[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 952
113
Egy 80-100 millió dolláros vadászgéphez + 30 éves üzeméhez képest egy betonfedezés annak kb. 3%-a lehet saccra. Ez hívják fillérbaszásnak szerintem. Csak itt a következmények súlyosak. Egyetlen stadion árából kb. minden Griffnek lehetne betonfedezéke... A stadion NER kompatibilis, a betonfedezék nem.

A szavak helyett a tettek beszédesebbek...
(Mihuk helyett lehetett volna erre is költeni...)
Ezért írtam korábban sokszor hogy egy őrületes baromság a Kecskeméti reptér. Gyakorlatilag fél tucat egykori, ma már nem használt reptéren létrehozták és készen áll ez. Erre a xar Kecskemét az isten. Kunmadaras, Tököl, Sármellék stb meg omlik szét, pedig ott a betonfedezék nem 14, hanem 28 gépre mindnél. Infrastrukturálisan és humán szinten is a legócskább repteret őriztük meg. Ha a Mig 29-ek Taszárra érkeznek lehet nem rongyolódnak el olyan gyorsan.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and fip7

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Építsünk a Gripen köré egy "U" alaku betonfalat, 6m magas 2m mély alappal, belső terület 15*22m, 2m vastag hogy a nagy repeszt is megfogja, telitalálatra nem tervezünk mert minek, ez kb 50millió, ha tetőt is kap az 100millió, a repeszálló ajtó meg legyen még 100. Na ez ennyi, és a hangár is meg van oldva, ha veszünk F-15öt az is befér még passzentosan, az F35 meg simán. Na, ennyit spórolt a magyar állam. Egy jobb betongyár és kivitelező fél év alatt kényelmesen megcsinálja. Persze ha kell bele üzemanyag csatlakozás, meg oxigén meg meg egyéb frinc-franc akkor drágább lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Igazából elég ha csak a teteje beton az oldala lehet föld+beton is ha csak a repeszvédelem a lényeg.
 
M

molnibalage

Guest
Építsünk a Gripen köré egy "U" alaku betonfalat, 6m magas 2m mély alappal, belső terület 15*22m, 2m vastag hogy a nagy repeszt is megfogja, telitalálatra nem tervezünk mert minek, ez kb 50millió, ha tetőt is kap az 100millió, a repeszálló ajtó meg legyen még 100. Na ez ennyi, és a hangár is meg van oldva, ha veszünk F-15öt az is befér még passzentosan, az F35 meg simán. Na, ennyit spórolt a magyar állam. Egy jobb betongyár és kivitelező fél év alatt kényelmesen megcsinálja. Persze ha kell bele üzemanyag csatlakozás, meg oxigén meg meg egyéb frinc-franc akkor drágább lesz.
Neked is mondom, nem csak beton egy bunker, azért nem ennyire egyszerű szerkezetek azok. Páralecsapódás, elvezetés stb. ezeket is meg kell oldani. Amúgy meg az egyik szovjet bunker típus emlékeim szerint acélíves és azzal van valahogy beton kombózva. Nem rakétatudomány, de nem is annyi, hogy felzsaluzol pár falat...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Na igen,... a harmadik keszi (tartalék-) gép lefedésének még ajtókra sem futotta mi a francot akarok itt betonnal...
 
M

molnibalage

Guest
Ebből a szempontból is kíváncsi leszek hogy majd a Kub-okat mivel és hogy akarják itthon leváltani , (igaz ismét teljesen más tészta a 2 rendszer) mert amit mondasz az itthon nem nagyon létezik , nem is tudom hogy pl a Kub-okkal lehet e olyan feladatkört ellátni mint a THAAD-dal, szerintem nagyon nem, tehát ez is egy olyan "képesség" ami a mai modern hadviselésben elengedhetetlen de itthon még sincs.
Ezt a részt nem értem, zavaros a megfogalmazás. A Kub csak repcsi ellen jó egy célcsatornás rendszer. Ilyen SAM kvázi már nincs, ami ennyire keveset tud. A Kub alternatívája kb. a NASAMS AMRAMM-mal, de igazából vegyesen lenne jó AMRAAM-ER/ ESSM Block II-vel, amivel 50 km-es HMZ elérhető. Mindkettő aktív radaros = drága.

Ami nem aktív radaros, az a Patriot, de annak meg a rakéta és a radar + egyéb része a drága...

Sehogy sem tud olcsó lenni a végeredmény igazán egy ponton túl.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

A KUB kinematikailag a NASAMS-hoz , a Spyder-hez és a Pancir S-1-hez van közel szerintem.
A BUK sokkal többet tud, a Tor kicsit kevesebbet.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Ez igaz a KUB-nál és a BUK-nál is. Nem mindegy, hogy melyik verzió.
A Kub-nál azért közel sincs akkora drámai változás. Ugyebár az szovjet-orosz cucokknál mindig az M/M1 az első igazi komoly nagy széria. A Kub-M1 és M3 HMZ között nincs olyan fenomenálisan nagy difi.

NASAMS + AIM-120 20-25 km, de 25 km az kb. nem manőverező szubszonikus CM/ARM, stb. Manőverző cél ellen a realitás valahol 8 km magasság és 15-20 km távolság. ESSM Block II-vel meg 50 km táv és 10 km magasság is megvan. Ez orbitálisan nagy difi.

A Buk-nál is az M3 az igazi nagy lépés előre HMZ-ben az M1 és M1-2 között alig 15%. Az M2 azért már komolyabb, de csak M3 és M1 között van AIM-120 vs ESSM BLock II közötti léptékű difi. Lásd HTÖ.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Ezt a részt nem értem, zavaros a megfogalmazás. A Kub csak repcsi ellen jó egy célcsatornás rendszer. Ilyen SAM kvázi már nincs, ami ennyire keveset tud. A Kub alternatívája kb. a NASAMS AMRAMM-mal, de igazából vegyesen lenne jó AMRAAM-ER/ ESSM Block II-vel, amivel 50 km-es HMZ elérhető. Mindkettő aktív radaros = drága.

bocsi csak arra próbáltam rákérdezni/kijelenteni hogy itthon olyan ami hasonló a THAAD/NASAM/Patriot rendszerekhez nincs, csak a Kub-ok, és mivel Benkő azt ígérte hogy sok "képesség" fel lesz támasztva (hozzátéve hogy szerintem ezek a fajta képességek a XXI. században igencsak fontosak) lehet e reális esély arra hogy a honvédséget ilyen cuccokkal fegyverezzük fel.
 
M

molnibalage

Guest
bocsi csak arra próbáltam rákérdezni/kijelenteni hogy itthon olyan ami hasonló a THAAD/NASAM/Patriot rendszerekhez nincs, csak a Kub-ok, és mivel Benkő azt ígérte hogy sok "képesség" fel lesz támasztva (hozzátéve hogy szerintem ezek a fajta képességek a XXI. században igencsak fontosak) lehet e reális esély arra hogy a honvédséget ilyen cuccokkal fegyverezzük fel.
Nincs és nem is indokolt THAAD. Ilyen eszközt nagyon gazdag középhatalmak és nagyhatalmak használnak ahol komoly BM fenyegetés van, vagy ahol szélsőségesen védik a lakosságot is BM támadás ellen, ahol az élet értékét többre tartják, mint anyagiakban kifejezve. A védekezés drágább, mint a megmentett életek értéke nemzetgazdaságilag.

Itthon a realitás eszement költés mellett is 1-2 Patriot osztály és/vagy 1-3 NASAMS osztály. A realitás az, hogy a seggemet verném a földhöz, ha lenne 3 db Sentinel radar, 2 db FDC és mondjuk 2x4 db indító...

Patriot? Álom... A németek az '80-as évek beli Patriotra adták meg, hogy egy osztály éves üzemeltetése kb. 15 évvel ezelőtti árfolyamon volt 3M USD/év.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Nincs és nem is indokolt THAAD. Ilyen eszközt nagyon gazdag középhatalmak és nagyhatalmak használnak ahol komoly BM fenyegetés van, vagy ahol szélsőségesen védik a lakosságot is BM támadás ellen, ahol az élet értékét többre tartják, mint anyagiakban kifejezve. A védekezés drágább, mint a megmentett életek értéke nemzetgazdaságilag.

Itthon a realitás eszement költés mellett is 1-2 Patriot osztály és/vagy 1-3 NASAMS osztály. A realitás az, hogy a seggemet verném a földhöz, ha lenne 3 db Sentinel radar, 2 db FDC és mondjuk 2x4 db indító...

Sejtettem hogy itthonra a THAAD kicsit overkill lenne. Szerintem a Patriot-Stinger combo itthonra bőven elég lenne.
 
M

molnibalage

Guest
Sejtettem hogy itthonra a THAAD kicsit overkill lenne. Szerintem a Patriot-Stinger combo itthonra bőven elég lenne.
Túl nagy a rés a kettő között és mivel eszköz kevés és Patriot tűzíve nem 360 fokos akkor inkább vennék csak NASAMS-ot, mint nagyon kevés Patriotot.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
@molnibalage

a NASAMS hatótávja elvileg AIM-120D-vel 180 km, ami ugyan igaz 360 fokos de ha itthon csak egy dandárunk használja nem fedi le az egész ország területét ( főleg ha az a dandár Győrben van) de amit mondasz fair play
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Honnan szedted ezt az eszementen buta számot?A fizikát nem lehet megbaszni!Nézd meg,hogy mekkore egy valóban 200km hatótáv körüli légvédelmi rakéta meg nézd meg azt,hogy mekkoraz az AIM-120D...
forrás :
https://en.wikipedia.org/wiki/NASAMS

"The system integrates US-built MPQ-64 Sentinel air defense radar and AIM-120 AMRAAM missiles with an indigenously developed Battle management C4I system called FDC, short for Fire Distribution Center. The FDC connected to a MPQ-64 radar forms an "Acquisition Radar and Control System" (ARCS). The missile has a horizontal range of up to 25 km. Other sources cite a range of 'over 15 km but this depends on the missile version used."

AMRAAM missile range:
• AIM-120A/B: 55–75 km
• AIM-120C-5: 105 km
• AIM-120C-7: 120 km
• AIM-120D: 180 km

Esetleg én értettem félre valamit?
 
  • Tetszik
Reactions: luperator