A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 616
113
Amúgy antigonosz által felvetett Szentkirályszabadja szerintem tuti választás lenne egy amolyan 2. reptérnek. Jó helyen van, Kecskeméttől messze van, meg még vagy ezer ok,,, amiért kell egy második reptér.
Kiskunlacháza jobb lenne az úgy pont középen van mindennek, arányosak a távolságok mind nyugatra mint keletre.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and therob
M

molnibalage

Guest
Nem vagyok a kecskeméti bázis "egyéb" hasznosítása ellen, de...
1. ha polgári hasznosítás, akkor az személy+cargo. A cargo ugye jár néhány raktárral, csarnokkal. A személy szállításhoz min. egy épület kell, utasszállítók parkolóhelyei és az azokat kiszolgálló géppark.
2. USA is akar valamit kavarni ott, tehát annak is kell hely , ha "idelátogat" 1 sz. F-35 pl.
3. állítólag akarunk +1 sz. Gripent. Na, az is igényel némi helyet.
4. állítólag akarunk Albatroszokat is kiképzésre,, oké, biztos nem többet fél tucatnál, de az is hely.
A kérdésem már csak az, elfér ott ennyi minden?

Amúgy antigonosz által felvetett Szentkirályszabadja szerintem tuti választás lenne egy amolyan 2. reptérnek. Jó helyen van, Kecskeméttől messze van, meg még vagy ezer ok,,, amiért kell egy második reptér.
Igen, elfér, ha csillaghangár üzem van. Tartósan ide F-35 kb. a mesékben fog érkezni jelen állás szerint.
+1 század Gripen ne akarjuk.
Akkor már inkább Pápa. Üzemel, nem üdülőövezet még távolabb van kecsótól és ott vannak betonfedezékek is, csak törődni kéne azokkal. Elvileg elfér benne a Gripen tudtommal.
Hát ha valaki azt akarja hogy a fél Balaton-környéken és Bakony-fennsíkon (Füred, Siófok és környékük) elátkozzák a nevét, és jó csomó üdülőt elriasszon onnan, akkor pont Szentkirályra kell telepíteni ehhez egy vadász-századot, sikerülni fognak a fenti célok. Akkor már inkább Taszár ...
Taszáron van hangár vagy betonfedezék?

Kiskunlacháza jobb lenne az úgy pont középen van mindennek, arányosak a távolságok mind nyugatra mint keletre.
Még valami zseniális ötlet...? A gépek erős túlzással egy kövér gázzal kecsón vannak.
Pápa vagy inkább semmi. Egyébként meg Ferihegyről is lehet gépeket üzemeltetni, nem tilos...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Igen, elfér, ha csillaghangár üzem van. Tartósan ide F-35 kb. a mesékben fog érkezni jelen állás szerint.
+1 század Gripen ne akarjuk.
Akkor már inkább Pápa. Üzemel, nem üdülőövezet még távolabb van kecsótól és ott vannak betonfedezékek is, csak törődni kéne azokkal. Elvileg elfér benne a Gripen tudtommal.

Taszáron van hangár vagy betonfedezék?


Még valami zseniális ötlet...? A gépek erős túlzással egy kövér gázzal kecsón vannak.
Pápa vagy inkább semmi. Egyébként meg Ferihegyről is lehet gépeket üzemeltetni, nem tilos...
Taszáron tudtommal csak a két kifutó van meg a gurulóutak, azon túl a nagy semmi. Pápa tényleg jobb lenne, már csak a Szlovéniához való kissé közelebbi pozíciója és a betonbunkerek miatt is. Ráadásul könnyebben/gyorsabban is kaphat légvédelmet a győriektől.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Taszáron tudtommal csak a két kifutó van meg a gurulóutak, azon túl a nagy semmi. Pápa tényleg jobb lenne, már csak a Szlovéniához való kissé közelebbi pozíciója és a betonbunkerek miatt is. Ráadásul könnyebben/gyorsabban is kaphat légvédelmet a győriektől.
Amikor kiképzésen voltam,Taszáron a reptér végében voltak u alakú földhányásfedezékek,középen betoncsik a gázsugárterelőnek.Azokon rodeztunk Krazokkal.Más semmi.Pápán a Mig23 simán befért a fedezékbe,szerintem a Gripen is befér.Háborus helyzetben-de békében is-alapbol egy katonai reptérnek alapbol saját dedikált légvédelme kéne,hogy legyen
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 980
113
Hát ha valaki azt akarja hogy a fél Balaton-környéken és Bakony-fennsíkon (Füred, Siófok és környékük) elátkozzák a nevét, és jó csomó üdülőt elriasszon onnan, akkor pont Szentkirályra kell telepíteni ehhez egy vadász-századot, sikerülni fognak a fenti célok. Akkor már inkább Taszár ...
Na igen, kicsit közel van a Balaton, úgy 4 km Balatonalmádi. Viszont Sármelléktől meg 7 Keszthely, és ott nagyobb gépek szállnak le. Igaz a kifutó iránya más. Szentkirályon van egy kb 2km-es futópálya ami hosszabbítható lenne, Kecskeméten meg ugye van a végén egy "legendás" főút. Amúgy is xar a Kecskeméti kifutó, elvileg ugye szétcúrja a Gripen futóit. Vagy mi. Szentkirály csak annyiból volna jó hogy ha ugye a bázist védeni kell, és volna (ha volna) normális légvédelmünk, pl egy Nasams, akkor a kicsit jobbra-balra szétdobált indítókkal pláne ha felvinnék valami hegyre, úgy védeni lehetne Fehérváron a honvéd főparancsnokságot, Pápát mint repteret, talán beleférne még Sármellék és Győr és Tata is, és akkor nem a kukoricást védik vele a pusztában. De még ha a főváros kapna védelmet akkor abból az irányból is védve lenne a térség. Ebbe a területbe meg így is van elég katonai ojjektum ami védelmet érdemelne.
Kiskunlacháza jobb lenne az úgy pont középen van mindennek, arányosak a távolságok mind nyugatra mint keletre.
Lacháza is szuper egy reptér, az meg aztán nincs messze tényleg Kecskeméttől, az nem olyan traumatikus egy diszlokálás lenne mint mikor Pápának meg Szentkirálynak kellett lemenni az Alföldre. A tisztek meg úgyis tiszti lakásokban laknak, az meg panel Lacházán meg Kecskeméten is. Ráadásul Kecskeméten többet ér egy lakás ha a HM eladná mint Lacházán.
Adják el a pokolba jó pénzért azt a Kecskeméti repteret ha mindenki ott akar repkedni.
Taszár is nagyjából egyben van, ott meg a büdös életben nem zavarnának senkit a gépek repkedései, meg multicég se települ oda.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Kiskunlacházánál az a para, ami miatt már több cég belekezdett egy 2. BP-i reptér tervével, de mind lukra futott. Konkrétan: közel vannak a házak, teljesen beépült a környéke.

Nem azt írtam, hogy felszámolni Kecsót, én csak egy komolyabb másodvonalas reptér mellett foglaltam állást.
Amúgy én tényleg nem tartom hátránynak a közös hasznosítást. Előny is lehet belőle, pl: DHL,GLS stb. épít 2-3 nagyobb hangár(csarnokot)t, a szerelőknek 2-3 újabb épületet és ahol mondjuk ott a 14 Gripen hangár és a reptéren tartózkodik mondjuk 5 gép(a többi áttelepülve a másikakra) jobban el lehet őket rejteni másik csarnokokba,, úgysem tud egyik szomszédunk sem annyi gépet meg bombát küldeni, hogy mindent elpusztítsanak.
 
M

molnibalage

Guest
Na igen, kicsit közel van a Balaton, úgy 4 km Balatonalmádi. Viszont Sármelléktől meg 7 Keszthely, és ott nagyobb gépek szállnak le. Igaz a kifutó iránya más. Szentkirályon van egy kb 2km-es futópálya ami hosszabbítható lenne, Kecskeméten meg ugye van a végén egy "legendás" főút. Amúgy is xar a Kecskeméti kifutó, elvileg ugye szétcúrja a Gripen futóit. Vagy mi. Szentkirály csak annyiból volna jó hogy ha ugye a bázist védeni kell, és volna (ha volna) normális légvédelmünk, pl egy Nasams, akkor a kicsit jobbra-balra szétdobált indítókkal pláne ha felvinnék valami hegyre, úgy védeni lehetne Fehérváron a honvéd főparancsnokságot, Pápát mint repteret, talán beleférne még Sármellék és Győr és Tata is, és akkor nem a kukoricást védik vele a pusztában. De még ha a főváros kapna védelmet akkor abból az irányból is védve lenne a térség. Ebbe a területbe meg így is van elég katonai ojjektum ami védelmet érdemelne.

Lacháza is szuper egy reptér, az meg aztán nincs messze tényleg Kecskeméttől, az nem olyan traumatikus egy diszlokálás lenne mint mikor Pápának meg Szentkirálynak kellett lemenni az Alföldre. A tisztek meg úgyis tiszti lakásokban laknak, az meg panel Lacházán meg Kecskeméten is. Ráadásul Kecskeméten többet ér egy lakás ha a HM eladná mint Lacházán.
Adják el a pokolba jó pénzért azt a Kecskeméti repteret ha mindenki ott akar repkedni.
Taszár is nagyjából egyben van, ott meg a büdös életben nem zavarnának senkit a gépek repkedései, meg multicég se települ oda.
Hacsak valami isteni csoda nem történt, akkor a szentkirályi pálya az aszfalt = semmire sem jó, nem használhat utánégetőt a Griff.
Kecsó meg fel lesz újítva tudtommal, legalábbis ezt hallottam Ostravában.

Nem igazán értem, hogy miért 20-25 éve pusztuló repterekkel akar bárki bármit kezdeni, amikor Pápa aktív reptér és csak ott (?) van bezonfedezék és azért közelben vannak nagyobb városok is, ami munkaerőpiaci és vonzerő szempontjából nagyon nem mindegy.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Sármelléken a beton jó hosszű,de már polgári használatban van.Betonfedezék viszont van egy rakat-kibelezve,de helyrepofozhatk.Szerintem-namost álmodozom eggyet-2 légibázis kéne,1 keleten,1 nyugaton.Mindkettőn egy-egy vegyes ezred kéne.Mindkettőnek saját légvédelmi rendszer.Najó,most már hideg a fal a hátsó fertájomnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Hacsak valami isteni csoda nem történt, akkor a szentkirályi pálya az aszfalt = semmire sem jó, nem használhat utánégetőt a Griff.
Kecsó meg fel lesz újítva tudtommal, legalábbis ezt hallottam Ostravában.

Igen megcsinálják az amerikaiak(fejlesztés és bővítés is lesz nem csak felújítás).Olyan dolgokon megy az egyezkedés,hogy el sem tudjátok képzelni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Kiskunlacházánál az a para, ami miatt már több cég belekezdett egy 2. BP-i reptér tervével, de mind lukra futott. Konkrétan: közel vannak a házak, teljesen beépült a környéke.

Nem azt írtam, hogy felszámolni Kecsót, én csak egy komolyabb másodvonalas reptér mellett foglaltam állást.
Amúgy én tényleg nem tartom hátránynak a közös hasznosítást. Előny is lehet belőle, pl: DHL,GLS stb. épít 2-3 nagyobb hangár(csarnokot)t, a szerelőknek 2-3 újabb épületet és ahol mondjuk ott a 14 Gripen hangár és a reptéren tartózkodik mondjuk 5 gép(a többi áttelepülve a másikakra) jobban el lehet őket rejteni másik csarnokokba,, úgysem tud egyik szomszédunk sem annyi gépet meg bombát küldeni, hogy mindent elpusztítsanak.
HIMARS viszont lesz.És egy raj F16 SDBkel simán kikacsol egy repteret.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Igen megcsinálják az amerikaiak(fejlesztés és bővítés is lesz nem csak felújítás).Olyan dolgokon megy az egyezkedés,hogy el sem tudjátok képzelni.
Kapásbol 2 vegyes ezredet képzeltem 2jolfelszerelt légibázisra.Nehezzen tudsz olyat mondani,amit ne tudnák elképzelni...;)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 980
113
Kiskunlacházánál az a para, ami miatt már több cég belekezdett egy 2. BP-i reptér tervével, de mind lukra futott. Konkrétan: közel vannak a házak, teljesen beépült a környéke.

Nem azt írtam, hogy felszámolni Kecsót, én csak egy komolyabb másodvonalas reptér mellett foglaltam állást.
Amúgy én tényleg nem tartom hátránynak a közös hasznosítást. Előny is lehet belőle, pl: DHL,GLS stb. épít 2-3 nagyobb hangár(csarnokot)t, a szerelőknek 2-3 újabb épületet és ahol mondjuk ott a 14 Gripen hangár és a reptéren tartózkodik mondjuk 5 gép(a többi áttelepülve a másikakra) jobban el lehet őket rejteni másik csarnokokba,, úgysem tud egyik szomszédunk sem annyi gépet meg bombát küldeni, hogy mindent elpusztítsanak.
Jah, csak nekem erről mindig a kabuli reptér jut eszembe. Leszáll egy civil gép, aztán este meg előmásznak a speciálisok azt Kovács Károly Gripen szerelő rövid ellenállás után megadja magát. Ezzel a légierőnk gyakorlatilag be is fejezte a pályafutását. Volt már ilyen baleset többször is más országokban. Tudom most erre sokan azzal jönnek hogy de hát háború esetén kitiltják onnét a civil gépeket. De mi van ha még nincs háború? Vagy valami távolabbi országban hadakozunk a Nato szent nevében? Vagy csak jön egy Airbusra való talibán? 9/11-et se gondolta senki aztán mégis megtörtént. Nem elég hogy nagy baromság volt Kecskemét minden más reptér helyett, még most fejlesztik is. Nem érdekelne ha ecskeméten csak a Zlinek meg Ancsák meg az ilyen vacakok települnének, de könyörgöm nekünk nincs másik vadász századunk! Csak ez az egy. Most ennyire fillért kell baxni? Amúgy mi a valódi ára az amerikai "segítségnek" mert azok még ingyen semmit se csináltak.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and kiskrumpli