A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A gazturbinahoz foleg... M1 legnagyobb hatranya a szemunkbol nezve...

Ja de nem biztos hogy amerikai tankokat veszünk, gondolom.
Egyébként, egy példa, a két gondolkodásmódra. Tudom, pénz is szerepet játszott, ez is igaz, de a gondolkodás is.
MIG-29 érkezett 1994-ben ha jól emlékezem. Gripen, 12 évvel később. Meg kell nézni a két típus hadrafoghatóságát. Mi lett a MIG-29 gépeinnkel laza 14 év alatt és mit lehet kihozni e téren a Gripenből, megfelelő üzemeltetéssel, karbantartással. Hangsúlyoznám újra, nem csak a pénz itt a lényeg. Emlékezzetek, hogy is álltunk mi hozzá a MIG-29 üzemeltetéséhez. Na itt a két gondolkodásmód közti különbség. Nem tudom változott-e valam e téren.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 196
113
Ja de nem biztos hogy amerikai tankokat veszünk, gondolom.
Egyébként, egy példa, a két gondolkodásmódra. Tudom, pénz is szerepet játszott, ez is igaz, de a gondolkodás is.
MIG-29 érkezett 1994-ben ha jól emlékezem. Gripen, 12 évvel később. Meg kell nézni a két típus hadrafoghatóságát. Mi lett a MIG-29 gépeinnkel laza 14 év alatt és mit lehet kihozni e téren a Gripenből, megfelelő üzemeltetéssel, karbantartással. Hangsúlyoznám újra, nem csak a pénz itt a lényeg. Emlékezzetek, hogy is álltunk mi hozzá a MIG-29 üzemeltetéséhez. Na itt a két gondolkodásmód közti különbség. Nem tudom változott-e valam e téren.

Azért a Mig vs Gripen nem a legjobb példa, a Griff jelenleg svéd tulajdon, ők biztosítják az x százalék hadrafoghatóságot. Nézd meg azt a részt a Griff történetben, ami csak rajtunk múlik: fegyverzet, repült idő. Mindjárt nem olyan rózsás a helyzet. (legalabbis eddig, most lett pénz dögivel)
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

senki

Active Member
2018. július 27.
303
228
43
Műszaki katonának nem szakácsot kell felvenni hanem műszaki végzettségű embert,szakácsból persze,hogy eg év.
Műszaki katonának hol találsz civilben pontonos hídépítőt, cölöpverő gép kezelőt, aki tud robbantani stb. Alapkiképzés + szakkiképzés majd az OSV-k. Hidd el meg lesz az egy év.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Azért a Mig vs Gripen nem a legjobb példa, a Griff jelenleg svéd tulajdon, ők biztosítják az x százalék hadrafoghatóságot. Nézd meg azt a részt a Griff történetben, ami csak rajtunk múlik: fegyverzet, repült idő. Mindjárt nem olyan rózsás a helyzet. (legalabbis eddig, most lett pénz dögivel)

Ezért jó példa. A két gonodlokodásmód miatt. Miként oldják meg ezt a kérdést a Svédek és mit tettünk mi a MIG-29 gépekkel e téren.
 
  • Tetszik
Reactions: ms07

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Azt nem műszakinak szokás hívni. De hidd el a harcjárműszerelő sem egyszerű. Legközelebb a mezőgazdasági gépszerelő végzettség áll hozzá. A kiképzés felkészítés sorrendje pedig ugyan az amit leírtam.

Olvasd már el miről van szó!Kiképzett harckocsiszerelők típusátképzésérő...
 

senki

Active Member
2018. július 27.
303
228
43
Olvasd már el miről van szó!Kiképzett harckocsiszerelők típusátképzésérő...
Remélem te is elolvastad amit az előbb írtam. Valóban nem olvastam el az előzményt, csak félre vitt a műszaki kifejezés. Jó lenne megfelelően használni a szakszavakat. Még egyszer elnézést.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Azt nem műszakinak szokás hívni. De hidd el a harcjárműszerelő sem egyszerű. Legközelebb a mezőgazdasági gépszerelő végzettség áll hozzá. A kiképzés felkészítés sorrendje pedig ugyan az amit leírtam.
A harcjármű szerelőknek alapvetően autószerelő, mezőgazdasági gépszerelő végzettségűeket keresik.
 

senki

Active Member
2018. július 27.
303
228
43
Vagy autó villamossági vagy a modern elektronikatt.
Teljesen igaz ez is, de azért a felfüggesztés, hajtáslánc javában kemény mechanika. A motor és a váltóműben már ott van az elektronikai vezérlés is, de ezeket célszámítógépekkel, mint a repülőknél ellenőrzik. Pl a boxer apc-ben már van légzsák is:).
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Teljesen igaz ez is, de azért a felfüggesztés, hajtáslánc javában kemény mechanika. A motor és a váltóműben már ott van az elektronikai vezérlés is, de ezeket célszámítógépekkel, mint a repülőknél ellenőrzik. Pl a boxer apc-ben már van légzsák is:).
A modern autóg mg gépek sem gagyibbak, ezekben 1-2 év szakiskola után már alap fogalmai vannak az újoncoknak is, és ha van mögötte pár év meg merem kockáztatni, hogy hamarabb kiképezhető modern MBT re mint a T72 mesterszaki
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
A modern autóg mg gépek sem gagyibbak, ezekben 1-2 év szakiskola után már alap fogalmai vannak az újoncoknak is, és ha van mögötte pár év meg merem kockáztatni, hogy hamarabb kiképezhető modern MBT re mint a T72 mesterszaki
Az az igazság hogy modern mbt hez úgyan úgy szükség van a T-72 es mesterszakira mechanika, erőátvitel stb mechanikus vonalon mint a modern laptopos szerelőre vezérlés vonalon. Ha ezt a két szakit sikerül összehozni akkor nem lenne semmilyen akadály amit ketten ne tudnának megcsinálni.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and Telak2

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 964
113
Én 20 éve voltam sorkatona. Mennyire volt rég, mennyire sem szemlélet szempontjából passz. Akkor nekem úgy jött le hogy mindent szétszednek, ha kell ha nem.Aztán úgy ahogy de összerakják. Legközelebb megint szétszedik, megint összerakják, pár dolog már nem úgy kerül vissza vagy nem is kerül vissza. Akkoriban volt egy Ural 4320 Tatán a telephelyünkön. Legalább a tető alá az befért. Januárban kerültem oda, augusztusban szereltem. Ezalatt arról az Uralról végig le volt szedve egy kerék. A kerékdob is. Valami csapágy gondja volt. 7 hónap alatt az végig úgy állt. Az egyik zászlós 1-2 sorkatonával össze akarta rakni egyszer, de nem volt hozzá szerszám. Futkoztak egy ideig a műhelyesekhez hogy rakják össze, meg adjanak alkatrészt, szerszámot, de semmit sem kaptak. Annyiban is maradt az egész. Közben meg volt vagy másik 4- isten szent ege alatt rohadó benzines Ural az udvaron amiből kicserélhették volna. Azok soha nem lettek beindítva. Mibe került volna ha legalább csak szerszámot adnak nekik? Na ez is egy emlék volt a sok közül. Talán még most is úgy áll.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Az az igazság hogy modern mbt hez úgyan úgy szükség van a T-72 es mesterszakira mechanika, erőátvitel stb mechanikus vonalon mint a modern laptopos szerelőre vezérlés vonalon. Ha ezt a két szakit sikerül összehozni akkor nem lenne semmilyen akadály amit ketten ne tudnának megcsinálni.
Ezt nem is tagadtam.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Úgy tudtam téglák csak a négy AV-n vannak de "magyarosch" szokás szerint a tölteteket nem vettük meg. A többi tankra is fel lehet tenni mert a helye elő van készítve. De ez amúgy is egy elavult reaktív páncél már.

Így igaz, jelentősége kb nulla hogy van e rajtuk. Régi, szóló fejes rakétákat (Fagot, Konkurs, Pg-7..) a csupasz páncél is megfogja, (nyilván az egyébként nehezen eltalálható alsó lemez nem, de oda amúgy se kerülne ERA, csak a B változaton, meg a T-64-en), a modern tandem fejesek ellen meg rakhatunk bármit. Kontakt-5 adna komolyabb védelmet, szerbek raktak is pár M-84esre. Az jó kérdés hogy valami pót-NERA mennyivel lenne jobb megoldás egy sima téglánál, mint a T-55AM-en. Persze tudom ilyen nincs egy 72-esen se.