője ismétlődő komolyabb igénybevétel hatására hajlamos töredezni.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Főleg szándék kérdése szerintem. Ha meglenne a szándék, akkor ha nem is egy-két év alatt, de hosszabb távon megoldható lenne. Ha komolyan gondoljuk ezt a haderősdit, akkor ilyesminek kellene lennie a célnak. Úgy értem, ha akarunk harckocsikat, akkor a minimum két zászlóaljnak. Ennél kevesebb csak dísznek lenne jó kb. Annak meg kicsit drágák a harckocsik.
De talán lehetne úgy is csinálni, hogy első körben a T-72-esinkből összeszedni egy zászlóaljnyit, bár elvileg nagyjából annyi is maradt összesen és azokat kicsit feljavítani, grillrács, ERA, meg némi elektronikai korszerűsítés (ha vannak még olyan állapotban, hogy érdemes legyen velük foglalkozni és ezek a módosítások is elfogadható áron kijönnének). Meg beszerezni egy zászlóaljnyi korszerű tankot melléjük. Aztán majd valamikor a T-72-esek helyére egy másodikat is.
Senki félre ne értsen, nem azt mondom, hogy elmebeteg mértékben fegyverkezni kellene, de a mostani helyzet már a másik véglet. A letolt gatya-szint jelenleg.





Az S1-et én kicsinek tartom. Az A1 jobb, az a nagyjából ideális méret. Abból is lehetőleg az acél ujjvédős "Pro" verzió, mert a réginek a műgumi "keresztvasa"-ujjvédője ismétlődő komolyabb igénybevétel hatására hajlamos töredezni.
Nézegetve a netet a T-72 hez a modernizációs csomagok itt a térségben pl a lengyel PT-91 M2 es csomag olyan 1-1,2 millió euro környékén van.
Szerintem is járható út lenne. Lásd lengyelek. Ők is a meglévőket modernizálják. Közben meg széppen a Leo-2 vonalat húzák felfelé. Ahogy a pénzük és képességeik engedik. 8-10 év és eljutnak egy olyan szintig hogy a Leo-2 ek mennek másodvonalba 72 ek helyet. A Leo-2 helyet meg be fognak tudni szerezni még modernebb mbt.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Az S1-et én kicsinek tartom. Az A1 jobb, az a nagyjából ideális méret. Abból is lehetőleg az acél ujjvédős "Pro" verzió, mert a réginek a műgumi "keresztvasa"-ujjvédője ismétlődő komolyabb igénybevétel hatására hajlamos töredezni.

Jogos szempont, de nem teljesen. A plate-nem tudod átszúrni vele, alhasra meg már a tártartó zsebek se lógnak be. Viszont az alkarodat megfoghatják a tárzsebek amikor alá szúrnál, így már lehet, hogy rövid lesz az S1! Inkább a Glock és az A1 hossza ideális.