A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
Ez mi lehet?

------------------------
2018/S 217-497739

Katonai járművekkel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások

"30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ.

A gazdasági szereplők műszaki és/vagy szakmai alkalmasságára vonatkozó (adott esetben azok kizárásához vezető) szempontok...

- rendelkezik működő, alkalmazásban lévő iparvágánnyal ellátott telephellyel, amely 24 órás fegyveres személyi és fizikai őrzés védelemmel ellátott.

- csatolja a részvételi jelentkezésébe a rendelkezésre álló 1 000 LE-t meghaladó mérési tartományú, hitelesített motorteljesítmény mérő padjának a hitelesítést igazoló tanúsítványának egyszerű másolati példányát.

Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik legalább 1 darab, a műszaki technikai eszközök gázlómélység vizsgálatát lehetővé tevő, minimum 100 m3-es méretű és legalább 1,5m gázlómélységű merülő medencével.

- 1 fő páncélhegesztő képesítéssel rendelkező szakember.

közzététel dátuma: 10.11.2018
Részvételi határidő: 18.12.2018
----------------------


Maximum ez lehet még bejelentve idén szerintem, ha eredményes lesz a pályázat...
Kevesebb mint két hét és lejár a határidő, utána csak lesz valamiféle bejelentés ezzel kapcsolatban is, bár azt még mindig nem tudjuk mire vonatkozik ez, de a mennyiségből azért sejthető, hogy ez nem a BTR-lesz mert ez maximum 51 gépre vonatkozik...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@Terminator
Ez mi lehet?

------------------------
2018/S 217-497739

Katonai járművekkel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások

"30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ.

A gazdasági szereplők műszaki és/vagy szakmai alkalmasságára vonatkozó (adott esetben azok kizárásához vezető) szempontok...

- rendelkezik működő, alkalmazásban lévő iparvágánnyal ellátott telephellyel, amely 24 órás fegyveres személyi és fizikai őrzés védelemmel ellátott.

- csatolja a részvételi jelentkezésébe a rendelkezésre álló 1 000 LE-t meghaladó mérési tartományú, hitelesített motorteljesítmény mérő padjának a hitelesítést igazoló tanúsítványának egyszerű másolati példányát.

Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik legalább 1 darab, a műszaki technikai eszközök gázlómélység vizsgálatát lehetővé tevő, minimum 100 m3-es méretű és legalább 1,5m gázlómélységű merülő medencével.

- 1 fő páncélhegesztő képesítéssel rendelkező szakember.

közzététel dátuma: 10.11.2018
Részvételi határidő: 18.12.2018

Szerintem ez jobb esetben a T-72-esek , rossz esetben BRDM-2-esek felújítása
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@ms07
Azt hiszem a lengyelek kísérleteztek ha jól tudom 1000 lóerős motorral a pt-91-be , amúgy a brdm2-t csak viccnek szántam :D nyilván a 72-esre gondoltam főként

@Telak2
Nem hiszem hogy az 1000 pacis motor indokolt lenne egy normál btr-be , kivéve ha az a btr nagyon felvan turbózva valahogy (+páncél , más torony stb)
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nem hiszem hogy az 1000 pacis motor indokolt lenne egy normál btr-be , kivéve ha az a btr nagyon felvan turbózva valahogy (+páncél , más torony stb

A Brdm est csak viccnek szántam. Egyébként ha már megtarjuk a btr-t akkor érdemes lenne pct hordozót is csinálni párból.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@Telak2
A Brdm est csak viccnek szántam. Egyébként ha már megtarjuk a btr-t akkor érdemes lenne pct hordozót is csinálni párból.

Háááááááááááát ez szerintem ez egy nagyon nehéz kérdés , mert ha kifutnak a btr-ek is 2026ig akkor szerintem már nem érdemes bármit is kezdeni velük , max új tornyot rakni mindegyikre és odaadni a tartalékosoknak pár százat , ha nem futnak ki akkor meg szerintem lehet olyan keveset lehetne ténylegesen csak páncéltörőre alakítani ami már lehet nem éri meg
egyetlen megoldást én abban látok hogy ha maradnak a btr-ek akkor valami olyan tornyot rakni rájuk mint pl a bradley-ken van , úgy értem hogy van rajta ugye egy nagy pisztoly és mellette ATGM-ek , bár lehet hülyeség amit írok de szerintem ha maradnak akkor ez egy jó megoldás lenne
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
A btr alváz teherbirásának határát is nem ártanna figyelembe venni.
Egyébként a szerbek csináltak btr hez 30 as tornyot is. Ami elvileg jó bmp hez,btr-60 hoz is. Némi átalakítással.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@tonyo
A btr alváz teherbirásának határát is nem ártanna figyelembe venni.

mondjuk ez egy jogos pont,ebben mondjuk nincs sok infóm mit lehetne ténylegesen rárakni, csak mondtam egy bradley példát hogy egy hasonló tűzerővel rendelkező torony ideális lenne (25-30-as pisztoly+ATGM) szerintem
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
@Telak2


Háááááááááááát ez szerintem ez egy nagyon nehéz kérdés , mert ha kifutnak a btr-ek is 2026ig akkor szerintem már nem érdemes bármit is kezdeni velük , max új tornyot rakni mindegyikre

A 14,5es és a 30as tűzerőben azért elég szerintem. Ami kéne rájuk egy fasza all weather optikai és célzórendszer. Jelenleg a BTR80A asok a honvédség legkorszerűbb nagy számú gépei. Én a tüzérséget és a pct képességet fejleszteném nagyon. Egy védelmi seregnek nagy ütőerőt adna. 60 db önjáró löveg, pár száz korszerű pct mondjuk Spike ER és megvagyunk. Aztán jöhet IFV és MBT is. A T72 ket is érdemes lenne felújitani, és beszerezni mellé hogy 100-120db llegyen
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 919
73 340
113
2018/S 235-538571

Radarberendezések felújítása (2018–2020) tárgyú vállalkozási keretszerződés

MH 54. Veszprém Radarezred (8200 Veszprém Jutasi út 93.) és kihelyezett alegységei:
1. Gerinc Radar Mérőpont (5601 Békéscsaba, Felsőnyomás 493.)
11. Radarszázad (8595 Kup, Felsőhát 1.)
12. Radarszázad (7431 Juta, Szabadság út 1.)
2. Gerinc Radar Mérőpont (7057 Medina, Arany János u. 70.)
3. Gerinc Radar Mérőpont (3349 Nagyvisnyó – Bánkút (Borovnyák-tető) hrsz: 01095/2)
Kitelepülés esetén a kitelepülés helyszíne.
MH 86. Helikopter Bázis Szolnok (5008 Szolnok, Vitéz Tóth Lajos u. 1.)
MH Pápai Bázisrepülőtér Pápa (8500 Pápa, Vaszari u. 101.)
MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Kecskemét (6000 Kecskemét, Reptéri u. 4.)
MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred (9027 Győr, Laktanya u. 1.)


Érték: 865 000 000,00 HUF

A beérkezett ajánlatok száma: 1

A nyertes gazdasági szereplő neve: HM Arzenál Elektromechanikai Zrt.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@Ratamahata

A 14,5es és a 30as tűzerőben azért elég szerintem.

Sose árt ha van rajta ATGM, az amerikai Bradleyk több tankot pusztítottak el a sivatagi viharban mint az abramnsek.

Jelenleg a BTR80A asok a honvédség legkorszerűbb nagy számú gépei. Én a tüzérséget és a pct képességet fejleszteném nagyon.

Igen ez egy nagy probléma de kb mindent kéne fejleszteni.

60 db önjáró löveg, pár száz korszerű pct mondjuk Spike ER és megvagyunk. Aztán jöhet IFV és MBT is. A T72 ket is érdemes lenne felújitani, és beszerezni mellé hogy 100-120db llegyen

Ezeket a számokat sose értettem ,a 60db önjárót még értem , talán 2x24 db a többi tartalék meg kiképző , bár lehet valaki ezt is vitatná. De ez a 100-120 t-72...
Sehogy se jönnek ki a számok max ha nem NATO comfort harkocsi zászlóaljat akarunk továbbra is fentartani( 35/zlj). Én ezzel a fejlesztéssel úgy vagyok hogy ha eltudnánk azt érni hogy mindkét dandárunknak lenne 1 felderítő zlj 3 lánctalpas ifv-el ellátott lövész zlj egy NATO confort harkocsi zlj(58db+tartalék) egy önjáró tüzér zlj 18-24 jóféle puskával esetleg egy páncéltörő osztály és persze a kisegítő alakulatok (híradós/tűztámogató stb stb stb) már nagyon boldog lennék, a probléma ott van hogy ehhez kb a mostani dolgokból MINDENT lekel cserélni ,de ezt itt már sok 100 oldalon keresztül beszélték. Új MBT/IFV/AT/esetleg APC/mindenféle tüzéreszköz MINDEN , szó szerint sajnos ami a szárazföldieket illeti mindent cserélni kell. Eddig mondjuk a legnagyobb probléma mint olyan még az is volt hogy a katonák egyéni felszereltsége is egy hulladék volt, mostmár azért ebben látni lehet fejlődést, lett új ruházat , lesznek új cseh fegyverek , nem mondom hogy itt meg kell állni mert lehet még itt is fejlődni csak azt mondom hogy itt már elindult valami. Egy szó mint száz, sokat lehetne még fejlődni sok sok sok téren és akkor még abba nem is mentem bele hogy melyik téren mi lenne a megfelelő eszköz.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Btr apc apc re atgm et tenni felesleges. /A s 30 mm es ell igy is az eggyik legbrutalabb fegyyveruetu apc k kozul./
/kieg. A hk nak nem az a fo feladara hogy masik hk val csapjon ossze. Persze ha kell lehet erre is alkalmazni de a bevetes tervezesenel altalaba nem erre terveznek veluk./ithon pctz miatt meg ez fokozottan igaz./ a!i koncepciot felvazoltal abba nem belekotni akarok csak megjegyzem nem jo ha minden dd nehez dd meg ha vannak tartalekosok is.
A ruharol annyit hogy az ujraszabott boci teli ruhazatnak tokeletesen megfelel. /nem mimdenes mimta kell egy 4 evszakos orszagba hanem egy teli es egy nyari minta./ igaz most a kifogasoltakat emeltem ki de a lenyeget amit irni akartal ertem es eggyet ertek vele.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
@Szittya
Btr apc apc re atgm et tenni felesleges. /A s 30 mm es ell igy is az eggyik legbrutalabb fegyyveruetu apc k kozul./
/kieg. A hk nak nem az a fo feladara hogy masik hk val csapjon ossze. Persze ha kell lehet erre is alkalmazni de a bevetes tervezesenel altalaba nem erre terveznek veluk./ithon pctz miatt meg ez fokozottan igaz./ a!i koncepciot felvazoltal abba nem belekotni akarok csak megjegyzem nem jo ha minden dd nehez dd meg ha vannak tartalekosok is.
A ruharol annyit hogy az ujraszabott boci teli ruhazatnak tokeletesen megfelel. /nem mimdenes mimta kell egy 4 evszakos orszagba hanem egy teli es egy nyari minta./ igaz most a kifogasoltakat emeltem ki de a lenyeget amit irni akartal ertem es eggyet ertek vele.

De ha lánctalpas IFV-re rakod akkor ha lenne rá ehetőség már csak ráraknám azt az ATGM-et is :D , a többiben igazad van és egyetértek a , páncéltörő osztályt csak azért írtam nehogy valaki azt gondolja hogy nem adnék a dandároknak ilyen képességet :D de nagyrészt egyetértünk