A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Krisztus koorsóját sem őrizték ingyen....Ha az amik benne vannak a dologban,valószinüsittem,hogy egy US wing teleppüléséhez és harcbavetéséhez szükséges felújitást és kiszolgálólétesitményeket épitik ki.Ezt simán el tudom képzelni
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 029
6 340
113
Jah, csak nekem erről mindig a kabuli reptér jut eszembe. Leszáll egy civil gép, aztán este meg előmásznak a speciálisok azt Kovács Károly Gripen szerelő rövid ellenállás után megadja magát. Ezzel a légierőnk gyakorlatilag be is fejezte a pályafutását. Volt már ilyen baleset többször is más országokban. Tudom most erre sokan azzal jönnek hogy de hát háború esetén kitiltják onnét a civil gépeket. De mi van ha még nincs háború?.

Ha az ellenség ennyire előre gondolkozik, akkor egyszerűbb nekik a pilótákat likvidálni, mint belemenni egy kétes kimenetelű tűzharcba, főleg mivel akár előtte fel is fedezhetik őket az utasszállítóban.
A 14 madárhoz van vagy 20 zsokénk, ezt a 20-at egy jobb hírszerző szolgálat elég hamar beazonosítja, megtalálja és követi. A 20-ból mennyi van mindig a bázison? Ha úgy időzítik, hogy csak a készültség (ünnepnap, éjszaka, ...), akkor máris az otthonaikban iktathatják ki a légierőnk 3/4-ét. Ha nagyon előrelátók, akkor még akár balesetnek, rablótámadásnak, ... is beállíthatják.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Plusz még töviről hegyire kiismerik a bázist. Tudom tudom persze hogy a szövetségeseink, védelmezőink, de valamikor nem is túl rég még Moszkva is az volt, most meg Moszkva lett a főgonosz.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Ha az ellenség ennyire előre gondolkozik, akkor egyszerűbb nekik a pilótákat likvidálni, mint belemenni egy kétes kimenetelű tűzharcba, főleg mivel akár előtte fel is fedezhetik őket az utasszállítóban.
A 14 madárhoz van vagy 20 zsokénk, ezt a 20-at egy jobb hírszerző szolgálat elég hamar beazonosítja, megtalálja és követi. A 20-ból mennyi van mindig a bázison? Ha úgy időzítik, hogy csak a készültség (ünnepnap, éjszaka, ...), akkor máris az otthonaikban iktathatják ki a légierőnk 3/4-ét. Ha nagyon előrelátók, akkor még akár balesetnek, rablótámadásnak, ... is beállíthatják.
Igen, csak a berepülős módszerrel akkora anyagi kárt is okoznak hogy évtizedekig lehet fizetni az újabb gépeket. Pilótát még valahonnét lehet guberálni hozzájuk, mert beültetik azokat akik már otthagyták a Gripent, vagy megfizetünk mondjuk cseh pilótákat, aztán mindjárt összejön egy tucat pilóta.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Igen, csak a berepülős módszerrel akkora anyagi kárt is okoznak hogy évtizedekig lehet fizetni az újabb gépeket. Pilótát még valahonnét lehet guberálni hozzájuk, mert beültetik azokat akik már otthagyták a Gripent, vagy megfizetünk mondjuk cseh pilótákat, aztán mindjárt összejön egy tucat pilóta.
A műholdas felvételeiken a légy fasza is látszik a bázisainkról amúgy is.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
A műholdas felvételeiken a légy fasza is látszik a bázisainkról amúgy is.
Nem valós időben. Amit egy műhold fotón látsz annál jobbat is egy szutyok 300k-s quadcopterrel is. A kutya nem veszi észre, hogy repteted.

Ha az ellenség ennyire előre gondolkozik, akkor egyszerűbb nekik a pilótákat likvidálni, mint belemenni egy kétes kimenetelű tűzharcba, főleg mivel akár előtte fel is fedezhetik őket az utasszállítóban.
A 14 madárhoz van vagy 20 zsokénk, ezt a 20-at egy jobb hírszerző szolgálat elég hamar beazonosítja, megtalálja és követi. A 20-ból mennyi van mindig a bázison? Ha úgy időzítik, hogy csak a készültség (ünnepnap, éjszaka, ...), akkor máris az otthonaikban iktathatják ki a légierőnk 3/4-ét. Ha nagyon előrelátók, akkor még akár balesetnek, rablótámadásnak, ... is beállíthatják.
Ez eléggé elszállt forgatókönyv.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
Állami jellegű hadviselő fél sem kell hozzá, mitől lenne elborult?
Túl magas szintű koordináció. Ha ennyire egyszerű lenne, akkor miért nem volt még egyetlen helyi háborúban sem ilyen akció fejesek vagy pilóták ellen? Elméletnek szép hollywoodi filmben, de kb. ennyi.

Ha meg sokkal bármi előtt kezded el, akkor feltűnő.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Állami jellegű hadviselő fél sem kell hozzá, mitől lenne elborult?

Amikor a MOSZAD megölt valami palesztin fejest asszem Katarban vagy az Egyesült Emirátusokban, az kb. 30 ember egy havi munkája volt. Különböző video és egyéb felvételek alapján mindegyikük arca és használt álneve meg van.

Ezt szorozd meg 20-al. Kivitelezhetetlen. Ha meg 2 pilótát egymás után érne "baleset" az nagyon gyanús lenne. Johnny English 3 története, vagy a Jason Bourne-é (assszem ott volt robbantás a titkosügynök temetésén) szintén nem életszerű.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
Amikor a MOSZAD megölt valami palesztin fejest asszem Katarban vagy az Egyesült Emirátusokban, az kb. 30 ember egy havi munkája volt. Különböző video és egyéb felvételek alapján mindegyikük arca és használt álneve meg van.

Ezt szorozd meg 20-al. Kivitelezhetetlen. Ha meg 2 pilótát egymás után érne "baleset" az nagyon gyanús lenne. Johnny English 3 története, vagy a Jason Bourne-é (assszem ott volt robbantás a titkosügynök temetésén) szintén nem életszerű.
Állami felsővezető elleni merényletet összehasonlítani katonák célzott kivételével egy háború küszöbén álló hadviselő rendszerből, szerintem értelmezhetetlen összehasonlítás.
Sok hollywoodi filmet néztek, nekem fingom sincs ezekről (most rákerestem) elhiheted. Nem baj ha gyanús, egyedül az számít, hogy mennyivel csökkented az ellenfeled harcértékét a rád legveszélyesebb erőnél. 2013-ban a Sínai-félszigeten az IÁ számára ez a helyi rendőrség és helyőrség tisztjei voltak, akiket aztán elraboltak.
(Arról, hogy így megszerzett helyzeti előnyükkel nem tudtak élni és lemészároltatták magukat, már nem tehetek.)
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi and Loken
M

molnibalage

Guest
Amikor a MOSZAD megölt valami palesztin fejest asszem Katarban vagy az Egyesült Emirátusokban, az kb. 30 ember egy havi munkája volt. Különböző video és egyéb felvételek alapján mindegyikük arca és használt álneve meg van.

Ezt szorozd meg 20-al. Kivitelezhetetlen. Ha meg 2 pilótát egymás után érne "baleset" az nagyon gyanús lenne. Johnny English 3 története, vagy a Jason Bourne-é (assszem ott volt robbantás a titkosügynök temetésén) szintén nem életszerű.
Egy pilóta nem fejes, de kb. arra gondoltam, amit te felvezettél. Kb. világhatalom szintű titkosszolgálati képességeket tételeznek fel egyesek 0 lebukási faktorral. Nevetséges. Ezzel az erővel a szovjetek legyilkoltak volna minden nuki siló kezelőt a '60-as években és mehetett volna a támdás az USA ellen. Hát, ehhez képest ilyen elvadult ötletet nem láttam...

Az irániak húzásáról írtam úgy 10 éve, hogy az irak-iráni háború iraki pilóta veteránjait gyilkolták meg a iraki háború utáni káoszban. Ott sem mindenkit öltek meg. (Egyébként meg elképesztően kicsinyes és paraszt húzás akár már nyugdíjas korú pilótákat megölni, mert teljesítették kötelességüket. Persze Irán biztosan ajvékolna, ha ez vele történik meg.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 331
113
Az a baj evvel a kiiktatosdival csak hogy minden eggyes pilota eletejert 4-6 akar 8 profin kepzett ember elveszteset is kockaztatja az akcio inditolya. /a2 . pilcsi halala utan fix hogy egy egy muveleti csoportot lekapcsolnak es likvidalnak./ egyaltalan nem biztos hogy egy ilyen osztagot vagy tuzcsoportot egyszerubb potolni mint egy pilotat./nem a pilotak leszolasa vagy hasonlo./ arrol nem is beszelve hogy ez egy feszult helyzetbe bizony maga a hafuzenet. /tehat a vegrehajto allomany eselye a kijutasra konvegal a 0 hoz./
10 pilcsi elleni probalkozas eseten akar egy szazad kulonleges is oda lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: eevil

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 331
113
Megjegyzes egy celpontot sokkal nehezebb kiiktatni mimt azt sokan gondolnak meg az ongyilkossagra hajlamosakkal /araboknal van par/ is nagyon bonyolult 100% ra menni /ugye a98% mar keves./ az europai emberek jolkikepzett katonak zome meg szeretne visszajonni lehetoleg epsegbe.

Egy haboruba senki nem akar meghalni. /ugy alapbol az eletbe is szerintem./ persze kivetelek mimdig vannak de azok nem biztos hogy osszeszedhetok kikepezhetok es alkalmazhatoak. /lehet kimyirja magat az akcio elott.vagy kinyirattatja magat/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 331
113
Ugyan ez az utasszallitot tomve katonaval a repterre. Dologgal is.

Jolegyakjak a repteret de meddig fognak elni? mert municiohoz egyaltalan nem biztos hogy jutnak. A loszerraktarat ha egy szakasz ved az elso heten egy zaszloalj nem veszi be. /a masodik heten mar van ra esely de egy hetig kitartananak ha baki nem tortenik vagy el nem durran valami./

Hol szed ossze barmelyallam tobb. Szaz jolkepzett katonat aki onkent ongyilkoltatja magat. /parancsra meg kepzetlenek vajon mikor adjak meg magukat./vajon mar a repulon?/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 331
113
Nincs ennyi jolkepzett ongyilkossagra valalkozo szerintem egesz europaba mint amennyi ezekhez az akciokhoz kelle. Egyenkent. Mert aki ilyenre hajlamos nem lessz jolkepzett a jolkepzett meg nem igen lessz ongyilkossagra hajlamos./nezzetek meg specnazos katona esetet. Magara kert tuzcsapast. DE ez annyira nem altalanos hogy az egesz vilag megismerte par napra a nevet. Arrol nem is beszelve hogy o is azert kert magara mert tudta mi varna ra es nem azert mert meg akart halni
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Állami felsővezető elleni merényletet összehasonlítani katonák célzott kivételével egy háború küszöbén álló hadviselő rendszerből, szerintem értelmezhetetlen összehasonlítás.
Sok hollywoodi filmet néztek, nekem fingom sincs ezekről (most rákerestem) elhiheted. Nem baj ha gyanús, egyedül az számít, hogy mennyivel csökkented az ellenfeled harcértékét a rád legveszélyesebb erőnél. 2013-ban a Sínai-félszigeten az IÁ számára ez a helyi rendőrség és helyőrség tisztjei voltak, akiket aztán elraboltak.
(Arról, hogy így megszerzett helyzeti előnyükkel nem tudtak élni és lemészároltatták magukat, már nem tehetek.)

Ezt magyarazim en is. Megint videojatekokon felnott okosok fantazialnak irrealis dolgokat.

Ja es egy kulfoldin elo palesztin kozepvezeto nem eppen jol orzott celpont es akkor meg nem beszeltunk arrol hohy mennyire volt maganember es mennyire "allami" vezeto.

Azert hoztam peldanak mert nyilt forrasokban is eleg jol dokumentalt mi tortent.

Hogy azoknak is legyen elkepzelesuk akik a Ghost Reconbol meg a James Bond filmekbol szereztek titkosszolgalati ismereteiket.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 331
113
Nem azt mondom hogy egy csucspilotajert nem fordulhat elo ilyen akcio. De a teljess allomanyra felejtos mar 3 pilotara is. Szerintem vallalhatatlan riziko ha csak nem uber az a 3 pilota /akibol egy tuti megussza./ ok se bena kacsak.