Szu-27 / Szu-30 / Szu-33 / Szu-35 Flanker (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
994
1 529
93
Bizonyos szintén érthető az ukrán baleset. A keleti események elején leesett pár gép. Ergo nem nagyon kóricálnak a frontvonala közelében. Amúgy meg egy röpke kör alatt amit elégetnek abból egy két napig eldöcög egy tank, vagy a parancsnok kocsija a nyaralójáig. A kiképzésnek folyamatosnak kellene lenni, mert hiába jó pilóta, ha havonta csak 1-2 órát repül, az nem segít, ha a nagy NATO gyakorlatra készülve pár nap alatt lenyom 10-20 órát. Továbbá a karbantartás és az alkatrészellátás is jó kérdés. Nem tudom, gyárt e minden alkatrészt a típushoz Ukrajna? Bár még korai erről beszélni, lehet nekimentek egy szeparatista vadlibának aki Afrikába akart migrálni, a közelgő tél elől. Béke poraikra a pilótáknak :(
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Amerikának van saját szu27-je még azt hiszem 2008 vagy 9-ben vette pont az ukriktól
S-300-at is most tesztelik ott épp. Szerintem igyekszenek minél szélesebb körben tapasztalatot szerezni. Bár az is lehetséges hogy csak sétarepülés volt ahogy mondjátok és kicsit túlhajtotta a gépet a pilóta.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
egy? nem csak 1-et vettek?
Két ukrán UB-t vett az az ominózus félmagán cég, meg volt még legalább egy együléses meg valamikor a 2000-es évek elejéről, ami vagy ukrán, vagy belorusz volt. Ez egy együléses volt, ami Groome Lake-en repült az USAF állományában. Ezzel zuhant le az az amerikai F-35-ös tesztpilóta.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
S-300-at is most tesztelik ott épp.

Nem kéne megkajálni minden fake news-t, propagandadumát. ;) A hozzáférhető Sz-300-asokat már régesrégen "letesztelték". Ez a "most tesztelik" épp akkora ordas nagy kamu, mint az F-35-ösök korábbi repülési korlátozása a szír Sz-300-asok miatt (hahahaha), meg a Szíriánál az oroszok által lelőtt Global Hawk, amire az amcsik azt mondták, hogy Kaliforniában esett le, hogy így el tudjanak számolni vele az oroszfancsikák szerint, meg az orosz hajók által lelőtt amerikai CM-ek a Földközi-tengeren, vagy a Donald Cook-os baromság és még sorolhatnám...
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 347
113
Nem kéne megkajálni minden fake news-t, propagandadumát. ;) A hozzáférhető Sz-300-asokat már régesrégen "letesztelték". Ez a "most tesztelik" épp akkora ordas nagy kamu, mint az F-35-ösök korábbi repülési korlátozása a szír Sz-300-asok miatt (hahahaha), meg a Szíriánál az oroszok által lelőtt Global Hawk, amire az amcsik azt mondták, hogy Kaliforniában esett le, hogy így el tudjanak számolni vele az oroszfancsikák szerint, meg az orosz hajók által lelőtt amerikai CM-ek a Földközi-tengeren, vagy a Donald Cook-os baromság és még sorolhatnám...
Hmm... A tájékozottság magabiztossá tesz. Az ostobaság úgyszintén. Csak óvatosan...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Hmm... A tájékozottság magabiztossá tesz. Az ostobaság úgyszintén. Csak óvatosan...

Hát persze. Én mostanság lusta vagyok sajna, de akar akar, utánanézhet, mikor lett "levajazva" ez a Tiszta Égbolt" gyakorlat, a szíriai rakétaszállítás bejelentése előtt, avagy után. És hogy ahhoz képest esetleg később módosult-e a résztvevő gépek száma, típusa. Bocs, ha nem zabálok be kapásból kétpofára minden logikátlan szart, vagy hazugságot csak azért, mert az épp passzol az ideológiámhoz, "hitvilágomhoz". :)
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 347
113
Aki a propagandát bekajálja az szimplán ostoba, de a dezinfó az már kemény dió. Emiatt nem feltétlenül tennék egzakt kijelenteseket általam ellenőrizhetetlen infók alapján. Maradjunk annyiban hogy az sz300 ukrán verzióját már jól ismerik az amik. Én a helyükben nem dőlnék hátra. A Donald Cook és a hasonló bornírt baromságok egy dolog. A LÉRAK-nál viszont lehetnek meglepik. Én a fenntartásaimat itt semmiképpen nem dobnám el.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Tippelnék, tuti hogy nem 2014 előtt vajazták le ezt a "gyakorlatot", szóval akkor gyakorolni sosem késő, pláne hogyha minél többen gyakorolhatnak.
Amúgy minek ez a Tiszta égbolt nevű vadkeleti repülőshow ha már úgyis tudunk a másikról mindent és azt is tudjuk hogy mi vagyunk a jobbak, szebbek, ügyesebbek?
Tudom, azért hogy képezzék a de facto Nato ukrán hadsereget, csak általában a diák megy a tanárhoz az iskolába, és nem a tanár a diák lakására.
Most akkor azokat az ukránokat képezik azok ellen az oroszok ellen akikkel egy helyre jártak a Szovjetunió nevű iskolában. Továbbá még húsz évig "élettársi" kapcsolatban is voltak. Szóval pont az ukrán tud a legtöbbet az orosz módszerről. Hát persze. Tudom az a baj hogy nem jól fogják az AK-t, mert mostanában keveset lőhettek vele, majd az amerikai katona megmutatja neki hogy kell azt használni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Aki a propagandát bekajálja az szimplán ostoba, de a dezinfó az már kemény dió. Emiatt nem feltétlenül tennék egzakt kijelenteseket általam ellenőrizhetetlen infók alapján. Maradjunk annyiban hogy az sz300 ukrán verzióját már jól ismerik az amik. Én a helyükben nem dőlnék hátra. A Donald Cook és a hasonló bornírt baromságok egy dolog. A LÉRAK-nál viszont lehetnek meglepik. Én a fenntartásaimat itt semmiképpen nem dobnám el.


Azt hiszem, kicsit elbeszélünk egymás mellett. Másképp fogalmazok. Nem tudom, de valószínűleg, ha már épp ott tartanak gyakorlatot, akkor esélyesen az Sz-300-asok is be vannak vonva. De ennek nagyjából semmi köze nincs konkrétan a mostani szíriai rakétaszállításhoz. Enélkül is gyakorolnának velük, ha épp ez is szerepelt a gyakorlat tervében.
És én sem gondolom veszélytelennek az Sz-300-as rendszert. Csak a hatásvadász marhaságoktól mászok már a falra.

Tippelnék, tuti hogy nem 2014 előtt vajazták le ezt a "gyakorlatot", szóval akkor gyakorolni sosem késő, pláne hogyha minél többen gyakorolhatnak.

Ebben tökéletesen egyetértek. Gyakorolni sohasem árt és nyilván ki is használnak minden efféle lehetőséget. Csak épp nem egy vadiúj dolog teszteléséről van szó, ami pont most lett hirtelen sürgős. Hanem egy már minimum hónapokkal ezelőtt leegyeztetett dologról.

Tudom, azért hogy képezzék a de facto Nato ukrán hadsereget, csak általában a diák megy a tanárhoz az iskolába, és nem a tanár a diák lakására.

Ugyan már, szegény ukriknak szerinted lenne pénzük kitelepülni a "tanárokhoz"? :D

Most akkor azokat az ukránokat képezik azok ellen az oroszok ellen akikkel egy helyre jártak a Szovjetunió nevű iskolában. Továbbá még húsz évig "élettársi" kapcsolatban is voltak. Szóval pont az ukrán tud a legtöbbet az orosz módszerről. Hát persze. Tudom az a baj hogy nem jól fogják az AK-t, mert mostanában keveset lőhettek vele, majd az amerikai katona megmutatja neki hogy kell azt használni.

Ahogy elnézhettem-tük az elmúlt négy év videóit, az ukrán katonákra szerintem bőven ráfér bármilyen pluszképzés, mert nem nagyon látszik az eddigi teljesítményükön a professzionalizmus. Hanem inkább az alkoholizmus, képzetlenség, jóformán bármilyen hadianyag eladása bárkinek, aki fizet, meg hasonlók látszanak inkább rajtuk. :D
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
Ezek a közös hadgyakorlatok inkább pofavizitek és propaganda manőverek, hiszen eleve nincs mód a Red Flag szintü integrált együttműködésre.
Szép szavak, interjúk, bullshitek és közös repülések.
Ami még belefér, az a légi harcászkodás alpaja, manőverező légiharc bizonyos korlátokkal és igen, a lérak rendszerekkel kapcsolatos információk porszívózása.
Azt se feledjük, hogy a jelenkori ukrán légierőben van egy ad hoc dotálás, megemelték a repült óraszámot, de a fegyelem és a professzionalitás már nem ilyen erős.
MIndenki érzi, hogy most a semmiből, hosszú idő óta először elkezdett dölni a pénz, de senki se tudja, hogy ez meddig tart.
Ehhez képest a kitelepült amerikai kontinges egy másik dimenzió, mind képességben, mind a morál terén.

A mostani Szu-27-es lezuhanásnál csak annyit tudunk, hogy nem katapultáltak, ebből én arra következtetek, hogy valószínű humán faktor lehet a dolog mögött (statisztikai alapon), ami akármi is lehetett.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 728
80 538
113
Nyikolaj Petrenko ezredes volt az egyik áldozat
PRjxSkzgPfM.jpg