NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Tudtommal nincs olyan, hogy NASAMS-ba szánt AIM-120. Finnország számára az egyik selling point azt volt, hogy csak SW módosítás kell, 100%-ban jó bele a meglevő repcsikre is rakható AIM-120, nem kell kétféle rakéta.

Olyasmi nem lehetséges, mint pl. a Sidewinder éleslövészeteknél, hogy jobban láthatóvá tegyék a rakéta útját "megfestik" azt. A csörgőkígyónál is extra "patronokat" raknem a hajtómű mellé stb. hogy jobban láthatóvá tegyék...Meg kellene nézni, hogy betöltéskor nincs e valami szokatlan elem a rakétán pl.
 
M

molnibalage

Guest
Olyasmi nem lehetséges, mint pl. a Sidewinder éleslövészeteknél, hogy jobban láthatóvá tegyék a rakéta útját "megfestik" azt. A csörgőkígyónál is extra "patronokat" raknem a hajtómű mellé stb. hogy jobban láthatóvá tegyék...Meg kellene nézni, hogy betöltéskor nincs e valami szokatlan elem a rakétán pl.
Erről az extra patronozásról az életben nem hallottam még. Van forrásod róla?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tudtommal nincs olyan, hogy NASAMS-ba szánt AIM-120. Finnország számára az egyik selling point azt volt, hogy csak SW módosítás kell, 100%-ban jó bele a meglevő repcsikre is rakható AIM-120, nem kell kétféle rakéta.
És mi van,ha a hajtómű szevidejének lejárta határán lévő példányokat használtak el a gyakorlólövészetre?Esetleg olyanokat,amik már voltak 50-100órát légvédelmi járőrben,és ezért ven a füstölés?Már bomlott annyit a hajtóenyag,hogy füstöljön,de még eléggé egyben van a biztonságos gyakorlólövészethez
 
M

molnibalage

Guest
És mi van,ha a hajtómű szevidejének lejárta határán lévő példányokat használtak el a gyakorlólövészetre?Esetleg olyanokat,amik már voltak 50-100órát légvédelmi járőrben,és ezért ven a füstölés?Már bomlott annyit a hajtóenyag,hogy füstöljön,de még eléggé egyben van a biztonságos gyakorlólövészethez
2000-es évek már volt olyan AMRAAM ami 800 órát volt gépen.
Az őrjáratozás során mitől változna meg a hajótmű?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
2000-es évek már volt olyan AMRAAM ami 800 órát volt gépen.
Az őrjáratozás során mitől változna meg a hajótmű?
Pl hirtelen hőmérsékletváltozások.+30fokrol 10perc mulva -40fokba kerül,idönként ismételve,alighanem gyorsithatja az öregedési folyamatot.
800óra?Valahol olvastam,hogy a franci,meg orosz rakéták 50-100óra gépentöltött idő után ipari nagyjavitásra és hajtóműszekció-cserére mennek....Abban biztos voltam,hogy a jenkik jobbak,dehogy ennyivel...
 
M

molnibalage

Guest
Pl hirtelen hőmérsékletváltozások.+30fokrol 10perc mulva -40fokba kerül,idönként ismételve,alighanem gyorsithatja az öregedési folyamatot.
800óra?Valahol olvastam,hogy a franci,meg orosz rakéták 50-100óra gépentöltött idő után ipari nagyjavitásra és hajtóműszekció-cserére mennek....Abban biztos voltam,hogy a jenkik jobbak,dehogy ennyivel...
Az AIM-9M és AIM-7M a SV idején már 150-200 órákat volt gépen. Igen, ennyivel tud többet a jenki. Meg azért az orosz gyár is okkal állapított meg gyakori nagyjavítást.

A németeknél volt olyan, hogy az előírt üzemidőnél kellett volna a 29-esek hajtóművét mélyebben szervizelni az orosz manual szerint. Ők meg nem érették, hogy oszt mégis hova...? (Legalábbis így hallottam a történetet.)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Tudtommal nincs olyan, hogy NASAMS-ba szánt AIM-120. Finnország számára az egyik selling point azt volt, hogy csak SW módosítás kell, 100%-ban jó bele a meglevő repcsikre is rakható AIM-120, nem kell kétféle rakéta.

Csak így van értelme ha belegondolunk.
 
M

molnibalage

Guest
Nézzük mit jelentett volna egy NASAMS üteg valahová Kecskemét és Szolnok közé telepítve. A képen rajta vannak a haderő főbb lőszerraktárai is:
nasams.jpg

A mihukra szánt pénzből még igazi manpadsra is futotta volna emellett az egy üteg mellett!

Ezt mekkora sugárral húztad? Mert a NASAMS lényege, hogy szét vannak telepítve az indítók... Te meg egy kört húztál.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ötven kilométeressel, az indítók Kecskemét és Szolnok közé vannak széttelepítve. Lusta voltam sok kisebb kört, inkább hozzávetőlegesen jeleztem egy nagy körrel, hogy mi védhető meg majdnem teljes bizonyossággal.
 
M

molnibalage

Guest
Ötven kilométeressel, az indítók Kecskemét és Szolnok közé vannak széttelepítve. Lusta voltam sok kisebb kört, inkább hozzávetőlegesen jeleztem egy nagy körrel, hogy mi védhető meg majdnem teljes bizonyossággal.
Alsó becsléssel 18 km-es HMZ-ket rajzoltam és csak négy telepített indítót és csak egy radart (kék). Mondjuk két kis osztállyal, két radarral és 6 indítóval elég komoly lefedés érhető el.
98b11e254e33edad22583c15b47ce583.png
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and alfa74

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Én inkább koncentrálnák a fegyverraktárak védelmére is, így egy üteg mindenképp kevés lenne. Két üteg, ugyanakkor akkora lefedést ad egy kelet felől érkező random fenyegetéssel szemben, hogy mögötte létrejöhet Ferihegy bázissal, valahol Százhalombatta-Székesfehérvár-Esztergom környékén egy hátravont légi-utántöltési körzet is a leendő rámpás teherszállítókra építve. Akár négyre is lehet csökkenteni a légvédelmi feladatban hátrahagyott Gripenek számát (kettő állandóan a levegőben, kettő pedig Kecskeméten) így nyolc-tíz (nem ugyanaz a kettő marad állandóan Kecskeméten, hogy kettő állandó készültséget adhasson) lesz bevethető támadó feladatkörben. Nem sok, de jobb mintha hatékony közepes légvédelem hijján legalább legalább nyolcat kellene visszatartani Amraam hordozónak!

Ami viszont engem nagyon zavar, hogy mi van, ha valamilyen radar elleni fegyverzettel rendelkezik a potenciális támadó, vagy olyan precíziós fegyverekkel, amikkel az így vagy úgy de felderített radarokra csapást mérhet! Kellenének tartalékba helyezett radarok ilyen esetre, hogy az üteget gyorsan helyre lehessen állítani és/vagy, de leginkább és kellene valami komolyabb passzív érzékelő rendszer kiegészítőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74
M

molnibalage

Guest
Én inkább koncentrálnák a fegyverraktárak védelmére is, így egy üteg mindenképp kevés lenne. Két üteg, ugyanakkor akkora lefedést ad egy kelet felől érkező random fenyegetéssel szemben, hogy mögötte létrejöhet Ferihegy bázissal, valahol Százhalombatta-Székesfehérvár-Esztergom környékén egy hátravont légi-utántöltési körzet is a leendő rámpás teherszállítókra építve. Akár négyre is lehet csökkenteni a légvédelmi feladatban hátrahagyott Gripenek számát (kettő állandóan a levegőben, kettő pedig Kecskeméten) így nyolc-tíz (nem ugyanaz a kettő marad állandóan Kecskeméten, hogy kettő állandó készültséget adhasson) lesz bevethető támadó feladatkörben. Nem sok, de jobb mintha hatékony közepes légvédelem hijján legalább legalább nyolcat kellene visszatartani Amraam hordozónak!

Ami viszont engem nagyon zavar, hogy mi van, ha valamilyen radar elleni fegyverzettel rendelkezik a potenciális támadó, vagy olyan precíziós fegyverekkel, amikkel az így vagy úgy de felderített radarokra csapást mérhet! Kellenének tartalékba helyezett radarok ilyen esetre, hogy az üteget gyorsan helyre lehessen állítani és/vagy, de leginkább és kellene valami komolyabb passzív érzékelő rendszer kiegészítőnek.
A NASAMS bármitől kaphat adatot, ami a data linkbe integrálható. A meglevő 3D radarok majdnem biztosan ilyenek. Tehát ameddig a cél közepes/nagy magasságban jön, addig még nagyon fel sem kell kapcsolni a Sentineleket, ha azokat nem kapják szét első körben.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and honved

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A NASAMS bármitől kaphat adatot, ami a data linkbe integrálható. A meglevő 3D radarok majdnem biztosan ilyenek. Tehát ameddig a cél közepes/nagy magasságban jön, addig még nagyon fel sem kell kapcsolni a Sentineleket, ha azokat nem kapják szét első körben.
Alacsonytámadók még mindig probléma.Csak kéne Kecsó környékére egy lufiradar is
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Alacsonytámadók még mindig probléma.Csak kéne Kecsó környékére egy lufiradar is
Lufiradarokat okkal nem használnak harci övezetben. Mivel magasan vannak és statikusak oltári messziről el lehet pusztítani őket, cserébe megvédeni sem lehet őket ARM ellen nagyobb (kvázi mintha nagy oldaltávolságú BM elfogást kellene csinálni), időjárási limitjük van, stb.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Omániak megkapták a NASAMS komplexumukat, illetve mellé az Avenger-eket; $1.248 billion

- 1 AN/MPQ-64F1 SENTINEL Radar
- 6 Guidance Sections
- 290 AIM-120C-7 Surface-Launched Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles
- 20 High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicles (HMMWVs)
- 20 S250 Shelters

- 18 AVENGER Fire Units
- 266 STINGER-Reprogrammable Micro-Processor (RMP) Block 1 Anti-Aircraft missiles
- 18 AN/VRC-92E exportable Single Channel Ground and Airborne Radio Systems (SINCGARS)

2018-10-24-18-27-40-Window.jpg

2018-10-24-18-27-31-Window.jpg


kis ország - kis lérak - sok pénzért ;)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Csak én nem találom ezt a Nasamst az összefoglalóban? Akartam egy jó kis összehasonlítást az Sz-400assal.