9K37 Buk / SA-11 Gadfly, 9K317 Buk-M2E / SA-17 Grizzly (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Ne haragudj, de szerintem most a terminológia lovaglást leszámítva sincs igazad. A szovjet-orosz csapatlégvédelemben Buk-M1 alatti szint a Tor-M1/M2 és 2K22M Tunguzka ma, régen Oksza, a Szterla-10 és Silka volt, amik együtt mozogtak a zl. harcoló állományával. Ergo akkor mi védené direktbe a Buk-M1-et? Semmi. Csak ha éppen közel van zl néhány km-re, éppen állnak és éppen van AVR kapcsolat.

A parancsnok szó a kommentedben értelmezhetetlen. Minek a parancsnoka? A TELAR-t tartalmazó ütegé? Van ilyen? Vagy az egész osztályé 6 célcsatornával, aki látja a Kupol adatait is? Az Sz-300P családnál is akkoriban a harci osztályok csak a felülről küldött célokat kapták meg, a teljes helyzetképet nem, mint a Patriotnál. Ergo nekem ebből az jön le, hogy ha a Buk-M1 osztály parancsnokának van esze és lehetősége, akkor bejövő REL esetén rá fog allokálni célcsatornát, mert igen halvány sejtése nincs arról, hogy melyik TELAR felé fog menni, ha időben akar reagálni. Ha meg le akarna kapcsolni, akkor mi a Buk-M1 előnye, amikor a lényege a sok célcsatornának, hogy a Kub-bal ellentétben ne kapcsoljon le...?

Igen zavaros amit írsz és úgy, hogy enyhe nyelvi szőrszálhasogatás megy. Dudi kommentjének a lényege anni, hogy a TELAR-ok képesek önvédelemre a teljes bazárral együtt. Ennyi. Nem több.

Hogy ezek után miért megy bokszmeccs az számomra totál homály.

Már ne is haragudjál, minden tiszteletem ellenére, de neked is még fejlődnöd kell ezen a téren, elég sokat. Nem csak konkrétan a BUK-ról írtam, hanem légvédelmi rendszerről, ami lehet osztály, vagy ezred, dandár. Ennek a parancsnokáról van szó. A tűzalegységet is ez alapján értsd, üteg, vagy osztály szinten.
Azon mi nem világos, hogy a célokat veszélyességük alapján osztályozzák. Ebben benne van a váratlanul? indított REL is, de egyáltalán nem biztos, hogy ezt a támadott tűzalegységnek kell semlegesítenie, mert a másik tűzalegység erre alkalmasabb. A Patriot attól semmivel sem fejlettebb, hogy minden adatot oda küldenek neki. Ez csak felfogás kérdése.

Olvasd Te is vissza, hogy mire reagáltam Dudinak. A kölcsönös oltalmazásba kötött bele, utána ment el a vita az önvédelemről, ami egy másik kategória. Még ha haditechnikai fórumról van szó, akkor is maradjunk már meg a szakmánál.
Ugye Te sem szereted, hogyha a műszaki szakzsargont telibe szarják?

Különben ez a témakör, mint ahogyan írtam, egy kisdoktorit is megérne, nem pár mondatban letudva.
 
M

molnibalage

Guest
Már ne is haragudjál, minden tiszteletem ellenére, de neked is még fejlődnöd kell ezen a téren, elég sokat. Nem csak konkrétan a BUK-ról írtam, hanem légvédelmi rendszerről, ami lehet osztály, vagy ezred, dandár. Ennek a parancsnokáról van szó. A tűzalegységet is ez alapján értsd, üteg, vagy osztály szinten.
Azon mi nem világos, hogy a célokat veszélyességük alapján osztályozzák. Ebben benne van a váratlanul? indított REL is, de egyáltalán nem biztos, hogy ezt a támadott tűzalegységnek kell semlegesítenie, mert a másik tűzalegység erre alkalmasabb. A Patriot attól semmivel sem fejlettebb, hogy minden adatot oda küldenek neki. Ez csak felfogás kérdése.

Olvasd Te is vissza, hogy mire reagáltam Dudinak. A kölcsönös oltalmazásba kötött bele, utána ment el a vita az önvédelemről, ami egy másik kategória. Még ha haditechnikai fórumról van szó, akkor is maradjunk már meg a szakmánál.
Ugye Te sem szereted, hogyha a műszaki szakzsargont telibe szarják?

Különben ez a témakör, mint ahogyan írtam, egy kisdoktorit is megérne, nem pár mondatban letudva.
És azt láttam, hogy szavakon és nem a képességeken lovagoltál. Most is.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Ilyen rendszerek csak az oroszoknál vannak(már mint ilyan többlépcsős légvédelmi rendszer).Ez az orosz szisztémában működhet de mi a helyzet a nyugatival ahol nincs ilyen többrétegű légvédelmi rendszer?

Dudi,
Itt nem a szovjet/orosz szisztéma a lényeg, nem a többrétűség. Egy BUK (homogén) rendszerre, ugyanúgy vonatkozik, mint egy Patriot rendszerre. Ott sem csak cowboy módjára lövöldöznek össze-vissza.

Molni,
Mi a különbség az automatizált és automatikus rendszerek között. Neked tudni kell, mert szó volt róla a HTÖ irása közben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
Ha rossz szót használtam ám legyen elfogadom.De akkor mondd meg mi a jó kifelyezés arra,hogyha egy TELAR lő arra a légi célra ami az adott TELART akarja megsemmisíteni.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Dudi, már válaszoltam rá. Ellen-tevékenység, amennyiben a képesség megvan rá.

Molnival azt értsétek már meg, hogy nem a szavakon való lovaglás a célom, hanem az, ami a HTÖ-nek is a feladata, hogy szakmailag olyan ismeretekre tegyenek szert, akik olvassák, hogy helyén tudják kezelni, értelmezni az olvasottakat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
Dudi, már válaszoltam rá. Ellen-tevékenység, amennyiben a képesség megvan rá.

Molnival azt értsétek már meg, hogy nem a szavakon való lovaglás a célom, hanem az, ami a HTÖ-nek is a feladata, hogy szakmailag olyan ismeretekre tegyenek szert, akik olvassák, hogy helyén tudják kezelni, értelmezni az olvasottakat.

Rendben köszönöm.Én nem szoktam ellene lenni a szavakon való lovaglásnak!
 
M

molnibalage

Guest
Dudi,
Itt nem a szovjet/orosz szisztéma a lényeg, nem a többrétűség. Egy BUK (homogén) rendszerre, ugyanúgy vonatkozik, mint egy Patriot rendszerre. Ott sem csak cowboy módjára lövöldöznek össze-vissza.

Molni,
Mi a különbség az automatizált és automatikus rendszerek között. Neked tudni kell, mert szó volt róla a HTÖ irása közben.
Csodálkozom rajtad, nagyon.
Miért?
Igen, tudom mi a különbség. Az Sz-300PT és PSz automatizált volt, a Patriot semi-auto és full auto.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Úgy ismerlek, mint akinek fontos, hogy a dolgok a helyükön legyenek. A fogalmak is.

Az automatizált rendszerekben a döntés mindig az ember (pk.) kezében van. Vagy jóváhagyja, vagy nem, (másik alternatívát kér) amit a rendszer kidolgoz.
Az automatikus rendszerekben az ember már nem avatkozhat bele a döntésbe, a rendszerre van bízva. (!!!)
 
M

molnibalage

Guest
Úgy ismerlek, mint akinek fontos, hogy a dolgok a helyükön legyenek. A fogalmak is.

Az automatizált rendszerekben a döntés mindig az ember (pk.) kezében van. Vagy jóváhagyja, vagy nem, (másik alternatívát kér) amit a rendszer kidolgoz.
Az automatikus rendszerekben az ember már nem avatkozhat bele a döntésbe, a rendszerre van bízva. (!!!)
Ez ebben a formában nem igaz, mert a Patriotnál full auto módban is bele lehet nyúlni emlékeim szerint a TBEQ módba, de kb. ennyi lehetséges.
Attól, hogy a parancsnok döntése, attól miben nem igaz az, hogy a Buk-M1 osztály képes REL/ARM ellen védeni magát? Ez volt az egész vita kiinduló pontja.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Mi nem igaz? Hogy mi a különbség az automatizált és automatikus között. A Patriot-nál én konkrétan nem tudom, így állást sem tudok foglalni.
Nem ez volt a vita kiinduló pontja, már leírtam. Különben miért ne tudná semlegesíteni, én ilyet soha sem mondtam.
Különben, a BUK tűzalegység (üteg) honnan tudja, hogy indítottak rá, ha nem a TELAR sávjából indítanak. Csak az osztálytól. De ezt már kiveséztem.
 
M

molnibalage

Guest
BUK topik nincs?
Azt nem tudom, a Buk2 tud-e manőverezni, ahogy elhagyja az indítóállványt?.
Hogyne lenne. Tud, hiszen nincs gyorsító fokozata. Persze amíg el nem ér egy bizonyos sebességet nem tud. A min. HMZ értékét nézd meg mekkora.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
9K317M Buk-M3 ADMS 9A317M TELAR járműve előlről
Army2018part5-016-X3.jpg

hátulról
Army2018part5-017-X3.jpg

Indítási helyzetben
Army2018part5-018-X2.jpg

A felderítő-tűzvezető lokátora,
Army2018part5-020-X2.jpg

amelyik megegyezik a 9Sz36M jármű kitolható lokátorával
Army2018part5-022-X2.jpg

Army2018part5-026-X2.jpg
 
M

molnibalage

Guest
9K317M Buk-M3 ADMS 9A317M TELAR járműve előlről
Army2018part5-016-X3.jpg

hátulról
Army2018part5-017-X3.jpg

Indítási helyzetben
Army2018part5-018-X2.jpg

A felderítő-tűzvezető lokátora,
Army2018part5-020-X2.jpg

amelyik megegyezik a 9Sz36M jármű kitolható lokátorával
Army2018part5-022-X2.jpg

Army2018part5-026-X2.jpg
Egy hülye kérdés. A jármű vezetőállásánál a jobb oldali csapóajtón a piros kereszt funkciója mi lehet? Az valami mérési pont megálláskor tájoláshoz?
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
A Buk-M1-2 osztály 3 üteges felépítése
16422588-1840039169612977-2642173651077613863-o.jpg


Molni
Megnéztem több képet a kiállításon (ahol mindegyik járművön van) kívűl, de egyiken sincs jelzés.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Miben korszerűbb ADMS a Buk-M3 Viking, mint a Buk-M2 Grizzly?
- Harmadik generáció PESA fázisvezérelt tűzvezető lokátor,
- Teljesen új digitális számítógép,
- Nagy sebességű adat átjátszó rendszer,
- Hőképalkotós célkövető rendszer az optikai helyett
- Függőlegesen indítható, konténerben tárolt 9M317ME (9R31M) rakéta, amely aktív zavarás mellett is képes leküzdeni a nagy manőverező képességű célt.
- A nagy manőverezési képességű 9M317ME (9R31M) rakéta a pálya középső szakaszán pálya korrekciós parancsjelek alapján manőverez és végfázisban kapcsol át a félaktív radar irányításra. A megnövelt megsemmisítési zónán (2,5-70km, 0,015-35km, 3km/s célsebesség) belül végig teljes teljesítménnyel repül. Az elméleti megsemmisítési valószínűség akár 99,99% repülőgépek és 80% rakéták ellen. Tengeri és szárazföldi célok ellen is bevethető.
- Moduláris újratöltés
Az üteg egyszerre 36 célt képes aktívan követésben tartani, ebből 12 célra szimultán tevékenykedni egyidőben. Integrálható hozzá az Sz-300VM ADMS és képes a parancsnoki jármű a nem orosz lokátorokkal is együttműködni.
HMZ-k különböző célok esetén:
Aerodinamikai célok - 70km,
Stealt repülőgépek - 40km,
Harcászati ballisztikus rakéták - 25km,
Robotrepülőgépek - 20km,
Radar által detektáható földi és vizfelszini célok - 15km,
Helikopterek - 12km;
Reakció idő: 10-12s.,
Telepítési idő kevesebb, mint 5min.,
Rakéta tömege: 581kg, konténerrel együtt 795kg
Tűzelési szektor (tűzív) - vizszintesen 120fok (az M2-höz képest 50%-al nőt) / függőlegesen 85fok.
9K317M - GRAU kód.

dp_9_14_viking.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and fishbed