[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 990
53 869
113
Biztos nem nézelődni voltak ott a Hollandok,mert belebukott a korabeli Holland kormány az esetbe,voltak mbt-ik,ivf-jeik is,minimum hívhattak volna erősítést.
Nem sokkal azelőtt volt viszont,hogy egy piacon egy mesterlövész sorban lőtte le a bevásárló asszonyokat,mire az ottani békefenntartó mbt parancsnok durcás lett,és szétlőtte a kedves lesipuskást házastul,mire napokon belül kirúgták a fél alakulatot,a békefenntartóktól,mert valami hatásköri problémák voltak, majdnem le is csukták a harckocsizókat,mert nem csak jelenlétükkel tartották fent a békét.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 780
113
Maradjunk annyiban, hogy jó lenne tudni, pontosan hogy szólt a parancs és hogy lett volna annak hadbírósági következménye, ha felhatalmazás nélkül beleállnak a szituba és hogy számíthattak volna, vagy pedig nem katonai támogatásra, ha megteszik (ugye 300 könnyűfegyveres vs. 2500 nehézfegyverekkel is rendelkező, ott hamar nagyon meleg lett volna pite). Én úgy vélem, hogy amíg ezeket nem tudjuk, addig a fotelból nagyon könnyű okosnak lenni és megmondani a frankót, de így ez kb. az a szint, mint "a beszari magyar katonák nem mernek lőni a határon a migrikre, mert ennyit sem érnek, de bezzeg ha én ott lennék, én biza menten közibük' lőnék..." kezdetű kanapéeposzok tömege.
Nem akarok én semmit sem megerősíteni, sem cáfolni, de nincs az a nyugati hadbíróság, aki egy emberiesség elleni bűncselekmény megakadályozásáért/a következmények enyhítéséért elítél. Ez nem az a szint, mint fegyvertelenekre lőni a határon keresztül át a túloldalra. Semmi köze a kettőnek egymáshoz, hatásvadászatra jó analógia volt, amúgy gyenge.
A helyzet az, hogy a szerbeken túl, a bosnyákok bizony a hollandokat is felelősnek érzik, kiváltképp azokért akik konkrétan hozzájuk menekültek hogy mentsék az életüket.

Ezt nem lehet megmagyarázni.
https://www.theguardian.com/world/2...et-300-muslims-die-in-bosnian-war-court-rules
 
  • Tetszik
Reactions: jimkirk

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 780
113
Az emberiség/emberiesség (mindkét megfogalmazást hallottam már) elleni bűntettek mindig kivételt képeznek. Merthogy egyébként mit jelentene a "békefenntartó"? Azt, hogy áll a frontvonalon és nézi ahogy a két fél lövi egymást? Szerintem ha határozottan léptek volna fel éppen a szerbek gondolták volna meg magukat: végül is az ENSZ csapatokkal összekülönbözni nem életbiztosítás... Egyszerűen a hollandok töketlenek voltak, elmentek "békefenntartani" mert az olyan macsó dolog, amíg nem kell csinálni semmit, de az első éles helyzetben behúzták a farkukat. Persze értem én, egy számukra alig ismert muszlim kisebbség érdekében meghalni/megsebesülni, na az már nem éri meg az elkényelmesedett hollandnak. Hosszú időre bebetonozták magukat a "töketlen operettkatona" szerepkörbe... Az ENSZ parancs biztosan nem az volt, hogy nézzék végig az etnikai mészárlást...
Egyet értünk. Nem civil megfigyelők voltak, hanem békefenntartó fegyveres katonák. Egy teljes zászlóalj, akik végignézték a II. vh utáni európai földön történő legsúlyosabb ismert népirtást.
Nem tudok megértő lenni velük.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Civil, ártatlan ember volt a nagyon nagy részük nem iszlamista terrorista. ......

Félreérthető amit írsz, olyan mintha helyeselnéd 8000 ember lemészárlását. Biztos nem így gondoltad szerintem...

Etnikai alapú polgárháború volt. Olvassátok el pár afganisztánból visszajött katona emlékezését, hogy ki a civil, a nő meg a gyerek.
6x -os túlerejű nehézfegyverzetű hadsereg jött ellenük, nem tudni mi volt a kiváltó ok, hogy pont ott pont akkor történt ez.

Bocs, de ha én vagyok a parancsnok és van 400 katonám ebben a helyzetben és sem száltam volna be a buliba és mészároltatom le garantáltan az embereim. Minek, hogy 400-al több halott legyen? Háborút nem hősi halottakkal kell nyerni, hanem élő katonákkal akik végignézik ahogy az ellenség hősi halált hal.
Szerintem még a szerbek korrektek voltak, hogy odaszóltak a hollandoknak, hogy not your business és jobb ha kimaradtok. Legalább 400-al többen élték túl.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 780
113
Etnikai alapú polgárháború volt. Olvassátok el pár afganisztánból visszajött katona emlékezését, hogy ki a civil, a nő meg a gyerek.
6x -os túlerejű nehézfegyverzetű hadsereg jött ellenük, nem tudni mi volt a kiváltó ok, hogy pont ott pont akkor történt ez.

Bocs, de ha én vagyok a parancsnok és van 400 katonám ebben a helyzetben és sem száltam volna be a buliba és mészároltatom le garantáltan az embereim. Minek, hogy 400-al több halott legyen? Háborút nem hősi halottakkal kell nyerni, hanem élő katonákkal akik végignézik ahogy az ellenség hősi halált hal.
Szerintem még a szerbek korrektek voltak, hogy odaszóltak a hollandoknak, hogy not your business és jobb ha kimaradtok. Legalább 400-al többen élték túl.
ÉN meg úgy gondolom, ha beleállnak a hollandok, alig hal meg valaki a civilek közül, s bőven van esély rá hogy nem kerekedik belőle nagy csetepaté sem, a fellépésen sok múlik, illetve ők ott akkor kb. 400-an voltak mint egy zászlóalj, viszont mögöttük volt a világ legnagyobb katonai gépezete, s ezt a szerbek is tudták.

Így 8000-en haltak meg, civilek. Az nem 2 perc alatt történik ám meg, amíg ennyi embert kivégeznek, s a derék hollandusok ezt konkrétan asszisztálva végignézték.

Ebben nem fogunk egyet érteni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 715
64 846
113
Ez szerintem is a hollandok sara volt, egyértelműen. Többször bizonyították már amúgy, hogy egy rakat szart nem érnek. Szíriából is volt videó, ahol lazán végignézték ahogy egy rendőr/határőrjárőrt lemészárolnak szélsőséges iszlamisták, még arra is balfaszok voltak, hogy mivel látták az előkészületeit a dolognak, hogy figyelmeztessék őket.

Az ENSZ egy béna kacsa, arról is megvan a véleményem hogy mennyit ér, de ezek a hollandokat minősítik első sorban.
Osztrákok voltak, viszont az osztrákok mellett voltak ott a Golánnál holland békefenntartók is. Na kb ugyanolyan gyorsan pucolt el mindkét brigád csapot papot hátrahagyva, Utána még jó sokáig futkostak arrafelé a lefejezősök az Enszes járművekkel.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 780
113
Osztrákok voltak, viszont az osztrákok mellett voltak ott a Golánnál holland békefenntartók is. Na kb ugyanolyan gyorsan pucolt el mindkét brigád csapot papot hátrahagyva, Utána még jó sokáig futkostak arrafelé a lefejezősök az Enszes járművekkel.
Na akkor meg is van, hogy miért emlékeztem valamire a hollandokkal kapcsolatban a közel keletről is. Kurvaházi egy banda...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyet értünk. Nem civil megfigyelők voltak, hanem békefenntartó fegyveres katonák. Egy teljes zászlóalj, akik végignézték a II. vh utáni európai földön történő legsúlyosabb ismert népirtást.
Nem tudok megértő lenni velük.
A békefenntartó katonák miért lennének hősök?
Semmi közük az egészhez, bolondok lennének meghalni mások hülyesége miatt.
Békefenntartás az kvázi rendőri munka, addig tart amíg béke van.
Nyílt háborúban csak harcoló felek vannak.
A békefenntartók elvileg semlegesek.
Miért kéne nekik egyik fél mögé beállni a harcban?

A magyarok sem voltak hősök Afganisztánban pedig az nem is békefenntartás hanem megszállás és COIN volt. Kaptak is kritikát jócskán a szöverségesektől.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 715
64 846
113
Etnikai alapú polgárháború volt. Olvassátok el pár afganisztánból visszajött katona emlékezését, hogy ki a civil, a nő meg a gyerek.
6x -os túlerejű nehézfegyverzetű hadsereg jött ellenük, nem tudni mi volt a kiváltó ok, hogy pont ott pont akkor történt ez.

Bocs, de ha én vagyok a parancsnok és van 400 katonám ebben a helyzetben és sem száltam volna be a buliba és mészároltatom le garantáltan az embereim. Minek, hogy 400-al több halott legyen? Háborút nem hősi halottakkal kell nyerni, hanem élő katonákkal akik végignézik ahogy az ellenség hősi halált hal.
Szerintem még a szerbek korrektek voltak, hogy odaszóltak a hollandoknak, hogy not your business és jobb ha kimaradtok. Legalább 400-al többen élték túl.
Ez ok, csak az ilyen ne legyen katona, vagy béke fenntartó. Menjen el bolti eladónak vagy szobafestőnek. Cipruson lehet kényelmesebb a béke fenntartás. Amúgy nekem úgy rémlik hogy voltak harcok a térségben bosnyák félkatonai (mert sokszor még egyenruhájuk se volt, csak egy pps vagy más avítt fegyver) és a szerb erők közt. Volt valami légicsapás is pár nappal korábban a Nato részéről amit a hollandok kértek. A szerbek erősebbek voltak, beszorultak a bosnyákok Srebrenicába, a civil fegyveresek is, de érthető hogy harcoltak a szerbek ellen ugye. A hollandokkal volt tárgyalás a szerb parancsnoknak talán Ratko volt vagy valamelyik tábornoka. A hollandok meg elhordhatták az irhájukat. A szerbek a nőket különvették, elszállították. Az összes férfit meg lelőtték. Gyakorlatilag statáriálisan. Gondolom mert nem akartak válogatni hogy ki harcolt ellenük ki nem, és szükségük is volt a területre ami beékelődött a szerb lakosságú területek közé. Gyakorlatilag az történt ami a második vh-ban, meg pl szír konfliktusban, vagy bárhol máshol addig többször is. Csak ez Európában történt és ugye a Jugoszláv polgárháborúban benne volt könyékig a Nato és az Eu, Ensz is. Ha jól tudom a holland parancsnokot nem ültették le, viszont lelkileg tönkrement, sok életveszélyes fenyegetést is kapott az évek során.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 780
113
A békefenntartó katonák miért lennének hősök?
Semmi közük az egészhez, bolondok lennének meghalni mások hülyesége miatt.
Békefenntartás az kvázi rendőri munka, addig tart amíg béke van.
Nyílt háborúban csak harcoló felek vannak.
A békefenntartók elvileg semlegesek.
Miért kéne nekik egyik fél mögé beállni a harcban?

A magyarok sem voltak hősök Afganisztánban pedig az nem is békefenntartás hanem megszállás és COIN volt. Kaptak is kritikát jócskán a szöverségesektől.

Ez így megint csúsztatás. Nem felek voltak akik mögé be kellett volna állni, hanem 8000 civil akit kivégeztek. Ezek tények.

Egy felfegyverzett Holland UN békefenntartó zászlóaljhoz mentek közülük többen is, védelmet kérve náluk, mivel féltették az életüket. Ők meg otthagyták/kiadták őket. Ez marhára nem az a szituáció szerintem, mint hogy nem ment ki magyar járőr éjszaka járőrözni Afganisztánban.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 678
12 475
113
Bármi is volt a parancs, a hollandok pontosan ott hasaltak el, ahol a nácik Nürnbergben. És ehhez nem kellett aktívan embert irtani, elég volt félrenézni, ahogyan sok náci tiszt is "csak" félrenézett. A parancs felett vannak olyan erkölcsi, morális normák, amelyektől egy katona a katonaságából, mint hivatásból kiindulva semmilyen körülmények között nem tekinthet el. A parancsot meg kell tagadni vagy meghaladottnak kell tekinteni, ha a morális, emberiességi körülmények, követelmények ezt kívánják. Ezt egyetlen hadbíróság sem ítélheti el.
A nürnbergi pernek nevezett bohózat (ahol nagyon sok szövetséges katonának is a vádlottak között lett volna a helye) egyetlen valamirevaló hozadéka ennek a morális elvnek a kiemelése, elsőbbségének határozott kimondása volt.
És mivel ez a szíria topic, hogy ne legyek nagyon OFF, az amcsik jelenleg pont arra készülnek, hogy az általuk felpiszkált kurdokat, most ott hagyják egy hatalmi vákuum közepén, anélkül, hogy a politikai/katonai biztonsági jövőjükről megfelelően gondoskodtak volna, mindezt úgy, hogy egy nyilvánvalóan népirtásra készülődő hatalom már ott fenekedik hónapok óta és csak az alkalomra vár.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 512
44 780
113
Bármi is volt a parancs, a hollandok pontosan ott hasaltak el, ahol a nácik Nürnbergben. És ehhez nem kellett aktívan embert irtani, elég volt félrenézni, ahogyan sok náci tiszt is "csak" félrenézett. A parancs felett vannak olyan erkölcsi, morális normák, amelyektől egy katona a katonaságából, mint hivatásból kiindulva semmilyen körülmények között nem tekinthet el. A parancsot meg kell tagadni vagy meghaladottnak kell tekinteni, ha a morális, emberiességi körülmények, követelmények ezt kívánják. Ezt egyetlen hadbíróság sem ítélheti el.
A nürnbergi pernek nevezett bohózat (ahol nagyon sok szövetséges katonának is a vádlottak között lett volna a helye) egyetlen valamirevaló hozadéka ennek a morális elvnek a kiemelése, elsőbbségének határozott kimondása volt.
És mivel ez a szíria topic, hogy ne legyek nagyon OFF, az amcsik jelenleg pont arra készülnek, hogy az általuk felpiszkált kurdokat, most ott hagyják egy hatalmi vákuum közepén, anélkül, hogy a politikai/katonai biztonsági jövőjükről megfelelően gondoskodtak volna, mindezt úgy, hogy egy nyilvánvalóan népirtásra készülődő hatalom már ott fenekedik hónapok óta és csak az alkalomra vár.
Így igaz!
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 170
20 100
113
A holland pártok között vita tárgya, hogy küldjenek katonákat a törökök elrettentésére, a kurd területekre.
A többség ellenzi. A repüléstilalmi övezet azonban szóba jön. Ugyanakkor Hollandia egymaga kevés ehhez.
http://www.kurdistan24.net/en/news/5e555860-218d-4f1b-8dee-854245859e1c
Fegyelmezett(?) katonák és civilek ideológiai vitája. 2 oldal vakvágány.

Biztos nem teszem be ezt a hírt, ha sejtem, hogy ez lesz belőle.