Új fejlesztésű tüzérségi eszközök

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Egyszerűen nincs jelentéstartalma annak, amit bemásoltál. Minden szövegrész után van három sor. Nem magyarázod meg jelentését... Sehol... Ha kommentelsz, akkor szerintem tedd úgy, hogy ne csak te értsed... :)


Ha papíron írtad le volna ebben a formában akkor sem érteném, hogy mit jelentenek ezek a számcsoportok.

Írtad,hogy egy mukkot sem értesz belőle ő pedig megadta a forrás címét és szerzőjét.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyszerűen nincs jelentéstartalma annak, amit bemásoltál. Minden szövegrész után van három sor. Nem magyarázod meg jelentését... Sehol... Ha kommentelsz, akkor szerintem tedd úgy, hogy ne csak te értsed... :)


Ha papíron írtad le volna ebben a formában akkor sem érteném, hogy mit jelentenek ezek a számcsoportok.
PDFben kimásolható a Zrinyi honlapjárol.Az én laptopomon még táblázat formáju.A lényeget kiirtam.
 
M

molnibalage

Guest
PDFben kimásolható a Zrinyi honlapjárol.Az én laptopomon még táblázat formáju.A lényeget kiirtam.

A tüzérségi eszközök 1 napos lőszerfelhasználásának tervezése (változat).
y3umpgal42343xga6rdd.png


Hol írtál arról, hogy ez a lőszerfelhasználás tervezete? Mert én nem találom ezt a részt. Bevágtál egy rakás számot, én meg pislogtam, hogy ez micsoda... A doksi megvan régóta, csak még nem volt időm elolvasni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A tüzérségi eszközök 1 napos lőszerfelhasználásának tervezése (változat).
y3umpgal42343xga6rdd.png


Hol írtál arról, hogy ez a lőszerfelhasználás tervezete? Mert én nem találom ezt a részt. Bevágtál egy rakás számot, én meg pislogtam, hogy ez micsoda... A doksi megvan régóta, csak még nem volt időm elolvasni.
Hát elvileg nékem is ilyen formában kellet volna megjelennie.......Rákvetkezö kommentet ha sziveskednél elolvasni.......Tudom,kicsit póriassan és songyolán van megfogalmazva........Különben van valahol egy tavalyi tanulmány is,1000+ oldalas,de annyira tudományossan szakmai,hogy az nékem már sok.Inkább tervezőmérnköknek való
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Az amik bemutattak egy új 81 mm-es automata aknavetőt.
http://defence-blog.com/news/u-s-army-showcased-81mm-automated-mortar-system-exercise-germany.html
A neve: Automated Direct Indirect-fire Mortar röviden ADIM
A rendszer u.azt a “soft recoil” megoldást használja mint a szintén egy HMMWV-ra telepített 105 mm-es Hawkeye
A rendszer irányzása lehet direkt vagy indirekt, a beállítás automatikus, csőemelkedés -3° tól 85°-ig, a lőtávolság max. 6,3 km.
A tömege 1 tonna. Azt nem írják hogy hány gránátot lehet betárazni de így ránézésre kb. 12-16 db körül lehet...
Képek:
1000w_q95-3.jpg

1000w_q95-5.jpg

1000w_q95-4.jpg

original-2.jpg
Kicsit úgy néz ki mint valami Star Wars kellék.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Latom tetszik neked de az az igazsag hogy kicsi. Hatoeroben is hatotavban is Ezt maximum kiegeszitesnek spec korulmenyekhez lehetne hasznalni. A tuzerseg valahol 122-127 mm nel kezdodik de inkabb 152-155 mm.

Bocs, de nem értem mit szeretnél ezzel mondani. 155 mm-es gránátokhoz van.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Pár megjegyzés a https://htka.hu/2018/10/31/1000-kilometeres-almok-az-amerikai-hadseregnel/ cikkhez :

Először egy apróság, hogy ne az "ágyú", hanem a löveg szót használjuk. Az ágyú egy löveg kategória mely manapság már nem nagyon használatos mert szinte mind képes a meredek röppályán való tüzelésre.
Az említett XM-907 löveg 58-szoros kaliberhosszal rendelkezik, mellyel elérik a 70 km lőtávot, vagy prec. lövedékkel a 100, a későbbiekben 120-130 km-t (egyes szakértők szerin a jelenleg már létező technológiával eddig mehetnek el). Ezt a löveget rakták az M-109 alvázra és M777 talpszárakra tesztelés céljából.
Megjegyzem, hogy a német-olasz Vulcano lövedék is elérte a 70 km-t pár éve L52-es lövegből, sőt az oroszok a Koaliciával is erre a lőtávra gyúrnak. Az amerikaiak kicsit elkéstek a tüzérségük fejlesztésével, amit a most futó 3 programjukkal igyekeznek behozni (biztos vagyok benne, hogy rövid idő alatt sikerül is).

Az 1000 km említése először komolytalannak tűnt, aztán beugrott, hogy Mackensen évekkel ezelőtt betett egy képet valami kínai monstrumról, ami ami talán ekkora lőtávval bírt. Lehet, hogy a kínaiak nem is tapogatóznak rossz irányba?
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Pár megjegyzés a https://htka.hu/2018/10/31/1000-kilometeres-almok-az-amerikai-hadseregnel/ cikkhez :

Először egy apróság, hogy ne az "ágyú", hanem a löveg szót használjuk. Az ágyú egy löveg kategória mely manapság már nem nagyon használatos mert szinte mind képes a meredek röppályán való tüzelésre.
Az említett XM-907 löveg 58-szoros kaliberhosszal rendelkezik, mellyel elérik a 70 km lőtávot, vagy prec. lövedékkel a 100, a későbbiekben 120-130 km-t (egyes szakértők szerin a jelenleg már létező technológiával eddig mehetnek el). Ezt a löveget rakták az M-109 alvázra és M777 talpszárakra tesztelés céljából.
Megjegyzem, hogy a német-olasz Vulcano lövedék is elérte a 70 km-t pár éve L52-es lövegből, sőt az oroszok a Koaliciával is erre a lőtávra gyúrnak. Az amerikaiak kicsit elkéstek a tüzérségük fejlesztésével, amit a most futó 3 programjukkal igyekeznek behozni (biztos vagyok benne, hogy rövid idő alatt sikerül is).

Az 1000 km említése először komolytalannak tűnt, aztán beugrott, hogy Mackensen évekkel ezelőtt betett egy képet valami kínai monstrumról, ami ami talán ekkora lőtávval bírt. Lehet, hogy a kínaiak nem is tapogatóznak rossz irányba?

Köszönöm az észrevételt, javítani fogom!
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz
M

molnibalage

Guest
Pár megjegyzés a https://htka.hu/2018/10/31/1000-kilometeres-almok-az-amerikai-hadseregnel/ cikkhez :

Először egy apróság, hogy ne az "ágyú", hanem a löveg szót használjuk. Az ágyú egy löveg kategória mely manapság már nem nagyon használatos mert szinte mind képes a meredek röppályán való tüzelésre.
Az említett XM-907 löveg 58-szoros kaliberhosszal rendelkezik, mellyel elérik a 70 km lőtávot, vagy prec. lövedékkel a 100, a későbbiekben 120-130 km-t (egyes szakértők szerin a jelenleg már létező technológiával eddig mehetnek el). Ezt a löveget rakták az M-109 alvázra és M777 talpszárakra tesztelés céljából.
Megjegyzem, hogy a német-olasz Vulcano lövedék is elérte a 70 km-t pár éve L52-es lövegből, sőt az oroszok a Koaliciával is erre a lőtávra gyúrnak. Az amerikaiak kicsit elkéstek a tüzérségük fejlesztésével, amit a most futó 3 programjukkal igyekeznek behozni (biztos vagyok benne, hogy rövid idő alatt sikerül is).

Az 1000 km említése először komolytalannak tűnt, aztán beugrott, hogy Mackensen évekkel ezelőtt betett egy képet valami kínai monstrumról, ami ami talán ekkora lőtávval bírt. Lehet, hogy a kínaiak nem is tapogatóznak rossz irányba?
Nem igazán értem, hogy a US Army mivel és mire akar lövöldözni. 1000 km távolságban akarnak CAS-t adni? Vagy minek? Hol és mikor lesz 1000 km-es műveleti mélysége a Hadseregnek...? :confused:

A legkomolyabb feladat az én szememben az Army-nál, hogy a USAF kérésére tüzérséggel lőnek nagy hatótávolságú csapatlégvédelemre, ahhoz meg elég a 100-150 km-es távolság is, de akkor meg a kérdés azt, hogy kitől és mitől kap célkoordinátát a löveg.

Az egész bohóckodást nem értem.
A Zumwalt koncepciónál is a lövedék repülési ideje 150 km-re vagy 3 perc. Már CAS-ra is érdekes ez a késés a fegyver indításától a célbaérésig nézve. Egy heli/repcsi/UCAV esetén ez legfeljebb fél perces nagyságrend.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
ez kb nettó hülyeség. Ha ez elterjed, már a sima ágyúk is nemzetközi korlátozottak lesznek? Vagy ez egy kiskapu a ballisztikus rakéták megkerülésére?Nem világos mire jó.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Nem igazán értem, hogy a US Army mivel és mire akar lövöldözni. 1000 km távolságban akarnak CAS-t adni? Vagy minek? Hol és mikor lesz 1000 km-es műveleti mélysége a Hadseregnek...? :confused:

Nem hiszem, hogy CAS lenne a feladata, inkább hadászati célok magasabb szervezeti parancsnokságok alá rendelve. Nem tudom, hogy komolyan gondolják-e.

A legkomolyabb feladat az én szememben az Army-nál, hogy a USAF kérésére tüzérséggel lőnek nagy hatótávolságú csapatlégvédelemre, ahhoz meg elég a 100-150 km-es távolság is, de akkor meg a kérdés azt, hogy kitől és mitől kap célkoordinátát a löveg.

Háborús helyzetben a mai technikával bárkit hamar ki lehet képezni céladatok megállapítására. Nemcsak SF csapatok, hanem akár a mélységben tevékenykedő gerilla vagy diverzáns csapatok is. Itt a lényeg inkább az, hogy minél távolabb tevékenykedjen a frontvonal mögött, megnehezítve a felderítésüket és a hatékony ellentüzet.

Az egész bohóckodást nem értem.
A Zumwalt koncepciónál is a lövedék repülési ideje 150 km-re vagy 3 perc. Már CAS-ra is érdekes ez a késés a fegyver indításától a célbaérésig nézve. Egy heli/repcsi/UCAV esetén ez legfeljebb fél perces nagyságrend.

Kérdés, hogy van-e minden másodpercben a közelben / levegőben annyi, hogy a nagy területen tevékenykedő csapatok számos tűztámogatási kérelmére reagálni tudjanak. Erősen kétlem, meg az USA esetében sem (nemhiába pörgették fel annyira a fejlesztéseket).
A tüzérség azonnal tud reagálni, hiszen az összecsapásokat a védernyőjük alatt tervezik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Nem igazán értem, hogy a US Army mivel és mire akar lövöldözni. 1000 km távolságban akarnak CAS-t adni? Vagy minek? Hol és mikor lesz 1000 km-es műveleti mélysége a Hadseregnek...? :confused:

A legkomolyabb feladat az én szememben az Army-nál, hogy a USAF kérésére tüzérséggel lőnek nagy hatótávolságú csapatlégvédelemre, ahhoz meg elég a 100-150 km-es távolság is, de akkor meg a kérdés azt, hogy kitől és mitől kap célkoordinátát a löveg.

Az egész bohóckodást nem értem.
A Zumwalt koncepciónál is a lövedék repülési ideje 150 km-re vagy 3 perc. Már CAS-ra is érdekes ez a késés a fegyver indításától a célbaérésig nézve. Egy heli/repcsi/UCAV esetén ez legfeljebb fél perces nagyságrend.

Gondolj bele abba,hogy mi van akkor ha nem hexogén van a lövedékben hanem nukleáris töltet...
 
M

molnibalage

Guest
ez kb nettó hülyeség. Ha ez elterjed, már a sima ágyúk is nemzetközi korlátozottak lesznek? Vagy ez egy kiskapu a ballisztikus rakéták megkerülésére?Nem világos mire jó.
Most megfogtál, lövésem sincs, hogy a 600 km alatti BM-ekre van -e bármiféle korlátozó egyezmény.
Ekkora lőtávolságot elérni hagyományos tüzérségi löveggel nem lehet. A 150 km-es lőtáv is lényegében azt jelenti, hogy mini rakétát lőnek fel a sűrű légkör fölé és a rakéta hajtás viszi tovább onnan. A rakéta első fokozat az ágyú, csak nem holt tömeg az a hajtóanyag a rakétán, amit az ágyú süt el. Elég csak megnézni a Zumwalt lövegének hogyan néz ki a gránátja és hogyan egy hagyományos 155 mm-es. Ég és föld.

150 km fölé lövöldözni ágyúval szerintem a nettó hülyeség kategóriája.

Gondolj bele abba,hogy mi van akkor ha nem hexogén van a lövedékben hanem nukleáris töltet...
Belegondoltam. Felesleges bohóckodás. N+1 más célba tudja juttatni a nukit n+1 CM, BM, amit akarsz. Ok, ezek egy része nem US Army cucc, de nekik is van pl. HIMARS. Teherbírásába belefér a nuki is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Most megfogtál, lövésem sincs, hogy a 600 km alatti BM-ekre van -e bármiféle korlátozó egyezmény.
Ekkora lőtávolságot elérni hagyományos tüzérségi löveggel nem lehet. A 150 km-es lőtáv is lényegében azt jelenti, hogy mini rakétát lőnek fel a sűrű légkör fölé és a rakéta hajtás viszi tovább onnan. A rakéta első fokozat az ágyú, csak nem holt tömeg az a hajtóanyag a rakétán, amit az ágyú süt el. Elég csak megnézni a Zumwalt lövegének hogyan néz ki a gránátja és hogyan egy hagyományos 155 mm-es. Ég és föld.

150 km fölé lövöldözni ágyúval szerintem a nettó hülyeség kategóriája.


Belegondoltam. Felesleges bohóckodás. N+1 más célba tudja juttatni a nukit n+1 CM, BM, amit akarsz. Ok, ezek egy része nem US Army cucc, de nekik is van pl. HIMARS. Teherbírásába belefér a nuki is.

600km alatti kategória nincs,500km-es hatótáv fölött nem lehet közepes hatótávolságú(taktikai)ballisztikus rakéta.INF szerződés a neve ha nagyon utána akarsz olvasni(Trump ezt mondta fel nem rég).
 
Status
Not open for further replies.